2019/10/21

Krizantemin Hikâyesi

Kışın başlangıcında bile neşe, sevinç ve güzellik olabileceği mesajını veren kasımpatıların kasım ayına doğru hızla çoğaldığı zamanlar...

Bu noktada, dil bilimcilerimizin ona en uygun adı bulduklarını düşünmeden edemiyor insan. Kasım ayında ''pat'' diye ortaya çıkan çiçek: Kasımpatı:)

Oysa kasımpatının (Chrysanthemum) bilimsel adı araştırıldığında daha şaşırtıcı bir sonuç çıkıyor ortaya. Yunanca ön ek olan "chrys" altın (orijinal rengi), "anthemum" çiçek anlamında: Krizantem, altın (renkli) çiçek

Dolgun bir papatya izlenimi veren bu güzel çiçeğe dünyanın her yerinde çok çeşitli anlamlar yüklenmiş. Asya'da yaşamı ve yeniden doğuşu işaret ederken, Avrupa'da sempati ifadesi olmuş. Amerikalar ise krizantemi saygı ve onuru betimleyen çiçek olarak görüyor. Krizantemin rengi, ardındaki anlamı da etkileyebiliyor tabii. Misal; birinden kırmızı bir krizantem alırsanız bu durum ''sevgi''yi sembolize ediyor. Sarı krizantem ''ihmal edilmiş sevgi veya üzüntü'' göstergesi olarak algılanırken, beyaz krizantem ''sonsuz aşk ve sadakat'' sembolü olarak görülebiliyor. Genel olarak bakıldığında ise krizantemlerin mutluluğu, uzun ömürlü sevgiyi ve neşeyi temsil ettiğine inanılıyor.
M.Ö. 15. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip olan krizantem mitolojisinde çok sayıda hikâye ve sembolizm var.
Aslında hikâyelerden biri oldukça ilgimi çektiği için fotoğraflar eşliğinde burada paylaşmaya karar verdim.

''Je T'aime, Je T'aime'' diye bağıran bir aşk hikâyesi bu. Krizantemin hikâyesi...
Fransa'daki köylerden birinde Crisan adında yakışıklı mı yakışıklı bir genç yaşarmış. Fakir bir genç olan Crisan, köyün en zengin adamının yanında çalışırken, kaçınılmaz son gerçekleşmiş ve adamın güzeller güzeli kızına âşık olmuş.

Zengin adamın kızı da ona kayıtsız kalamamış tabii. O da Crisan'a deliler gibi âşık olmuş.

Âşıklar birbirini görmeden duramaz olmuşlar. Her gün bir bahane yaratıp bir şekilde buluşuyor, hiçbir günü birbirini görmeden geçiremiyorlarmış.

Çok geçmeden kızın babası bu durumu öğrenip öfkeden deliye dönmüş. Crisan'ın kızı ile görüşmesini kesin bir dille yasaklamış.

Crisan'ın sevdiği kızı görebilmek için denediği her yol boşunaymış. Öte yandan sevgilisinden neden ses çıkmadığını bilmeyen genç kız, üzüntüsünden ve ona olan özleminden hastalanıp yatağa düşmüş.

Genç kızın gözünün önünde eridiğine dayanamayan dadısı, Crisan’ı bulup olanları anlatmış.''Seni asla eve sokamam; ama şayet istersen ona yazacağın mesajları iletebilirim,'' demiş.

Bunu duyan Crisan hemen ormana doğru koşmuş. Gördüğü en güzel çiçeği dalından koparmış ve ucuna bir not iliştirmiş: ''Crisan T’eaime…'' (Crisan seni seviyor…)

Crisan, canından çok sevdiği genç kıza ölene dek her gün, üzerine o notu iliştirip bu çiçekten göndermiş.

İşte Crisan'ın gönderdiği bu güzel çiçeğin adı, o günden sonra krizantem diye anılır olmuş.

Böylece bu hikâye ile kasımpatı çiçeğine ''kavuşamayan âşıkların çiçeği'' anlamı da yüklenmiş olmuş.

Sonbaharı tüm renkleri ve güzellikleriyle yaşamanız,

ve günlerinizin rengârenk sonbahar gezintilerine açılması dileğiyle...Sevgiyle kalın...


12 yorum:

 1. Çiçeklerin hikâyeleri de başka güzel oluyor. Türkçe ismini de diğerini de çok severim bu çiçeğin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Her iki ismini ben de çok severim.
   Bu hikâyeyi ilk kez duydum, çok beğendim.

   Sil
 2. Nasıl güzel bir hikayeymiş, Krizantem söylemesi de işitmesi de çok hoş bir kelime, bu yıl ilk kez krizantemlerim oldu benimde, çok güzel çiçekler, bunca yıl sonbaharı es geçmişim düşününce geç oldu ama güzel oldu :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazan kimse güzel yazmış, evet. ''Krizantem'' derken artık hep Crisan'ı hatırlayacağım:)
   O krizantemleri gördüm, çok güzellerdi. Altın rengi ''orijinal renkte olmaları'' demekmiş. Çok doğru seçim. Kasım gelmeden bir saksı krizantem de ben edinmeliyim:)

   Sil
 3. harika bir hikaye bu.artik daha cok sevecegim kasimpatlarini.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de harika Sibel. Krizantem gözümde çok daha değerli bir çiçek artık.

   Sil
 4. İçim açıldı resimlere (: Hikaye üzücü.. beyaz krizantem de aradım ama yok galiba postta ((: Ben de mi edinsem...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene güzel krizantemlere rastladım fatoş:)
   Alttaki krizantem etiketine tıklarsan oradaki yazıda beyaz krizantemler var. Beyazlar biraz neşesiz oluyor nedense.

   Sil
 5. Ah Krizantemin hikayesine bayıldım. Hele "Kasım ayında "pat" diye ortaya çıkan çiçek: Kasımpatı" sözlerinle, ne hoş ifade etmişsin bu çiçeği. Kasımpatı aynı zamanda, bizim çiçeğimiz ;) Sevdiğim çiçeği sayfanda böyle rengarenk görsellerle ve hikayesiyle görünce içim açıldı. Ellerine emeklerine sağlık Zeugmacığım. Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerek mitolojik, gerek çiçeklere atfedilen bu türden hikâyelerin tüm dünyada yaygın olması hoş geliyor bana. İnsanoğlunun farkındalığı, gördüğü her güzelliğe öyküler yazarak ölümsüzleştirmesi, dilden dile dolaşması. Haha:) Öyle düşündüm gerçekten. Dilbilimcilerimiz yapıyor öyle hoşluklar. Bir keresinde de kuşun birine ''sümsük kuşu'' adını taktıklarına rastladım da az şaşırmadım:)))
   ''Kasımpatı bizim çiçeğimiz'' sözüne de ben bayıldım. Çiçeğimiz ve burçlarımız aynı Esinciğim. Senin de ellerine, emeklerine sağlık. Sağlıkla, huzurla, keyifle geçicek nice nice yıllar, kasımlar, kasımpatılar görmek dileğiyle, en içten sevgilerimi gönderiyorum.

   Sil
 6. Gelin buketine koymamak lazim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç aklıma gelmemişti; ama böyle bir hikâyesi olan çiçek için doğru galiba.

   Sil