2015/01/09

Kar Motifli Krep

Uzunca bir süre kar yağışı bekledikten sonra karla yatıp karla kalkmaya başladık. Kar demek mucize demek benim için. Ve ilk aklıma düşen; kar tanelerindeki kristal motifler.
Kar kristallerinin hepsi altı köşelidir; ama bugüne kadar şekil olarak aynı ve eşit sayıda su molekülü içeren benzer iki kristale rastlanmamış. Bu da; mikroskopla büyütülmüş görüntülerine hayran kaldığımız o muhteşem altıgen motiflerin dünyanın ilk oluşumundan beri yağmış, yağan ve yağacak olan kar taneleri de dahil, hiçbirinin bir benzeri daha olmadığı, olmayacağı, aynen insanoğlunun parmak izi olayındaki gibi tıpatıp benzemeyeceği, bir eşinin daha bulunamayacağı demek oluyor ki ne kadar şaşırtıcı!

Katrilyonlarca kar tanesinin saniyeden daha kısa zaman içinde farklı motifler halinde şekillenmesi demek olan bu olağanüstü gerçek, 24 bin kar tanesi üzerinde uzun süren araştırmalar yapan İngiliz bilim adamları tarafından ortaya konmuş.
Ya kar tanelerinin gökyüzünden en fırtınalı havada bile birbirine değmeden, birleşmeden, eşit aralıklarla inmelerine ne demeli? Eğer birleşselerdi neler olabilirdi bir düşünsenize! Yeryüzüne düşünceye kadar geçen sürede devasa kütleler oluşturur, doğa ve insanoğlu için ciddi zararlara sebep olurlardı.

Kar motifli krep ne alâka diyeceksiniz şimdi. Aslında biraz can sıkıcı; ama komik bir hikâyesi var.
İnternette gezinirken rastladığım dantele benzeyen, şık görüntülü bir krep resmi olayın başlama sebebi.

Hazır yeni yıla girmişken ''Bunun aynısından ben de yapayım, evdekilere sürpriz olsun,'' dedim. Keşke demez olaydım. Elime ayağıma bulaştırdım! Yapan kişi hamuru boş bir ketçap kutusuna doldurup sıkabilirsiniz demiş. E, o zaman ne oldu? Kızgın tavaya şekil vererek sıktığım hamur akışkan olduğundan anında genişledi ve gözenekler birbiriyle birleşip kapandı. Tavada şekle benzeyen bir şey kalmadığından ortaya çıkan da çocuk oyuncağına benzeyen bir şey oldu. Kardeşim, tarif gösteriyorsun madem, ölçülerini ve yapılışını doğru dürüst yazsana!

Neyse... Bu şekilde, yani oyuncak oynama yoluyla 3 krep yaptım. Hatıra kalsın diye de fotoğrafladım. Krepler Taş Devri'nden kalmış imajı verdiği için de adını Fred Çakmaktaş krebi koydum :)
Sonrasında daha katı bir hamur yapıp şeffaf buzdolabı poşetine doldurdum. Ucundan kürdanla ve çok küçük bir delik açıp o şekilde sıktım. Bu kez hamur fazla genişlemeden direkt pişmeye başladı.
Şekil olarak ne yapabilirdim? Etraf böylesi karla kaplanmışken ilk aklıma gelen kar kristali motifi oldu tabii ki.
Komik hikâyesinin resmi de bu şekilde, biraz tebessüm ve hatıra olarak bu yazıya görsel oldu.☺️
Keyifli bir hafta sonu diliyorum.
Sevgiyle...

12 yorum:

 1. Ne güzel gülümsettin Sevgili Zeugma ,güzel bir anı ben çok beğendim...Sevgiler, herşey gönlünce olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim sevgili Arzu Öğretmenim. Gülümsemenize sevindim.
   Sizin de her şey gönlünüzce olsun dilerim.
   Sevgiler

   Sil
 2. Kardan esinlenilmiş, Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cenk, hoşgeldin.
   Evet kardan esinlendim. O motifler beni hep etkilemiştir.
   Teşekkürler.

   Sil
 3. Harika olmuş Zeugmacım... Ben beğendim canım.. Marifet yeni bir şey yapmakta, onu denemekte..hem de yeni yılla birlikte geriye baktığında hoş bir anı olarak tebessüm edeceksin hep..bu da az şey mi ;) ellerine sağlık.. kristal kar taneleri gibi beyaz ve şeffaf bir arılıkta geşsin 2015'in :) hep sevgiyle ve düşlediklerince gerçek olsun her şeyin.. sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Esinciğim, marifet yeni bir şey yapmakta ama başıma gelenler yazıda da bahsettiğim gibi can sıkıcıydı özünde. Daha hepsini yazmadım. Poşete doldurduğum malzemeyi kızgın tavaya sıkarken bileğimi tavaya değirip yaktım. Canım yandı diye refleks olarak elimi kaçırınca ayarı bozdum. Bu kez poşet tavaya değip yandı. Bu yüzden kocaman bir delik açıldı ve poşetteki malzeme olduğu gibi aşağı indi. Daha öncekiler zaten olmamıştı. Kar tanelerinin akıbeti de böyle bitti. Kâbus gibiydi yahu! :)
   Güzel dileklerin ilaç gibi geldi sevgili Esinciğim.
   Tüm dileklerin benden sana katmerlenerek gelsin.
   2015 tüm düşlerinin gerçekleştiği harikalar yılın olsun.
   Sevgiyle...

   Sil
 4. Şu cadılar bayramında yaptığım süpürge şklindeki peynirlerde ben de sinirden zıplayacaktım neredeyse. Görünüşte gayet pratik bir şeydi. Peynirler ayrılmaz, tuzlu çubuk kırılır, maydonuz sapının pek kolay dügümlenen bir şey olmadığı fark edilir:-) Olsun, unutulmayacak hatıralara yeni bir tanesi eklenmiştir- önemli olan bu değil mi:-)

  Yalnız kalemle bile öyle güzel kartanesi çizemem, bence nefis olmuş, çabalara değmiş:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O süpürge peynirlerin perde arkası öyle miydi meğer? :)
   Bir yerlerde okumuştum. Maydanoz sapı hafif haşlanırsa üzmeden düğüm atılabiliyordu galiba.
   Ve evet... Bu krep olayım unutulmazlar arasına ilk sıralardan girdi, haklısın. Fred Çakmaktaş modeli olanlar özellikle. Hem sinirlendirip hem keyiflendirenler. Ahaha :)))

   Şekil çizerek krep pişirmede aşanlar var Handan. Beatles çizenler var. Dördünü birden aynen çizip pişirenler. Youtube'da ararsan bulursun.

   Kar tanelerimi beğendiğin için çok teşekkür ediyorum. Verdiğin süper moral için de :-)

   Sil
 5. kar tanesi mucizenin diğer adıdır zaten... çok hoş bir yazı olmuş ve tatlı bir tebessümle sonlanmış... tebrik ederim ve bende blog'uma beklerim :)(:
  http://aycinmutlu.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kar tanesi demek kesinlikle mucize demek, haklısınız.

   Ziyaretinize teşekkürler :)

   Sil
 6. Bence de güzel, özel olmuş, tadı da içinde olduktan sonra önemli değil.

  Ohh afiyetle yemişsinizdir ya sonunda :)

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. Sorma, çook özel oldu :)
  Kimseler yapamaz öyle şahane dantel desenli krep.
  Sıkıntı yaptı ama güldürdü de :)

  Sevgiler

  YanıtlaSil