2013/05/10

Tesadüfen Yaşamak

''Tesadüfen yaşamak'' diye bir deyim vardır hani.
Üzerinde düşündüğünüzde tüyleriniz ürperinceye kadar gider, konudan hemen uzaklaşmak, aklınıza gelmiş binbir türlü ihtimali bir daha hatırlamamak üzere beyninizden silip atmak istersiniz.
Bir saniye sonrası için neler olacağını, başımıza neler geleceğini elbette ki hiçbirimiz kestiremeyiz. Aniden bir deprem olabileceği gibi,  yolda yürürken başına saksı düşmek, kendini birdenbire logarın birinin içinde bulmak, kapkaççı saldırısına uğramak veya bir maganda kurşununa kurban gitmek gibi insan ihmalkârlığı ve düşüncesizliğinden kaynaklı yığınla bilindik olasılık var...
Bu durumda ''tesadüfen yaşamak''tan ziyade ''tesadüfen ölmek'' daha doğru bir tanım galiba...
Bütün bunlar neden mi düştü aklıma yine?
Akşam akşam öyle çok sinirlerim gerildi, içime o kadar ağır bir kasvet ve üzüntü oturdu ki anlatamam.
Bir insan nasıl olur da bu kadar cahil olabilir, inanasım gelmiyor.


Ekranlarda bir baba ağlıyordu az önce. Kanından canından olma minicik evladını, dört yaşındaki oğlunu kaybetmiş. Katili ise altı yaşındaki büyük oğlu. Torununun cansız bedenini çamaşır makinasından çıkaran babaanne mi? Şok geçirmiş o, halen kendine gelememiş. Boş gözlerle bakıyor etrafa, konuşamıyor...
Babaya mikrofon uzatmışlar, boğuk sesler çıkararak, gözyaşları içinde anlatmaya çalışıyor olayı.
Hıçkırıkları kelimelerin arasında yer bulmaya çabalıyor. Mahvolmuş...
Anlıyoruz ki çamaşır makinaları balkondaymış. İki küçük kardeş evin içinde birbirleriyle oynarken küçük olan balkona koşup çamaşır makinasının içine girmiş. Büyük de kapağı kapayıp düğmeye basmış. Ve makine çalışmış!
Sonuç malum! Ağlaya ağlaya ekliyor baba:
''Daha önce de girmişti çamaşır makinasının içine.''
Ne demeli bu adama şimdi, söyler misiniz?
Madem makinanın içine girmeyi seviyor, o makinanın fişi prizde ne geziyordu? Hiç mi aklına gelmedi, söyle??!! Kaç yaşında bir çocuktu ki o daha? İnsan bırak prizde bırakmayı, kordonuyla birlikte toparlayıp prize yetişemeyecek hale getirir o fişi, önlem alır, azıcık olsun aklını çalıştırır!!
Oyun çağında iki küçük çocuğun var senin!!!!


Hiç düşündünüz mü, her daim mevcut, potansiyel bir tehlike var hayatımızda:
Biz ne kadar dikkatli bir insan olursak olalım, yakın çevremizde, örneğin oturduğumuz apartmanlarda yaşayan insanlar bizim kadar dikkatli mi sizce, bundan emin miyiz?
Alt ya da üst katımızda oturanlardan birinin anlık bir hatası ya da ihmalkârlığı sonucu yaşanacak misal doğalgaz patlaması türünde bir felakette bedeli biz de en az onlar kadar ödeyecek, belki de can vereceğiz. 
İşte size her an her saniye mevcut bir ihtimal daha! Bunu hiç düşündünüz mü? 

Bu kadar vurdumduymaz, bu kadar ihmalkâr ve adam sendeci, bu denli umursamaz insanla aynı toplum içinde yaşamak gerçekten de tesadüfen yaşamak değil de nedir, söyler misiniz?


3 Kasım 2013
EK:
Korktuğum şey bugün burada gerçek olmuş :(
(Bkz: Kaynak)

27 yorum:

 1. Kapı üzerine kilitlenip evde yalnız bırakılan çocukların başına gelenler hiç mi örnek olmaz kimseye diye düşünürüm her yeni haber çıktığında, ya da arabada bırakılıp boğulanlar.. Insan gerçekten inanamıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Başbakan'ın özene bezene seçilmiş korumalarının bile aynı hatayı yaptığını hatırladım şimdi.
   Adam arabanın içinde epeyce bir kilitli kalıp boğulma tehlikesigeçirmişti de balyozlarla kırılıp açılmıştı o kapı...

   Sil
 2. bende izledim şok oldum resmen,agzım açık bakakaldım ve çok üzüldüm,aslında şimdiki çocuklar çok zeki nasıl yaptılar anlamadm,allah sabır versin ailesine,sonumuz nezaman,nasıl,nerden hç bilmiyoruz

  YanıtlaSil
 3. bende izledim,cok üzüldüm allah sabır versin ailesine,şimdiki çocuklar çok zekidir nasıl yaptı bunu abisi anlamadm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şok olmayacak gibi değildi ki? Etkisini ben de saatlerce üzerimden atamadım, kahroldum üzüntüden. Allah sabır versin bu aileye.
   Büyük çocuğa da oldu olan. Ömrü boyunca atamayacak üzerinden etkisini.

   Sil
 4. Nette ve tv de bu haber çıkınca hemen uzaklaşmaya çalıştım ve sonunda sayfanda bulunca yorumun için okumak istedim. Tesadüfen yaşamak mı? yoksa vakit saat meselesi mi? diye düşünmeden edemedim. Bu haber için dediklerinin hepsine katılıyorum, madem bu çocuk makineye sığabiliyor en azından bunun çok tehlikeli olacağını öğretmek için zaman ayır, dediğin gibi fişten çıkar. Eee bide çocuk bunlar elektrik aletlerini ve ısı veren şeylerden uzak tut yada ne bileyim peşinden git. Ama ne dersek diyelim sokaklarda çocuklarının ellerini tutmayan ne anneler var.
  off ne bileyim işte dayanamıyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdıklarınız benim de kafamdan geçti tek tek. Çocuk dünyaya getirmekle olmuyor, evet.. Burada resmen dikkatsizlik ve tedbirsizlikle ölüme sebebiyet verme suçu işlenmiş ve çocuk o yaşına kadar tesadüfen yaşamış bence. Ama baba bu suçu işlediğini biliyor mu? Hayır, asla!
   Babanın yani ailenin tek suçu ''CAHİLLİK'' Dolayısıyla yine aynı sorun var karşımızda: Eğitim şart!

   Temel Çocuk Hakları'nda yer alan ''Çocukların Yaşama Hakkının İhlali'' ve ''Çocukların Sağlıklı Yaşam Hakkı'' maddelerine ilişkin bir ihmal söz konusu aslında.
   Bkz:
   Sağlıklı yaşam hakkı
   Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin çok sayıda maddesi çocukların sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini desteklemektedir. Sözleşme'nin 6. maddesine göre her çocuk esas olarak yaşama hakkına sahiptir.İlaveten, 24. madde gereğince her çocuk ulaşılabilir en yüksek sağlık standartlarından yararlanabilmelidir; gerekli tedavi ve iyileştirme hizmetlerinden faydalanabilmelidir. İhmal edilen, terk edilen, istismara uğrayan ya da işkenceye tâbi tutulan çocukların iyileştirilmesi ve yeniden topluma kazandırmasından devletler sorumludur.

   Sil
 5. film gibi !!
  korku filmi gibi :(
  çok üzüldüm..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de korku filminden farkı yok...

   Sil
 6. Ne diyelim Allah rahmet eylesin.Böyle bir sahneyi Mahsun Kımızıgül'ün filminden hatırlıyorum. Şu an İş güvenliği ile ilgili bir eğitim alıyorum. Orada da senin deyiminle "tesadüfen yaşıyoruz" un gerçekliğini çok daha iyi anlıyorum.

  İhmaller o kadar çok ki. Ve bizim gibi başka insanların maliyetten kaçarak yaptığı ihmaller nedeniyle. Bir çok insan hayatına eksik uzuvlarla devam ediyor. Ya da terk-i diyar eyliyor.

  Bilincimizin artması dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeugma

   Yorumumu tekrar okuduğumda "bizim gibi" diye başlamışım cümleye, kesin devamı için başka şeyler hayal ederek ama o arada kızımın tacizine uğramış olabilirim. O cümleyi "bizim gibi"yi kaldırarak değerlendirirsen sevinirim.
   :)

   Yorumu silmek istemedim ama bunu da ekliyorum, sevgilerimle..
   :)

   Sil
  2. Sevgili pehito, oradaki ''bizim gibi''yi zaten kaldırararak okumuştum :)
   Yine de uyarın için teşekkür ederim. ''İş güvenliği'' konusunda eğitim almak çok isabetli bir karar olmuş. Aslında yaşamımızda yer alan böylesine önemli bir konunun okullarda ders olarak da okutulması gerekiyor bana göre, toplumsal bir bilinç oluşması için bu şart ve çok önemli.
   Katkın için teşekkür ederim.
   Sevgilerimle...

   Sil
  3. Sana okullara ders olarak konulması konusunda kesinlikle katılıyorum.

   Bu konuda bilincimiz artmalı..
   Sevgilerimle
   :)

   Sil
 7. Küçük detaylar büyük farklar yaratır. Bu "küçük detayları" düşünmeyen bir toplumun içinde düşünen siz ve bizleri ise ancak akıl hastanesi paklar!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fark yaratmak için sadece düşünmek yeterli olsaydı keşke. İnsanlara böyle bir bilinç yerleştirilmedikten sonra nerede neyi düşeneceğinin farkında bile olmadan devam edecekler maalesef.
   Bizleri akıl hastanesinin paklayacağı herhangi bir durum göremedim açıkçası. Bizlerin dikkat edip başkalarının etmediği vahim bir olay sonrası akla gelenler bunlar...

   Sil
 8. Sonunu getiramedim yazının. Çok üzüldüm :( Tüyler ürpertici..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ASlına bakarsan ben de yazdığım için pişman oldum sonradan :(
   Ama duramadım maalesef...

   Sil
 9. İzlemiştim bunu..
  İnsanın bazen nefesi tıkanıyor biliyormusun böyle haberler karşısında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam da öyle oldu gerçekten...

   Sil
 10. iyi ki izlememişim. çok üzücü :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayemde izlemişten beter oldun değil mi Sibelcim :(

   Sil
 11. Bende benzer bir olay duydum bugün Zeugmacım başına baza düşüp ölen 10 yaşındaki çocuğu anlattılar fena oldum.Bahsettiğin olayı dinlememek için kanalı değiştirmiştim izleyemiyorum fena oluyor yüreğim.Çocuklara birşey olmasın istiyorum.Allah evlatla sınav etmesin hiçbirimizi.
  Tedbiri elden bırakmamak konusunda elbette hemfikirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Söz konusu olan çocuksa tedbiri katlayarak artırmak gerekir. Balkon korkulukları yüksek olmasına rağmen çocukları büyüyene kadar parmaklıkla kapattıran aileler biliyorum Ebrucuğum. Amin!

   Sil
 12. Tesadüfen yaşamak postu, tesadüf olmayan bir 'patlama' ile tesadüfen birleştiğini düşündürdü. Toplum olarak daha tedbirli ve dikkatli davranılmasını dilemekten başka elimizden bir şey gelmiyor ama iş yine eğitim de kitleniyor. İyi hafta sonu dileklerimle sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrıntılı düşünüldüğünde hiç de tesadüf olmayan ''toplumsal'' bir boyut kazanıyor ve eğitimle direkt bağlantılı dediğiniz gibi...
   Teşekkür eder, ben de iyi bir hafta sonu dilerim.
   Dostlukla...

   Sil
 13. Bu haberi izlediğimde benimde tüylerim resmen diken diken olmuştu!.Sistemin tuzağına düşmüş ve cehaletin hat safhasında bir ailenin, trajik bir dramıdır bu!.Ülkemiz insanının ortalama profilinde; sosyal/ekonomik ve eğitimsel gelişmişliğinin hangi seviyede olduğunun da açık bir göstergesidir. 3/5 çocuk doğurmakla olmuyor!. İşte o kadar gelişmiş bir ülkeyiz biz!.İyi haftasonları dilerim Zeugmacığım..Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim söylemek istediklerim tek tek dökülmüş yüreğinden.
   Evet, çocuk doğurmakla büyümeyi eşdeğer de tutan bir ülkeyiz biz Esinciğim.
   Teşekkür ederim ziyaretin için..
   Mutlu bir hafta sonu dilerim.
   Sevgilerimle...

   Sil