2015/07/02

Antik Çağ Kadınları - Takılar

Yaratılış itibariyle kadın olmanın, anneliğin ve dahi bakımlı olmanın tarihi insanlık tarihi kadar eski. Antik çağ kadınları saç stillerinden tutun da -ki tanrıça figürinlerinde genç tanrıçaların saçı atkuyruğu, yaşlı tanrıçalarınki topuz şeklindeydi- çocuk bakımına ve süslenmeye kadar asırlar öncesi nasılsalar günümüz kadınları için çok da fazla bir şey değişmemiş aslında.

Kadın Heykelciği
Elektrum-Altın, Hasanoğlan, M.Ö.3. Binin Sonu

Ayakta duran bir kadını temsil etmektedir. Vücut elektrumdan, başındaki maske, göğüsleri, ayak bileklerindeki bilezikler altından yapılmıştır. Her iki eli karın üzerindedir, kollarında bilezikler vardır. Vücudu çıplak olup göğsünde altından yapılmış çapraz bant vardır. Bu bantlar muhtemelen bir giysiyi simgelemektedir.

Female Statuette
Electrum-Gold, Hasanoglan, End of 3nd Millennium B.C.
This represents a standig women. The body is made of electrum while the mask on the head, the breasts and the bracelets on her wrists are made of gold. Both hands are placed on the abdomen, with bracelets on the arms. Her body is naked and there is a diagonal band made of gold on her chests, which probably represents a garment.Kadın Heykelciği
Tunç, Horoztepe, M.Ö.3. Binin Sonu

Döküm tekniğinde yapılmıştır. Sol göğsünü emziren kadın çocuğunu bacaklarının arasından geçirdiği sağ eli ile tutmakta, sol eliyle çocuğun başını göğsüne bastırmaktadır. Ana tanrıçanın bu çağdaki betimlerini oluşturan şematik kadın heykelciklerinin değerli maden ve taşlar ile pişmiş topraktan örnekleri bulunmaktadır. Bunların büyük bir çoğunluğu mezarlarda bulunmuştur.

Female Statuette
Bronze, Horoztepe, End of 3nd Millennium B.C.
Made using casting technique. The woman suckles with her left breast while holding her baby with her right hand, which is passed between the baby’s legs; she pressed the child’s head towards her chest. There are the examples made of precious metals and stones as well as of terracotta of these schematic female figurines, which constitute depictions of the mother goddess in this era. A great majority of these idols was found in graves.


Neolitik Çağ’da tarımın ilk kez başladığı, insanların doğal barınaklardan çıkıp yerleşik düzene geçtikleri zamandan itibaren değişik biçimlerde küçültülme yoluyla doğadaki taşlara ve hayvan kemiklerine, deniz yumuşakçalarının kabuklarına şekiller verilmiş, parlatılarak cilalanmış ve üzerlerine kazıma desenler işlenerek kadınlar için süs eşyaları ve takılar elde edilmeye başlanmış. Sonrasında tunçtan, değerli taşlardan, altın ve gümüşten neredeyse durmaksızın kolye, yüzük, toka, bilezik, halhal ve broş gibi akla gelebilecek her türlü süs eşyası yapılmış...
Düşünün, bundan 2 bin 200 yıl önce yaşamış bir kadının mezarı açıldığında bile 50’den fazla koku şişesi, sayısız yüzük, bilezik, ayna ve toka çıkabiliyor.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmekte olan onbinlerce yıl önce kullanılmış
antik çağ kadınları takılarına bir göz atalım şimdi. Sevgiyle...
10 yorum:

 1. Ahh kadınlık... Yaradılıştan beri güzel görünmek birincil uğraşı olmuş hep :)

  Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki annelik içgüdüsü gibi bir şeymiş o da.
   Teşekkürler ve sevgiler benden...

   Sil
 2. Kadın olmak her çağda aynı:-) Dünyanın güzel yüzü olmuşuz hep:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel söyledin...
   Dünyanın zarif, güzel ve şefkatli yüzü .-)

   Sil
 3. Ah o kolyeleri gördükçe içim gidiyor, nasıl özel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de nasıl özel. İmitasyonları yapılmıştır mutlaka..

   Sil
 4. ve yine Nazım Hikmet'in bir şiiri çalkalandı kulağımın ucunda; Kadınlar
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''...
   Ve kadınlar
   bizim kadınlarımız:
   korkunç ve mübarek elleri
   ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
   anamız, avradımız, yarimiz...''

   Anadolu kadını hepsi :)

   Sil
 5. Kadın olmak!.. antik çağdan günümüze dek, bir dolu misyonu üstlenmek olmuş hep!..
  Değeri ne yazık ki yeterince bilinememiş!..Sürekli bakımlı ve güzel görülmek, cefakar ve fedakar olmak hep kadına düşmüş.. Bazı çağlarda lider, bazılarında köle olmuş.Eş olmak, anne olmak ve sevgili olmak ise her çağda kadının asli pozisyonu olmuş..Bilgilendiren paylaşımın için teşekkürler Zeugmacığım...Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı çağlarda lider olmuş, doğru. Antroopologlarin araştirmalarına göre ve kazılarda çıkarılmış fosillerve kalıntılardan hareketle anaerkil bir dönemin yasandığı ortaya çıkmış.Fakat anaerkil toplumda bile kadın önemli bir statüye sahip olmasına rağmen erkekten daha üstün değilmiş.Dolayısıyla cesitli yaklasımlar bu dönemde kadın ve erkeğin eşit olduğuna kanaat getirilmiş. Dediğin gibi asli görev eş ve anne olmak. Kalıntılarda ilk göze çarpan şeyin doğurganlığı betimleyen nesne ya da figürler olduğu bunu kanıtlıyor.

   Ben teşekkür ediyorum Esinciğim. Sevgilerle...

   Sil