2017/08/21

Bozcaada Evleri ve Sokakları

Adı bir zamanlar "Tenedos" olan Bozcaada 40 km2 yüzölçümü ve kış aylarında 1500 olan nüfusu ile bir küçük ada. Anakaraya uzaklığı 6 km. Adından tarihte ilk kez Troya Savaşı'nda bahsedilmiş. Denizciler için her daim güvenli bir liman ve sığınak olmuş adanın Aulis limanı üs olarak kullanılmış. Bu nedenle ünlü tarihçi Heredot yazılarında Bozcaada'dan sık sık bahsetmiş. Hatta "İnsanların daha uzun yaşamaları için yaratılmış ada" şeklinde bir betimleme yaparak ondan övgüyle söz etmiş.

Eğer siz de uçsuz bucaksız bağların arasından, olağanüstü kekik ve lavanta çiçeği kokuları eşliğinde, pırıl pırıl bir denize, kuytu sahillere açılan otantik ve sıra dışı bir tatil yapmak istiyorsanız, kesinlikle doğru tercih.

Sakinliği ile ün yapan ve iki farklı kültür barındıran ada sizi tiryakisi yapacak. Yaşadığınız kente döndüğünüzde adaptasyon sorunu yaşamanız bile mümkün. İlk kez kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen ve pek çok uygarlık tarafından kullanılıp en son 1800'lerde Osmanlılar tarafından inşa edilen kalesi, yapımı Venediklilere dayanan Meryem Ana Kilisesi, pencereleri ve kapı önleri rengarenk çiçeklerle ve asmalarla bezeli, beyaza boyalı Rum evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, pansiyonları, çay bahçeleri, meyhaneleri, organik ürün ve reçelleri ile temmuz başlarında Bozcaada'dan yansıyanlar...







































14 yorum:

 1. Gerçekten de tiryakisi yapabilir bir görüşte :) Fotoğraflars bakarken yeniden gidesim geldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "İnsanı gevşeten ada" diye tanımlanmaya başlamış Handan :)
   Beş yıl sonra gidince ne çok özlediğimi farkettim. Fotoğraflar son halini merak eden ve özleyenler için en çok...

   Sil
 2. Piri Reis de burada Kitab-ı Bahriyeyi yazmış. Ben de çok sevmiştim. İnsan sevdiğiyle beraber Polente Feneri -bence Hero ile Leandras aşkına tanıklık etmiştir.- önünde şarap içecek..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaç asır önce, 1500'lü yıllarda yazmış ve haritalarını çizmiş hem de. Bozcaada ismi ilk kez bu haritalarda geçniş. O nedenle bu ismin Piri Reis tarafından konmuş olabileceği söyleniyor. Eylülün ilk haftası içinde şarap festivali yapılıyordu. Son birkaç yıldır yok artık. Kaldırılmış...

   Sil
 3. Bu yaz ilk defa gittim ve dediğiniz gibi normal hayatıma dönemiyorum. Adaptasyon sorunu yaşıyorum. Şu anda adada olanları ve yaşayanları resmen kıskanıyorum. :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adada yaşayanlara ben de çok özeniyorum, sormayın. Ne trafik keşmekeşi ne hava kirliliği, büyük bir bölümü ilk çağlardaki bakirliğinde, her yeri, her şeyiyle doğal sükunet içinde bir ada.. Bir ara söylentiler vardı. Umarım imara falan açılmaz.

   Sil
 4. Görmeyi istediğim merak ettiğim yerlerden birisi, özellikle minik incirlerden yaptıkları lezzetli reçellerini çok seviyorum. Fotoğraflar süper ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adanın köklü Rum ailelerinden Saltolar organik reçel konusunda uzman bir aile. Marka olmuşlar artık. 30 yıl önce domates reçeli ve minik yeşil incir reçeliyle başlamışlar.
   Teşekkürler Derya :) Dilerim en kısa zamanda ada ziyaretiniz gerçekleşir.

   Sil
 5. Adalar iyi ki var. Oralarda zaman durmuş gibi. Sakin ve huzurlu. Çok güzel fotoğraflar çekmişsiniz. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğeniniz için teşekkürler.
   Evet, adalarda zaman durmuş gibi adeta. Huzur sarmış dört bir yanlarını. Gökçeada da öyleydi. Tek eksikleri yabancı turistlere rastlanamıyor oluşu. Oysa Yunan adaları öyle mi?

   Sil
 6. En az 7-8 yıl olmuştur Bozcaada'ya gitmeyeli. Fotoğraflarınla bir kez daha Bozcaada'ya gitmek ne iyi geldi ruhuma. Şarap festivalinin kaldırılmasına ise üzüldüm doğrusu. Kültür ve sanata, tarihe, doğaya...bizi biz yapan değerlere, bu toprakların sahip olduğu tüm güzelliklere, nimetlerimize ve daha pek çok şeye birer birer elveda denilen günlerin içinden geçerken...(şaraba haram! üçe beşe, m/otel..vb. çıkar uğruna peşkeş çekilen üzüm bağlarına...vs. helal ve hak sayan!) farklı duygular yaşadım bir anda.. ellerine sağlık Zeugmacığım.. Yine gitmeli, görmeli..Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha sık gidebilmek için bir kolaylık var artık. Çanakkale merkezden Bozcaada'ya her sabah deniz otobüsü var Esinciğim. Yolculuk sadece 1 saat sürüyor. Dilersen kalıyor dilersen akşama geri dönüyorsun. Bence Çanakkale'yi ziyarete giden herkes Bozcaada'yı da görsün. Rezervasyonlara yetişebilme anlamında epey büyümüş Bozcaada. Yeni yeni mekanlar açılmış, sanatsal faaliyetler mçoğalmış.
   Şarap festivali yerine Bağbozumu Şenlikleri var artık. Adanın tamamına yakını bağcılıkla uğraşıyor. Dört adet şarap fabrikası var. Bu insanların tanıtım yapmaları kadar doğal ne olabilir? Dünya genelinde tanınma yolundayken ? Dediğin gibi, rant uğruna yapılmadık şey kalmazken bu yasakçı zihniyet neyin nesi? Saymaya kalksan sayfalar almaz... Neyse...
   Yeniden gidip yeniden görülmeli, hep gidilmeli bence de.
   Ziyaretine teşekkürler, sevgiler Esinciğim...

   Sil
 7. tatilin gozunu seveyim:)

  YanıtlaSil