2016/05/28

Market Arabalarında Son Durum

İki yıl önceydi. Alışveriş merkezlerindeki market arabalarına oturtulan çocuklardan rahatsız olduğumu nedenleri ile birlikte ŞURADA yazmış, basit bir çözümü olduğunu da en alta eklemiştim.

Ne gariptir, o yazının altına ''gıda mühendisi'' olduğunu söyleyen bir kadın gelmiş ve haksız olduğuma dair benimle kıran kırana tartışmaya girmişti. Savunduğu fikirler ''Pess!!'' dedirtmişti doğrusu...

Peki, geçen süre içinde söz konusu arabalar ve çocuklarla ilgili herhangi bir olumlu değişim oldu mu? Tabii ki hayır. Sanırım ''Müşteri her zaman haklıdır'' felsefesini bu acayiplik üzerinde de uyguluyorlar.

Fotoğrafı çekeli iki ay kadar oldu. Nasıl ama? İyice aşmışlar değil mi?

Dikkat ederseniz küçük kızıyla alışverişe gelen kadının satın aldıkları ufak bir poşete sığacak kadar az. Ama ne yapıyor? Ödemeyi yaparken bile çocuk arabanın içinde. Çünkü arabayı yalnızca kızı için çekmiş. Kadını tek kişi bile uyarmamış ve gördüğünüz gibi bu iş iyice oyun haline gelmiş...

Az önce biri gelip üstte bahsettiğim eski yazımın altına iki yorum bırakmış. Daha doğrusu ahkâm keserek bana ne yapacağımı öğretmiş. İşin garibi, blogum anonim yorumlara kapalı olduğu için sırf bunu yapabilmek için kendine hesap açmış. Aldı cevabını tabii. Hak ettiği cevapla ayna tutuldu şahsına. Demek ki yazıdan bir şey anlamamış, kendine özel cevabımı okumaya ihtiyacı varmış:) Bir kez daha ''Pesss!!!'' dedim.

Başka ne diyeyim ki? Toplum geneli olarak düşündüğümüzde adam olmamız gerçekten zor...

12 yorum:

 1. Yazını okumaya gideceğim Zeugma'cığım, gitmeden önce buraya da yorumumu yapayım dedim. O arabanın içine ekmeğimi, ekmek poşetimi koyuyorum, ekmek koyacağım yere ayakkabıyla basılması, altında boklu bezli - affedersin - bebek konulmuş olması beni çok rahatsız ediyor. Kim buna itiraz ederse kusura bakmasın pasaklıdır. (not: Evimin eşiğinden ayakkabı ile girmiyorum, elime alıp, ters çevirerek ayakkabı dolabına kaldırıyorum)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akıl alacak gibi değil Müjdecim. Marketlerin ortak bir karar alıp bunu yasaklamaları çok mu zor? Tam tersine; arabanın içine kuzen vb aile bireyleri binebilir temalı diye büyük boy alışveriş arabası yaptık dediler reklamlarda. Görür görmez yazı yaptım. Yukarıda bak hemen.. ''CardFinans Ramazan Kampanyası'' reklamı. 2 güne kalmadan reklamdaki o replik çıkarıldı, bilmiyorum artık başkaları da uyarmış olabilir. Ses çıkarmadıkça gemi azıya aldılar iyice. Bu nedir yaa??

   Sil
 2. Bütün yorumları oludum ve bir kere daha üzüldüm. Bize market arabası ne gerek amacı dışında kullandıktan sonra .
  Seneler önce belediye otobüsünde iki hanımın konuşmasına istemeyerek kulak misafiri olmuştum . Bulaşık makinesinde ıspanak yıkadıklarını duyduğumda kulaklarıma inanamadım . Sever bizim insanımız araçları amacı dışında kullanmayı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gördünüz değil mi? ARMA rumuzlu biri gelmiş beni uyarıyor. Kendime alışveriş arabası alacakmışım. Beyinsize bak. Alsam bile o arabayla beni içeride dolaştırırlar mı? Sana ne de olmayan aklınla bana akıl veriyorsun. Medeniyet ve görgü kurallarıyla zerre ilgisi olmayan aklını kendine sakla! Oku bak, oku bunları ARMA denen ARSIZ!
   Ispanak yıkama olayı efsane. Ve çok yaygınmış, ben de duydum. Bir de yan yana 2 bulaşık makinesı alma modası başladı, onu duydunuz mu? Raflara kaldırması zor geliyormuş, birinden temizini alıp diğerine kirlisini biriktiriyorlarmış. Yuh!

   Sil
 3. Tek sebebi tembellik bencilik vurdum duynazlık .Yok ki hiçbir yerde denetim milletimiz böyle gelmiş böyle gider bu durumda temizlik imandan gelir sözünün hiç bir geçerliliği yok .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Döner kebapçıdaki servis masalarında bebek bezi değiştirildiğini duydunuz mu peki? Ben gördüm ve resmini çekip onu da yazı yaptım.

   Sil
 4. Rezil bir durum. Bir yetmiyor iki çocuk oturtuyorlar. "Çocuk durmuyor." bahanesini anlamış da değilim. Eğit o zaman arkadaş, sen necisin? Durmuyor diye her şeyi yapsın. Ben arabalı market arabası varsa tercih ediyorum yoksa sepeti ittirmesini söylüyorum. Makarna reyonuna gidiyoruz, ondan rica ediyorum raftan alıp sepete atıyor, sonra tekrar ittiriyor arabayı. Hem işe yaradığını düşünüp mutlu oluyor hem de ufaktan sorumluluk bilinci gelişiyor. Bu tipler rahatından ödün vermeyecek diye, böyle çocuklar yetişiyor. Anadan ne görse öyle devam edecek işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aynen, iki çocuk varsa ikisi de oturtuluyor. Çocuk durmuyor bahanesinin anlaşılacak yeri yok ki zaten? Fotoğraftaki kadından da belli ne tür bir geri zekalılık olduğu.
   AVM'lere gittiğimde özellikle fotoğraf çekmeye odaklanmaya başladım. Bu acayipliğin düzeltilmesine katkım olsun, yeter. Bundan sonra hangi market olduğunu da lanse edeceğim, bakalım neler olacak. Örneğin bu foto KİPA'da çekildi...

   Burcu seni tebrik ederim canım. Ata her yönüyle altın gibi kıymetli bir çocuk olarak yetişiyor sayende.

   Sil
 5. Bundan bir kaç yıl önce , İstanbul Çamlıcadaki bir markette çok güzel alışveriş arabaları vardı. Yetişkinlerin kullandığı bildiğimiz alışveriş arabası dışında çocuklu aileler için düşünülmüş ön tarafı mini araba şeklinde tasarlanmış, sepetin alışveriş için ayrılmış bölümünün hemen önünde monteli çocuğun rahatlıkla oturabileceği bir market arabası modeli. İlk gördüğümde bayağı hoşuma gitmişti. Nihayet çocukları da düşünen bir market varmış diye içimden geçirmiştim. Fakat maalesef bir süre sonra o market arabalarının kaldırıldığını gördüm. Görevliye sorduğumuzda ''o arabalar çok kullanılmıyordu, kaldırıldı'' diye bir cevap vermişti. İlginç bir toplumuz, gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar ilginç bir olay. Hayretler içinde okudum.
   ''Fazla kullanılmıyordu, kaldırdık'' ???!!!
   O görevli ne için konmuş acaba oraya?
   Çocuklu müşterilere eşlik edip nazik bir dille ''Lütfen çocuklu aileler için getirttiğimiz şu modeli kullanın'' demek neden bu kadar zor???
   Ya orada o model arabalar varken bile ötekileri tercih edenlere ne demeli???
   ''İlginç bir toplumuz'' demek çok hafif kaldı yalnız.
   Acayip saygısız ve tuhaf bir toplumuz :(((

   Sil
 6. Şimdi neredeyse bütün marketlerde çocuklar için de arabalar var ama çocuklar gene de öteki türü terch ediyor sanki. :)) Yazınızı ne yazık ki tebessüm ederek okudum çünkü bizim ülke gerçekleri bu ve hibir şeye şaşırmıyoruz artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar şaşkınım şu an. Böyle bir durumun varlığından siz ve sevgili sade sayesinde haberim oldu. Çocuklu aileler için dizayn edilenlerin yüzüne bakılmıyor demek. Yaptırım yok çünkü, ikaz yok, kabullenme var. Pes doğrusu.
   Ve dediğiniz çok doğru. Gündemde öyle şeyler var ki, bu konu olanca vahametine rağmen devede tüy kalıyor :(

   Sil