2016/03/08

Gojy Berry, Ekşi Maya ve Biraz Tebessüm

Sizin de başınıza gelmiştir. Son dönem internette hangi sayfaya girsem bir köşesinden karşıma mutlaka goji berry çıkıyordu.
Bu durum hoşuma gitmese de merakıma yenik düştüm en sonunda.

Ülkemizde pek bilinmeyen bu bitkiyi mercek altına aldım.
Yerli yabancı pek çok kaynaktan yaptığım araştırmalar sonucu gojy berry'nin gerçekten de ''süper meyve'' tanımını hak ettiğine inandım. ''Kurt üzümü'' olarak da bilinen gojy berry, bel çevresi ve göbek inceltme özelliği bir yana, dünyadaki besin değeri en yüksek meyveler arasında başı çekiyor.

Çin’de tıp alanında 2000 yıldan beri kullanılan güçlü bir andioksidan olmasının yanı sıra tam bir protein ve kalsiyum deposu. 100 gr kurutulmuş goji berry içeriğinde 112 mg kalsiyum, 148 mg C vitamini, 9 mg demir, 19 ayrı aminoasit, % 13 protein, yüksek değerde betakaroten, 21 iz minerali, çinko, demir, fosfor, potasyum, selenyum ne ararsanız var. İnsan sağlığı için faydaları saymakla bitmiyor. Araştırın bakın, siz de göreceksiniz...

Sonuç olarak, başlangıçta itici gelen bu meyveye sempati duymaya başladım. 2 haftadır her gün gojy berry tüketiyorum. Yani öyle çayıyla falan uğraşmadan, direkt yiyorum. Tadı ilk saniyelerde ağzınıza acı biber atmış hissi verse de sonrasında severek yiyebileceğiniz bir aromaya sahip. Sağlıklı ve fit olmaya ciddi katkısı var, tavsiye ederim.

Asıl söylemek istediğim ise; birkaç gün önce çekirdeklerini toprağa ekmek suretiyle evde gojy berry yetiştirilebileceğini okumuş olmam. Hem de kısa bir sürede ürün alınıyormuş. İyi ama benim yediklerimde çekirdek yoktu. ''Tıpkı kuru üzüme benziyor, çekirdeği olsa farkederdim,'' diye şaşkınlık yaşarken bir de baktım ki çekirdekleri haşhaş tanesi kadar küçük oldukları için farkedilmiyormuş sadece. Merak insanın yakasına yapıştı mı bırakmıyor bir türlü. E, o zaman ne yapmalı? O minnak tohumlardan bir miktar çıkarıp küçük bir saksıya ekmeli. Bugün bir baktım. Aaaa? İki gün içinde filizlenmişler bile. Bunlar size fikir olsun. Bakalım gelişmeler ne şekilde olacak, burada paylaşacağım...

Epey bir süredir dikkatimi çeken diğer bir konu ise; ekşi maya.
Biliyorsunuz, gündemde hazır mayaların insan sağlığı için son derece zararlı olduğu, bu mayaların genetiğinin değiştirildiği, sodyum benzoat gibi katkı maddeleri ilave edildiğine dair can sıkıcı haberler var.
Hamur işleri ve maya ile fazlasıyla haşır neşir olan, hatta evde sık sık ekmek yapan biri olarak bu durum bende sıkıntı yarattı tabii. Zaten hazır mayalarla yapılmış yiyeceklerin kısa bir sürede bayatladığını bilmeyenimiz yok. Sonuçta; evde hazırlanmış doğal mayanın son derece sağlıklı, besleyici, vitamin ve mineral açısından zengin olduğu, bu nedenle ''ekşi maya'' diye bir furya başladığını bildiğimden bu işe ben de soyundum...
Evde ekşi maya yapımı kolay ama sabır isteyen bir iş.
Artık benim de bir kavanoz içinde beslediğim ve sarıp sarmalayıp evin bir köşesinde uykuya yatırdığım canlı organizmalarım var :)
Bugün 6. gündeyim. Adettenmiş, her gün fotoğrafı çekiliyor. Görmüş olduğunuz; bu sabah besledikten sonra, yani uykuya yatırmadan az önce çektiğim fotoğrafı. Göz göz olup kabarma olayı bugün maksimum düzeyde çünkü.
Kendi imalatım olan mayayla yaptığım ekmek güzel olacak mı, onu da merak ediyorum.

Ve biraz da tebessüm...
Yanda gördüğünüz hanım, ünlü ve de akil(!) arabeskçilerimizden birinin eşi.
Son birkaç gündür kim bilir kaç kez rastladım bu fotoğrafa ve ilgili habere.
Pek çoğunuz görmüştür zaten...

Bu hanım ile köşe yazarlarından biri gördüğünüz fotoğraf yüzünden polemiğe girmişler. Merak edip okudum haliyle...
Instagram'da fotoğraf paylaşan pek çok kişi gibi photoshop olayının nimetlerinden faydalanmak istemiş hanımefendi. Ya da filtre mi deniyor nedir tam bilmiyorum, ondan kullanmış. Bir fotoğraf programıyla, dilediğiniz şekilde incecik olabiliyorsunuz hani. Kırışıklarınız sıfırlanıyor, hatta gözlerinizi falan istediğiniz renk yapabiliyorsunuz. Daha bir sürü özellik...
Ünlülerin fotoğraflarında da mutlaka kullanıldığı söyleniyor.

Fotoğrafa bir bakar mısınız şimdi? (Tıklayıp büyüterek bakın lütfen.)
73 yaşındaki kadın resmen bir afet olmuş. Olmuş ama bulunduğu ortamda kapı baca, cam, çerçeve ne varsa, çiçekten vazoya kadar onlar da birer afet olmuş :)


18 yorum:

 1. goji beryy ben de sevdim biraz almıştım bitti tekrar alacağım ama şu çekirdek olayını mutlaka deneyeceğim bunun için teşekkürler diyorum ben de hiç farketmemiştim:))
  Ekşi mayanız bereketli olsun.
  tüm eşyaları ile birlikte gençleşen hanımı orjinal halini görecek olan akil eşi orhan bey düşünsün:))))
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sevdim tadını. Çekirdek olayını duyduğumda çok şaşırdım, hatta benimkiler goji berry değil diye korktum :)) Haşhaş tanesinden bile küçük ve yumuşak olduğu için farkedilmiyormuş meğer. Ekin bakalım siz de. Ürün alabilirsek ne güzel olacak:)
   Eşyalarla birlikte gençleşmek güldürdü beni. Madem bu kadar akil adammış, eşi düşünsün sahiden de :)
   Ben teşekkür ediyorum, sevgiyle...

   Sil
 2. Zeugma'cığım gojy berry'e ya rastlamadım, ya da dikkat etmedim, benim de genellikle karşıma otel trivago reklamı çıkıyor gıcık oldum, neyse konuyu dağıtmayayım, hakikaten içeriğinden yok yokmuş yani, umarım diktiğin tohumların meyvesini alırsın, hadi bakalım:)))maşallah diyeyim nazar değmesin. :) maya konusunda da üşendiğim için kullanmıyordum kabartma tozuyla hallediyorum hep işimi ama benzoat filan !!! Dehşete düştüm resmen!!
  Orhan Gencebay'ın karısının bu pozunu gördüm çok güldüm:)))kocası akıllı olacak biraz o olmayan aklından karısına da verseymiş:))))ya tamam yaşlanmak kötü bir şey ama insanları kandırmak daha kötü...:)
  sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben o kadar çok rastladım ve rastlıyorum ki. Tarayıcı ya da Windows 10'la ilgili olabilir belki. Hatta bazıları blog adresine çıkıyor. Kadının biri blog açmış, sırf goji berry'den bahsetmiş, altına 50 tane zayıflamış bayan yorum yazmış, vb. vb. Sinir bozucu hale girmiş velhasıl. Başka yol yok mu tanıtım için?! Ama iyi ki de araştırmışım dedim. Acil durumlarda kabartma tozu ya da karbonat kullanılabilir tabii. Maya olayı dehşete düşürüyor, çok kötü anlatılıyor, iyi yapıyorsun Müjdecim.
   Fotoğraf karikatür etkisi yapıyor, güldürüyor sahiden :)) Hayır o değil de, bir türlü kabul etmiyor photoshop olduğunu. ''Arkadaşım çekti'' diyor. Suç varsa arkadaşta . Ee, ne de olsa koyunların kandırılması çok kolay, her şeye inanırlar. Bunların akil olanları bile böyle :))
   Sevgiler Müjdecim...

   Sil
 3. Boyu uzamış. Olsa olsa 151cmdir :D
  Gojiyi ben de yetiştirmeye çalışayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşi de kendi de kısa. Kaç yıldır ortalıktasınız. Bu nedir yaa :)
   Gojiyi Çinlilere de sorabilirsin bak.

   Sil
 4. Gojiyi meyvesi güzelmiş -adını öyle kullanıyorum :)- bu kadar faydalı bir de tohumunu alıp evde üretme çok iyi fikir
  Bitkisel olan kısıma benim pek yorumum olamadı ama foto şop konusuna değinmem lazım
  Fotoğraf dali tablosuna benzemiş acaba hiç kimse bulamamışlar mı bunu düzgün yapacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Dali tablosu'' benzetmesi süper olmuş.
   Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlü Dali :)

   Sil
 5. Lunaparktaki sihirli aynalardan yansıyan görüntü gibi, başkaları adına utanmaktan gına geldi yahu!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok benziyor, evet. Yanılmıyorsam o aynaların bir adı da ''kahkaha aynaları''.

   Sil
 6. Zeugmaaa aklıma düşürme yeni bitkiler bak :) Zaten bugün üç saat kinoa yıkamışım bir avuç kinoa pişireceğim diye :)

  Ya bu kadar uğraşacağına şu lunapark aynalarından yansıma çekilseymiş de olurmuş:)

  Sanırım benim saksımdan da karpuz çıkıyor. Yaprağın ucunda karpuz çekirdeğimsi birşey vardı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bu düşsün aklına Handan.
   Bir kere görüntüsü çok güzel. İkincisi kilosu 100 TL'den satılıyor. Maddi-manevi ve de görsel olarak bundan daha iyi bir kazanç olamaz. Benim fidanlar bir büyüsün bak, o kırmızı meyveleriyle post yapacağım:)
   Kinoayı neden o kadar uzun süre yıkıyorsun anlamadım. Ben biraz ayıklıyor 5 dk yıkıyorum tamam. Sonra da haşlayıp kullanıyorum.

   Lunapark aynasını Burcu ile birbirinizden habersiz benzetmişsiniz :)

   Saksıya karpuz çekirdeği düşmüş, kesin. At onu sen at. Goji berry dik :)

   Sil
 7. Bağışıklık sistemini olumlu etkilediğinden gojiberry öneriliyor. Ben de ondan bir çay hazırlamaya çalışıyorum. Ekşi maya ben de bir ara heveslendim yaptım ama çok ekmek tüketmeyince küflenmeden sonra vazgeçtim. Bereketli olsun, diyorum. Diğer konuda hiç bilgim yok. Sevgilerimle. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çay yapılınca daha mı etkili oluyor acaba? Ben kuru yemiş gibi yemeyi seviyorum. Yemeden önce mutlaka yıkıyorum. Yıkama suyu bile kırmızımsı akıyor, çok ilginç. Ekşi mayayı buzdolabında saklayınca çabuk bozulmaz sanıyorum. Arada bir bardak dolusu alıp kullanıyorsun, yerine yeniden un ve su ekleyerek besliyorsun diye öğrendim. Kullanmadığın zaman komşuya verebiliyorsun ya da hemen bir akıtma yapıp
   eksilen kısmı yeniden besliyorsun, her daim yenileniyor. Teşekkür ederim. Dur bakalım, baş edebilecek miyim :)
   Sevgiler...

   Sil
 8. Zeugma bana uğradınız,memnun oldum.iade ziyareti olsun istedim blogunuzu çok begendim zaman zaman gelip gezmek isterim.(Küçük bir not:Gojy Berry dikkatli tüketmenizi özellikle aldığınız yerden tüketme tarihinden emin olun-benim bu meyve ile ilgili kötü tecrübem var hatırlatmak istedim.Mide agrısıyla acilde soluğu almıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Hatice Hanım sizi haftanın blogu olarak seçip tanıtımınızı yapmış. Blog yazmaya yeni başlamışsınız. Ben de bir 'Merhaba' deyip destek vermek istedim.
   Ben de bu ziyaretten memnun oldum Merih Hanım. Teşekkür ederim.
   Goji berry ile ilgili uyarınız başka bir yerde daha dikkatimi çekmişti. Tarihi ile ilgili ya da kötü şartlarda korunmuş olabilirliğiyle ilgili. Yazıda vakumlu ambalajdan falan da söz ediyordu. Demek ki doğruymuş. Son derece dikkatli olup açıkta satılanlara fazla itibar etmemek gerek. Geçmiş olsun. Hatırlatma için teşekkürler.

   Sil
 9. Sevgili Zeugma gojy berry meyvesini benim 2yıldır organik ürünlerini kullandığım bir firma hapını piyasaya sürdü oldukça da pahallı inan kurusunun satıldığını sayende öğrendim aktardan alırım daha iyi... inşallah filizlerin fidana fidanlarında meyveye ulaşır :) ekşi mayayı bende denemeliyim artık herşeyin pratiğine kaçmak hastalıkları çoğaltıyor birde kimyasal katkılı olmasalar. Hanımefendiye de çok güldüm Allah yaşalnınca insanı akıldan etmesin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Aysel, ben de gojy berry hapı olduğunu sizden öğrendim. Naçizane fikrim hapını kullanmayın. O tip uygulamaların zararları seneler sonra ortaya çıkıyor. Kurusu da ucuz sayılmaz ama doğalını tercih etmek en iyisi. Bir de güvenilir yerden alın ve bayatlamamış olmasına dikkat edin. Çekirdekler 2 gün sonra filizlendi ama henüz bir yeşillenme yok. Beyaz renkte kendinin 2 misli bir patlama yaptı yavaş yavaş genişliyor. Bakalım neler olacak. Belgesel gibi merakla izliyorum. Ekşi maya başlatırsanız sürekli elinizin altında olacak. Çok sağlıklı, bence siz de deneyin. Hanımefendi silmiş o fotosunu artık. Baskılara dayanamamış :) Yazık ya...

   Sil