2010/02/22

Badem Ağacından Mesaj

Daha düne kadar incecik ve yıpranmış dalları birbirine girmiş, renksiz, kupkuru bir ağaçtı.

Uzunca bir zaman hiçbir yaşam belirtisi göstermeksizin içine kapanmış, inanılmaz bir görünmezliğe bürünmüştü.

Kelimenin tam manasıyla kabuğuna çekilmiş, varlığını, neler yaşadığını, içinde yaşattıklarını kimseler görmesin, bilmesin istemişti.

İçindeki umudu hiç yitirmeden!

Doğa ananın yıkıcı gücünü uygularken incinip zarar görmemesi için şefkat ve özenle koruyup sakladığı evlatlarından biriydi o. Bu haliyle güvencedeydi. Biliyordu ki yüreğini sınırsız güzelliklere, yepyeni coşku ve sevgilere hazırlamak için gerekli bir durum ve süreçti bu...

Ve bir direnişti binyıllar boyunca yinelenen...
Az kalmıştı! Yeniden doğacaktı!

İçinde hazırladığı tomurcukların rengarenk çiçeklere dönüşmesine çok az kalmıştı. İşte o an ayağa kalkıp tüm evrene; ''Hey, ben buradayım! Yaşıyorum!! '' diye haykırmayı bekliyordu sabırsızlıkla...

İhtiyacı olan tek şey; içini ısıtacak, ruhunu aydınlatacak bir sıcaklık, yüreğinin tam ortasına doğup varlığını sürekli kılacak bir güneşti. Bahar yağmurlarıyla can bulup, toprağın o eşsiz kokusunu içine çekecekti ardından. Beklediği güneşin eşliğinde gelecek sıcaklık ve aydınlıkla, gören gözlere, kendine pay çıkarıp ders alması gerekenlere sunulacak bir şölen vardı...

Hayatın yaşanısı ve defalarca yeniden doğmak olduğunu gösterecekti...

Yepyeni umutlar içinde yüreklerde coşku ve sevginin canlanması, yaşamı yeniden keşfetmek adına verilen ilâhi bir ''mesaj'' la başlayacak eşsiz bir seremoniydi bu...

Özlemle beklediği o sıcaklıkla iliklerine kadar ısındı ve hızla tomurcuğa dönüştü...

Mucizevi ''Yeniden Doğuş'' başlamıştı...


* * * *

Badem ağaçları dört bir yanda çiçekler açmaya başladı. Ne dersiniz, biz de onlara eşlik edip baharla birlikte yeniden keşfedeceğimiz dünyayı ve insanları sevgiye boyayalım mı?

Bahar, doğanın varlığını inkar edemeyip önünde saygıyla eğildiğimiz muhteşem bir döngü olayıdır ve ilk habercisi çiçek açmış bir badem ağacıdır. Kimi zaman yalancı güneşlere aldanıp vakitsiz çiçekler açarak bu döngünün doğrusallığını şaşırtsa bile.

Julia'nın; Aziz Valentine hikayesinde sevgilisinin mezarı başına diktiği pembe çiçekler açan badem ağacının o günden beri ''Sevgi ve Dostluk Sembolü'' olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz?

İçinizdeki baharlar ve sevgiler hiç bitmesin!44 yorum:

 1. Ne harika yazmışsın. Baharda tomurcuklanan ağaçlar içimi umutla doldurur. Hepimizin umdukları gerçekleşri umarım, doğa canlanırken...

  YanıtlaSil
 2. Ben de kırmızı şarapla birlikte çok sevdiğim bademe olan düşkünlüğüm nerden geliyor diye merak ediyordum.Şimdi öğrendim.:)

  Kocaman bir badem ağacı yolluyorum böyle pespembe ..Tüm dallarından sarkan sembolleriyle... :))

  YanıtlaSil
 3. Keşke bizde her öldüğümüzde toprağa karışıp yeniden yeşerebilsek... Ama insanlar o ağaçların çiçeklerinden çok ağaçların kendisine benziyorlar... Yeniden yeşeriyorlar evet, ama rüzgarın, yağmurun, insanların, hepsinden öte aşk adına o ağacın gövdesine isimlerini kalp için de kazıyanların izlerini taşıyorlar...
  Her yanı kabuk bağlasa da ağaçların, insanların o adlarını kazıdıkları yerler asla kabuk bağlamıyor da yeşermiyor da...

  YanıtlaSil
 4. Aziz Nesin badem ağaçları için
  "Sen ağaçların aptalı
  Ben insanların.
  Seni kandırır havalar
  Beni sevdalar..."Demiş ya, ben de derim ki;
  ne "sevgi ve dostluk sembolü" badem ağaçları kansın havalara,
  ne de aşıkların kör olan gözleri kansın kara sevdalara.
  Can bedenden , tomurcuk gövdeden öte taşmaya can attığında "hoop yavaş ol" diyecek yüce bir sese ihtiyaç duyar onlar da.Yoksa ne sevdanın ne de tomurcuğun açmasının önüne kim engel olabilir emir haktan geldiyse ?

  Bademi neden sevdiğimi öğrendim şimdi ben de.Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 5. Zeugma… Sanayileşme başlarında kentleşme, çok farklı bir yapıdaymış. Yaşamayı bilen kesim veya elit diye tabir edilen tabaka, şehir dışında doğayla iç içe, trafiğin bulunmadığı temiz bir ortamda otururmuş. Şimdiyse artık doğayla iç içe olmak, sadece tatillerde yapılan bir etkinliğe dönüşmüş durumda. Şehir dışındaki mekânlarda satın alma gücü yüksek, ikamet oranı düşük. Çünkü ulaşım bu imkânları düşünerek hazırlanmamış. Yine de her ihtimal düşünülerek, yatırım var gücüyle devam ediyor.
  Aslında hepimizin yeniden doğuşa ihtiyacı var. Çünkü çiçeklerimiz kuruyor ve biz kendimizi yenileyemiyoruz. Ne kadar güneş aldığımız önemliyse, yüzümüzü gökyüzüne çevirip gülümsemenin zamanı gelmiş demektir.
  Mutlu günler Zeugmacım…

  YanıtlaSil
 6. Güzel bir gün, güzel bir yazı ve öykü. Teşekkürler!

  YanıtlaSil
 7. İçimi ılık bahar güneşiyle doldurdu. Sıcacık, yeniden doğuşu adım adım anlatan güzel yazın. Ve de, şöylee bir silkelenip kendimi dışarı atma, yeni yeni biçim değiştiren, tomurcuk versem mi beklesem mi biraz daha diyen, kararsız ağaç dallarını izleme arzusuyla doldum... (bahar gelince ben hep böyle olurum zaten:))) Hemen çıkıyorum:))

  Badem ağacının 'sevgi ve Dostluk Sembolü' olduğunu bilmiyordum.

  (Biraz erken çiçek açmamış mı badem..?)
  Sevgiler canım

  YanıtlaSil
 8. Çocukken, her yaz tatilinde köyümüze giderdik. Komşumuzun bahçesinde bir badem ağacı vardı. Bizim oralarda pek badem ağacı yoktur, hatta o dönemde hiç yoktu. Az olan herşeyde olduğu gibi bu badem ağacı da çok kıymetliydi. Zaten cansız bir ağaçtı, parmakla sayılabilecek kadar meyvesi olurdu. Sabırla beklerdik meyvesinin olmasını ve büyük bir törenle yerdik.
  Yazdıklarını okuyunca birden gözümde canlandı eskiler Zeugma:)
  Aziz Nesin'in de dediği gibi,
  Madem Badem Ağacı açmış çiçeklerini;
  Biz de açalım yüreğimizi
  Belki bu kez kış olmaz
  Bakarız sevdamız düş olmaz

  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 9. Sevgili zeugma badem ağaçlarını hep iyi niyetli insanlara benzetmişimdir pozitif düşünenlere biraz gün yüzü gördümü tüm yüreğini açanlara sonra dolu yer hırçın rüzgarla gelen yağmuru yer döker çiçeklerini ama en güzeli içimizi karartan kış ayazlarından ve soğuktan sonra bir den yeni bir hayat gibi dikliverir insanın karşısına badem ağaçları çoşkulu çiçekleriyle dostluk ağacı olduğunu bilmiyordum öğrenmiş oldum teşekkür ederim sevgi ve dostlukla...

  YanıtlaSil
 10. takip ettiğim blogların arasında "bostacık" var.onlar da bahçelerindeki badem ağacının resmini koymuşlar sayfalarına. biz böyle ekrandan baktıkça hayıflanıyorum, ne kokusunu çekebiliyorum içime ne de mis gibi akdeniz havasını.
  ama bir yerlerde böyle güzel bahçelerin olduğunu bilmek bile güzel.

  YanıtlaSil
 11. Haftaya böyle güzel, böyle sıcak, böyle umut dolu bir yazıyla ,hem de Vivaldi eşliğinde başlamak ... :)

  İnsanın hayatına bir süre giren ağaçlar sonunda akraba olup çıkıyorlar. Badem de bunlardan biri.
  bak bak şaşır. Önce çiçek açıyor bahar dalı hesabı, bir romantik, bir romantik, sonra çağla oluyor, yeşil erik gibi...
  Havalar kışın ortasında biraz güzel gidince bademler aldanıp açıyor - zannediyor insanlar. Niye aldansın ki?
  O güzelim kış havalarında bir de çiçek olarak yaşıyor - kış uykusundan uyanarak bademcik. İnsanlar aldanıyor.
  Hani Aziz Nesin'in "Atkadaşım Badem Ağacı" şiiri vardır ya ...

  "senden yanayım arkadaşım
  havanı bulunca aç çiçeklerini
  nasıl açıyorsam yüreüimi
  belki bu kez kış olmaz
  bakarsın sevdan düş olmaz
  nasıl vermişsem kendimi son sevdama
  vur kendini sende bu güzel havaya"

  harika bir posttu sevgili Zeugma hiç bitmesin içindeki bahar ve sevgiler :) Dostlukla...

  YanıtlaSil
 12. zeugma'cım ben de "hişt hişt dallardan bahar inmiş duydunmu" modundaydım. burda hava döndü tekrar ama, ezgi(m)in günlüğünün çok sevdiğim bu şarkısı sımsıcak yazına fon müziği olsun :) sevgiler...

  YanıtlaSil
 13. Yazdığın yazı fonda çalan müzik ile öyle güzel gitti ki anlatamam. Bir kelebek gibi uçasın geldi.

  Zaten kelebeğim ya :)) Bende baharı bekliyorum. Ama bu yalancı bahar altatmasın bizi. Daha bahara çok var. Bunlar yalancı baharlar. Çok güzeldi. ELine sağlık canım benim.

  YanıtlaSil
 14. Canımın İçi Zeugmam;

  Ne güzel anlattın, "canın canlanışını, her an yeniden doğuşu, sonsuza kadar sürecek olan Big Bang"ı..

  O'nun sevgi ve bilgisi ile oluşan canı keşfetmeyi ve bu keşfin seramonisini..

  Gerçekten de, biz insanlar için mucizevi olan, ancak O'nun bilgi ve sevgisinin doğal sonucu olan;

  Doğuş ve yok oluş.. Yeniden doğuş ve tekrar yok oluş..

  Evet, gerçekten de sevginin ve dostluğun simgesi olan, aynı zamanda "Bahar dalı" da dediğimiz, diğerlerinden önce tomucuklanıp çiçek açan badem ağacı, baharın müjdecisi olduğu gibi, senin de bahsettiğin bazen zamansız olan hava sıcaklıkları onun aldanmasına neden olup, bu sevinmeleri çok kısa sürmektedir.. Bu da, onun "yazgısı" olmalı..

  Aslında, bu keşif ve sevgiye boyamayı, belli bir zaman dilimine özgülemek, sadece baharın gelişini beklemek de gereksiz.. Gören gözler, düşünebilen beyinler ve hissedebilen kalpler için, hangi zaman olursa olsun etrafına bakması yeterli olur.. Kış uykusuna yatanlar ve sevgiden nasibi olmayanlar için ise üzülüp, acıyabiliriz ancak..

  Çok çok güzel mesajlar içeren bu güzel yazı için ne kadar teşekkür etsem azdır, canımın içi..

  Eline, diline ve yüreğine sağlık..

  Sevgilerimi bırakıyorum, badem dalındaki çiçek tomurcukları üstüne..

  YanıtlaSil
 15. Sevgi ve dostluğun simgesi badem ağaçlarını,klasik müziğin büyük bir coşkusuyla birkaç kez okudum.Bir an da insanlarla olan ilişkisini de düşünmeden edemedim.Yalancı baharlara aldanmadan,
  badem tomucuklarının filizlenmesi,diğerlerine örnek olması,dimdik ve özgürcesine......

  Bu yoğun duyguları bizlere yaşattığınız ve paylaştığınız için
  teşekkür ederim.

  Sevgilerimle,

  YanıtlaSil
 16. Sevgili Zeugmacım,

  Yeni bir haftaya yeni açmış tomurcuk çiçekler, ve vivaldi eşliğinde kelebekler gibi uçarak ve tüm bu güzellikleri Yaratan Allah'a her zaman ki gibi şükrederek girmek güzeldi canım.

  Sanırım şu sıralar bizleri tek gülümsetebilen, insanoğlunun onu acımasızca tahribatına karşılık yinede direnen! ve bize umut vaad eder gibi yüreyimize su serpen çiçekler, böcekler, ağaçlar, kuşlar kaldı elimizde!..

  Güzel duygular ve düşünceler içeren bu anlamlı yazın içi yüreğine sağlık canım...

  Seninde yüreğinde her daim gerçek bahar çiçekleri açsın...ve her şey gönlünce olsun canım...

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 17. İnsanın içinin coşkuyla dolduğu ve kendini badem ağacının yerine koyduğu çok yapıcı bir post olmuş bu Zeugma :)

  Bahar güzel şeydir. Baştan aşağı bir canlanmadır. Her şeye sil baştan başlayabiliriz badem ağacı ile birlikte. Yeter ki karar verelim.
  Doğa da bu coşkuya katkıda bulunacaktır zaten.

  Ellerine sağlık. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 18. İğdelerin açmaya başladığı zamandır benim zamanım, çipura kıyılamaya başlar, UykusuZ balığa çıkar

  YanıtlaSil
 19. Zeugmacığım , ben de güzel yazını Aziz Nesin'in Arkadaşım Badem Ağacı ile süsleyecektim ki Sevgili Sufi yapmış zaten :)))
  Bahar uyanış,heyecan,başlangıç,yeniden doğuş demek. Her bahar öncesi içimizde kımıldanan umut ve neşe ne güzel değil mi? Bahar ferahlığındaki güzel yazın,anlatımın her zamanki gibi çok güzel ve özel. Canım benim,sevgiyle kucaklıyorum seni.

  YanıtlaSil
 20. Aslı ;
  Teşekkür ederim.
  Benim de aynen olur. Umarım herkesin umutları gerçekleşsin..

  İzDüŞümLeR ;
  Bak ağaç olarak düşünürken bu aklıma gelmedi :) Ben de badem şekeri ve acıbadem kurabiyesini çok severim sahi..
  Ben de çok çiçekli bir badem dalı gönderdim sana.Miss gibi böyle :)

  Doğan Ömür ;
  Senin söylediklerin de aklıma gelmedi Doğan. Ölünce topraktan yeniden yeşermek.
  Ama zombiler geldi aklıma, korktum :)
  Şaka bir yana çoğumuz o kurumuş ağaçlar gibi içimizde yaşıyoruz sıkıntıları. Ağaçlara kazınan isimler..evet haklısın 50 yıl geçse bile bile öylece kalıyor.
  İnsanın insana ettiği bir yana doğaya da çok büyük zararı var.

  Ama sen yine de içindeki çiçeklerin açmasına izin ver lütfen..

  içimdeki yolculuk( funda) ;
  Ben de yeni öğrendim sayılır Funda...

  sufi ;
  sözlerinin üstüne söyleyecek söz bulamadım sevgili sufi.
  Ben de katılıyorum... Yalancı havalar ve sevdaların sonu hüsran.

  Her ikisinde de umutla açan çiçekler soluyor değil mi?

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 21. Hayalbemol ;
  Aynen öyle Emre..Zaten villa kelimesinin sözcük anlamı da bunu vurgular.
  Doğa, deniz, piknik benzeri etkinlikler dediğin gibi hafta sonu ya da yaz tatillerinde epey kilometre katedilerek gerçekleşiyor.
  Betonlaşmış gri kentlerde doğadan uzakta insanlar.
  Ve bu da kupkuru ağaçlar gibi her şeyi içinde yaşamaya çalışan, fakat boğulan insan kitleleri oluşturdu.
  ama başarmak yine de elimizde..

  Sana da mutlu günler Emrecim..

  alizafersapci ;
  Çok net ve güzel bir yorum, diyorum ben de..
  Teşekkürler Ali Bey!

  Çınar ;
  Sevgili Çınarcığım, bu kadar etkilenip dışarıya atabildiysen kendini, sende bahar başlamış, içindeki çiçekler kıpır kıpır diyorum ben de :)
  Ankara'da henüz açmaz bademler, haklısın. bizim burada epey oldu canım..
  Sevgilerimle...

  Hatice Bartan ;
  Yazıyla birlikte köyünü ve badem ağaçlarını anımsattım sana demek :)
  Aynen Aziz Nesin'in dediği gibi, evet..Yüreklerimizi açıp sevgiyle doldurmak gerek..
  Teşekkürler sevgili Hatice ..
  Sevgiler...

  bilge ;
  Aynen öyledir Bilge Hanım..Doğa karıyla, yağmuruyla, fırtınalarıyla uzun bir süre içimizi karartır ve badem ağacı o ilk çiçek açmış haliyle yepyeni bir yaşama geçiş gibidir.Umut aşılar bana da..
  Ben teşekkür ederim..

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 22. nalan ;
  Ama sizin orada hiç mi badem ağacı yok sevgili nalan ?
  Biraz beklersen açarlar,görürsün ve çekersin mis gibi kokusunu içine.
  Bence şayet istersek içimizde açtırabiliriz o çiçekleri..
  Gerçekten öyledir..

  Sevgilerimle...

  Dalgaları Aşmak ;
  Haftaya bu yazıyla güzel başlamak demek oluyor galiba bu :)
  Çok teşekkür ederim, gerçekten..
  Vivaldi Spring (İlkbahar)Konçertosu, evet canım..

  Bademlerin havalara aldanıp erken açmadığını, kışı yaşamak istediğini vurgulaman çok hoş..
  Ve Aziz Nesin'in dizeleri de tam yazının anafikri..
  Tekrar teşekkür ediyor, içinin sonsuz bahar çiçekleriyle dolmasını diliyorum canım..

  Sevgilerimle...

  nil ;
  Şimdi ben Vivaldi'yi beğenmedin mi yoksa dermişim :P
  Şaka.. Ezgi'nin Günlüğü'nü çok severim ve bu parça çok uygun dediğin gibi.. b
  Ben de bu sıcak yorumun için teşekkür ederim nilciğim..
  Sevgiler...

  SİYAH KELEBEK ;
  Sen böyle deyince benim de sahne olarak gözümün önüne geldi:)
  Sevgili kelebeğim bu kadar etkilenip huşu içinde uçmuştur hakikaten dedim.
  Çok da yalancı bahar sayılmaz ama canım.Cemre düştü mü bitmiştir.
  İçimizdeki baharlar önemli ama.

  Çok teşekkür ederim. Senin de paylaşan ellerine sağlık

  Sevgilerimle..

  Arzu Breda ;
  Sevgili Arzucuğum, hoşgeldin..
  Nerelerdeydin ne zamandır, özledim :)
  Benim yazımdan çok senin yorumunda çok güzel mesajlar var ama.Asıl ben ne kadar teşekkür etsem azdır. Yazımı okuyunca böyle güzel mesajlar alıp böyle bir yorum bıraktığın için çok teşekkür ediyorum Arzucum.

  Eline diline, emeğine,zamanına, yüreğine sağlık..

  Ben de sana sevgi dolu kocaman çiçekler açmış bir badem dalı gönderiyorum canım..

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 23. JİVAGO ;
  Yazıya başlarken ben de zaten aynen sizdeki etkiyi yaratmak istemiştim.
  Aktardığınız düşünceleriniz doğrultusunda bunu sizde birebir başardığımı gördüm.
  Asıl ben teşekkür ederim.
  Dimdik ve özgürce bir duruşla içinizdeki tomurcuklar filizlensin, tüm umutlarınız gerçeğe dönüşsün dilerim..

  Sevgiyle kalın..

  Esmir ;
  Sevgili Esinciğim,
  Bu güzel satırlarını okumak ve yeni bir haftaya güzelliklerle girdiğini bilmek de benim için çok güzel.
  Dediğin gibi insanoğlunun acımasızca katletmesine rağmen yine de doğadan parçalar bulabileceğimiz yerler var şükürler olsun.
  Paylaştığın için ben çok teşekkür ederim canım.
  Yüreğinden umut ve sevgi hiç bitmesin. Her şey dilediğin gibi gerçekleşsin baharla birlikte..

  Sevgilerimle...

  Justice ;
  Ben de yazarken badem ağacının yerine koydum kendimi Justice. Gerçekten...
  Onca kış şartları, kapalı hava, kısa günler, gri gökyüzü insanı ister istemez olumsuz etkiliyor.
  Ve doğadan örnek alma zamanı..

  Teşekkür ve sevgilerimle..

  DecisionS ;
  Daha zamanın var senin o zaman Deci. Çünkü bizim evin karşısında var bir iğde ağacı, henüz kupkuru :)

  ÇOBAN YILDIZI ;
  Diğer arkadaşların da aklına gelen ilk şiir ''Arkadaşım Badem Ağacı'' sevgili çobanyıldızım.
  Gerçekten tıpkı bu yazıya uygun dizelerden oluşmuş ..
  Bahar öncesi içimizde tomurcuklar oluşuyor bence de. Mümkün olduğunca katkıda bulunup çiçek açmasını sağlamalıyız. Umut ve coşkuyla besleyerek, sevgiyle büyüterek..
  Senin de güzel yorumun bahar ferahlığındaydı canım..
  Ben de sevgiyle kucaklıyorum seni..

  YanıtlaSil
 24. keşke hepimiz yeniden doğabilsek..
  çok güzel yazıydı..
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 25. Bu yazıya şapka çıkartılır. Cümlelere bayıldım, tam bir bahar havası estiriyorlar. Ellerien sağlık Zeugmacığım.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 26. Canımın içi Zeugmam;

  :)))
  Çok uzaklarda değildim canım..
  Kuzenim evlendi.. Onun tatlı telaşı ile haşır neşirdik birazcık..
  Tatlı telaşlardır bilirsin..

  O nedenle yani.. Başka bir şey değil.. Kötü bir durum yoktu yani.. :))

  Bir de bloguna girince açılan bir reklam sayfası var o neyin nesidir.. Onunla bir ilgilensen diyorum.. ziyaretçilerin canını sıkan bir şey..

  "Keşke hepimiz yeniden doğabilsek.." yorumuna bir söz benden..
  O yeniden yeşeren ağaçlar, yeniden açan çiçekler, yeniden doğduklarını bilseler, o zaman biz de bilirdik sanırım..

  Sevgilerimi bırakıyorum kucak dolusu, sana ve tüm ziyaretçilerine..

  YanıtlaSil
 27. khaos ;
  Böyle bir şey gerçekleşse ne güzel olurdu aslında khaos :)
  Zarif sözlerin için teşekkür ederim..
  Sevgiler...

  ASLI ;
  Canımsın. Bahar havası estirebildiysem ne mutlu bana Aslıcım.
  Çok teşekkür ediyorum..

  Sevgiler..

  Arzu Breda ;
  Telaşların hep böyle tatlı olsun Arzucuğum.
  Darısı senin başına :))
  Kötü bir şey olmadığına sevindim..

  ''O yeniden yeşeren ağaçlar ve yeniden açan çiçekler bilselerdi biz de bilirdik sanırım..'' sözlerinden ''Belki de yeniden doğduk da biz bilmiyoruz'' demek istiyorsun galiba.

  Yani diğer adı ''Ruh Göçü'' olan Reenkarnasyon..
  Ruhun tekrar tekrar bedenlendiğine inanan spiritüalistlerin (ruh bilimci) bu olaya verdikleri ad.. Evet, olabilir tabii. Benim zaman zaman böyle bir hisse kapıldığım oluyor örneğin...

  Benden de sana kucak dolusu sevgiler Arzucuğum...
  Teşekkürlerimle...

  PS:Arzucuğum,bloguma girerken açılan reklam sayfası nasıl bir şey? Rica etsem tarif edebilir misin?
  İlk kez senden duydum. Zaman zaman ben de arkadaşların bloguna girerken rastlıyorum, ona benzer bir şey mi çok merak ettim...

  YanıtlaSil
 28. Koskoca dev çınarları ayağımızın altında eziyorlar. Gerçekten ağaçlara değer veriliyormu? Konuyla ilgisi olmaya bilir ama yazmak istedim sevgili ZEUGMA.

  Sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 29. Zeugma'cım...
  Henüz bahar gelmeden bu güzel yazınla bahar geldi içime inan...
  çocukluğumda çok dikkatimi çekerdi bahara ait özellikler olmadan badem ağacının yeşermesi, hattta henüz kar yagarken dahi vardıbaharın belirtisi olan badem ağacı:) esasında senin yazında anımsadım bu anıları bende....
  bahar hepimiz için umut,ümit,yaşama sevinci en önemlisi kendimizinde evet işte bu bu benim hayatım olmalı diyebilecek bir dönem olur umarım
  sevgilerimle canım bahar esintisi yazın için ayrıca tşk.ederim

  YanıtlaSil
 30. yazı güzel, evet ama badem de güzel. tuza bandırıp da yemesi ayrı bir keyif. çocukluğumun bir bahar gününe gittim. badem ağacına çıkmış, badem topluyorum, (badem ağacında armut olmaz malum) bir yandan da şarkı söylüyorum.

  baharla birlikte bakalım görebilecek miyiz çiçek açmış badem ağaçları. kalmammış hiç yakınımda. görürseniz söyleyin, gelip çıkıcam üstüne. :)

  YanıtlaSil
 31. Canım Zeugmacığım;

  Evet, aynen senin anladığını söylemek istedim.. Adına her ne derlerse farketmez, yeniden doğuş olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz.. En doğrusunu ancak bizi yaratan bilir.. Öyle bir hisse kapıldığım filan da yok ama, olmaz da demiyorum..

  Niye olmaz demediğimi de açıklayayım; İnsan aklına geldiğine göre, böyle bir şeyin olabileceğini düşündüğüne göre, Tanrı istemediği hiç bir şeyi insanın aklına getirmezdi.. Tanrı katındaki ana bilgi kaynağında olan her bilgi, insanın düşüncesinden uzak değildir, olmamalıdır.. Bunu düşünebilir, hayal edebilir, bazılarını gerçekleştirebilir, bazılarını ise henüz şifrelerini çözebilecek düzeye erişmemiştir.. Erişebilir mi?.. Onu da ancak Allah bilir..

  Açılan reklam sayfası ise; Şimdi girdiğimde açılmadı.. Daha önce girdiğimde ayrı bir pencere olarak açıldı.. Sanırım, ABD vatandaşlığı müracatı ile ilgili bir tanıtımdı, hatırladığım kadarıyla.. Sanırım bilmeden herhangi bir yere tıklamış olacağım ki, öyle bir sayfa açıldı.. Bak şimdiki girişimde açılmadığına göre kafana takacak bir şey değil demek ki..

  Yeni doğmuş, en taze sevgilerimden bırakıyorum, canımın içi Zeugmacığım..

  YanıtlaSil
 32. Mevlid kandiliniz hayırlı olsun.
  Sevgilerimle,

  YanıtlaSil
 33. Canımm kandilin mübarek olsun.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 34. Evimin İncileri Belgin ;
  Konuyla ilgisi var sevgili Belgin..
  İnsanoğlu kendi çıkarları uğruna ne badem ağacı dinliyor ne çınar.. Çocukluğumun geçtiği şehri şimdi tanıyamıyorum ben.Gri bir beton yığını halinde..Ne bağ var ne bahçe ne de ağaç..

  Sevgilerimle...

  Duygu ;
  Duygucuğum, canım, teşekkür ederim.
  Çocukluğundaki badem ağaçlarını şimdi göremiyorsundur büyük ihtimalle.
  Aslında insanoğlu doğayla özdeşik. Ondan koparıldıkça ruhsal yönden zayıf bir hale geliyor sanki.
  Bahar yeniden doğuş sergiliyor ve içimizi umutla dolduruyor gerçekten.
  Baharla birlikte içindeki tüm umutların çiçek açması ve harika bir döneme imza atman dileklerimle..

  Sevgiler Duygucuğum..

  Adam ;
  Sen de çocukluğuna gitmişsin bak..
  Ah bu zalim insanlar apartmanları dikeceğiz diye etrafta ağaç bırakmamışlar gerçekten.
  Ben badem ağacı görebilmek için epey bir yol katettim.
  Üstünden biraz daha geçsin ancak resimlerinden görebileceğiz belki de..
  Ayrıca erik ve bademi tuza banarak yemek zararlı bir alışkanlık :)

  Arzu Breda ;
  Arzucuğum tebrikler..
  Reenkarnasyon olayını öyle ilahi bir şekilde açıklamışsın ki üstüne sözüm yok..Bence de aynen öyle olabilir.
  Reklam sayfasını açıkladığın için çok çok teşekkür ederim..İçim rahatladı gerçekten.
  Benim karşıma da çıkıyor nette gezerken o ABD vatandaşlık hikayeleri..Ya da bilmem kaçıncı kişi oldunuz tebrikler, kazandınız vb. vb..Aman başka bir şey olmasın da..
  Tekrar teşekkür ederim, sana zahmet verdim Arzucuğum..
  Ben de sana bahar kokulu sevgiler gönderiyorum..

  JİVAGO ;
  Amin. Sizin de kandiliniz hayırlı olsun.
  Sevgiyle kalın..

  YanıtlaSil
 35. Sevgili Çınarcığım,
  Yorumları cevaplayıp sana geliyordum, kalplerimiz birmiş..
  Senin de kandilin kutlu, duaların kabul olsun canım..

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 36. Zeugmacığım Kandilin Mubarek Olsun ! Allah bize hayırlı gelecek dileklerimizi dualarımızla birlikte kabul eder inşallah.
  Sevgiyle..

  YanıtlaSil
 37. Sevgili ZEUGMA, Hergününüz dünden güzel olsun.Hayırlı kandiller.

  Sevgiyle kalın....

  YanıtlaSil
 38. ÇOBANYILDIZI ;
  Çok teşekkür ederim, senin de kandilin mübarek olsun sevgili Çobanyıldızım..
  Dilerim dediğin gibi inşallah kabul olur dualarımız..

  Sevgilerimle...


  Evimin İncileri Belgin ;
  Sizin de her gününüz dünden güzel olsun sevgili Belgin..

  Teşekkür ve sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 39. Baharın ağaçalara getirdiği coşku gibi yaşama ve sevinç coşkumuzun yüreklerimizden eksik olmamasını, badem ağacının sembol oluşturduğu Sevgi ve Dostluğun hayatımızda herdaim var olmasını dilerim. Yüreğine ve kalemine sağlık..

  YanıtlaSil
 40. çok güzel.. her yeni doğuşa, yeni ve pırıltılı yeni doğuşlara..

  YanıtlaSil
 41. benhurum ;
  Hoşgeldin..
  Bu güzel dileklerine tüm kalbimle katılıyorum.
  Dilerim öyle olur..
  Teşekkürler, sevgiler...

  Aydedeye havlayan ;
  Hem yeni hem pırıltılı doğuş, haklısın.
  Bir öncekinden çok daha güzel olmalı.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 42. ne güzel bir bilgi bu böyle! aslında senin bir sonraki yazınla da çok uyumlu.
  teşekkürler Zeugmam, içimi ısıttın :)

  YanıtlaSil
 43. Ben teşekkür ederim Sibelcim :)
  Bunları aklımıza yazarsak çok daha farklı olacaktır eminim..

  Yoksa bahar havası bize yorgunluk ve isteksizlik de getirebiliyor..

  YanıtlaSil