2017/09/18

Bozcaada'nın Mavi Gözlü Kargaları

Bozcaada'ya gidenler adanın sembollerinden birinin karga olduğunu, ada halkının bu zeki hayvanlarla iç içe yaşadığını iyi bilirler. Özellikle, adanın merkezinde bulunan ve klima etkisi yapan büyük çay bahçesinde serinlemek üzere bir çay molası vermişseniz ya da karnınız acıkıp da işletmelerin dar sokaklara sıraladığı masalardan birine oturmuşsanız...

Çok fazla geçmeden adanın sempatik kargalarından biri masanıza ışınlanıp size bir ''Hoşgeldin'' ziyaretinde bulunacaktır. Bu ziyareti elzem kılan masadaki leziz yemekler olabildiği gibi, çayın yanında deneyimlediğiniz Çiçek Pastanesi'nden alınma kurabiyenizin ya da patates kızartmasının favorisi olduğunu ve bu yüzden çay bahçelerini tercih ettiğini bilin.😉

Bozcaada nın mavi gözlü kargası. Nam-ı diğer; Tenedoslu Corvus ...
Asla ürkmeden size eşlik eden, boncuk gözleriyle ultra sevimli ve de cesur bir kara şövalye. Evet, ada kargalarının genel davranış tarzı aynen böyle.
Mavi gözlü kargaları ilk gördüğümde hayli şaşırmıştım. Fotoğrafını çekebilme isteğiyle dolup taştım haliyle. Ancak, her ne kadar insana yakın tür olsa da kıpır kıpır bir hayvan. Durduğu yerde durmuyor. Poz verecek hali yok elbette.

Azmin elinden bir şey kurtulmazmış hani. Epeyce çabaladım; ama başardım.
Şunun güzelliğine bakar mısınız? Sıra dışılığına...

Maviş kargalar çay bahçesinde otururken masanıza konacak, ayaklarınızın altında dolanacak kadar cesurlar evet. Adadaki işletmelere (Mavi Karga), şarap firmalarından birine marka adı (Corvus) olacak kadar ilham verici...
Kitap yazan, resim ya da fotoğraf sergisi açan pek çok sanatçıya esin kaynağı olmaları da cabası...

Bozcaada'da ''ada kargası'' diye isimlendirilen bu sempatik kuş Antik Yunan'da ve Roma'da uzun ömür sembolü sayılmasına rağmen burada ortalama 13 yıl yaşıyormuş. Corvidae familyasına ait, Corvus monedula diye adlandırılan bir tür.
''En küçük ve en tiz sesli karga'' oluşu, mavi-beyaz gözleri ve gri ensesi ile dikkat çekiyor. Düz siyah gagası, güçlü siyah pençeleri var. Büyüklüğü 25-30 cm civarında. Son derece zeki olan bu türün ipeksi tüylerle kaplı gövdesi de siyah renkte. Küçük canlılarla ve tohumlarla besleniyor, çiftler halinde; ama koloniler içinde yaşıyorlar.

Mavi gözlü karganın Homeros tarafından anlatılan hikâyesine göre; adanın koruyucu tanrısı Apollo başlangıçta kargayı çok sevdiği halde bir konuda kendisini aldatmaya çalıştığını görür ve o zamana kadar beyaz olan bu kuşu karaya boyar.

Bozcaada'nın simgesi mavi gözlü kargalar, tıpkı kediler, kirpiler ve keçiler gibi ada ile özdeşleşip, yaşamı ada insanıyla birlikte paylaşan hayvanlar olarak varlığını sürdürüyor. Kimi zaman kedilerle kavgaya tutuşsalar da...😉😊

10 yorum:

 1. kuru bir ekmek kırıntısını gagasıyla kediler icin konan su kabında ıslatıp yumusatan ve akabinde kendine kucuk caplı bir ziyafet ceken zeki yaratık..
  :)
  fi tarihinde bi arkadasımın yavru bir kargayı besledigine sahit olmustum..
  sonrası yuvadan ucus:)
  ..
  belgesel tadında harika kareler yakalamıssın demeden gitmek olmaz..
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de ceviz aşırması ve o cevizi iyice havalanıp yola atmasıyla ünlü. Ceviz bir şekilde kırılıyor (Üzerinden araba geçmesini beklediğini söyleyenler var). Aşağıya inip asıl ziyafeti o zaman çekiyor:))

   Ziyaret ve harika yorum için teşekkürler matias:)

   Sil
  2. evet cevize olan tutkuları bi baskadır ve en bilindik onanıdır
   sıklıkla gorebilirsin, ozellikle sabahları..
   artı, yurudugun yolun herhangi bir yerinde yavru varsa sayet direk saldırma pozisyonuna geciyorlar:))
   birebir yasadım:)

   Sil
  3. Ceviz kırma yöntemi de bulmuş, hangi kuşun aklına gelir başka:)
   Zeki hayvan, yavru için önlem alıyor demek ki. Etrafta kedi, köpek tekmeleyenler bile var, iyi yapıyor. Durduk yerde kimseye saldırmazlar yoksa..

   Sil
 2. Çok güzel yakalamışsın :)

  YanıtlaSil
 3. O kahvede oturup, güzelim ada havasında kurabiyelerimi değil ama simit paylaşmışlığımız var kendisi ile :)
  Bu denli özel olduğunu fark etmeden doğrusu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sahi mi? Ne hoş:)
   Orada oturanlardan patates kızarması bekliyor en çok:)

   İşin aslı 5-6 yıl öncesi ben de farketmemiştim. İnsanların yiyecek verme olayı tıpkı martılarda ya da caretta carettalarda olduğu gibi evcilleşmelerini sağlamış, o yüzden çoğalmışlar bence..

   Sil
 4. Bozcaada bir türlü gidemediğim yerlerden biri. Hikayeyi ise hiç bilmiyordum, çok güzel fotoğraflar...

  YanıtlaSil
 5. Bozcaada'ya gitmek çok da zor değil.
  Asıl İzlanda'ya ben gidemeyeceğim sanırım:)
  Sahi, ne harika fotoğraflar çekmiştiniz orada...

  YanıtlaSil