2016/01/22

Sömestir Tatiline Merhaba!

Sömestir tatili başladı, haydi bakalım. Okul açıkken uyanma saati, okulda geçirilen vakit, ders çalışma şeklinde giden rutine alışan çocuklar ve gençler için dinlenme vakti.

Tatil kelimesi ''Başka bir güne ya da zamana erteleyerek işe, çalışmaya ara vermek, dinlenmek,'' anlamında. Eş anlamlısı ''dinlence'' zaten. Tatile çıkmak denince ilk akla gelen; genellikle seyahat etme yoluyla değişik yerlere gitmek, görmek, hem bedenen hem ruhen dinlenmek değil mi?

Okul tatilleri ebeveynler ve çocukları için birbirlerini daha iyi tanımak, anlamak, hatta arkadaş olup bu arkadaşlıktan mutluluk duymak adına bulunmaz bir fırsat aslında. Asla kitap defter kapağı açmadan gece geç vakitlere kadar bilgisayar başında geçirmek için değil.
Günümüzde öğrenciler genellikle bu eğilimde çünkü.

Uzmanlar, tatil bu şekilde gerçekleştiği takdirde fizyolojik yapının bozulacağını söylüyor. Bu tarz geçirilen boş zamanın dinlenmekten çok yorgunluk yaratacağını ve tembellik ortaya çıkaracağını, böylece miskinliğe alışan bünyenin okul açıldığında eski düzene dönebilmek için zorlanacağını ve uzun bir süre kendini toparlayamayacağını belirtiyorlar. Özetle; ikinci döneme güzel bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil için tam tersi sonuç alınacağını önemle vurguluyorlar.
Dönem yorgunluğunu atabilmek için bedenen ve zihnen rahatlamak birinci şart. Bu yüzden uyku düzeni çok önemli. Ve bir tatil programı hazırlamak gerekli. Programda ''ders çalışmak, konu tekrarı yapmak, yeni konulara göz atmak'' için de yer olmalı, kısa süreliğine bile olsa bu madde asla ihmal edilmemelidir.
Ayrıca, bol bol kitap okumak önerilenler arasında...
Bunun dışında; eğer gidilmesi gereken bir kurs yoksa ''ölçülü'' olmak kaydıyla, izlenmek istenen televizyon programlarına, hobilere ya da arkadaşlarla gerçekleştirilmek istenen aktivitelere zaman tanınabilir.

Kısa süreli seyahatler ve akraba ziyaretleri de iyi gelecektir.

Tatil demek yollar, yolculuklar demektir genellikle.
Kış şartlarında bunun pek de mümkün olduğu söylenemez. Eğer istekliyseniz ve bütçeniz de müsaitse kayak yapmaya ya da yurt dışına da gidebilirsiniz tabii. Ancak bana sorarsanız en iyi tatil, evde geçirilecek olanıdır.

Yollardan, yolculuklardan bahsederken mola yerleri geldi aklıma yine...
ŞURADA benzer bir yazım vardı çünkü. Öyleyse yola çıkıp da Susurluk'tan geçecek olanlara benden naçizane öneriler gelsin. Hem sonrası için de aklınızın bir kenarına yazılmış olur.


Güzergâhı İstanbul-İzmir, Bursa-İzmir olanlar. Susurluk'a geldiğinizde Köfteci Yusuf tesislerine uğramadan geçmeyin. Kesinlikle çok memnun kalacaksınız. Burada öncelikle, süper kalitede ürünleri oldukça uygun fiyata alma imkânınız var.

Dilerseniz yalnızca kahvaltı ya da yemek yeme amaçlı da uğrayabilirsiniz tabii. Sırf çay içmek için bile:)

Burada şöyle şaşılası bir özellik var: Sayısız servis elemanına sahip olması. Öyle ki neredeyse müşteri başına 2 eleman düşüyor. İçeriye girip masada yerinizi aldıktan sonra en geç (evet en geç) 3 dakika içinde siparişiniz geliyor. Hiç abartısız ''Anında Servis''...

Yine Susurluk şehir sınırları içinde bulunan ve hiç düşünmeden girebileceğiniz Yörsan Tesisleri de önerilerim arasında.
Başta Susurluk ayranı ve tostu olmak üzere, çorba ve pizza çeşitleriyle de ün yapmış,
self servis hizmet veren kaliteli bir işletme...

Yaz yaz bitmez. Bir dahaki yine başka sefere...

İyi dinlenceler, sevgiler...19 yorum:

 1. Sahi tatilde dinlenebilen çocuk var mıdır acaba? İnternetten başını kaldıramıyor gariplerim. Hoş bizim de (yetişkinlerin) farklı durumda olduğumuz söylenemez tabii. Hem olumsuz örnek oluyoruz hem de kızıyoruz internete bu kadar zaman harcadıkları için :) Yine de, umarım verimli şekilde değerlendirebilirler sayılı günlerini. Eskiden sık sık şehirler arası yolculuk yapardım okul sebebiyle, şimdi sokaklar arası bile zor geliyor :)) Mola yerlerinde zaman geçirmeyi özlediğimi fark ettim bu vesile ile. Başka bir keyfi veya hüznü var oralarda yiyip içmenin ya da sadece otobüs camından çevreyi seyretmenin. Kalemine sağlık. Hayırlı geceler, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pek çok çocuğun hayali tatilde odasına kapanıp internet başına geçmek, haklısın. Ben arkadaşların çocuklarında şahit oldum, 8 yaşındakilerin bile Facebook'u var. birbirleriyle oradan haberleşiyorlar. Ebeveynler bu konuda çok dikkatli olmalı. Günde en fazla 2 saat izin vermeliler. Hoş, dediğin gibi bizler de bazen ipin ucunu kaçırıyoruz:) Yalnız ekran başında oturmak uykuyu feci şekilde kaçırıyor. Uykusuz bir bünyeden hayır beklemek ise zor. Dediğim gibi, tatil için bir program çıkarılıp ona uymalı. Mola yerlerini severim. Senede 2 kez de olsa yıllardan beri geçtiğim yerleri yine yeniden görmek iyi geliyor.
   Teşekkür ederim. Sana da hayırlı geceler, sevgiler...

   Sil
 2. İzmir İstanbul arası gidip gelirken az uğramamışızdır oralara :) Tost ve ayran favorimdi benim .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlemişsindir o zaman...
   Susurluk tostu ve ayranıyla meşhur olunca favori oluyor :)

   Sil
 3. Evet, iste bu TR'deki sömestir tatilinde benim de misafirlerim gelecek Istanbul'dan... hem de bir bloggerci arkadasim...Sezer (Klio'nun sarkisi blogundan) ve ailesi...cok heyecanliyim ve cok seviniyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Sezer'i tanıyorum. Lise öğrencisi bir oğlu var. Sömestir tatili başladı. Demek ailecek size geliyorlar. Ne güzel, ne heyecanlı gerçekten.
   Hep birlikte keyifli günler geçirmeniz dileğiyle :)

   Sil
  2. Cok tesekkürler:)

   Sil
 4. Üniversite öğrencileri için de ayrı bir yazı bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama bu yazı ''çocuklar ve gençler için'' diye belirterek başladı:)
   Hem onlar da sömestirde değil mi?
   Unutmayınız: Az bilgisayar, çok uyku...

   Sil
 5. Bursa'da yaşarken yazdığı istikametlere sık giderdim. Susurluk tostu ve yayık ayran tek tercihimdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Susurluk demek o ikili demek zaten.
   Gidişte Köfteci Yusuf, dönüşte Yörsan'a çevirdik biz olayı.
   Ya da tam tersi..

   Sil
 6. İyi tatilerr , mmmm köfteler çok iştah açıcı görünüyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size de efendim. Teşekkürlerr :))
   Adresi gösterdim, gerisi size kaldı artık:)

   Sil
 7. Yazınızda özellikle bir noktaya içtenlikle inanıyorum; "Okul tatilleri ebeveynler ve çocukları için birbirlerini daha iyi tanımak, anlamak hatta arkadaş olup bu arkadaşlıktan mutluluk duymak adına bulunmaz bir fırsat aslında."
  Gerçekten öyle, özellikle bu işe gönüllü bilinçli anne babalar için.Ancak tatil günleri bilinçsizce tüketildiğinde, okul başladığında kabusa dönüşebiliyor.
  Dileriz yararlı bir tatil olur.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu detay çok önemli gerçekten. Normal zamanlarda, yani okul açıkken aile bireylerinin birbirlerini görecekleri zaman dilimi çok kısıtlı. Belki de sadece akşam yemeğinde bir araya gelebiliyorlar. Dolayısıyla özellikle sömestir tatili bu bakımdan çok kıymetli ve kesinlikle iyi bir şekilde değerlendirilmeli. Aksi takdirde sizin dediğiniz gibi bilinçsizce tüketilirse heba olur gider ve ikinci dönem kabus gibi başlar.
   Her iki taraf için de keyifli ve yararlı geçmesi dileğimizdir.
   Sevgiler...

   Sil
 8. Ah ah Zeugmacığım bilmez miyim hiç Susurluk ayranını ve Yörsan tesislerini..Balıkesir'e giderken hiç şaşmaz uğrarız bu tesise. Tost ve bol köpüklü ayranı içmeden geçmeyiz Susurluk'tan. // Bu arada sömstir tatiline yönelik önerilerin son derece dikkate değer. Çok önemli tespitlerde bulunmuşsun. Tatil sanki çocuklara da, ailelerine de dinlence yerine yorgunluk oluyor gibi..Oysa birbirine zaman ayırmak belli bir plan ve program dahilinde zamanı verimli kılabilmek de mümkün. Dilerim öğrenciler ve aileleri bu yazını okurlar.

  Ben de sana ve ailene güzel bir hafta sonu ve iyi tatiller dilerim Zeugmacığım..Keyifli sömestirler olsun :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa standartlarında, güzel bir tesis değil mi Esinciğim? Burger'larla ilgisi olmayışı en önemlisi. Çorbaları, ince belli bardakta Türk usulü çayları da cabası :) Tespitlere uyulabilse keşke. Güzelce dinlenip enerji toplayabilse öğrenciler. Yoksa ikinci döneme isteksiz ve adeta bir enkaz gibi başlamaları kaçınılmaz. Çok teşekkürler. Dilerim birilerinin işine yarar bu öğütler. Önemle ve ısrarla tekrarlıyorum ki: ''İyi bir uyku gibisi yok.''

   Sana ve ailene keyifli bir haftaya başlangıç yapmanız dileklerimle..
   Tekrar teşekkürler, sevgiler Esinciğim...

   Sil
 9. Aynı eleştirdiğin gibi maalesef bizde durum:)))gülüyorum ama aslında hoş bir şey değil, hiç konuşmuyoruz mesela yeğenlerimle aynı oda içinde herkesin önünde laptop, tık tık tık...:(((tatil bu oluyor:((((
  Mola yerleri tanıtımın için de teşekkürler, Yörsan'ın ününü duymuştum...:)
  sevgiler, güzel tatiller:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağlarız gülünecek halimize hep birlikte Müjdecim :)
   İçeride laptop, dışarıda akıllı telefonlarla sergilenen sahne hep aynı maalesef. Devamlı ekrana bakmaktan kimse kimseyle bırak muhabbet etmeyi, göz göze bile gelemiyor. Hani diyorum ki tatilde bari uzak kalınsa şu internetten...
   Yeğenlerinle iyi muhabbetler, sevgiler ;)

   Sil