2014/03/09

Kıraç: Çık Hayatımdan

Şarkıları, besteleri, dizi müzikleri ve tabii ki duruşu ile rock müziğimizin en sevilen isimlerinden Kıraç'ın iki yıl ara verdikten sonra çıkardığı ve kısa bir süre önce müzik marketlerde yerini alan onuncu albümünden bahsetmek istiyorum.

Aranjörlüğünü ve prodüktörlüğünü Kıraç'ın yaptığı, davul hariç tüm enstrümanların yine kendisi tarafından çalınmış olduğu bu albümde çok ama çok özel bir parça var.
Albüme adını veren "Çık Hayatımdan" adlı bu parçanın söz ve bestesi de Kıraç'a ait. 


Diyebilirim ki; dün gece bir TV programında ilk kez dinlediğim bu parça kadar beni etkileyebilmiş başka bir parça daha olmadı hayatımda. Uzun bir süredir yaşamakta olduğum(uz) tüm duygular dile gelmiş, Kıraç'ın sesi ve notalarında can bulmuş, adeta bir haykırışa dönüşmüştü. 
Tarifi mümkünsüz, karmakarışık duygu selleri içinde kalakaldım: Şaşkınlık, coşku, sevinç, hüzün, mutluluk, öfke, umut...
O an hepsi birbirine girdi.ÇIK HAYATIMDAN
Senin olduğun cennete bile girmem
Kara gördüğüme beyaz diyemem
Ölürüm de sana boyun eğmem
Kara gördüğüme beyaz diyemem
Diyemem, diyemem
Ölürüm de sana boyun eğmem
Çık çık çık hayatımdan
Çık çık çık çık dünyamdan
Yalanlarını dolanlarını al çık hayatımdan


Kıraç, "Dinleyenlerim beni belki bu kadar öfkeli görmediler hiç. Kötülere karşı dünyanın bütün iyi insanlarının daha sert tepkiler vermesini istediğim için böyle bir şarkı yaptım. 'Çık Hayatımdan' şarkısı ile dünyadaki bütün kötü insanlara ve kötülüklere öfkemi dile getiriyorum. Çocuklarımıza bırakacağımız dünya düzeni ile ilgili endişelerimi anlatmaya çalışıyorum. Her şeye rağmen, hepimizin koro halinde 'Hayat güzeldir!' diye haykırmasını diliyorum. Ben bu haykırışın en güçlü seslerinden biri olmaya hazırım," diyor.

Hepimizin koro halinde ''Hayat güzeldir!'' diye haykıracağı,
kötülerden ve kötülüklerden uzak o günlere en kısa zamanda kavuşmamızı diliyorum.
Kıraç'a bu harika parçası için yürekten teşekkür ve sevgilerimle...


12 yorum:

 1. Kırça, efsanevi film müziklerinin yapımcısı. Sevdiğim bazı şarkıların da. "Endamın Yeter", "Yıllar Sonra" gibi.
  Merakla bekliyorum. Sevgilerimle. Düşünce çok güzel. Ülkemizde bazı şeylerin değişmesi. Aydınlığa çıkmak dileğiyle. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanatçı, sanatı ve yaşadığı toplum birbiriyle etkileşim halindedir,
   Aynen öyle. Kıraç duyarlı bir sanatçı olarak üzerine düşeni mükemmel bir biçimde yerine getirip, yaşadığımız hisleri sese dönüştürmüş. Çok etkileyici gerçekten.

   Umuyorum ki aydınlık günler yakında..
   Sevgilerimle...

   Sil
 2. Duygularıma tercüman olmuş...Ah,ah..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle yapmış. Sözler çok anlamlı.
   Ve neyi anlattığı çok açık...

   Sil
 3. Ben de Kıraç' ı çok severim. "Bir bakır bileziğe, annemden kalma yüzüğe, razıysan gel benimle" en çok sevdiğim ikinci şarkısı halini aldı:) Çık hayatımdan bir:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Razıysan Gel'' parçasını ben de çok severdim sevgili Mine. Bir kez dinlemek asla yetmezdi.. Müziği özellikle gümbür gümbür, şahane :)
   Tıpkı senin gibi ''Çık Hayatımdan'' geldi ilk sıraya yerleşti şimdi.
   Sanatçı dediğin budur işte. Böyle yapar. Bizim yerimize haykırır AK'ı karayı :))

   Sil
 4. Bence örnek bir davranışta bulunmuş. Hayatı tekdüze sayamayız. Olumlu şeylerin varlığı kadar olumsuzlarda var. Ve doğru söylemiş her şeye evet demeyaceğiz, yanlışa dur demedisini de bileceğiz.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, topluma cesaret aşılıyor her şeyden önce. Sözleri insanların beynine kazıyarak yapıyor bunu. Balık hafızalı bir toplum için etkili bir yöntem...
   Nitekim; yanlışlara ses çıkarılmadıkça artarak nasıl büyüdüğünü, yalanların dolanların paçalara nasıl dolandığını, hiçbir şekilde iflah olmaya niyetlenilmediğini de gördük hep birlikte.
   Susmak ya da kabullenmek en büyük hata, daha da ötesi onursuzluktur.
   Sevgiler pehito...

   Sil
 5. Kıraç'ın yorumlarını ve tarzını oldukça beğeniyorum. Bu parçasında da yine protest bir duruş sergiliyor. Sözler ve müzik uyumlu. Sanatçılar böyle zamanda belli oluyor. Bizim yerimize sesimiz olan, haykıran ve yerinde mesajlar veren Kıraç'a sonsuz teşekkürler. Artık çoluk çocuk sokaklarda 'Çık hayatımdan!' diyerek alabildiğine haykırmakta!. Yüreği, düşünceleri güzel, erdemli insanlar gerek bize. Yoruldu ve bıktı herkes artık..Yüce Türk Milletine, aydınlık günler diliyorum.
  Sevgilerimle Zeugmacım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim. Böyle zamanlarda belli oluyor sanatçılar.
   Güçlüye boyun eğip kişiliğinden ödün veren nicelerini gördük bu sayede...
   Övgüler düzenleri, korkudan ortalıkta görünmeyen ya da tek kelam edemeyen karakter yoksunlarını. Ya da renk değiştiren bukalemunları..

   Dolayısıyla Kıraç'ın ortaya koyduğu tavır değerini katlanarak arttırdı.
   İnşallah aydınlık günlere az kaldı.
   Teşekkürler, sevgiler Esinciğim...

   Sil
 6. Daha önce denk gelmemiştim, böyle çevresine, ülkesine duyarlı sanatçıları görmek ne güzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel gerçekten.
   Her dinleyişte yine yeniden etkilendirecek kadar...

   Sil