2017/12/04

Süper Ay'ı Gördüm!

National Geographic tarafından en güzel halinin kuzey ülkelerinde, özellikle Rusya ve Kanada'da görüneceği, ülkemizde 3 Aralık 2017'de saat 18:03'ten itibaren görünmeye başlayacağı duyurulan Süper Ay. Gökyüzündeki bu harika şölen söz konusu ülkeler kadar olmasa da bizde de hiç fena değildi.

Dün gece gökyüzünü zaman zaman takibe aldım. Ay'ın büyüklüğü ve saçtığı ışık göz kamaştırıcıydı. Bu yıl dünyaya 2000 km daha yakın olacağı duyurulmuştu. Geçen yıl görünen Süper Ay'dan 355 km daha yakın, normalden %12-14 arası daha büyük olacağı da...

Şansıma gökyüzünde bulut yoktu. Fotoğraf çekmek için güzel bir fırsattı. Güzelim Ay kocaman, altın bir tepsi gibi ışıklar içindeydi. Öyle kartpostallara yakışan bir arka fon eşliğinde çekemedim, ama Süper Ay'ın kendisi büyüleyiciydi...

Ay'ı ilk kez bu kadar detaylı görüntüleyebildim. Profesyonel bir fotoğraf makinasına sahip olmayışım hiç sorun çıkarmamış, yalnızca ''zoom'' özelliği yeterli olmuştu. En çok da buna hayret ettim. Flaşmış, filtreymiş, inanın hiçbiri yok. Görüldüğü gibi Süper Ay çok bonkördü. Yüzeyindeki kraterlere kadar harika görüntüler verdi bana.

Bu eşsiz doğa olayı o kadar heyecanlandırdı ve mutlu etti ki beni, kaydettiğim görüntüler blogda da yerini almasa olmazdı. Evet, hem fotoğraf hem videolardaki görüntüler bana ait. Sizce de inanılmaz değil mi?

Süper Ay'a müteşekkirim gerçekten de...

Süper Ay

Süper_ Ay

12 yorum:

 1. Bu güzel görüntüyü kaçırdığıma üzüldüm, fotoğraf gerçekten harika ellerinize sağlık, aslında artık daha çok gözkyüzüne bakmaya çalışıyorum bilinçli olarak düşünüyorum da şimdiye kadar biraz ihmal etmişim halbuki göğü izlemek büyük bir keyif ve mutlu ediyor insanı, sizede mutlu olduğunuz anların çok olmasını diliyorum, çürük domatesleri düşünmeyin, bazen öyle olması gerekiyordur, olur, o anlamaz o ayrı, sevgilerimle.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir sonuç alacağımı ben de bilmiyordum Derya. Çok heyecanlandım ve mutlu oldum. Gökyüzünü izlemek büyüleyici bir şey. Özellikle böyle sıra dışı durumlarda. Etkili bir terapi yolu da diyebiliriz.
   Çok teşekkür ediyorum güzel dilekler için. Bilmukabele. Çürük domatesler olayı aynen dediğin gibi. Hayli şaşırtıcıydı ama öyle olması gerekiyormuş, olmuş. Geçti gitti bile. Sevgiler benden :)

   Sil
 2. Ben de gördüm!! Ama fotoğraflamak hiç aklıma gelmedi maalesef. Ekran çağında yaşamamıza rağmen hala anı kaçırmamak adına fotoğraf çekmeyi atlıyor beynim istemsiz. Umarım çağa ayak uydurabileceğim. Hadi bakalım, kısmet :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağla alâkası yok, üzülmeyin. Birkaç gün öncesi öğrenmiştim ama dün gece olduğunu unutmuşum ben de. Twitter'a bakarken hatırladım iyi ki ve hemen işe koyuldum:) Aslında bloglardan duyursak da kimse unutmasa böyle zamanlarda. Bir dahaki sefere mutlaka o halde. Sevgiler:)

   Sil
 3. harikaa olmuşş :) ben de gördüm ama çekmek hiç aklıma gelmedi :( dolunay beni olumsuz etkiliyor bir de, dün tüm akşam ağlamak zorunda kaldım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveett :) Keşke sen de bir deneseydin ve sonucu görseydin. Ağlamak yerine mutluluktan dört köşe olurdun. Bak ben çekmelere doyamadım. Sondaki videoyu pencereden sırtım yere paralel şekilde sarkarak çektim. Ters yönde çıktı ama en çok onu beğendim:)

   Sil
 4. Muhtesem.Ben goremedim cunku cok gru ve bulutlu idi Londra.Gecen seneki halini hayranlikla izlemitim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Hava durumuyla yakından ilgili tabii. Bulutların arkasına tamamen saklanabilir ve hiç çıkmayabilir de. Bu yılki Süper Ay gerçekten ''süper''di benim için:)

   Sil
 5. Bnede çekmeye niyetlendim ama açıkcası bir fark göremediğimden cesaret edemedim. Sizin çekimleriniz amatör kamera diyorsunuz buna rağmen mükemmel.Kraterlere kadar gözüküyor dediğiniz gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünyaya çok yaklaştığı için zumlamak geldi aklıma. Baktım bir şeyler görünüyor, daha da netleşsin istedim. Yüzeydeki o koyuluklar leke mi diye düşündüm önce :))) Hayır değilmiş, yayınlanmış tüm yakın çekim görüntüleriyle birebir örtüşen kraterlermiş meğer.
   Kamera orta halli amatör kamera. Ama sonuç bu İlhan Bey. Bir de tripod (ayaklık) olsaymış da elde çekim yapıp titretmeseymişim videoyu. Top gibi oynamışım mübareği. Zıp zıp zıplamış. İşte bunlar hep bir dahaki seneye tecrübe olsun hepimiz için.

   Sil