2014/12/01

Orantısızlık Moda mı?

Çizmelerinden çantasına, eşarbından mantosuna kadar bir hayli kaliteli kıyafetler giymiş olan ve maddi durumunun iyi olduğu anlaşılan genç kadının birlikte yürüdüğü erkek, kardeşi ya da eşi, belki de bir akrabası, onu bilemiyoruz.

Bildiğimiz, daha doğrusu net olarak gördüğümüz bir şey varsa; ikisi yan yana yürürken kadının kafasının erkeğin kafasından en az üç misli daha büyük bir görünüme sahip olduğu ve berbat bir orantısızlık sergilendiği...

Sizler de mutlaka görmektesiniz. Son birkaç yıldır dikkatimi çeken ve git gide çoğaldıklarını gözlemlediğim bu kadınlar, gövdesinin en az dörtte biri büyüklüğe getirdiği kafalarıyla dolaşıyorlar...
Sahi bu nedir? Daha doğrusu; bu uygulamanın adı nedir, bilen var mı?
Türban bağlama stili desem, bağlamayla ilgisi yok, kesin. Tesettürde yeni moda mıdır, yoksa yeni bir akım mı? ''Saçları çok uzun ve gür olduğu için hepsini toparlayıp türbanın içine doldurdukları için mecburen öyle görünüyordur,'' demek istiyorum, o da mümkün değil. Öyleyse o görüntüyü sağlayan bir dolgu maddesi mi var? Varsa nedir?
Bu soruları neden soruyorum peki?
Türban bağlayan kadınları eleştirmek adına değil elbette. O konu tamamen farklı. Kış geldiğinde başını şapka, bere ya da şalla sarıp sarmalayan biri soruyor bunları ayrıca. Şu anki konumuz ''sadece ve sadece'' göze batan, rahatsızlık veren bir orantısızlık ile ilgili.

Bu konuyu açma nedenim; hafta sonu İlahiyat Fakültesinden yeni mezun olmuş birkaç genç kızla sohbet etme imkânı bulmamdan kaynaklı. Hepsinin başı kapalıydı, evet. Fakat içlerinden bir tanesi olsun başını bağlarken böylesi abartmamış, kendini kendi eliyle hilkat garibesi konumuna getirmemişti.
Hepsinden önemlisi; bu tarza onlar da karşıydı...

8 yorum:

 1. Aynı şeyi ben de son günlerde sık sık düşünür oldum çünkü çok fazla karşılaşmaya başladım başını bu şekle getiren bayanlar yeni bir moda akımını mı temsıl edıyorlar yda tesettürde böyle bir şey var mı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok fazla karşılaşılmaya başlandı, haklısınız.
   Umarım biri gelir de hem sizin hem benim sorularımı yanıtlar.
   Ya da büyük suskunluk yaşanır.
   Malum, bazıları böyle konuları görünce köşe bucak kaçıyor...

   Teşekkürler görüşünüz için...

   Sil
 2. Bende tesettürlüyüm de nasıl oluyor da oluyor bilmiyorum. Şaşırıyorum. :)
  Aslında buna benzer şekilde bağlayan biri ile görüştüm de o an sormadım. Dahası sonra görüşmek nasip olmadı. Yakında görürsem sorarım İnşaallah..
  Aslında türbanın bu şekilde dikkat çekmemesi gerekiyor. Deve hörgücü gibi yapanlar vardı bir zamanlar. Ki sanırım hala var ve bunlar onların bir evrim geçirmiş hali. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimse çözemiyor anlaşılan :)
   Bana göre moda bu. Çünkü kadın son derece şıktı. Hani gelinliklerin eteğine kabarık dursun diye kasnak koyarlar, öyle bir şey mi acaba? O ''koca kafalı'' görüntünün nesi hoşa gider? Çok rahatsızlık verici. Artı; türbanı bu şekilde abartmak itici göstermek adına birebir...
   ''BİZIMLA DEĞILSIN'' diyoruz o halde:)

   Tesettürlü bir arkadaştan böyle bir yanıt almak güzeldi.
   Teşekkürler.

   Sil
 3. Nedenini biri bana söylemisti ama ne kadar dogrudur veya her yapan icin boylemidir bilmiyorum. Baslarına ici pirinc veya benzeri dolu kesecikler bagliyorlarmis. Kesecik ne kadar yuksek ise o kadar bereket ve bolluk demekmiş. Gerci moda demek daha akillica geliyor.

  Yazilariniz cok keyifli bu arada.

  http://burchins.blogspot.com.tr
  ilginizi cekerse bende beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçi pirinç vb dolu kesecikler mi? Ne kadar ilginç.
   Kesecik ne kadar yüksekse o kadar iyi demek, belli oluyor.
   Nette arattım az önce bulamadım.Henüz yeteri kadar yaygınlaşmamış anlaşılan. İnançlı biri bolluk ve bereket istiyorsa Allah'a dua eder, böyle hurafelere inanıp ucube gibi dolaşmaz benim bildiğim.

   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Ben de sizin blogunuzu ve yazılarınızı çok keyifli buldum.
   Görüşmek üzere, sevgiyle...

   Sil
 4. Megazeka diye bir animasyon vardı, koca kafalı mavi adam, bunu her gördüğümde benim de aklıma o geliyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da kadın versiyonu; ama mikrozeka türünden ;)

   Sil