2008/09/11

11 Eylül Saldırıları ve ''Loose Change''

Yarın 11 Eylül..11 Eylül 2001'de dünyayı büyük bir şaşkınlık içinde bırakan ve Dünya Ticaret Merkezi'ni hedef alan saldırıların yıldönümü..
Bu saldırılar sonrasından günümüze kadar geçen zaman içinde ABD içinden ve dışından çeşitli kişi ve gruplar tarafından,bu olayın Amerikan hükümetinin kendisi veya gizli servisleri tarafından düzenlendiğine dair çeşitli komplo teorileri ileri sürülüyor ve halen tam bir netliğe kavuşmuş değil.

11 Eylül'ün 5.yılında 20'li yaşlarda üç genç tarafından hazırlanan ve bu saldırıyı konu edinen bir belgesel var.''Loose Change'' isimli bir saatlik bu video çok büyük bir yankı uyandırıyor.
Milyonlarca kişinin izlediği bu belgesel saldırıların arkasında Usame Bin Ladin ve El Kaide'nin değil,ABD ve ekonomik güç merkezlerinin olduğu teorisini savunuyor ve dönemin başkanı Bush ve üst düzey yöneticilerin çelişki dolu açıklamalarıyla başlıyor.
Ari Fleischer - Dönemin Beyaz Saray Sözcüsü:
-"Hiçbir uyarı yoktu"
Condoleezza Rice - Dönemin Milli Güvenlik Danışmanı:
-"Bu insanların bir uçağı alıp Dünya Ticaret Merkezi'ne çarptıracağını kimse tahmin edemezdi"
Donald Rumsfeld - Dönemin Savunma Bakanı:
-"Pek çok uyarı vardı"

Ve yine belgeselde Nisan 2001'de Usame bin Ladin'in Dubai'deki Amerikan Hastanesi'nde CIA'nın bölge şefi tarafından ziyaret edildiği,24 Temmuz 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'nin sahibi Larry A. Silverstein'in olaydan 6 hafta önce kuleleri 99 yıllığına kiraladığı,11 Eylül'den önce milyarlarca dolarlık altının Dünya Ticaret Merkezi'nden çıkarıldığı,büyük meblağlardaki sigorta poliçelerinden faydalanabilecek kişilerin kulelerin yıkılacağından önceden haberdar olduğu gibi çok çarpıcı gerçekler var.
Amerika Hükümeti olayı Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzeyine çarpan uçak,güneyine çarpan uçak,Pensilvanya'ya düştüğü iddia edilen ve bir de Pentagon'a çarptığı iddia edilen toplam 4 uçağı ''Amerika'da sivilleri ve askerleri hedef almış ''bir dizi terör saldırısı olarak açıklamıştı.
Oysa ki gençlerin çektiği ''Loose Change'' adındaki bu belgeselde ve New York Times tarafından yapılan bir ankete göre de Amerikan vatandaşlarının % 75'i ABD Hükümetinin kesinlikle yalan söylediğinden şüphelenmekte.
Amerika gibi dünyaya hakimiyet kurmuş böylesine büyük bir devletin söylediği yalan da çok büyük oluyor demek ki..Ne hikmetse kendi vatandaşları tarafından ortaya delilleriyle sürülen gerçeklere rağmen vurdumduymaz tavrını devam ettiriyor.
Ve halen olayın kendi istediği biçimdeki yorumlamasında ve açıklamasında bir değişime gitmeye hiç niyeti yok..

6 yorum:

 1. çünkü bu konuda herhangi bir kaygıları yok..

  ekonomisinin temeli savaş gelirlerine dayanan bu ülkede, insanların ölmesi pek de can acıtıcı olmuyor sanırım; yöneticilere göre..

  YanıtlaSil
 2. bu arada,
  sayfanın yeni görüntüsünün bol ilham getirmesi dileğiyle.. =))

  YanıtlaSil
 3. Bu konuda bigim yoktu biraz araştırma yapmam gerekecek bilgi için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba kasımpatı,

  ABD'nin dünya üzerindeki sicili öyle kabarık ki,artık ne anlatsa,ne kadar yırtınsa inandırıcı olacağa benzemiyor.Zaten bunun için bir çabasının olduğunu da düşünmüyorum.Bırakalım dünyadaki itibarını,Amerikan yönetimi kendi halkına olan güvenini bile kaybetmiştir.

  ABD,dünyadaki tüm melanetlerin kaynağı olmayı sürdürüyor.Dünya halkları arasına nifak tohumları ekmeyi bırakmadıkça,dünya barış ve huzur ortamına zor kavuşacağa benzer.

  11 Eylül felaketi ve Başkan Bush üzerine daha önce,Amerikalı yönetmen Michael Moore,Fahrenheit 9/11 filmini çekmişti.Daha doğrusu belgesel tarzda hazırlanmış nefis bir yapımdı bu.Bu belgesel/filmi kaçıranlar,mutlaka bir fırsatını bulup izlesinler.Seyredenler,parmaklarını ısıracaklar.Yönetmen,o kadar başarılı bir şekilde Amerikanın kirli çamaşırlarını ve foyasını ortaya çıkarmış ki,ABD,dünyaya ancak böyle hükmederdi diyesiniz geliyor.

  Bu bir paradoks gibi gelebilir ama ne yazık ki dünyada belki de ABD halkı kadar bilgisiz bir toplum yok ve bu da onlara pahalıya mal oluyor.

  Sonuç mu?
  Koyunun bulunmadığı yerde,keçiye Abdurrahman Çelebi derler.

  Sevgilerle..

  YanıtlaSil
 5. @Sevgili çobankızı,çok doğru.Amerikan ekonomisinin temeli savaş gelirlerine dayanıyor ve dikkat edersen dünyanın neresinde bir savaş söz konusu ise altından mutlaka Amerika çıkıyor.
  Dileğin için teşekkürler:)

  @Sevgili oksijen,demek bu konuyu hiç duymamıştın.Hadi araştır bakalım.Yeni bilgiler bulursan bize de haber ver..

  @Sevgili beyrek ,çok haklısın..Dünyadaki barış ve huzur ortamını etkileyen unsur bence de Amerika..Bahsettiğin Michael Moore yapımı belgesel tarzı filmde hedef başkan George Bush galiba. Güzel olan filmdeki her iddianın dellillerle ispatlanmış olması ve havayı yumuşatma adına mizahî içerik kullanılması.

  Aslında Amerikalı yönetmenleri kutlamak gerekiyor.
  Yeri geliyor Başkan ve yönetimi akıl almaz yapımlarla yerden yere vuruyor,ne var ne yok ortaya döküyorlar.Yeri geliyor Amerikan cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamaları,pislikleri nasıl da tüm çıplaklığıyla dünyanın gözleri önüne seriyorlar.Bu gerçekten benim çok takdir ettiğim bir durum.
  Bizde olsa yer yerinden oynar..
  Sevgilerle..

  YanıtlaSil
 6. Çok ilginç bilgiler bunlar..
  Pek çok kişi bilmiyor,hiç duymamışlar..
  Çok teşekkürler sunduğunuz bu bilgiler için..

  YanıtlaSil