2015/04/27

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu!

Soma İçin Bir Olduk: Anka Küllerinden Yeniden Doğan Bir Kuştur...

Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi.


Soma’daki faciada 301 işçimizi kaybettik, olaydan yaklaşık 5 bin çocuk etkilendi. “Benim adım Esma, benim adım Sıla, benim adım Dilara, benim adım Abdurrahman… Biz bir robot yaptık. Grubumuzun adı Anka oldu. Anka küllerinden yeniden doğan bir kuştur.” Bilim Kahramanları Derneği’nin projesiyle çocuklar, bilim ve teknolojiyle meşgul oldular, acılarından biraz uzaklaşıp normal hayata döndüler.


Allianz SomaDA”yı kapsamında, BKD ile yapılan işbirliği sayesinde, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımı sağladı. 34 gönüllü öğretmen, 150’ye yakın öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırladı. Bu yolla, öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı.

Allianz SomaDA”nın bir ayağı da faciadan etkilenen ailelerin çoğunlukta olduğu Dursunbey’deydi. APHB ile yapılan işbirliği sayesinde, Dursunbey’de bir psikososyal destek merkezi açıldı. Çocuklara, yetişkinlere ve gruplara yönelik üç görüşme odası bulunan Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi’nin hizmetleri, merkeze uzak bölgelere de ulaştırıldı.

Bir boomads advertorial içeriğidir.

2 yorum:

 1. "Ülkemizde iyi şeyler de oluyor." dedirten bir çalışma. İnsanın içini aydınlatan bir çaba. Bu çocuklar elbette Soma'yı hiç unutmayacak. Ama öyle güzel çalışmalar gerçekleştirilmiş ki "Acıyı bal eylemek" gibi. Emek verenlerin, çaba harcayanların yüreğine sağlık. Bu tür projelerde gönüllü çalışabilmek için inanın hala içim gidiyor.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocukların normal hayata dönebilmesini destekleyen çok anlamlı bir proje gerçekten. ''Bilim Kahramanları Buluşuyor'' ya da ''ANKA'' gibi tanımlamalarla can bulmasından, çocukların gözlerindeki mutluluktan etkilenmemek mümkün değil. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

   Ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının yaygınlaştırılmasına çok ihtiyaç var bence. Katılım tahminlerin üzerinde olacaktır diye düşünüyorum. Sevgiyle...

   Sil