2016/08/17

Eskişehir'den Enstantaneler

Kültür ve sanat alanında oldukça gelişmiş, çağdaş, düzenli, tertemiz bir kent Eskişehir...

Caddeleri, bulvarları, restore edilmiş eski evleri, parkları ve toplu taşımada özellikle tramvay ile sağladığı rahatlığıyla ülkemizde yaşanacak en güzel kentlerden biri.

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanı verilmiş, Avrupa kenti görünümünde bir öğrenci kenti olan Eskişehir, şehirler arası ulaşım kolaylığı ile son yıllarda gezi programlarının, özellikle yerli turizmin vazgeçilmez ismi. Eskişehir'in Anadolu Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi bünyesinde iki adet senfoni orkestrası var. Dahası; her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile müzik, tiyatro, resim ve sinema dallarında gerçekleşen gösteriler ve sergilere ev sahipliği yapıyor. Bir yakınımızın düğünü nedeniyle temmuz ayında gidip iki gün kaldığım ve önemli ziyaret merkezlerini görme fırsatı yakaladığım bu kente hayran kaldım açıkçası.

Hava sıcaklığı hayli yüksek olmasına rağmen nem oranı düşük. Asla terlemiyorsunuz.
Samimiyetle söylüyorum ki ''Anadolu'nun en güzel kenti'' ünvanını da fazlasıyla hak ediyor.
Pek çok konuda Başkent Ankara'yı bile çoktan geride bırakmış olan tam yaşanacak bir kent...

Şimdi hemen söz konusu ziyaret merkezlerine geçelim. İçindeki heykellerin tamamı Büyükşehir Belediye Başkanı Prof Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanan Balmumu Heykeller Müzesi...

Büyükerşen, Eskişehir'e yaptığı üstün hizmetlerin yanı sıra böyle sıra dışı bir müze kazandırmış...

Yılmaz Hoca kendi elleriyle; medya mensuplarından tutun da spor, müzik, tıp, sanat ve siyaset dünyasına kadar
pek çok ünlü ismin heykelini yapmış. Atatürk'ün çeşitli dönemlerini ve ailesini yansıtan heykeller ona keza...

Müzede tarihi karakterler dahil, yerli ve yabancı 160 ünlü ismin heykeli var.

Heykellerin değişik dekorlar önünde sergilendiği müzenin 5 TL bağış şartı gereğince elde edilen geliri kız çocukları ve engelli çocukların eğitimi için. Böylesi değerli bir Belediye Başkanı ayakta alkışlanmalı...

Zübeyde Hanım'ın gözleri masmaviydi. Atamız gözlerini annesinden almış...
Fikriye ve Latife Hanım'ın arasında ne kadar mutlu görünüyor...

Çiböreğin alâsı Eskişehir'deymiş meğer. Ucuz ve leziz. Bulmuşken bol bol yemeli ve Kentpark'a doğru yol almalı...

Çok büyük bir alan üzerine kurulmuş olan ve Eskişehirlilere deniz keyfi yaşatan Kentpark...
Sezon boyu hizmet veren yapay plajıyla Akdeniz sahillerini anımsatırken, yüzme havuzu ve
park içinde ata binme eğitimi veren Manej, çocuklu aileler için ideal.

Yapay gölün içinde elini soksan yakalayabileceğin sıklıkta büyük balıklar var. Tabii ki avlanmak yasak...
Kent Park serinletici ve dinlendirici özelliği ile büyük küçük tüm Eskişehirliler için hava alınacak, yürüyüş yapılacak, aynı zamanda kahvaltı ve yemek yeme olanakları sunan harika bir alternatif.

Restore edilmiş evleriyle ünlü Odunpazarı'nda oldukça otantik bir hava var. Camdan ve lüle taşından yapılmış takılar
ve hediyelik eşyalar arasında kayboluyorsunuz. Cama şekil veren ustaları izleyebileceğiniz gibi,
dilerseniz cam işçiliğini öğrenebileceğiniz epeyce atölye var. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi'ni de gezebilirsiniz.

Bilim, Sanat ve Kültür Parkı. Buraya yanlışlıkla geldik desem inanır mısınız? Ne yazık ki öyle oldu. Bir şehrin yabancısı olmak zor şey. Porsuk çayını ve gondolları görmek için adres sorduğumuz kişinin kurbanı olduk. Yolun yarısında anladık ama artık çok geçti. Neyse ki güzel bir yermiş, burayı da görmüş olduk. Ancak Venedik ya da Amsterdam'ı andıran görüntüsü ile Porsuk Çayı'nı ve gondolları görmek için yeterli zamanımız yoktu artık :(

Burası özellikle küçük çocuklu ailelerin zamanın nasıl geçtiğini anlamayacakları güzellikte, masalsı bir park.
Kentpark gibi oldukça geniş bir alan üzerine kurulu...

Çok çeşitli ağaç ve bitki türleriyle zenginleştirilen Bilim, Sanat ve Kültür Parkı'nda Masal Şatosu ve Korsan Gemisi’nin yanı sıra 25 bin metrekarelik bir gölet, parkın çevresinde dolanan buharlı, kırmızı bir mini tren, heykeller, çocuk oyun alanları, kaydıraklar, hayvanat bahçesi, amfi tiyatro ile bilim ve deney müzesi bulunmakta.

Ziyaret edebildiğimiz yerler burada sona erdi. Porsuk Çayı ve gondolları da en kısa zamanda görebilmeyi diliyorum.

Kalın sağlıcakla...

28 yorum:

 1. Eskişehir mükemmel bir kent haline geldi ,Bana yeni halini görmek nasip olmadı bir türlü.Uzun yıllar oldu gitmeyeli.
  Yüreğinize sağlık harika bir rehberlik yaptınız yazınızla bize. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten mükemmel bir hale gelmiş. Türkiye'nin tartışmasız en çalışkan Belediye Başkanı olan yılmaz Büyükerşen sayesinde. ''Bu gurur hepimizin'' panoları astırmış her yere. Mütevazılıkta da zirve yapmış.
   İnşallah en kısa zamanda torunlarınızla beraber gitme şansı yakalarsınız.
   Nazik sözleriniz için çok teşekkürler. Sevgiler.

   Sil
 2. Güzel şehrime hoşgelmişsiniz .
  Ne kadar güzel anlatmışsınız ben de her gün gördüğüm yerleri resimlerde görmenin mutluluğunu yaşadım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şanslısınız ve ne kadar övünseniz az gerçekten.
   Hoş bulduk efendim. Hem de çook hoş bulduk.

   Sil
 3. Ne güzel bir şehir, umarım görmek fırsatım olur bir gün :)

  Dipçe: Önemli bir bilgilendirme için bana dönüş yaparsan sevinirim abla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ulaşım olanakları çok elverişli. Yeter ki iste. Görmemek için hiçbir neden yok.

   Dipçe: Arkadaşlar, Emre kardeş ve ekibi çıkardıkları dergi için köşe yazarı arıyor. İlgilenenler kendisine ulaşsın lütfen.

   Sil
 4. Yaşamak isteyeceğim bir şehir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu fikri biz de masaya yatırıp ciddi anlamda düşüneceğiz.

   Sil
 5. Çocukken çok gittiğim fakat bu yeni haliyle henüz karşılaşmadığım bir yer Eskişehir, tanıdık gibi ama artık çehresi fazlasıyla değişmiş bir yer, haftasonu gezi planlarına eklenmişti zaten ama şimdi anlatımlarla ve fotolarla daha çabuk gitmek ve görmek istiyor insan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukken ben de gitmiştim ama o haliyle ilgisi kalmamış. Şehir merkezi, caddeler, bulvarlar inanılmaz güzel. Geniş geniş ve çok düzenli. Yeşillendirme çalışmaları ona keza. Ankara'ya çok yakın ve tam da hava sıcaklığının düştüğü şu günler ideal. Bence de bir an önce gidip görün. Oğluşun da çok hoşuna gidecek eminim:)

   Sil
 6. Eskişehir'i böylesine yaşanabilir bir hale getiren, doğaya,insana, sanata, kültüre saygılı olan Eskişehir Belediye Başkanı Prof Dr. Yılmaz Büyükerşen'i ayakta alkışlıyor ülkemize kattığı böylesine anlamlı hizmetler adına kendisini tebrik ediyorum. Büyükerşen'in yapmış olduğu 'balmumu' heykeller ne kadar gerçekçi olmuş. Üstelik dünyaca şöhrete sahip, Madam Tussaud'da sergilenen pek çok heykelden çok daha başarılı. Bir sanatçının elinde Eskişehir şahesere dönmüş adeta! Eskişehir'in diğer kentlerimize de örnek olmasını temenni ederken; burada devletin üst kademesinde yer alan ve toplulukları yönetmeye aday olarak seçilen kişilerin; bilgi-görgü-vizyon-kültür ve sanat birikimleriyle donanımlı, yaşadığı çağı yakalamış ve hatta daha ileriyi görebilen çok nitelikli insan/lar olması gerektiğinin ne denli önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu harika tanıtım adına teşekkürler Zeugmacığım. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir belediye başkanı düşünelim ki hizmet ettiği kenti cennete dönüştürmekle kalmayıp kendi elleriyle tam 160 balmumu heykel yapıyor ve belediyeye bağışlıyor. Elde edilen gelir engelli çocuklar için harcanıyor. Yok böyle muhteşem bir hizmet anlayışı. Hem de aralıksız hizmet!
   İsmi lazım değil, bitişikteki büyük şehrin belediye başkanı gibi 7-24 Twitter başında oturup ona buna laf yetiştirmeyi hizmet sayanlar varken sayın Büyükerşen'i ayakta alkışlamak yetersiz kalır aslında Esinciğim. Madalyalar takılası, ödüller verilip elleri öpülesi çok değerli bir insan gerçekten. Kendisini can-ı gönülden ben de tebrik ediyorum...
   Her kelimesine katıldığım değerli fikirlerin için ben teşekkür ediyor, sevgiler gönderiyorum.

   Sil
  2. Zeugma cım , Eskişehir i sizlerin gözünden dilinden dinlemek ayrı bir zevk.Şehrim ve başkanınla gurur duyuyorum,duyuyoruz.Donanımlı bir başkan tüm illerimize nasip olsun.Tanıtımın harika.Deniz canlıları ile ilgili Akvaryumu gezebildiniz mi? o da Sazova Kültür parkında.

   Sil
  3. Eskişehir'de yaşayanlara imrenmemek elde değil. Çok şanslısınız çook. Başkanınızla ne kadar övünseniz az. Her yönüyle mükemmel bir insan.
   Bahsettiğin akvaryumu göremedik canım. Sazova'daki Kültür Parkı'nı tamamen gezip görebilmek için vaktimiz yeterli değildi çünkü. Bir dahaki sefere artık. Parkın içinde sadece Korsan Gemisi'nin içine girip gezebildik. Özellikle mutfağı oldukça ilginçti.

   bir Eskişehirli olarak anıtımı beğendiğin için çok teşekkürler Cerencim...

   Sil
 7. Eskişehir'e gitme arzum sayenizde iyice depreşti diyebilirim .
  Sevgiyle huzurlu akşamlar diliyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç pişman olmazsınız inanın. Özellikle Porsuk Çayı çevresini ve gondolları görmeden gelmeyin.
   Teşekkürler. Size de huzurlu akşamlar, sevgiler.

   Sil
 8. Ne kadar güzel gerçekten. Zeugma'cığım fotoğraflara uzun uzun baktım, Atatürk'lü, Zübeyde hanımlı olanlara bayıldım, Latife hanımın da zerafetine hayran kaldım, (aklıma şu anki başbakanın hanımı geldi:)))yalaka Ahmet Hakan'ın heykelini keşke yapmasaymış dedim kendi adamdan sayacak hıyar (affedersin) :)
  sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjdecim, gitsene bir gün. Ne kadar yakın size. Hem hızlı tren de var. Avrupa'yı gezmiş kadar oluyor insan, hiç abartısız.
   Atatürk'ün daha pek çok heykeli var, çoğu askeri kıyafetle. Ama içeride flaşlı çekim izni yok. En iyi çıkanları koydum mecburen. Sen en iyisi kendin git gör bence:) Öğretmenevi'nde 1 gece kalmanı öneririm. Müzeye ve Odunpazarı'na çok yakın konumda.
   Medya dünyası bölümündeydi, yan yana konmuş o üç kişi. Mehmet Barlas da var oralarda, görmedin mi? Asıl ona kız bence:)))
   Sevgilerimlee..

   Sil
 9. En çok görmek istediğim şehirlerden biri. Seveceğime eminim nedense :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesin seveceksin. Görünce yerleşmek de isteyebilirsin Handan:)
   Onca güzelliğin üstüne deprem tehlikesinden de uzak ve nem oranı düşük. Daha ne olsun?

   Sil
 10. Eee ben Eskişehir'deyim herkesi bekliyorum ona göre

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, bir de bu kadar misafirperver insanları var. İşte kanıtı.
   Teşekkürler sevgili Tigris. İnşallah.

   Sil
 11. En büyük hayallerimden biridir ileride aylarca sürecek Türkiye turuna çıkmak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel hayale bir de karavan eklemeli;)

   Sil
 12. Hep görmek istediğim kültür şehri.Harika tanıtım iştahımı kabarttı :). Gönlüne sağlık canım.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm kalbimle en kısa zamanda gidip görebilmeni diliyorum.
   Teşekkürler, sevgiler Ayşegülcüğüm:)

   Sil
 13. Merhaba:)) Ben dört yıl Eskişehir'de okudum. Onun için etiketlerde "Yılmaz Büyükerşen" görünce hemen tıkladım. Nasıl güzelleştirdi Eskişehir'i... Çok güzel şeyler yaptı Yılmaz Büyükerşen. Eskişehir benim 2.memleketim. O kadar güzel zamanlar geçirdim ki orada. Burumda tütüyor Eskişehir'im

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldiniz :)
   Eskişehir'i ben de çok beğendim. Pek çok Avrupa kentine fark atacak kadar büyük gelişmeler kaydedilmiş. Tabii ki Yılmaz Büyükerşen sayesinde. Yok böyle bir çalışkanlık ve kalite. Cumhurbaşkanlığa aday olabilseydi keşke.
   Eskişehir'in burnunuzda tütmesini çok iyi anlıyorum. Özellikle de öğrenciliğiniz orada geçmişse. Benim bile tekrar gidesim var. Gerçekten dört dörtlük bir kent...
   Selam ve sevgilerimle.

   Sil