2012/02/10

Zihnime Düşenler...

Yoksulluğun pençesinde kıvranan varoş sokaklarda, yüzünde tebessümden eser kalmamış kahır dolu insanların oturduğu, iki odalı eğri büğrü evlerden yükselir en çok müzikleri. Masalarında teselli aranmaya gelinmiş salaş meyhanelerden bir de...

Acı dolu dizelerin döküldüğü o nağmelerde; hayattan alınan darbeler, umutsuzluk, eşitsizlik, her çeşit dışlanmışlık bangırdamaktadır.
Teselliyi bu müzikle arayan, hele bir de aşık ise cilâ çeker üzerine. Dinledikçe katlanır kederleri. Defalarca dinler aynı parçayı hiç bıkmadan. Dibe vurdukça vurur.

Gariban edebiyatıdır bunun adı.
Ruhun gıdası(!) denilen müzik yoluyla yapılmakta olanıdır. Yoksul insanların duygularını sömürerek kâr elde etme biçimi ya da en kısa tabiriyle ''Varoş Kapitalizmi''dir.
Hedef kitle oldukça büyüktür. Hele bir de saz varsa elinizde, yanıksa sesiniz, ciğerden okuyorsanız kral/kraliçe ilân edilip köşeyi bir değil, kim bilir kaç kez döneceksinizdir.

Buraya kadar elden gelen bir şey yok. Alan memnun satan bin kere memnun.
İyi de kardeşim, sırtlarından kazandığın paralarla, o yoksul kitlenin gözü önünde Dolmabahçe Sarayı'na benzeyen full deniz manzaralı villalarda, padişahlara özenerek yaşamasaydın keşke.
Öyle görmemişler gibi her tarafı altın varakla kaplatarak abartmasan ve biraz saygılı olsaydın.

İnsanın kendi kazandığı parayla kendine rahat bir hayat sağlama özgürlüğüne diyeceğim yok elbet.
Lâkin... Yok böyle ultra lüks hayat, ultra düşüncesizlik!


Şimdi de; yüzyıllar boyu kullanılmış tipik bir ''Orta Anadolu Evi'' modeline geçelim. Birçoğunuz görünce hemen tanıdınız, öyle değil mi?
Müze kapsamına alınmış evlerden şu an...

Radyo ve telefondan başka hiçbir teknolojik aksamın bulunmadığı bu evlerde odalara dikkat.
Gelin ve kaynana aynı evi kullanıyor, yani birlikte yaşıyorlar.

Birçoğumuzun anneanne ya da babaannesi tıpkı bu şekilde yaşamadı mı? Ufak tefek geçimsizlikler olsa da gül gibi geçinip gittiler bir arada, on yıllarca. Hatta kan kusup ''Kızılcık şerbeti içtim,'' diyenleri bile oldu.
Neydi bunun sırrı? Tabii ki sabretmek...

Peki ya şimdi?
''Kayınvalideyle yaşamak'' diye bir kavram neredeyse tamamen ortadan kalktı.
Genelde her ikisi de çalışmakta olan çiftler, üstelik bir de birbirlerini akşamdan akşama görmelerine rağmen nedir bu boşanmalardaki inanılmaz artış?
Bu gerçekteki sır ne?20 yorum:

 1. aile kavramının tüketilmesinde sorunun temeli. İlk başlangıcı bebek odası iledir. Belli bir yaşın üstü bilir.Bebekler ayrı yatmalı ve kucağa alışmamalı diye başlar.. ancak bunun devamındaki gelişmeler bu teorileri çürüttü.N.Y valisi Robert Juliana şehirdeki suç oranını bile aile kavramına dönüş ile düşürdüğü gibi bir çok ülke bu kavramı yaymak için ekstra primler vermekte.. hani bizim yakın tarihe kadar yaşadığımız gibi büyükanne-büyükbabanın olduğu evin büyüyen çocuklarda kültür devamını ve sosyal bilincini geliştirdiğine inanç var şimdi ..

  YanıtlaSil
 2. Bence özgürlük bilincinin yanlış kavramı.
  Geniş aile içinde yaşayan eşlerin özel odalarındaki özgürlüğün sınırsız özgürlükte kaybolması gibi.
  Güzel bir konu Zeugmacım.

  YanıtlaSil
 3. Düşünmemi sağladığınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. en güzel müzik seslerinin o evlerden yükseldiği gibi, en sıcak en samimi ilişkiler de o evlerde yaşanır. Şişenin dibi en güzel o evlerde bulunur, en güzel kavgalar, en güzel sabretmler o everdedir. Hatta hala o olarak kalmayı başarabilmiş evlerde var bu. Sorun diğer evlere benzeme çabası..
  Asimilasyonun alası yani ..

  YanıtlaSil
 5. bir sürü şey yazdım, "maalesef isteğinizi yerine getiremedik" dedi :((((

  YanıtlaSil
 6. ygydctogmaukjhdmkktpljcdajx, Amazon Wish List, aadgjvcyd, [url=http://whitehatcopycat2-reviews.net/]Amazon Wish List[/url], qQBytuckm, http://whitehatcopycat2-reviews.net/ Amazon Wish List, jbAfekvik, Amazon Discounts, inDejNdJV, [url=http://hypotheekaflossingsvrije.nl/]Amazon Discounts[/url], CrVRPklIr, http://hypotheekaflossingsvrije.nl/ Amazon Discounts, WBqwImIoW, Amazon Deal of the Day, omSahUWHU, [url=http://buy-thedietsolutionprogram.net/]Amazon Deal of the Day[/url], LZGuMbcAp, http://buy-thedietsolutionprogram.net/ Amazon Deal of the Day, baJlkliov, Amazon Shopping Ideas, fTNQgunjx, [url=http://cheat-yourwaythin.net/]Amazon Shopping Ideas[/url], WMZWYRFUj, http://cheat-yourwaythin.net/ Amazon Shopping Ideas,WuVplbjCT, Amazon Cheap Deals, AcTmwhxEC, [url=http://contestburner-reviews.net/]Amazon Cheap Deals[/url], ZgncmuPbh, http://contestburner-reviews.net/ Amazon Cheap Deals, QhGIvuDKs.

  YanıtlaSil
 7. Kapitalizmin arz ve talep endüstrisinden başlayarak, evlilik kurumuna kadar uzanan çok geniş bir yelpazeyi içeren, güzel bir post sevgili Zeugma hanım. Doyumsuzca tüketime yönelmiş bilinçsiz gençlerin, sadece evliliği değil, ilişkileride sağlıklı yaşayamadıklarını düşünüyorum. Azınlıkta kalan bazılarının, bilinç ile kendilerini aşarak, işi resmileştirmeden çok güzel birliktelikler yarattığını ve bunun toplumda yavaşça çoğaldığını da gözlemliyorum. (Daha sonra resmileştirenleri biliyorum.) Ana-baba ayrılmış, problemli çocukların olmayacağı olgusunu Batı ülkeleri 1960 özgürlük ambinyansıyla çözmüştü...üstünde çok spekülasyon yapılıp, fikir üretebilecek, göreceli konular...Teşekkürlerimle iyi hafta sonları... dostlukla
  (daha önce uzunca birkaç kez yazmıştım, düşüş yaşadım, bu yorum gider umarım.)

  YanıtlaSil
 8. Tibet'in Annesi,
  MEHMET ;

  Yorumlarınızda bildirdiğiniz can sıkıcı durum commentbox'ımı tepeleme dolduran ''Adsız Yabancı Yorumcular'' dan kaynaklanıyor sanırım. Bu yorumlar SPAM olarak ayrılsa da son günlerde iyice yoğunlaştı. Gördüğünüz şekilde durmadan URL kopyalıyor ve yeterince can sıkıyorlar. Bu yorumları temizleyip durmaktan iyice bıktım artık.

  Dolayısıyla; örnek olarak yukarıya bir tanesini yayınlıyor ve bu vesileyle blogumu adsız yorumlara kapıyorum.

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür eder, durumun düzelmesini, bir daha böyle bir şey yaşamamamızı dilerim...

  YanıtlaSil
 9. Dün gece tv kanalları arasında gezerken, e2 kanalında Lady Gaga "monster ball" Madison turne ayağının gösterisine rastladım ve bir sürü zırvayı, laf kalabalağını, komplekslerle örülü monoloğu izledikten sonra, bu konser bana "cilalanmış ve süslenmiş fakat üzerindeki süsü alınınca hiç bir .oka benzemeyen berbat ve kötü mal satarak büyük paralar kazanan işportacı tüccarları hatırlattı. Hiçbir işportacı tezgahına satmayan mal koymaz ki, para kazanamasın! O malı para ödeyip satın alanları, Onu ve ödedikleri paranın karşılığı olanından milyonlarca kat fazlasını yine onların sırtından kazanan kişiyi düşündüm.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba Zeugma!
  Birkaç hafta önce şu ultra lüks evin resimlerini gazetelerde görüp aynı şeyleri düşünmüştüm.
  En altta sorduğun sorunun yanıtı ise ''sabretmeyi bilmemek'' olsa gerek. En kısa haliyle :)

  Güzel geçsin hafta sonun...

  YanıtlaSil
 11. Dayatılanla Yaşamak ;
  O inanca tüm kalbimle katılıyorum . Manevi değerlerden yoksunluk = Her türlü olumsuzluğa itiliş..
  Teknoloji insanlara inanılması güç kolaylıklar sağlasa da huzurun ve sabrın adresi maneviyattan, aile kavramından geçer.

  YAŞAMIN KIYISINDA ;
  ''Özgürlük bilinci'' derken; çiftlerin sınırları iyi çizemediklerinden ve boşanmaların o yüzden yaşandığından bahsediyorsunuz sanırım.
  Katılıyorum...
  Ben teşekkür ederim Nur Hanımcım..

  alizafersapci ;
  Yaşama dair bu iki konu son günlerde kafama takılmış olanlardı.
  Teşekkürler Ali Zafer Bey

  YanıtlaSil
 12. bozbek ;
  Totalde, o evlerde aile kavramının ve her türlü insanî duygunun tüm yoğunluğuyla yaşandığından bahsediyorsunuz. Doğrudur tabii ki..
  Ama benim söylemek istediğim; bu insanların içinden çıkıp da onlar kanalıyla para kazananıp şöhret olanların bu kadar şatafatlı bir hayatı seçmeleri son derece yanlış!
  Rahatsızlık verici..
  Yapılmaması gerekiyor...

  Tibet'in Annesi ;
  Fikirlerini merak etmiştim; ama şansım yokmuş. Bir daha olmaz dilerim :(

  MEHMET ;
  Zihnime düşen her iki konuyla da ilgili değerli fikirleriniz için teşekkür ederim sevgili Mehmet Bey... Üzerinde epeyce konuşulabilecek önemli konular gerçekten. Dilerim bir gün sizin kaleminizden ve detaylı bir post okuruz. Uzunca yazıp gitmeyen yorumlarınız için üzüldüm cidden...

  Güzel bir hafta sonu diliyorum...
  Dostlukla...

  YanıtlaSil
 13. Hektor ;
  Aynen öyle Hektor. Berbat ve kötü olması hiç önemli değil. İşin en acı tarafı da başlangıç aşaması için bir şekilde yükseltilmiş olan o malın(Lady Gaga vb) peşine, sırf ''çok ünlü'' diye bilinçsizce takılan milyonlarca insan!
  Buraya yazdığın yorumunun ilham verdiği İŞPORTACI postunu çok sevdim. Teşekkür ederim..

  JUSTICE ;
  Merhaba Justice!
  Gerçekten mi?Bildiğin üzere o ev çok ünlü bir arabeskçiye ait.Gazetecilere poz poz resimlerini çektirmişler bir de...
  Kim bilir, muslukları da altındandır :)) Pesss diyorum..

  ''Sabretmeyi bilmemek'' güzel bir özet olmuş.
  Ben de güzel bir hafta sonu diliyorum...

  YanıtlaSil
 14. Selam Zeugma..

  Birliğin getirdiği bereketle, geniş aile kavramının güzelliği yok oldu artık. Çünkü herkes önce ben ve benim isteklerim diyor. Herkesde yönetmek, herşeyi kendi bilmek gibi bir hastalık oluştu son yıllarda. Büyüklerin hatırı sayılmıyor,sözlerine önem verilmiyor. Saygı çoktan unutuldu. Hal böyle olunca, bir çatının altında barınmak imkansız oluyor elbet.
  Oysa, eski zamanların bereketli, daha az sıkıntılı günleri,birlikle ne büyük destekti gençlere.Hem manen, hem madden...

  YanıtlaSil
 15. Zeugma'cım tüketim canavarı hızla benliğimize ruhumuza sızdı.

  Über lüks evde yaşayanların ruhlarındaki yansımaları evlerinden zaten görüyoruz da,o mütevazi evlerde yaşayanların ceplerindeki kredi kartlarıyla yani emanet paralarla nasıl borçlara girdiklerine inanamıyorum.

  Hani La Fontaine'nin bir hikayesi vardır.Öküze özenen kurbağının hazin sonu diye.Bazen böyle insanların hikayelerine şahit oluyorum ya da duyuyorum Üzülüyorum.

  Kayınvalide ile yaşamak eski zaman geleneği olarak kalacak bence.Çünkü artık ne kayınvalideler sabırlı ne de gelinler.

  Sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 16. Zuegma'cim artik ne hosgoru ne sabir ne de tahammul kaldi insanlarda. Eskilerin icinde yasattigi disariya bile belli etmedigi seyler gunumuzde tum cirkinligi ile ortada...

  YanıtlaSil
 17. destiny ;
  Selam destiny, hoşgeldin...
  Konuyla ilgili düşüncelerine harfiyen katılıyorum. Sadece büyüklere değil, kimsenin kimseye saygısı kalmadı neredeyse. Sevgi, saygı, tahammül hak getire.
  Aynı çatının altında 2 kişi bile barınamıyor dolayısıyla.

  İzDüŞümLeR ;
  Bak,işin bambaşka bir boyutu daha. Kredi kartı ile lükse soyunmak demek? Cesaret ve gözü karalığın daniskası.Hayatta üzülmem öylelerine. Aklı neredeymiş ? :)

  Dünyanın en sabırlı kayınvalidesini en sabırlı gelinle koy aynı eve. Aynı çatı altında asla geçinemezler.Geçmiş o çağ çoktan Nursenciğim :)) Varsa da ben bilmiyorum, duymadım...

  Sevgilerimle...

  didem ;
  Sevgi ve saygı kalmadığını da eklersek, ortada aile müessesinin kutsallığı diye bir şey kalmıyor Didemciğim.

  YanıtlaSil
 18. ne aile kaldı ne de eskiye dair ruh kokan o kavramlar...

  işte bu yüzden benim en sevdiğim yerdir "masalarında teselli aranmaya gelinmiş salaş meyhaneler.."

  YanıtlaSil
 19. Zeugmam eskiden kadınların maddi özgürlüğü yoktu ,aldatılsa bile seslerini çıkarmazlar ,eşlerinin kendilerine dönmelerini beklerlerdi.Şimdi durum eşitlendi ,kadın ayaklarının üstünde durduğu için eziyete katlanmıyor.Benim fikrim bu doğrultu da...
  Varoş sanatçılarının görgüsüzlüğü çok hoş gerçekten :(
  Onllara özenip o yollara düşen çok genç var ne yazık ki :(
  öperim yanacıklarından :)

  YanıtlaSil
 20. nini ;
  Özellikle de büyük şehirlerde o kokudan eser yok sanırım.

  Düşlerimden İnciler ;
  İlknurum,ekonomik özgürlüğün kadında yarattığı gücün etkisi çok büyük tabii. Erkek bunu göz ardı ediyorsa mutlaka sorunlar baş gösterecektir.

  O sanatçılara ve daha da ötesi sergiledikleri lüks hayatlar pek çok genci cezbediyor, haklısın..
  Ben de öpüyorum canım..
  Sevgiler...

  YanıtlaSil