2013/08/28

Assos Antik Kenti 2

Birinci bölümde sadece Athena Tapınağı'nın bulunduğu kısmın panoramik görüntülerini yayınladığım Assos Antik Kenti'nin, antik liman, detaylı bilgiler ve fotoğraflarının yer aldığı asıl kısım olan ikinci bölümüne geldi sıra.

Antik kente ait en eski duvar M.Ö 6. yüzyılda inşa edilmiş. Şehrin duvarları kısmen de olsa günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Şehre giriş Batı ve Doğu'dan olmak üzere iki ayrı kapıdan sağlanıyor. Her iki kapıda da çift kule var. Ve kent, daha yolun başında, mistik biçimde, konik ve oldukça sarp bir tepedeki süpürgelikler üzerine kurulu haliyle hemen karşınızda beliriyor. Kentin girişinde arabanızı parkediyor ve yokuş yukarı tırmanmaya başlıyorsunuz. Antik alana ulaşıncaya kadar yolun her iki tarafında da yöre insanlarının el emeği, göz nurlarını sergiledikleri irili ufaklı tezgahlar mevcut.
Ve ortalıkta sizi adeta antik bir atmosfere hazırlamak istercesine başınızı döndüren kekik kokuları var.Yolun sonunda nihayet antik kentin en tepe noktasına inşa edilmiş olan Athena Tapınağı'nın bulunduğu alana ulaşıyorsunuz. Yunan Mitolojisi'nde Zeus'un en sevdiği kızı ve 12 Olimpos Tanrısından biri olarak bilinen Athena, babası Zeus'un kafasından, elinde kargası ve silahı ile doğmuş bir savaşçı. Aynı zamanda el emeği, el sanatları bekçiliği yapan ve yöredeki kadınlara dokuma ve işleme öğreten bir tanrıça.
Athena Tapınağı, Anadolu'da dor üzerine yapılmış tek örnek olması nedeniyle büyük öneme sahip.
Tapınağa kadar araç yolu var; fakat antik alana giriş ücretli (8 TL).

Taş işçiliğinin olağanüstü inceliklerine sahip sokakları ve antik yapılarıyla insanları cezbeden bu köye mutlaka uğrayın. Dilerseniz pansiyonlarında konaklayın, yöresel yemeklerinden yiyin. Özellikle de meydandaki köy kahvesine oturup ''fincanda pişen damla sakızlı Türk kahvesi'' içmeden sakın ola ki gelmeyin.

Tapınak'tan geri dönüşte, yani biraz indikten sonra sola sapılan yola girecek olursanız tarihi Behramkale Köyü ile karşılaşacaksınız. Osmanlı Dönemi'nde Assos adıyla kurulan Behramkale Köyü, surlar içerisinde yer almış olan ve tarihi yapıtlarıyla dikkat çeken bir köy. 30 yıldır devlet koruması altında olduğu söyleniyor.

Behramkale Köyü ziyaretinizden sonra, şu an su altında olan tarihi iskelenin bulunduğu Antik Liman'a ulaşmakta sıra. Bunun için; köyden çıkıp biraz yürüyor, şehrin girişinde parkettiniz arabanıza biniyorsunuz. Birkaç dakika sonra hemen sağ tarafta karşınıza çıkacak olan, denize doğru inanılmaz biçimde dik inen ve bir hayli dar olan yola sapıyorsunuz mecburen. Sol taraf yine inanılmaz biçimde uçurum! Karşıdan bir araç geldiğinde yüreğiniz ağzınıza geliyor!
Sabrın sonu selamet.

Limana ulaştığınızda her şeyi unutup, deniz kıyısındaki antik taş işçiliğine uygun inşa edilmiş sınırlı sayıdaki otel ve restoranın yer aldığı olağanüstü güzellikteki manzaranın, gün batımının, lezziz yemekler; zeytinyağlılar ve balık yemenin, tarih kokan o eşsiz limanın tadını çıkarıyorsunuz doyasıya.Unutmadan... Assos'ta deniz, tıpkı söylendiği şekilde akvaryum görüntüsünde...


Assos Antik Liman
Son olarak da; gitmeyenlere genel bir fikir vermesi amacıyla, sit alanı kapsamına giren antik limanın bulunduğu kısmı ''dairesel biçimde'' videoya çekme çabalarım sonucu ortaya çıkan acemi görüntüler efendim.

Sevgiyle...


18 yorum:

 1. O antik kalıntılarda, binlerce yıllık çağlara; M.Ö.'lere uzanan geçmişin izlerini hala hissedebilmek inanılmaz heyecan verici bir duygu..

  Küçük bir belde ama tarihi açıdan önemi oldukça büyük!. Deniz-kum-güneş yanı-sıra bir de antik kentler de girmişse o tatilin içine, keyfi bir başka güzel oluyor o zaman... Güzel fotoğraflar, bilgiler ve video görüntüleri eşliğinde sayende yeniden gezdim Assos'u.. Teşekkürler sevgili Zeugmacığım..

  Esenlikler, sevgiler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam da söylediğin gibi, kelimelere dökülemeyecek kadar heyecan verici duygular yaşıyor insan. Bu duyguyu en iyi yaşayanlardan birisin ve bloguna aktardığın inanılmaz güzellikteki ''izler ve yansımalar''ı büyük bir keyifle takip ediyorum. Ki çoğu zaman gidip görmüş etkisi yaratabilecek kadar muhteşem oluyorlar. Bu vesileyle ben de sana tekrar teşekkür ederim sevgili Esinciğim.

   Benden de sevgiler, esenlikler...

   Sil
 2. keşke evlerin güzelliğini gösteren fotoyu biraz daha büyük ve birkaç tane çekseydin.Assos'a ben de vurulmuştum.Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi evlerden bahsettiğini anlayamadım. Yola ilk girişteki evlerden bahsediyorsan bir tane daha fotoğraf ekledim ve diğer fotoları da büyüttüm:)
   Ama köydeki evleri söylüyorsan, onların çoğu pansiyon yapılmış. İstiyorsan koyarım yine de.
   Sevgiler

   Sil
 3. Süpeeer.
  Bende 1 hafta Çanakkale tarafındaydım. Kaz dağında bir sürü yere gittim , harika yerler. Özellikle "Zeus Altları" kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Taş evler , asırlık çınarlar.. ah , şimdiden özledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeus Altarı'ndan bahseden ikinci kişisin Tolga. Oraya henüz gidemedim ve gitmem şart oldu. Çok özendirdiniz yahu :)

   Sil
  2. Kesinlikle pişman olmayacaksın :)
   Hee birde Karadut suyu iç benim yerime de :)

   Sil
  3. Tamam. Bu yılki kadar çok karadut suyu içmedim.
   Orada içmek başka güzeldir, eminim :)

   Sil
 4. Bildiğimiz, gezdiğimiz antik kent ve çevresini bu kez de sizin gözünüzden gezmek;
  kokusunu, dokusunu içimize çekmek, tarihin o eşsiz kalıntılarında dolaşmak çok iyi geldi. Bu tarihi güzelliklerimizin hemen yanı başında çıkarılan kasıtlı yangınları içimiz sızlayarak kınıyorum.

  Bu güzel post için teşekkür ediyor, güzel bir hafta sonu diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu postun öyle bir etki yaratabilmesine sevindim. Çok teşekkür ederim.

   Bahsettiğiniz yangınları bilerek, kasıtlı çıkaran vatan hainlerini neden bulup da gerekeni yapmıyorlar acaba? Şahsen ben öyle bir habere rastladığımı hiç hatırlamıyorum. O ağaçların, ormanların yeniden o hale gelebilmesi o kadar kolay mı? İlgili kanunların yeniden düzenlenip en ağır cezaların uygulanması gerekiyor derhal! Ama işlerine gelmiyor tabii. Nitekim ağaçlara, parklara, sit alanlarına karşı sergiledikleri tutumlar aşikar!

   Ziyaretiniz için teşekkür eder, güzel bir hafta dilerim...


   Sil
 5. tatil tanıtımı güzelmiş.
  karadut dondurması tavsiye edilir:)
  sevgiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Tolga.
   Hiç görmemiş olanlar için olabildiğince detaylı olsun istedim
   Blog arkadaşlarımdan görmeyen çıkmadı ama. Hem de ailecek ve defalarca :)
   Tavsiyene uyulacaktır. Sevgiyle...

   Sil
 6. cvp verdiniz mi diye uğramıştım.gelmişken barış gününü kutlayayım yahu:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :)
   1 Eylül Barış günü hepimiz için kutlu olsun.
   Dünyada yaşanacak her gün barışla dolu olsun.
   Savaş çığırtkanları bu kadar çoğalmışken bu dileğimiz gerçek olsun...

   Sil
 7. Gezi yazısı ben de yazıyorum, gezmek bir büyülü yolculuk...Kafa Dergi ve Ters Düz'e de yorumlarınızla bekliyorum. Sevgilerimle! :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz.
   Ne iyi ediyorsunuz yazmakla.
   Davetinize icabet edeceğim en kısa zamanda:)

   Sil
 8. Ah, ASSOS !onu antik ve ürkek bir prensese benzetirim. Niye ÜRKEK bilmem ama ...Belki de gizlenmiş olduğunu düşündüğüm içindir...

  Sen Assoslu olmalısın
  Ya da Assos sen
  Tarihle bir bağın olmalı senin
  Kim bilir belki de binlerce kez sen de baktın
  Midilli'ye doğru
  Ya da Midilli'den sana baktılar ...

  ...

  Teşekkür ederim , postunuzla gidip geliverdim yine...Elinize sağlık...

  YanıtlaSil
 9. Belki de Athena adına yapılmış tapınak tetikliyordur bu düşünceleri.
  Çünkü ben de benzer duygularla doluyorum.

  O dizeleri siz mi yazdınız yoksa?
  Ne kadar güzel ve etkileyici?

  Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil