2017/02/20

Picasaweb'ten Anlayan Arkadaşlar, Yardım Lütfen!

Picasaweb'de onca yıldır dünya kadar fotoğraf birikmiş. Aralarında blogda kullanmadığım fazlalık fotoğraflar da var. Kota epeyce dolmuş, ne olur ne olmaz bir temizlik yapayım, dedim. Demez olaydım. Tam gereksiz fotoğrafları sırayla siliyordum ki, bir de baktım ZEUGMA albümü kayboldu.

Bir anlık dalgınlık sonucu ''Fotoğrafı sil'' değil de ''Albümü sil'' seçeneğini tıklamışım demek ki. Panik içinde ''Allahım, ne olur korktuğum gerçekleşmesin!!'' dedim ama boşunaydı. Albümü her yerde aradım, yoktu! Blogda kullandığım fotoğrafların yüzde 90'a yakını 15 dakikaya kalmadan kayboldu...!!!😱
Picasaweb'de ''Otomatik Yedekleme'' diye bir bölüm var. Oraya yönlendim. Maalesef aktif değilmiş. Orada tek bir fotoğraf bile yedeklenmemiş. Şu an için hiçbir yerde fotoğraflarımın asıllarını bir daha bulmam mümkün değil. Google'daki ''önbellek''ten bile temizlenmişler.

Belki bir umut, konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar vardır. Böyle bir durumda başka bir çare varsa ve bana yol gösterebilirlerse çok ama çok mutlu olacağım. Lütfen yardım edin arkadaşlar.🙏

9 yorum:

 1. Hiç bakmadığım bir yer olduğu için bilmiyorum ne yazık ki Zeugma . Acaba yardım yerinden sorulup bir şeyler öğrenilemez mi, belki geri getirilebilir. Silinen fotoğraflara çok üzülüyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Picasa'da blogumuz adına biriken albümü yedeklemediysek uçup gidiyor Handan. İyice araştırdım, geri gelmesi asla mümkün değil. Silinip de bende olmayan fazla fotoğraf yok neyse. Onları da yazı başlığı sayesinde Google görsellerden küçük boy kopyalama imkânı var.

   Bana biraz iş çıktı; ama geçmiş yazıların güncellenmesi de gerekiyordu.''YOKSAY'' uyarıları kayboluyor bu sayede:) Yazılar kaybolsaydı asla telafi edilemezdi.
   Teşekkür ederim ilgine 🌹🌹😊

   Sil
 2. Picassada fotoğraf düzenliyorum ama inanın bahsettiğiniz konu hakkında hiç fikrim yok. Ehli Blog diye bir blog var. Zamanında danıştığım bir konuda bana çok yardımcı olmuştu. İsterseniz ona bir danışın derim. Üzücü bir durum. Umarım düzelir. www.ehliblog.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ehli Blog'u biliyorum. Pek çok konuda yardımcı oluyor arkadaşlara. Ben de zamanında yayın saati problemimi danıştım kendisine ama kimsenin çözüm bulamadığı bir konuydu. Picasaweb de öyle maalesef sevgili Nesli. Yapacak hiçbir şey yok. ''İşlem geri alınmaz'' diye uyarıyor zaten. Kendisine boşuna zahmet vermiş olurum. Evet, üzücü bir durum. Hiçbir şekilde geri gelmeyecek fotolar. Hadi gelmesin, diyeyim. Blogun haline bak :(
   İlginiz için çok teşekkürler 💐🙌

   Sil
 3. Picasaweb albümlerinden silinen resimlerin geri getirilmesi mümkün değilmiş Zeugmacığım..(Bu yazını akşam panelime düşünce gördüm ama ben de bir araştırıp öyle sana geri döneyim istedim.) Ancak Handan'a verdiğin yanıttan Allah'tan silinen fotoğrafların boyutları küçük de olsa yine de sende mevcutmuş, bu yüzden rahatladım. Biz gezilerden döner dönmez kesinlikle hard disklere aktarıyoruz. 'Hadi' deyince bir daha nereye gidecek insan!. her ne kadar 'bir daha inşallah yine geliriz' desek de:)) kısmet!. görmediğimiz başka yerlere öncelik veriyoruz doğal olarak. Neyse ki gelmiş geçmiş olsun:) sevgilerle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, mümkün değil Esinciğim. Bu postu panikle yazıp yayınladım; ama iyice araştırdım ben de. Asla geri gelmiyor. O değil de, bloglarımızda ''Blogu Sil'' butonu var. Silsen bile 3 ay içinde her an silme işlemini geri alabiliyorsun. Bu nedir böyle ya! Bir taraftan da telefonlarımız Picasa fotograflarıyla dolup taşıyordu. Neyse artık her gün 3-5 yazının fotograflarını yeniden düzenleyeceğim mecburen. Allah başka keder vermesin...
   Biz de gezilerden döner dönmez hard diske aktarıyoruz. Silinenler blog için düzenlenmiş fotoğraflardı, biliyorsun. Yayınladıktan sonra siliyordum. İşte bunlar hep tecrübe. Arada blogu içeri aktarıp yedekliyordum. Bilgisayara ağır geliyor diye siliyordum sonra da. Ne Picasaweb yedeğim var, ne blog. Oysa ikisini de indirip dosyaları hard diske atsaymışım.
   Olcak varmış, olmuş diyorum artık. Geç de olsa telafisi mümkün hiç değilse.
   Çok teşekkür ediyorum ilgine. Sevgilerle...🌹💖😚

   Sil
 4. Çok kötü bir terslik olmuş. Umarım çözmüşsünüz dür. Geçen ben de blogumun temasını değiştirsem nasıl olur diye önizlemeye basmak yerine uygulaya basmışım. Bir daha düzeltemedim. Arka plan desenimi bir daha bulamadım. Telaşlanıp başka yerlere girince yazılar gitti. Panik üstüne panik neyse kızım, iyice mahvetmeden elimden alıp, birazcık düzeltebildi. Ama eski halinden eser yok şimdi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizinkine benzer bir durum benimki de. Peş peşe o kadar çok fotoğraf seçip SİL'miştim ki, albüm açık vaziyetteyken fotoğrafı seçmeden ''Sil'' e basmışım. El alışkanlığı, bir anlık dalgınlık... Fotolar uçunca blog delik deşik bir görünüme girdi, o kötüydü. Neyse epey toparladım ama canımdan da bezdim :( İlk fotolar başka bir albüme birikmiş Allah'tan, silinmemiş.

   Sizinki de kötü olmuş. Arka plan deseninizin küçük bir parçası varsa Google Görseller'de aratıp bulabilirsiniz. Ben fotolardan bazılarını o şekilde buldum. Fotolarınıza ve yazılarınıza bir şey olmamış, önemli olan o, üzülmeyin :)

   Sil
  2. ''Yazılar da gitti'' demişsiniz, pardon. Yazıları yorumlarıyla birlikte getirmenin bir yolu var aslında. Bir ara silinen bir yazım için uygulama yapmıştım ve aynen geri gelmişti. Bir araştırın bence.

   Sil