2015/10/19

Hiperrealist Ressam Mustafa Yüce

Yazmaya ve ülkemizin gurur veren isimlerinden bahsederek moralleri düzgün tutmaya devam...
Sırada bu kez güzel sanatlar alanında bir yetenek var.
Fotorealizm'in (fotogerçekçilik) ilk kez 1960'larda Amerika'da ortaya çıkan hiperrealizm (aşırı gerçekçilik) akımından kaynaklı bir resim sanatı olduğundan burada bahsetmiş, konuyla ilgili yabancı ressamlara ve resimlerine yer vermiştim.

Bugün hiperrealist/fotorealist bir Türk ressama yer vermek istiyorum ki bu alanda yaptığı resimler yabancı hiperrealist ressamlara fark atacak nitelikte.
Öyle ki, gerçeğinden daha gerçek, canlıymış, nefes alıyormuş, tuvalden fırlayacakmış kadar gerçekler...

Mustafa Yüce, soft pastel tekniği kullanarak boyutları 246-172 cm ile 190-160 cm arasında değişen büyük ebatta resimler yapan olağanüstü başarılı bir fotorealist ressam. Ve genellikle yaşlı insan yüzleri resmediyor. Bunun nedeni açıklarken cümlesine ''Ellerimizden tutan bir ele her şeyden çok ihtiyacımız var' diyen bu melek yüzlü insanlar...'' diye başlaması ne kadar duygu yüklü. Yaşlı insanların yüzlerindeki her çizgide, saçlarındaki her beyazda gerçek bir sanat eseri yattığını söylemesi de... Geçtiğimiz yıl Aralık ayında Ankara Tüm Sanat Galerileri Derneği’nin (TÜSGAD) düzenlemiş olduğu ve ülkemizde ilk kez bu teknikle yapılmış tabloların yer aldığı sergide büyük ilgi gören eserler ona aitti ve serginin en çok ziyaret edilen bölümü oldu.

2001 yılında Uludağ Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan, 2008'den bu yana İzmir Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nde Görsel Sanatlar Öğretmenliği yapan Mustafa Yüce, 2011 yılından beri soft pastel tekniğiyle dev resimler yapıyor ve çoğunlukla yaşlı insan yüzleri resmediyor.

Başarısının tesadüf olmadığını, azimle çalışmanın başarıyı getirdiğini, artı; sanat camiasında yer edinme gibi bir amacının olmadığını söyleyen Yüce, "Gerçek sanatın insan ve toplum olduğuna inanarak, hiçbir süsleme ve dekoratife girmeden, kararla ve azimle gerçeği yansıtmak olduğunu düşünüyorum,” diye eklemiş. Böyle bir tevazuya hayran kalmamak mümkün değil...

Yüce'nin 'Old Man and Farewell' adlı eseri Mayıs ayında Tayvan'ın başkenti Taipei'de düzenlenen ve Asya kıtasının en büyük organizasyonlarından biri olan 'Art Revolution Tapei 2015' adlı sergide üst düzey bir koleksiyoner tarafından 27 bin 500 dolara satın alınarak Asya'nın en pahalı eseri olmuştu. Üç gün süren ve 72 ülkeden yaklaşık 250 sanatçının katıldığı sergi on binlerce kişi tarafından ziyaret edildi ve en büyük ilgiyi Mustafa Yüce'nin soft pastel tekniğiyle çizdiği yaşlı insan yüzleri çekti.

Mustafa Yüce'nin bir yıla yakın bir süre üzerinde çalıştığı 240x150 cm ebadında, soft pastel tekniğindeki ''Naif Ressam Hüseyin Yüce Portresi'' şu an İzmir'de Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki sergide gösterimde. Kendisi gibi Kütahya doğumlu olan dünyaca ünlü ressam Hüseyin Yüce'yi geçen yıl ziyaret ettiğinde 'evinin müzeye dönüştürüleceğini ve böyle bir eserin oraya çok yakışacağını' söylemesi üzerine çalışmaya başladığını belirttiği bu portreyi Hüseyin Yüce ne yazık ki görememiş.

Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde, ana teması '40 Yaş Altı 40 Sanatçı' olarak hedeflenen sergide resim, heykel, seramik, dijital sanatlar, tekstil enstalasyon gibi disiplinler arası karma eserler sergileniyor. Sergi, 07-28 Ekim 2015 tarihleri arasında açık kalacak.

Mustafa Yüce, 19 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da ikincisi düzenlenecek olan TÜSGAD sergisine bu kez sosyolojik olayları ele almış olduğu "İzler" serisinin ilk etabıyla, bir sürpriz yaparak çıkacağını duyurdu.
Yüce'nin başarısının artarak sürmesi dileğiyle, sanatseverlerin ve ilgilenenlerin bilgisine sunarım efendim...


İnadına sevgiyle, inadına barışla...
Aydınlık bir geleceğe en kısa zamanda kavuşmak ümidiyle...

18 yorum:

 1. Sanki canlı gibiler. Ve nasıl güzel yüzdeki ifadeler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İfadeler çok güzel ve hüzün yüklü aslında.
   ''Melek yüzlü insanlar'' diye nitelenmiş olmaları ayrı güzel...

   Sil
 2. Aman Allahim.... bunlar fotograf degil de resim mi yani simdi? Inanilir gibi degil! Cok ama coook etkileyici...

  Böyle sanatcilarin ellerinden öpmek ve ayakta alkislamak geliyor icimden. Gercekten helal olsun...BRAVO.

  Hele o yaptigi aciklamalar ve söyledigi sözler yok mu... yürekten tebrik ediyorum bu gercek sanatciyi ve güzel insani.

  Bizlere tanittigin icin sana da cok tesekkürler Zeugma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu akımdan geçen yıl bir tesadüf sonucu haberim olmuştu. Ben de çok etkilenmiş ve yazı yapmıştım.
   Bizde bu türden haberlere ajanslar ne yazık ki gereken ilgiyi göstermiyor ve kenarda köşede kalıp gittiklerinden pek fazla kişinin haberi olmuyor. Mustafa Yüce'yi geçen yıl o araştırma sırasında öğrenmiştim ben de. Yazı yapmak bu güne kısmetmiş.
   Yaptığı açıklamalara en az resimleri kadar hayran kaldım ben de. Sanatçı duyarlılığı yaşlı insanlara yöneltmiş onu. Sevgiyle, saygıyla, aşkla resmediyor... Ve asla popüler kültür peşinde olmayanlardan....
   İlgin için benden de çok teşekkürler Ayşe Hanım..

   Sil
  2. Sadece "Ayse" lütfen..:)

   Sil
 3. İlgi çekici bir konu sanat tarihine ilgim var zaten ama konu başka da olsa da okurdum sanırım
  Sizin konu hakkında ki liyakatiniz ve anlatımınız için de teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.
   İlgimi çeken konuları araştırma özelliğim var. Bu özellik sizde de fazlasıyla var sanırım :)
   Bilgi paylaştıkça güzel. Ve paylaşmak insanı mutlu eden bir duygu.
   Bu durumu liyakat sözcüğüyle özdeşleştirdiğiniz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Genç bir sanatçının özellikle yaşlı insan yüzleri resmetmesi ilginç Sanki bir vefa borcu gibi.
  Yüzlerdeki her bir çizgi ne kadar anlamlı.Her yüzden bir öykü çıkarılabilir. Resimler ne kadar büyük boyutlarda çalışılmış. Kutluyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, genç bir sanatçının böyle bir seçim yapması insanı çok duygulandırıyor gerçekten. Kendisi de o çizgilerde neler neler görüyor ve bunu olağanüstü yansıtıyor.
   Dediğiniz şekilde her birinden öykü çıkarılabilir, Nitekim son tablosu gerçek bir öykü barındırıyor. Naif bir insan olan ünlü ressam Hüseyin Yüce'yi 87 yaşında, hasta yatağındayken ziyaret edip ellerini tutuyor ve onun da isteği üzerine, bir yıl kadar emek sarfedip 250x140 cm boyutlarında tablosunu yapıyor. İlginiz için teşekkürler.

   Sil
 5. Harika bir tanıtım yazısı olmuş Zeugma 'cığım ,hayranım genç yeteneklere.Bu teknikten benim haberim yoktu bu yaz resim kursunda gördüm.Resim bölümünde okuyan genç dostum gösterdi çalışmayı ,denemeye zamanım yetmedi...Teşekkürler ,sevgi ile.

  YanıtlaSil
 6. Arzu Öğretmenim hoş geldiniz :)
  Ben de hayranım bu yeteneklere. Duyarlılıkları ona keza. Sevgiyle, sabırla çiziyorlar ve ortaya gerçek ötesi bir yapıt çıkıyor. Bir de bakıyoruz Asya' da bir sergide satın alınmış en pahalı eser oluvermiş.
  Resim kurslarına ilginiz varsa, kim bilir belki siz de denemek istersiniz bir gün...

  İlginiz için ben teşekkür ederim sevgili öğretmenim...

  YanıtlaSil
 7. İnadına barışla diyoruz ama benim aydınlık bir geleceğe yakın veya uzak zamanda kavuşmak gibi bir umudum yok. Resimler fotograf gibi inanılır gibi değil. Her bir yüzdeki , gözlerdeki ifadeye bakıp ne hikayeler yazılır. Bu kadar duyguyu nasıl yüklemiş resimlerine. Bu güzel bilgilendirici paylaşım için size çok teşekkür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer onca yaşanandan sonra 1 Kasım'da da sonuç değişmezse ben de tıpkı sizin gibi düşüneceğim artık. Bu ülke kolay kandırılabilir, eğitimsiz HİPERAPTAL'lar sayesinde bugünlere geldi. Onlar ve yalan-dolan, din-imanla nabızlarına göre şerbet verenleri. Bir taraftan da seçimlerde oy kullanmayanların %55'i CHP'liymiş. Aferin, kaprislerine devam etsinler. Oysa hepimizin tek derdi bölünmez bütünlüğümüz olmalı artık. Şu an askerî bir yönetim altında olsaydık bundan 5 kat daha rahat olurduk. Yeter artık!!!
   Resimlerdeki gözler ne acılar yaşadı kim bilir. Çok anlamlı ve gerçekler...
   İlginiz için çok teşekkür ederim...

   Sil
 8. Hiperrealist ressamlara bayılırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle.
   Hayal kurmayı pek sevmemekle alâkalı olabilir...

   Sil
 9. Müthiş bir yetenek. İnanılmaz gerçekçi.. Aslında ne kadar çok başarılı insanımız var. Ama ne yazık ki, yeterince tanıtılmıyor. Bu yüzden sayfanda yer vermen çok yerinde olmuş Zeugmacığım.. genç ressamın seçmiş olduğu yüzler ise çok anlamlı hüzün dolu..Mustafa Yüce'yi tebrik ediyorum.. Resim sanatı benim de çok ilgimi çekiyor.. Bu güzel bilgilendiren paylaşımın için teşekkür ederim Zeugmacığım.. Temennimiz, sevgiyle, huzurla dolu aydınlık günlerimiz olsun ..Güzel bir hafta dilerim.. Sevgilerimle Zeugmacığım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son derece yetenekli ve gerçekçi hakikaten. Ve bir tablo üzerinde neredeyse 1 yıla yakın çalışıyor. Mustafa Yüce fotorealizmi imek ilmek işlenen, emek sarfedilen apayrı bir sanat haline getirmiş. İlk resimde yaşlı adamın başındaki puşu bile gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar göz alıcı. Hangi alanda olursa olsun, başarılı insanlarımıza elimizden geldiğince bloglarımızda yer verme taraftarayım. Nitekim bunu sen de yapıyorsun. Çok teşekkür ederim değerli sözlerin ve ilgin için.

   Esinciğim, geçende çizdiğin resimlerden bir tanesini sitende görmüş ve çok beğenmiştim. Sakın bırakayım deme, kesinlikle resme yeteneğin var. Lütfen devam et.

   Ve tüm temennilerimiz aydınlık günlere bir an önce kavuşmaktan yana.
   İnşallah çok kısa bir süre kaldı bunun gerçekleşmesine, inşallah!
   Güzelliklere açılacak bir hafta diliyorum ben de sana.
   Sevgiler Esinciğim...

   Sil