2016/11/05

Azimli Hırsıza Kilit Dayanmaz!

Bir yerden sahibinin haberi ya da izni olmadan bir şeyler alıp kullanan, başka bir deyişle ''çalan'' kimseye açık ve net ''hırsız'' denir.
Blogumda yıllardır kopyalama yasağı, yani sağ tuş engeli var. Buna rağmen hırsızlar, intihalciler gırla geziyor. Bu nasıl utanmazlıktır anlamadım bir türlü!

En son; yani 2014 Nisan ayında, com uzantılı bir site açıp 50 yazımı birden aynı gün, noktasından virgülüne, fotoğraflarına kadar birebir hortumlayan edepsizleri Google'a şikayet edip sitelerini kapattırmıştım.

O günden sonra yazılarımda kullandığım tüm fotoğraflara blog linkimi koymaya başladım. Epey bir yaptırım oldu. Ancak, arada kurnaz olduklarını zannedenler gözden kaçmış.
haberazim.com denen siteye bakın. Yerel gazete midir yine, nedir. Bloguma gelip 3 yıl önce Yalova'da çektiğim fotoğrafı üzerinde blog linkim bulunmasına rağmen çalmış ve kullanmışlar.

Yandaki fotoğrafa tıklayıp ağacın alt gövdesindeki linke bakın lütfen. Yazıyı fotoğraf bozulmasın diye yaprakların renginde yazmakla hata etmişim. Eee, azimli insanlarmış gerçekten. Fotoğrafı büyütülemez, linki bulanık hale getirmişler, iş tamam olmuş. Verdikleri haber başlığında bir de ahkâm kesmemişler mi? ''İki ay önce ne dedi. Kendi ne yaptı?'' Siz asıl kendinizin ne yaptığını düşünün. Bakın ayna gibi ortaya çıktı... Aklınız varsa hemen silersiniz o fotoğrafı oradan. Aksi takdirde bu yazının linkini Twitter hesabınıza mention'layabilirim ya da cezai yaptırımlara başvurabilirim!


Bitti mi, bitmedi....
Maşallah bir Instagram furyası almış başını gidiyor. Misal; hatunlar Sinop'a gidip fotoğraf çekiyor.
İki kelime de olsa kendi duygu ve düşüncelerini yaz bence. Yok eğer daha güzel kelimeler olsun diyorsan
hangi şaire ya da yazara ait olduğunu da yaz. Hiç bilemedin tırnak içine al.
Yok ama... İlla Google'a başvurup bir yerlerden bir şeyler çalacak, kendi yazmış gibi gösterecek. Hem de kopyalama yasağı olan sitelere usta bir hırsız gibi girecek ve blog yazarının paragraflarını kullanacak. Kaç kişisiniz siz böyle? Bu arada hiç mi beyniniz çalışmaz? O satırları kopyalayıp Google'da taratan herhangi biri çalıntı olduğunu hemen anlar... Beyni çalışan illegal yollara başvurmaz zaten. Öyle değil mi?
Ortalık hırsızdan geçilmiyor. Ayıptır yahu!

16 yorum:

 1. tüm bloggerların ortak sorunu sanırım. fotoğraf çalınmalarına çok daha kötü şekillerde şahit oldum. fakat düşün peşine bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir sorun var evet. Fotoğraf çalınmalarıyla ilgili blogger bayanın yüzünü cilt kremi reklamında kullanan vardı. Daha kötü amaçlarla kullananlara da rastladım.
   Bu siteye yorum bırakıp uyarmak istedim, bir türlü gitmiyor. Elbette düşeceğim peşine...

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun. Yazık gerçekten :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk değil canım. Yazık tabii. Hırsızlarla uğraşmak zor.
   Roman çalıp bastıran çıkmıştı. Sen de dikkat et..

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Yerel gazetelerin bazılarında çalıntı çalışan köşe yazarları bile var...!

   Sil
 4. Bir topluma ahlak kurallarından önce dini kurallar (yoksa cehenneme gidersin korkusuyla )gelirse ne yazık ki böyle oluyor :(( Nasıl bulduğunu merak ettim, yazıların tesadüfen mi çıktı karşına ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel tespit. Tebrikler👏👏
   Nasıl mı? Bu kez sağ taraftaki kırmızı online eklentisi sayesinde 'tesadüfen' buldum. İmleç yanlışlıkla oraya tıkladı. whos.amung.us sayfası açıldı. Alt kısma hiç bakmamışım şimdiye kadar. Çalınan resimler ve kelimeler görünüyordu. Çok şaşırdım.
   Tesadüfen çıkmaz aslında. Arada bazı paragrafları kopyalayıp Google'da aratmak en basit yöntem. Bir de siz görsel ağırlıkta çalışan bloggerlar için ŞURADA Google Görsel Arama diye bir kolaylık var.
   Çoktandır ara vermiştim. Bir boşlukta tarama yapmam gerek. Siz de yapın bence...

   Sil
 5. Düpedüz hırsızlık. Emek verilmiş bir şeyi sahibinden izin almadan yayınlamak çok yanlış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen dediğiniz gibi. Üstelik blogda kopyalama yasağı da var. Dinleyen kim?
   Madem aldın, nereden aldığını yazmak neden zor? Düpedüz kötü niyet bu.

   Siz de dikkat edin lütfen. Blogu tamamen kopyalayan arsızlar da çıkabiliyor.

   Sil
 6. Az önce yazmış olduğum yorum nasıl uçtu anlamadım :(
  Benzer dertten biz de muzdaripiz! O kadar çok görselimizi çalıyorlar ki, üstelik fotoğrafların üzerindeki site adreslerimizi ya kesiyorlar ya da siliyorlar ve utanmadan bir de kendileri çekmiş gibi kendi site adlarını yazıyorlar! Biz artık peşini bıraktık...çünkü bir değil, iki değil..böyle sayısız fotoğrafımızı kullanıyorlar. Gerçekten söyleyecek bir kelime bulamıyorum. Ne emeğe saygı var ne de utanmak var. Geçen gün eşime birileri yeni çıkarmış olduğu kitabını göndermiş kitabın adı'Kemah'. Sayfaların arasında gezerken bir de baktık ki, eşimin çektiği fotoğrafı kullanmışlar, hadi izin almadınız diyelim!.. kullanmalarına bir sözümüz olamazdı elbette bu fotoğrafları kendimiz için çekmiyoruz zaten ama nasıl kullanmışlar dersin, altındaki site adını kesmişler sanki kendi fotoğrafı çekmiş gibi.. Dedim ki eşime 'bir çift kelime etmeyecek miyiz bu densizliklere, bu emek hırsızlarına!' belki de yazarın dahi haberi yok fotoğrafın bu şekilde kesildiğinden..bilemiyorum? söyleyecek bir şey bulamıyorum. Tepeden tırnağa 'hırsızlık' ve kokuşmuşluk...Ben önceden görüntüyü bozmasın diye fotoğraflarımın alt kenarlarına yazardım blog adımı, artık fotoğrafın ortasına yazıyorum..AMA DEDİĞİN GİBİ 'AZİMLİ HIRSIZA KİLİT DE DAYANMIYOR!.'

  Kitapta, alttaki linkte yer alan ve aynı kareyi eşim de ben de çekmiştim..yukarıdan aşağıya 3. görseli kullanmışlar!! https://izlerveyansimalar.blogspot.com.tr/2014/06/dogu-ekspresi-ile-erzincan-kemahtan.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu hırsızların blogu birebir hortumlayan türevleri de var Esinciğim. Hani sana linklerini vermiştim de görmüştün o zaman. O nedenle fotoğraf üzerine blog linki koymak bu tür hırsızların işine gelmiyor ve vazgeçiyorlar.
   Senin dediğin şekilde linki kesip fotoğrafı kullanma olayı benim de başıma geldi. ''İnternet Siparişlerine Dikkat!'' başlıklı bir yazı yapıp olayı anlattım. Benim fotoğrafımı kullanıp müşterilerini kandıracaklar. Gıda firmasıydı bunlar. 1 gün sonra sildiler ama kullandıkları diğer fotolar da çalıntı olmasına rağmen onlara dokunmadılar. diyeceğim o ki, farkedip lanse edersen ya da Google'a şikayet edersen kaldırılıyor fotolar. Etmezsen devam. Ne kadar çoğalıp şikayetçi olursak o kadar azalır bu onursuzlar!
   Ya, inanılacak gibi değil. Demek bir de kitapta kullanmışlar fotonuzu. Yerinizde olsam inan 1 sn beklemz dava açardım. Elinde nal gibi kanıtlar var. Ve geçende okumuştum bir yerlerde (ama hatırlayamadım, hemen şimdi Google'da aratayım) bu türden bir çalıntı olayı yaşayan blogger rekor tazminat kazanmıştı. Böyle edepsizlere hiç acımayacaksın.

   Benim paragraflarımı çalan Instagram şımarıkları var bir de. Tarama yaptığımda hesabı yalnızca takipçilerine açık olan bile çıktı ortaya ayna gibi. Dur bakalım, onlara da bir iyilik düşünüyorum. O REZİLLERE!

   Sil
  2. Ne kadar fenaymış yaaa. Ben yeni yeni blogumu başladığım için fotoğraflara nasıl blogumun adresi koyacağımı bilemiyorum bile

   Sil
  3. Solak Hanım, henüz çok acemisiniz gerçekten de...
   Sitenize bir göz attım. Blog dilini Rusça ayarlamışsınız :)))
   Blogger sayfanızdan Ayarlar --> Dil ve Biçimlendirme'ye gelip Dil:Türkçe yapın lütfen. Takıldığınız yer olursa çekinmeden gelin sorun. Ok?

   Sil
 7. geçmiş olsun:(( işte o blogu komple hortumlananlardan biri de benim:( bir değil bir kaç yer de üstelik .şeref haysiyet yoksunları bunlar kırıntısı olsa yine yapamazlar utanırlar ama hırsızlığın ötesin de bir de arsızlar.
  Geçen gün fotoğraflarımdan alıp yayınlayan bir sayfaya uyarı yorumu bıraktım bir arkadaşım haber vermişti kendi sayfasını komple kapamış iyi de olmuş,tabii herkes böyle hemen tedirgin olmuyorlar.blogumun % 90 nını kopyalayan sayfa da yorum iletişim yeri hiç bir şey yok ilk gördüğüm de bir kez not bıraktım hemen yorum kısmı kaldırıldı utanmadan sayfanın en dip kısmına gözle görülmesi en zor şekil de bir de alay eder gibi kaldırılmasını istediğiniz fotoğraflar varsa bizimle irtibata geçin yazmışlar daha neler neler sabrımın sınırları zorlanıyor bir kaç kez yayından çeklmek geçti içimden ama blogu ve dostlarımızı yaptığım işi çok seviyorum devam ediyorum işte, çalıp çırpıp sayfa ya da site oluşturuyorlar bir de utanmadan sayfalarını ücretli ya da ücretsiz tanıtımını yaptırıyorlar.:(((Benim başvurular dikkate alınmadı goggle dan tek tek link istiyor ben oturup 800 küsur yayını nasıl vereyim:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Size de çok geçmiş olsun.
   Aman Tanrım! Gerçekten de hırsızlıktan öte, arsız ve ahlaksızmışlar. Kimse uyaramasın diye yorum/iletişimi kapamak şeytanın aklına gelmez. İşte bunu çaldığı kişiler uyaramasın, katlansın diye yapıyorlar. Bireysel ricaların, çabaların işe yaramadığı utanmazlar bunlar. Utanma olsa zaten yapmazlar. Demek ki kendin uğraşmayacaksın. Başvurularınız neden dikkate alınmadı anlamadım bir türlü. Bir yerde eksik ya da yanlışlık yapıyor olmayasınız?

   Sizin bu yorumunuzu yayınlamışım ama daha bugün farkettim. Yanıt yazmadan önce yazıdaki site ne yapmış, fotomu kaldırmış mı diye bir bakayım dedim. Oyy oyy. Kökünden kapatılmış. Gördüğüm sahne deli etti beni sevinçten. Hemen yazı yapmaya karar verdim yine. Az önce yayınladım. Bu kez sadece 1 fotoğrafım alınmıştı; ama pes etmeye niyetim yoktu. Hırsızlığın küçüğü büyüğü olmaz. Görmüşler günlerini. Dolayısıyla, siz de yılmayın lütfen. Ne kadar çoğalırsak o kadar rahat ederiz ve böylelerinin kökünü kuruturuz Hatice Hanım...

   Sil