2014/09/19

Ama O Daha Bebek!!!

Marketlerdeki alışveriş arabalarına oturtulan çocuklara kızarken, daha neler görecekmişiz. Meğer o hiçbir şey değilmiş! Zaten gıda mühendisi (!) bir hanım kızımız o yazımın altında, market arabalarına çocuk oturtmanın gayet normal bir davranış biçimi olduğunu kıran kırana tartışmıştı benimle. Umarım bunu da görüp çok normal olduğunu tartışan birileri çıkar yine.

Fotoğraf koymadan anlatmaya kalksam kaç kişi inanırdı merak ediyorum! Gözlerinize rahatlıkla inanabilirsiniz. Kadının bebeğin altını temizlediği yer içerisi tıklım tıklım dolu olan bir dönercinin girişteki servis masalarından biri. Adamın elindeki de değiştirilmiş olan kakalı bez! Etrafta görüp de uyaran tek kişi bile yok!
Evet, gerçekten merak ediyorum şimdi: Bebek ya da çocuk söz konusuysa akan sular hep duracak, her yer pisliğe ve mikroba mı gark olacak? Bu da mı gayet normal bir davranış biçimi?!

20 yorum:

 1. Oradakileri düşünemiyorum.. yemeğin ortasında o manzara ve kokusu..
  Düşüncesizlikten başka birşey değil.
  Bebek bezlerinden lafa devam edersem, parkta çocuğu oynarken bezini değiştirip orta yere atan kadın, yarın yine o parka oyuna geliyor.. çocuğu o ortamda oyun oynuyor.
  Başka da birşey dememek lazım. Ki o bez yarına kadar orta yerde bırakıldığı gibi kalmıyor, taktir edersiniz ki..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, aynen öyle manzara. Kendinde hak görüyor. Dilediği yerde açmaya da devam edecek.

   Hazır bebek bezleri annelere kolaylık olsun diye üretildi benim bildiğim.Parkta, orada burada orta yere atsınlar diye değil. Erkeklerin sağa sola izmarit fırlatmalarından pek farkı kalmamış desenize.
   Değişik versiyonlarına ben de şahit oldum.
   Çok berbat bir sorun bu!

   Sil
 2. Çok sinir bozucu...Mesele çoluk çocuk değil de görgü meselesi aslında. Bir çocuklulara bir de köpeklilere laf söylenmiyor. Dokunulmazlıkları var!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu manzarayı gördüm ya, artık benim için nereye gitsem, bütün masalar şaibe altında.

   İnsan olamayanın ister çocuğu ister köpeği olsun hiç farketmiyor dediğiniz gibi.
   Görgüsüzlük, bencillik, empati yoksunluğu, saygısızlık, edepsizlik.. uzayıp gidiyor...

   Sil
 3. Bu işletmeye ait bir çocuk ünitesi yokmuymuş...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var ya da yok, bilemiyorum.
   Ancak, hiçbir gerekçe o manzarayı sergilemelerini haklı çıkarmaz.

   Sil
 4. Bizim apartmanda iki bebek var. Sabah yürüyüşe çıkarken bakıyorum bezli çöpler kapı önüne atılmış. Nasıl bir mantıktır, evde durmasını istemiyorsan apartman kapısının önünde çöp kutusu var hemen. Tamam kapalı, kokmuyor falan ama evinde tutmadığını apartmana niye atıyorsun..

  Bu arkadaşları görünce aklıma geldi :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İki bebek var, ikisinin durumu da aynı, değil mi.
   Tek tek anlatmakla olmaz böylelerine. Durmadan seyrettikleri dizilerin, evlilik programlarının aralarına ''toplumsal içerikli spot reklam'' olarak koymak ve olmayan beyinlerine biraz olsun mesaj yollamak lazım!
   Tele

   Sil
 5. Valla ben olsam yapmam. Ben zaten alışveriş arabalarına bebeklerin ve çocukların oturtulmasından da hoşlanmıyorum. Ben bebeklerin ulu orta emzirilmesinden de hoşlanmıyorum. Belki biraz dar kafalı olabilirim ama hoşlanmıyorum işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saydıklarınız için ''hoşlanmamak'' tabiri hafif kalmış Nermin Hanım. Ve dar kafalı olan elbette ki karşı taraf. Beyinlerindeki sınırlı sayıdaki nöron sadece ''bencillik'' üzerine çalışıyor çünkü.

   Sil
 6. Nereye gidiyor bu toplum? :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kez ben de gözlerime inanamadım.
   İçeriden çıkıp yanlarından geçerken durum daha vahimdi.
   Şok geçirdim diyebiliriz. Görüntü almak epey sonra geldi aklıma.

   Sil
 7. Çocuk ve bebeklerle bir yerlere gitmek zor, önce onlara uygun bir yer mi ona bakmak gerekiyor. Malesef bazı insanlar ben her yerde her şeyi yaparım, çocuğumla her yere giderim diyor, işte sonucunda da böyle görüntüler ortaya çıkıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir özet bu.
   Çocuk ya da bebek olması bile şart değil aslında. Olayın kökeni her zamanki gibi ''Ben her yerde, her istediğimi yaparım'' kaynaklı...

   Sil
 8. Rezalet! Bunu nasıl doğal görüyorlar anlamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanıt başlıkta gizli: ''Ama O Daha Bebek''
   Böyle diyeceklerdir.

   O değil de.. Tesadüf bu ya, birden fazla bebekli müşteri var diyelim.
   Her biri için ayrı masa tahsis edilecek demek ki. Yuh!
   Beyinleri o kadar çalışıyor!

   Sil
 9. Aa... inanılır gibi değil ama gerçek işte!.. Bu davranışın ne eğitimle ne de cehaletle ve bebeğini düşünmekle ilgisi olabilir!.. insanlık dışı bir durum!. tam bir görgüsüzlük..! evet rezalet diyorum ben de!.. en cahil dediğimiz eğitimi olmayan insan dahi böyle yapmaz ki!.. gerçekten şu an ülkenin hali tam bir ucube! İstanbul'da sokağa çıktığımda öyle çok şeyle karşılaşıyorum ki! otobüslerde, AVM'lerde..caddelerle, restoranlarda.. toplumun gidişatı gidiş değil..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim ki nelerle karşılaşıyorsundur.
   Tarih Hocamızın ''İstanbul'' deyince tekrarladığı bir replik vardı.
   ''İçinde 70 ecimilliyet var...''
   Onca insanın ''su ve kanalizasyon altyapısı olmasa da olur'' diye yeni yerleşim yerleri oluşturduğu yetmez gibi, bu kadar hayati kentsel altyapılara ''sonradan yapılsa da olur'' mantığıyla izin veren zihniyet birleşti ve artık kendini de aşmış durumda yoluna devam ediyor. Peki ileriye mi geriye mi ?
   Elbette ki GERİYE.... Cahiliye Devri'nin tam ortasına!

   Sil
 10. Ayyyyy inanmıyorummmmmm zeugma'cığım kepazelik:(((hayır ben kuzumdan hatırlıyorum yani bez değiştirirken camları pencereleri açardık:)))Allah'ım sana geliyorum oldum:))))of yani diyecek laf bulamadım:(( kalemine sağlık canım, çok haklısın. Bunları yazmak, çizmek lazım. Sevgilerimle...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnan Müjdecim inan :))))
   Ben de aynen senin gibi şok oldum, gözlerime inanamadım..
   Bu ne iğrençlik kardeşim? Dışarıda yemek yemeyi oldu bitti sevmem. Şimdi bütün masalar şaibe altında benim için. Belki kakalı bezi de tabağa koyup gitmişlerdir. Olamaz mı? Vallahi olabilir :)))) Nasıl olsa kimsenin umurunda bile değil, çooook normal, baksana. Daha bebek oooo!!!! o_O

   Bir de firmanın adını saklamışım. Bundan sonra saklamak yok zaten, yazacağım.
   Burası Başkent'in göbeği. Kızılay'daki ünlü ABA Piknik...

   Teşekkürler görüşlerin için. Sevgiler Müjdecim :)

   Sil