2009/07/21

İlahi Adalet Var Mıdır?


İnsanların bazen hayatın çeşitli kesimlerinde uğradıkları inanılmaz haksızlıklar ve çektikleri sıkıntılar sonucu o kadar çok canları yanar ki tahammül edemeyecek hale gelirler.

Kendilerine acı veren zulüm sahiplerini gayet iyi bilir ama karşılık olarak hiçbir şey yapmazlar. Yapabildikleri sadece kahrolmak ve ölesiye bir isyanın içine sürüklenmektir.

Tam bu noktada bir çeşit direniş mekanizması devreye girer. Yani ilahi adalete sığınırlar.

Sizce ilahi adalet var mıdır ?  Bu dünyada da gerçekleşmekte midir ? 


58 yorum:

 1. İlahi adalet deyimi ancak ilk kelimeyi farklı söylersen gerçektir.Hani deriz ya "ilahi godsy salak mısın" gibi.Aynen öyle bir ilahi!! adalet.Bu sadece bi avunma mekanizması bence.Kurban olduğumuzu anlarsak bu gerçeğe katlanamayız.Bu sebepten ortaya çıkmış bişey.
  Hem benim böyle bi adalet istediğim nerden belli,canımı yakan birinin 5 yıl sonra canının yanması ya da cehenneme düşerse 2 daha fazla pişmesi hiçbişeyi çözmez benim için.O yüzden eğer varsa da sırf bu sebepten kimseye beddua falan etmiyorum. Cezayı ben kesemiyorsam,bir ömür mutlu olsun ya da kan kussun o kişi umrumda olmaz.

  YanıtlaSil
 2. Nasıl adlandırırsanız adlandırın kesinlikle adalet var ve geçte olsa yerini buluyor,ve bir şekilde bunu duyuyorsunuz...şahsen bana yapılan haksızlıkların onların başına gelmesi adalette olsa beni üzüyor..buda sanırım kişilik ve karekter yapısı.

  YanıtlaSil
 3. Warsa bile bu dunyada değil sanırım.

  YanıtlaSil
 4. Evren yasalarının içinde, karma yasası denilen bir yasa var. Yani bir nevi kişi kendi yaptıklarından kendi sorumludur. Bunun sonucu kişi yaptıklarının karşılığını mutlaka görür. Bu illaki bu dünyada olacak diye bir kural yoktur. Şu anda yaşadığınız herhangi bir kötü durum belki de geçmiş yaşamlarınızın birinin karmasıdır ve hatta belki de bu tecrübe etmeniz gereken bir durumdur ve bunu yaşamayı siz seçmiş bile olabilirsiniz. Yani biri siz beddua ettiniz diye değil, kendi yaptığının sorumluluğunu almak, yaptığını anlamak için yaptığının karşılığını bir şekilde görür. Siz beddua ederseniz, yaptığınız beddua belki o insanın hayatını etkileyecektir ama sizin karmanıza da eksi bir hane olarak yazılacaktır ve sizde bir gün bu bedduanın karşılığını göreceksiniz demektir :)

  Çok teknik anlatamamış olabilirim ama inanan için yaklaşık olarak durum budur :))))

  YanıtlaSil
 5. Hiçbir kötülük cezasız kalmaz, kalmamalı...

  İlahi adalet var mı bilmiyorum, ama adalet olmalı.Hem de kör, topal yürümemeli, biraz çabuk olmalı...

  YanıtlaSil
 6. Bize öğretilen "İlahi Adalet" kavramı, dünyadaki uygulamalardan farklı bir durum değil. Dünyada ki uygulamaları, üç aşağı beş yukarı herkes biliyor. Adaletin uygulanmasında en önemli kıstas, elde edilen deliller ve görgü şahitleri.

  İlahi adalette de, durum bundan farklı değil. Yine, bize öğretilene göre, oraya vardığımızda, bizim önümüze, doğumdan ölümümüze kadar tüm hayatımızın filmini perdeye yansıtacaklar. Seyirciler de, filmde adı geçen tüm ilişkili olduğumuz kişiler. Orada yaptıklarımız ve yapmadıklarımızın tümünü, seyircilerin gözü önünde izleyeceğiz. Belki, bazen izleyiyicilerden biri kalkıp, şurayı tekrar izleyelim diyecek. Filmi geri alıp tekrar izlettirecekler.

  İşte o zaman yaptığımız bir kötülük varsa, kötülük yaptığımız kişi, ben bundan davacıyım dediği takdirde, cezamıza da razı olacağız. Ama, derse ki, burada benim de şu suçum varmış, ona şöyle dememeliymişim deyip de, bizden davacı olmazsa, cezadan kurtulma ihtimalimiz var.

  Orada, hiç bir şeyi inkar etme ihtimali, söz konusu değil. Her "şey" gözler önünde ve hiç bir şey atlanmayacak. Delillerin karartılması diye de bir şeyi düşünmeyin bile.

  Nasıl(?) Şimdi mutlu musunuz?..

  Ben çok mutluyum.. :)

  Yapmışsam yanayım, cayır cayır!!..

  Yok, yok!.. Durun bir dakika..

  Varsa bir kusurum, ne olur affedin..

  Herkesten özür dilerim, kusurlarım için..

  Yanmak istemiyorum..


  Sevgiyle kalın hepiniz..

  YanıtlaSil
 7. cosmosun böyle güçleri olduğuna inanıyorum ben ne söyleyeyim.ve mutlaka onları bir şekilde yaptıklarının bedelini öderken görüyorsunuz.

  YanıtlaSil
 8. Godsi ya, yorumun beni bitirdi. Şu kendine münhasır lafı senin için yapılmış galiba:)
  İlahi adalet hem bu dünyada hemde diğerinde kesinlikle var. Pekçok tecrübeyle teyid edilmiş bir bilgi bu. ancak sizin ilahi adalet olarak neyi beklediğiniz önemli. Görmeyi bilmeniz önemli.

  YanıtlaSil
 9. cevap veriyorum;

  vardır...

  her seferinde allaha havale derim, her seferinde de içimi rahatlatır, şükürler olsun allahıma...

  YanıtlaSil
 10. Kesinlikle katı bir tutum edasında vardır diyorum başkada birşey demiyorum....

  YanıtlaSil
 11. İlahi adalet vardır ve var olacaktır dünyanın sonuna kadar...
  Allahım bizi iyi niyetli,kalbi güzel insanlarla karşılaştırsın..
  Kalpleri kötülükten siyaha dönmüş insanların içlerine ,ruhlarına iyilik,güzellik fısıldasın ve kör karanlıktan ışıga gitme yolları açsın...

  Bizler tahamül edemeyiz hemen yapılan suçun cezasını kendi ellerimizle kesmek isteriz...

  Suç varsa suçluda olacaktır...
  Suç ve suçlulardan dolayı allaha sıgınalım...
  Allahım herşeyin yeri ve zamanını bilir...Mükafatınıda cezasınıda o verir...
  Bizler ceza kesemeyiz...

  YanıtlaSil
 12. İnananlara göre Cennet ve Cehennem var olduğuna göre, ve insanlar yaşadıkları hayata göre hesap vereceklerine göre, ilahi adalet vardır.
  Yeryüzünde ilahi adalet var mıdır? Tartışılır, örnekleri de görülebilir, yada ilişkilendirilebilir, yada adam yaptığı yanına kar gitmiş olabilir.

  YanıtlaSil
 13. Canım; İlahi adalet vardır diye umuyorum.

  Ama ondan da önemlisi, sana yapılanın, senin hayat görüşüne ve insanları tanıma konusunda sana kazandıracağı deneyime katkısı olacaktır. Daha sonra buna benzer olaylar karşısındaki duruşuna çok şey katacaktır eminim.

  Yaşamak böyle birşey, her olaydan sonra biraz daha büyüyüp olgunlaşıyoruz.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 14. İlahi adaletin olmadığını düşünmek allahın rahmetinden şüphe duymaktır..ve adalet vardır tabiki bu dünya da ve ahirette karşımıza bir şekilde çıkacaktır..Rabbim ahirette değilde bu dünyada adaletiyle günahlarımızı yüzümüze çarpsın inş.
  herkesin başına gelmiştir biri bir kötülük yapar ve aynı kötülük başına bir şekilde gelir ha yakın bir zamanda ha uzak bir zamanda ama muhakkak yaptığı kötülüğün acısını o da çeker ölmeden önce..mesela bizler kınadığımız bişey olursa bi şekilde o hatayı isteyerek yada farkında olmayarak kendimizde yaparız..zerre kadar iyilik ya da kötülük asla karşılıksız kalmaz bunu bilmeliyiz..küçük günahların hesabını burda aynını yaşayarak öderiz ama büyük günahlarımızın hesabı elimize verilecek defterlrimizde kayıtlıdır ve ayetle sabit her günahın hesabını vereceğiz..haklı hakkını muhakkak alacaktır buna şüphe yok..bize düşen sabretmek bu en zor olan ama sabreden her zaman kazanır her nkadar maddi olarak kaybediyor görünsede..
  Gerçek sevgiyle ve huzurla kalın inş

  YanıtlaSil
 15. bildiğim bu dünyada yapılmış,düşünülmüş hiçbir hareketin ,davranışın cevapsız kalmadığıdır.adı ilahi adalet midir ,yoksa karma mıdır bilinmez.ama cezandırmak için öte alemi beklemek gerekmez.

  güzel karşılıklar bulalım derim.

  YanıtlaSil
 16. Var, ben içimden ah elime bir düşse dediğim herkesle yavaş yavaş hesaplaşıyorum zamanla :)

  YanıtlaSil
 17. şöyle bir savım var her zaman da kullanırım...
  "Türk Adaleti senede 45 gün adli tatil yapıyor ilahi adalet 7/24 çalışıyor"...

  YanıtlaSil
 18. @ Onur TAŞDEMİR; zaten bunun için buradayız galiba..

  @ İlahi Godsy:)Konuya bakışi açını beğenmedim dersem yalan olur.
  Bence de öyle ama cezayı kendin kesmek ister miydin peki, bu var.

  @ Dilek; katılıyorum.Er ya da geç görüyorsun mutlaka.Ama bu seni sevindirmiyor. Sadece şok oluyorsun.

  @ Fatih;öyle düşünme. Bu dünyada da var.Dikkat et istersen.

  @ Tibet'in annesi;''karma yasası'' olayı çok gerçek. Herkes kendi yaptığından sorumlu, çok doğru.İlahi adaletin tecellisi için bedduaya gerek kalmıyor ama.Sadece Allah'a havale etmek yeterli. Zaten dinimizde bedduanın gökyüzüne doğru yöneldiği ve eğer haksız yere yapılmışsa göğün 7.katından geri dönüp yapan kişinin kendine döneceği gerçeği de var. Hak etsin ya da etmesin bir kişiye beddua edilmemesi gerekir zaten değil mi? :)
  Teknik olarak anlattın bence canım.Gayet güzeldi:)

  @ Aysema Öğretmenim, bence de öyle.
  İlahi adalet olduğuna inanıyorum ben.
  Hani ''Alma mazlumun ahını'' diye başlayan bir atasözü vardır ya. Eden buluyor.Er ya da geç mutlaka.. Bulmayanların da diğer tarafta cezalarının kesileceğine inananlardanım...

  YanıtlaSil
 19. @ Sevgili Arzucum, dünyadaki adalet uygulamalarını biliyoruz tabii :) Delil ve görgü şahidi bulunamazsa katiller,sapıklar,hırsızlar ellerini kollarını sallayıp geziyorlar aramızda.Kimi zaman yalancı şahitlerle kimlere ne cezalar kesiliyor.
  Tüm deliller ve tanıklar yeterli olduğunda dava kör topal ilerleyip can sıkabiliyor.
  Öbür dünyada bu yok diyorsun, haklısın.Kimse bir şey saklayamayıp ayna gibi çıkacak ortaya:)
  Ama ilahi adalet bu dünyada da çalışıyor.İstersen dikkat et..
  Canım, senin ne kusurun olabilir? Ne özürü, ne affı?
  Yansan bile çok az yanarsın bence..
  Sen de hep böyle sevgiyle kal..

  @ Pyromancy, tamamen aynı fikirdeyim. Üstelik bazıları çok kısa bir zaman içinde ödüyor..

  @ Guguk kuşu,dediğine katılıyorum. Bu bilgiyi ben de çok teyit ettim.Çünkü inanılmaz şeyler gördüm.Hatta şok oldum.Ve aynı zamanda üzüldüm de..

  @ LA78'ers, kesin ve net konuşmuşsun.Bence de vardır,tekrarlıyorum.
  Ben de Allahım'a şükrediyorum.Çoğu zaman tek sığındığım''O'' oluyor..Ve beni yanıltmıyor.

  @ Kumsal; ben de sana katılıp başka bir şey demiyorum..

  @ Elif..den; Allah sabrımızı ölçüyor çoğu zaman.Bizler ceza kesmek istemeyenlerdeniz elbette.
  O'na havale ettiğimizde adaletini uyguluyor,hem bu dünyada hem öbür dünyada.

  YanıtlaSil
 20. @ Uykusuz,inananlara göre cennet-cehennem var,ilahi adalet öbür tarafta da var,diyorsun.
  Yeryüzünde de ilahi adaletin var olduğu kesin.
  Ama kötülük yapan herkes bu adaletten nasibini mutlaka alacak diye bir şey yok tabii.Doğru söyledin.

  @ Çınar,çok doğru bir noktaya temas etmişsin. Bize yapılanların hayata karşı duruşumuzla ilgili çok şey kazandırdığı doğru çünkü.
  Ama çok büyük haksızlıklar görüp isyanlara sürüklendiğimiz olaylarda adaletini uygulayan bir kurtarıcımız olduğu inancındayım.
  Sevgiler..

  @ Sevgili DBP,bak bu da işin öbür yanı.Elbette ki bizler de bilerek ya da bilmeyerek bazı hatalar yaptığımızda ya da birinin günahına girdiğimizde karşılığını bir şekilde buluyoruz.Hatta küçücük bir şey olsa bile gelip aynısı başımıza gelebiliyor.Bununla ilgili bir sürü örnek verilebilir.
  Çok haklısın o yüzden.
  Sen de her daim gerçek sevgiler ve huzur içinde ol .

  @ y. benim bildiğim gördüğüm, yaşadıklarım da bu doğrultuda. Öteki alemde de ayrıca yargılanacaklarına inanıyorum.
  Herkes ektiğini biçer.
  Güzel karşılıklar bulmak dileğiyle..

  @ Asortik Krep,''Var'' diyorsun ama hesabı sen mi kesiyorsun yoksa :D Eline düşeceklerine göre :)
  İşin doğrusu canımı sıkanlara bende sessiz kalamayıp mutlaka içimi boşaltırım ama cezalarını Allah'a havale ederim.

  @ Funda.. Savına tüm kalbimla katılıyor ve ekliyorum.
  İlahi adalet 7/24 çalışıyor ve hiç hata yapmıyor..

  YanıtlaSil
 21. İlahi adalet var.Ama aynı yeryüzünde olduğu gibi bazen geç sirayet edebiliyor :))

  YanıtlaSil
 22. Uygun bir zamanlarını bekliyor galiba Yaradan..Bazen de çok çabuk tecelli ediyor ama.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba,

  Elbette ilahi adalet vardır.Ve insan için en doğru zamanda tecelli eder.Merhametlilerin en merhametlisi ilahi adaletiyle muamele eder insanlara.Zerre kadar kimsenin kimseye hakkı geçmez.Şükürler olsunki rabbimiz var.

  Sevgiler*

  YanıtlaSil
 24. Bence bazen kişi ilahi adaletini kendi yaratmalıdır Zeugmam...

  YanıtlaSil
 25. Münevver olayını takip ettiğimden beri adalet anlayışım da değişti. Allah korusun aynısı bana olsa, davulcu, zurnacı deseler, Cerrah gibi dalga geçseler, Allah yarattı demem, ne boşbakan tanırım ne emniyet müdürü.

  YanıtlaSil
 26. İlahı adalet vardır ama bazen adaletin gecikmesi insanı cıldırtıyor :)

  YanıtlaSil
 27. @ HADİYE,şükürler olsun Rabbimiz var,kimsenin hakkı kimseye geçmiyor,doğru. Belki bu dünyada belki öbüründe. Benim tercihim bu dünyada olması.
  Sevgiler..

  @ Cimycim, katılıyorum sana..
  Merak etme, ufak çaplı olanlarda ben kendi adaletimi uyguluyorum zaten :)

  @ Evet Uykusuz. O tür bir olayda insan kafayı oynatır Allah korusun. Halen akıl almaz bir savsaklamadır gidiyor. Kimler, kimleri,neden koruyor bu kadar? Bulup hepsini aynen o şekilde çöp konteynırlarına dolduracaksın :((

  @ Her şeyin başı sabır Serap. Çıldırma o yüzden :)

  YanıtlaSil
 28. Zeugma, dünyada o kadar çok adaletsizlik var ki, bizlerin kalpten sığınacağı tek yeri, ilahi adalet olsa gerek. Beklenti içinde olmak güzel şeydir. Hayatın çıkmazlarında uzanacak el bulamadığımız zaman, doğrunun ve yanlışın bir şekilde izleniyor olduğunu hissetmek, ruhun haritası olmalı...

  YanıtlaSil
 29. Sevgili Zeugma,
  İlahi adalet vardır bence.Çünkü bizler bu kadar sınırlı kullanabildiğimiz aklımızla etrafımızdaki onca şeyin arasındaki o bağlantıları keşfetmemiz biraz zor görünüyor..Ama bazen gerçekten insanın bunu bildiği halde bazı durumlarda kabulu ve sabretmesi çok zor..

  YanıtlaSil
 30. @ Hayalbemol, dünya neredeyse adaletsizlikler üzerine kurulmuş desek,yeridir değil mi? Kötülerin hükmünün sürdüğü bu hayat bizim için bir sınav yeri aslında.
  Söylediğin şekilde izleniyoruz ve bunu hissetmek dayanma gücü veriyor.

  @ Sevgili Leon,ilahi adalet kusursuz bir adalettir ve hiç hata yapmaz. Tek yapacağımız bunun bilincinde olup sabretmek.
  Ama kimileri öylesine korkunç şeyler yaşıyor ki sabredemeyip kendi adaletini uyguluyor.Cezaevleri de bu yüzden dolu değil mi zaten?

  YanıtlaSil
 31. Merhaba zeugma'cım...
  ilahi adalet bencede tartışılır.Ben bu tarz bir işleyişi çevremde görmedim açıkcası
  biraz da bizler bunun arkasına saklanıyoruz bence ,hatalarımızıda buna ekleyip yapamadıgımız,telafi edemedigimiz hatalarımız yada yapılan haksızlıklar karşısında ilahi adalete sıgınıyoruz.O da bence kişinin yorum yapan bir arkadaşın dedigi gibi avunma mekanizması yada bilinçaltında yer alan savunma yöntemi bunu düşünerek rahatlıyoruz.Biz olaylara karşı birşeyler yapamasakta yerimize adaletli davranacak bir başka güç var.Diyede düşünebiliyoruz ve zaman ,zaman sabırla beklemeye başlıyoruz.İzliyoruz ilk dönem yakından ,alıştıkça duruma izleme zamanımız azalıyor.Ve o noktada ilahi adalete havale edip buna yönelik bilinç altımızdaki duygularımızdan kurtulmaya çalışıyoruz.Umarım vardır ilahi adalet canım bunu çok isterim bende....
  sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 32. insanlar her olayı kendi düşüncelerine ve yaşadıklarına göre değerlendirir. kendice haksı olan haklı olsa dahi onu dinlemez. aynı şekilde ben ilahi adalet var desem dahi olayları kendi düşüncelerine göre yorumladığından dolayı ilahi adaleti kabullenmeyecektir. bence ilahi adalet var!

  YanıtlaSil
 33. bence yok.
  kesinlikle yok...

  zaten olması mantıksız; bu dünyada ilahi adalet olmayacak ve sen buna katlanacaksın, iradeni bu haksızlığa karşı sağlam tutacaksın ki, bir mükafata değer görülesin...

  çoğumuz var olduğunu zannediyoruz, belki tamamen tesadüfi olayları ilahi adalete yıkmayı da beceriyoruz ama; sorarım size : bir olgunun olması o olayın, "genellikle" değil, "büyük çoğunlukla" gerçekleşmesine bağlıdır...peki etrafımızdaki ufak tefek incir kabuğu mamüllerini/olaylarını çıkarırsak; büyük çaplı olaylarda hiçbir zaman ilahi adalete rastlayamayız.

  afrika'da her gün açlıktan can veren milyonlarca insanın ceremesini kim ödeyecek peki? oradaki insanların ölümünde, bizlerin de payı yok mu zannediyorsunuz?
  peki hangimiz bunun için bir bedel ödüyoruz?
  bence hiçbirimiz...

  bu çok basit bir örnekti, ilahi adalet diyorsak ancak büyük manada bir örnek verilebilir.
  yoksa 'o bana yan baktı sonra gitti düşkün oldu'lar kesmez bu bu konuyu...

  ....
  selamlar ablacım, her zaman olduğu gibi, gene sayende fikir dünyamızı genişletmiş olduk...elimden geldiğince kendi düşündüklerimi aktardım...

  sevgilerle...

  brk

  YanıtlaSil
 34. @ Merhaba Duygucuğum,
  Bu konuya psikolojik yönden, yani bilimsel yaklaşacağını biliyordum.
  Sence savunma mekanizmamızı geliştirerek bilinçaltındaki duyguları inandığımız güce havale etme ve adalet sağlayacağına inanıp rahatlama yöntemi oluşturma bunun adı.
  Evet, sıralama aynen böyle. Senin dediğin gibi.Ama arkasına saklanmak değil de büyük bir inançla gerçekleşiyor bu.
  Sonuçta ''Umarım vardır ilahi adalet.Bunu ben de çok isterim'' dediğine göre ben de sana ''Bana göre kesinlikle vardır'' diyorum:)
  Teşekkür ve sevgilerimle canım..

  @ Bery, sanırım ilahi adalet uygulanan kişi bunun farkında olmaz, demek istiyorsun.Haklısın, birçok kişi farkedemez ama bilenler de çoktur.

  @ Burakcığım, görüşlerine kesinlikle saygı duyuyorum ama bence vardır. İradeni sağlam tutman gereken ve mükafata değer görüleceğin katlanılması gereken şeyler de vardır elbette bu dünyada.Onlar ayrı.Ama ilahi adalet hem dünyada hem ahirette vardır.Dünyadaki herkese uygulanacak diye bir şey yok.Allah'ın takdiridir. Dinimizde dua ve beddua diye bir şey var, hiç düşündün mü? Senin dediğin gibi olsa Allah'ın bu duaları daha başta kabul etmeyeceği anlamı çıkıyor.

  Şimdi sorunu cevaplayayım.Büyük çaplı olaylarda hiçbir zaman ilahi adalete rastlayamayız,demişsin ya..
  Peki müslümanlara karşı gelen kavimlerin helakı nasıl gerçekleşti ?
  Artı bak çok bariz bir örnek kopyalayayım sana şimdi:

  LUT KAVMİ VE YIKILAN ŞEHİR

  Lut kavmi de uyarıları yalanladı. Biz de onların üzerine taş yağdıran bir kasırga gönderdik. Yalnız Lut ailesini (bu azabtan ayrı tuttuk;) onları seher vakti kurtardık; Tarafımızdan bir nimet olarak. İşte Biz, şükredenleri böyle ödüllendiririz. Oysa andolsun zorlu yakalamamıza karşı onları uyarmıştı. Fakat onlar bu uyarıları kuşkuyla karşılayıp-yalanlamakta direttiler.
  Kamer Suresi, 33-36

  Lut peygamber, İbrahim peygamberle aynı dönemde yaşamıştır. Hz. Lut, Hz. İbrahim'e komşu kavimlerden birine elçi olarak gönderilmişti. Bu kavim, Kuran'da belirtildiğine göre, o güne kadar dünya üzerinde görülmemiş bir sapıklığı, eşcinselliği uyguluyordu. Hz. Lut, onlara bu sapıklıktan vazgeçmelerini söylediğinde ve onlara Allah'ın ilahi tebliğini getirdiğinde onu yalanladılar, peygamberliğini inkar ettiler ve sapıklıklarına devam ettiler. Bunun sonucunda da kavim, korkunç bir felaketle helak edildi.

  Bir kez daha düşün istersen Burakcım.. Ne dersin?

  Sevgilerle..

  YanıtlaSil
 35. ilahi adalet vardır ama herzaman vuku bulmaz bence ablacım..

  misal bizim yazlıktaki yan komşu.. kendine yeni ev yaparken bizim evdeki tuğlaları bize sormadan almıştı.. kendine koskoca bi ev yaptı.. bizde tabi gidip yeni tuğla aldık.. ama geçenlerde duydum ki oğlu kumar batağına bulaşmış.. şimdi adamın elinde araba falan hiçbişi kalmadı.. daha da borcu var sanırım..

  ama herzaman herkese böle olucak die de bişi yok tabi.. kimi zaman Allah bu adaleti diğer dünyaya da bırakabiliyo..

  sevgilerle ablacım..

  cka

  YanıtlaSil
 36. Hoşgeldin Cem :)
  Aynı avatarı kullanıyorsunuz diye Burak geldi sandım :)
  Aynen işte. Her zaman vuku bulmaz tabii. Öyle olduğunu bir düşünsene..Kimi zaman burada kimi zaman öteki dünyada,kimi zaman ikisinde birden.
  Sözgelimi sizin komşunuz hırsız olduğu için iflasla cezalandırıldı. Ama bitti mi? Asıl hesap öteki tarafta :))

  Sevgilerle Cemciğim...

  YanıtlaSil
 37. eğer ölüm bir son olsa idi.
  ben de ağlayacaktım sizinle birlikte.
  ve isyan edecektim "ilahi adalet nerede?"
  ama istiyorum ve inanıyorum
  var olan ödeşme gününe.

  insan olarak adalet arayışımıza dair
  bir ara yazmışım, biraz uzunca
  uzatmayalım, ihtiyaç var ise burada.

  YanıtlaSil
 38. elbette vardır ilahi adelet..Elbet Allah yeri ve zamanını ıyı bılr işte o zaman adelet tecellı eder..Belkı bu dunyada degıl ama öbür dunyada mutlaka adelet yerını bulur sevgılı zeugmam ellerıne saglık:)

  YanıtlaSil
 39. ablacım öncelikle güzel cevabın için teşekkürler;

  şöyle ki, o verdiğin örnekti gibi helaklar, insanlara ibreti alem için verilmiştir.çünkü ondan sonraki hiçbir kavim bu şekilde cezalandırılmamıştır.şu andaki birççok toplumun, lut'u,pompei'yi geçtiğini biliyorsunuz ahlaksızlık manasında.ama şimdi bırakın cezayıi işlerinin sizden bizden daha güzel gittiğini söyleyebiliriz.çünkü Allah bu dünyada çalışana karşılığını verir.ki bunu da Kuranı Kerim de lanetlenmiş tek kavim olmasına rağmen, dünyaya egemen olan yahudilerden anlıyoruz.adamlar çalışıyor ve "lanetlenmiş" olmalarına rağmen hiçbir engelle karşılaşmadan dünyayı ellerinde oynatıyorlar.sakın adolf hitler i örnek olarak göstermeyelim, Allah hiçbir kulunu cezalandırıcı olarak kullanmaz.can vermeyen, can alamaz...

  ayrıca beddua nın var olduğunu annem de söyler de; ben inanmıyorum.yani Allah insanlara neden sadece yıkma gücü bahşetsin ki? dünyada en çok ondan korkarım ben, "bak bir beddua ettim, başına neler geldi"...bu nasıl bir egosantrizm dir ki; kendini tanrılaştırmaya kadar götürür.buna katılmam mümkün değil.

  sevgilerimle...
  başınızı ağrıttım..
  affola

  brk

  YanıtlaSil
 40. @ K®HAN, sen ölüm deyince,aklıma insanların her birinin eninde sonunda öleceği geldi. Ölümsüzlük henüz yok.''Her can ölümü tadacaktır''. Haksızlık yok:)
  Ayrıca verdiğin linkteki postu eğer sen yazdıysan çok başarılı buldum.. Teşekkür ederim.

  @ Sevgili Mixx; hepimiz gibi sen de kabul ettin. Bunu bilmek insanı ne kadar rahatlatıyor değil mi?
  Senin de ellerine sağlık canım:)

  @ Burakcığım; aramızda bir münazaraya dönüştü olay sanki. Fakat gayet hoş bence:)
  Senin araştırmaların da oldukça doğru. Benim verdiğim örnekteki helakların ibret-i alem için gerçekleştiğini söylüyorsun.Ama ben de senin ''..büyük çaplı olaylarda hiçbir zaman ilahi adalete rastlayamayız'' şeklindeki ilk yorumuna istinaden örnekledim bunu zaten. Koskoca bir ilahi adalet örneğidir çünkü.
  Beddua dinde yer alır ama yapılmasına ben de şiddetle karşıyım.Çünkü gerek yok.Evet, senin dediğin gibi kendini tanrılaştırma gibi bir şey. Suçlu olan, günah işleyen nasıl olsa cezasını bir şekilde çekecek.

  Baş ağrıtmak ne kelime Burakcım.Yorumun çok güzeldi ve savunduğun şeyi kanıtlama adınaydı.Yazdıkların senin görüşlerin ve inançların.Gayet de mantıklı üstelik. Bizlerin saygı duymaktan başka yapacak bir şeyi yok :) Yazmak için verdiğin emeğe ve ayırdığın zamana çok teşekkür ederim.
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 41. tartışmayı bir kenara bırakıp merakımı inanılmaz derecede cezbeden bir soruyu ZEUGMA'ya yöneltmek istiyorum...

  Zeugma kelimesini, internetden araştırdığımda: Büyük İskender'in generallerinden biri tarafından Gaziantep'in Nizip ilçesinin Belkız köyünde kurulmuş bir antik kent olduğunu öğrendim fakat daha derin bir bilgiye de ulaşamadım acaba sizin bu rumuzu kullanmanızın sebebi nedir?

  YanıtlaSil
 42. :)))
  Demek bu derece merak ettin. Bunu ben blogun sağ tarafında açıklama olarak epey yayınlamıştım Onur.
  Araştırdığın Zeugma antik kentinin inanılmaz güzellikte mozaiklere sahip olduğunu da öğrendin mi peki ?
  Zeugma=Belkıs demek ve o bölgede yaşamış bir çingene kızının adı aynı zamanda.Ama bir hikayesi yok.Sadece mozaiklerden birinde resmi var.
  Henüz gidip göremediğim bu bölgeye hayranlığımdan koydum bu ismi bloga. Dolayısıyla benim de adım oldu ;)
  Olay budur.Did you understand ? :)

  YanıtlaSil
 43. anladım =)) teşekkür ederim açıklamanız için bir gün gidip görmeniz dileğiyle... kendinize iyi bakın.

  YanıtlaSil
 44. ölüm yok dememişim ki,
  yani mealen "ölüm bir son değildir" demişim :)
  hem bu mesaj bana ait değil Kuran'a ait.

  evet linkteki post(yazı) bana ait. lakin mesaj Kuran'a ait :)
  "eğer sen yazdıysan başarılı buldum" önşartını da iltifat kabul ediyor.

  ikikere teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
 45. :))
  Ben de sana ''Ölüm yok'' dedin demedim ki zaten.Sadece aklıma geleni söyledim, iyi okusana :)
  Verdiğin linkteki yazını çok profesyonelce yazmışsın gerçekten.
  Ben de iki kere kutluyorum..

  YanıtlaSil
 46. ılahı adaletı sorgulamak belkıde haddımız degıl..
  allahın adalet anlayısı biz ınsanlardaki kısasa kısas mantıgında degıl sanıyorum.
  ılahı adalete ınanıyorum. bu dunyada da olabılecegını dusunuyorum. obur dunyaya bırakılanların ıse daha feci olacagından emınım :)))

  YanıtlaSil
 47. "Ne ekersen onu biçersin"diyorlar, ilahi adaletin varlığının göstergesi olarak.Zeugma'nın anlamı da bildiğim kadarıyla mitolojide "çingene kızı"olarak geçiyor sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 48. @ Berrin'deniz : Burada yaptığımız ilahi adaleti sorgulamak sayılmaz ama. Çünkü doğrudur,yanlıştır diye bir polemiğe girmedik.Herkes bildiğini söyledi.Nitekim sen de inanıyorsun :)
  Öbür dünyaya bırakılanlar bence de feci olacak :D

  @ sufi : Hoşgeldiniz sevgili Sufi.
  Evet,söylediğiniz şekilde ilahi adaletin bu dünyada var olduğunu gösteren ''Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste''ve ''Ne ekersen onu biçersin'' gibi atasözlerimiz var :)
  Ve yine söylediğiniz gibi ''Zeugma'' nın çingene kızı anlamı da var :) Yukarıda Onur'a açıklamıştım. Ama en çok antik kent adı olarak biliniyor.
  Teşekkür ve sevgilerimle ..

  YanıtlaSil
 49. ''Dinde Bedduanın Yeri Var mıdır?'' adlı bu videodan Doç.Dr. Şadi Eren'in konuşmasını dinlediğinizde kafanızdaki pek çok soru cevap bulacak, eminim..

  http://www.sorularlaislamiyet.com/subpage.php?s=watch&id=117

  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 50. Vardır ve ben canımı yakanların hep acısını da görmüşümdür. Kendimde de görmüşümdür.

  YanıtlaSil
 51. 1-Evet, vardır.
  2-Gerçek adalet ölümden sonra ortaya çıkacaktır.Bu Dünya'da gerçekleşen hak olayları "bakın ilahi adalet tecelli etti" şeklinde yorumlamak da doğru değil bence.Aksi taktirde tersi durumda ilahi adaletsizlikten söz etmemiz gerekir ki bu küfürdür. Bu Dünya'da gerçekleşen olaylar hak ve haksızlık değil mükafat ya da imtihandır.Dahası bizim adaletsizlik olarak gördüğümüz bir olay belki bizi yükselticek bulunmaz bir fırsatta olabilir. Hasılı görünen ve gerçek farklıdır çoğu kez.

  YanıtlaSil
 52. Doç.Dr Şadi Eren'den dua, beddua ve ilahi adalet ile ilgili o video.
  İzlemenizi öneririm.
  Tıklayın...

  YanıtlaSil
 53. Hey, I am checking this blog using the phone and this appears to be kind of odd. Thought you'd wish to know. This is a great write-up nevertheless, did not mess that up.

  - David

  YanıtlaSil
 54. Dünyada adaletin zerresi yokta öldükten sonra öteki hayatta ne olucak bilemem.

  YanıtlaSil
 55. Dünyada adaletin zerresi yokta öldükten sonra öteki hayatta ne olucak bilemem.

  YanıtlaSil
 56. Kesinlikle yok! Dünyada bir çok aç çocuğun hakları yeniyor,tecavüze uğruyorlar bir çok ülkede kadınlar öldürülüyor,dövülüyor ve daha niceleri.Hiç bir şey olmamışken bunları yaşamak zorunda kalıyorlar.Bunun gibi daha bir çok şeyle mücadele edip bunlarla birlikte yaşamak zorundalar.Niçin bunları yaşıyorlar ? Neden herkes değilde bazı insanlar yaşıyor mesela? Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren hep bir adaletsizlik söz konusudur.Kimileri buna kader der.Eğer bir adalet olsaydı herkesin aynı şekilde yaşaması gerekmez miydi ? Ben adaletin olmadığını kesin bir şekilde söyleyebilirim.Eğer adalet olsaydı Havva ile Adem yüzünden biz geriye kalan ruhlar bu fani hayat denen saçma salak şeyi yaşamak zorunda kalmazdık.Yani dünyanın yaratılışında var bir adaletsizlik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne diyebilirim ki..
   Verdiğiniz örneklerde çok haklısınız. Onlar adaleti bu dünyada göremeden göçüp gidiyorlar.
   Ama bu demek değildir ki ilahi adalet yok.
   Vardır ve pek çok insana yaptıkları benzer şekilde ve misliyle geri dönmüştür.

   Sil