2015/10/09

Prof. Dr. Aziz Sancar'a Teşekkürlerimle

Son dönem neredeyse tüm yorumlarımda hissedilen umutsuzluk, karamsarlık ve enerji yoksunluğunun üzerine bir çizik atıyor, bugün burada, üzerimize çökmüş karanlık bulutları aralayan ve ortalığı bilimin aydınlığıyla ışıtan tıpkı adı gibi ''aziz'' bir güneş doğsun istiyorum. Toplum olarak, birey olarak bozulan kimyamıza da deva olsun. Baktıkça, hatırladıkça umut olsun, ışık olsun...

Aziz Hocam; ülkemiz adına ne büyük bir gurur kaynağı oldunuz bilseniz! Siz yalnızca DNA onarımı ve kanseri önleme adına yaptığınız üstün çalışmalarınız ve buluşunuzla değil, ''insanlık adına'', gönlümüzün de Nobel'ini aldınız.

Bizler, Mardin'de dünyaya gelen bir çocuğun başarı öyküsü ve bilim dünyasında zirve yapışının verdiği gururun yanı sıra altın değerindeki sözleriyle de şifa bulduk. Siz yalnızca kanser hastalarına umut olmadınız hocam. Üzerimize yapışan ve gırtlağımıza kadar dayanan o kötücül sarmalı da söküp aldınız. Siz birileri gibi ülkenize çamur atmadan da Nobel alınabileceğini kanıtladınız. Egonuzu değil, insanlığınızı, adamlığınızı konuşturdunuz. Dediniz ki:
''Ben bu ödülü memleketime ve Cumhuriyet devrinin başlattığı eğitime borçluyum. Bana bu temeli veren Türkiye’deki eğitimdi.'' Ve dediniz ki: "Mardin'den Kars'a, Edirne'ye kadar bütün çocuklarımıza bilim alanında eğitim öğretim vermemiz lazım. Özellikle kızlarımızı okutmak lazım. Kızlarımızı okutmazsak insan gücümüzün yarısını kaybetmiş oluyoruz. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimizden kız çocuklarını okula göndermelerini tekrar tekrar rica ediyorum.''

''Benim için en büyük gurur, bundan sonraki Türk kuşakları kitaplarda benim yaptığım buluşları görüp, bunu bir Türk yaptı, biz de yaparız demeleridir. Bu düşünceden kuvvet alarak benden daha önemli buluşlar yapmalarıdır. En önemlisi inşallah onlardan birinin Nobel kazanmasıdır,''
dediniz.

Olur ya, bir gün burada bu yazıya rast gelirseniz; sizinle sonsuz gurur duyduğumu, zekanız ve bilimin ışığıyla aynı paralelde ilerlemiş mütevazılığınıza hayran kaldığımı, ödül törenindeki eşsiz tevazunuzun ve kocaman yüreğinizdeki vatan sevgisinin gözlerimi doldurduğunu bilin hocam.
Sizi tüm kalbimle kutluyor, yaşattığınız muhteşem duygular için başta kadınları olmak üzere tüm ülkem adına sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sevgiyle...


15 yorum:

 1. Ben de bu güzel insana minnetimi sunuyorum. Ülkeye tam zamanında doğmuş bir güneştir, örnektir kendisi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de dört dörtlük bir örnek...
   Aziz Bey sayesinde kendimi iki gündür öyle iyi hissediyorum ki...

   Sil
 2. Sezer'cigim de (Klio'nun Sarkisi) bu konuda icimden gecenleri yazmisti , sen de öyle yapmissin Zeugma. Böyle bir yazinin altina sadece imza atilir ve bu degerli insani yürekten tebrik edilir. Ben de öyle yapiyorum yine... eline ve duygularina saglik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazı ya da yorumlarımızla ona olan duygularımızı dile getirmemizi bir minnet borcu olarak görüyorum. Böylesine mükemmel bir bilim adamı bunu fazlasıyla hak ediyor.
   Teşekkür ederim. Senin de eline ve yüreğine sağlık...

   Sil
 3. Bu güzel duyguyu unutmuştuk ne zamandır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz bunları konuşurken kanlı katiller Ankara'da katliam yapmak için hazırlık yapıyormuş :(

   Sil
  2. Hiç sorma, nefes almamız yasak sanki bu ülkede...

   Sil
 4. Bazı kişiler vardır, sessiz sedasız güzel işler yaparlar. Yaptıkları işler çok ses getirir, hayranlık uyandırır.
  Eşim gazeteleri titizlikle okur, haberleri dikkatle izler. Sık sık sorarım;"Bugün güzel bir haber var mı?" Cevabı çoğu kez olumsuz olur. Ama o gün pırıl pırıl bir beyin aydınlattı evimizi. Mutluluk taşıdı adeta.
  Ve tekrar bugün gene ölüm haberleri duyduk. Şanssız bir ülkeyiz
  Prof. Dr Aziz Sancar'a yürekten teşekkürler. Unuttuğumuz "başarı" duygusunu bize tekrar yaşattığı için. Verdiği yapıcı mesajlarla gençlere umut olduğu için.
  Ve duyarlılığınıza teşekkürler Sevgili Zeugma..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, o kişiler ''sessiz sedasız '' güzel işler yaparlar. Çünkü insan olmakla ilgili erdemler taşımaktadırlar. Şahsi çıkarlardan tümüyle arınmış biçimde kendilerini insanlığa adamışlardır. Biz şansız bir ülkeyiz, haklısınız. Başımızdakiler ve onları seçenler sayesinde. Prof. Dr. Aziz Sancar ülkemizdeki olumsuzluklar için; Türkiye'de çalışan bir çok arkadaşı ile konuştuğunu, gerçekten fedakâr ve bilime kendisini vermiş insanlar olduklarını; ama o kadar kargaşalıkta rahat bir şekilde çalışamadıklarını, dikkatlerinin dağıldığını söylemiş, ''Ben de olsam benim de dikkatim dağılır" demişti. Bu ülke artık nefes alamaz hale geldi. Evet, bugün, yani 10 Ekim tarihimize kapkara bir gün olarak geçti. Bırakın mutlu olmayı, yaşamak hakkımız bile elimizden alındı.Yarına çıkacağımız meçhul...
   Sözün özü, böyle güzel haberlere bile hak ettiği şekilde sevinemiyor, mutlu olamıyoruz sevgili öğretmenim.
   Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 5. Helal olsun. Yıllardır lümpen saçmalıklarla Türk insanını 3. sınıf olmakla yaftalayan hangi ırktan olursa olsun bütün liboş kalemlere tokat niteliğinde bir duruş sergiledi. Bir tek bir konuda hocama bir şey ekleyeyim. Eğer kadınlar okutulmaz ile toplumun tamamı çöker çünkü bizleri kadınlar özellikle annelerin sevgi ve şefkati ayakta ve bir arada tutar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlığın bir türlü çare bulamadığı kanser ve tedavisi ile ilgili dünya çapında bir buluşa imza attı. Bu yolda yapılacak çalışmaların önünü açtı. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?
   O abesle iştigal liboşların gözünü bürümüş nefretin derecesini de öğrendik aynı zamanda. Sırf Atatürk'ü ve bayrağını seviyor diye bir insanı yok saymak, dahası onu yaftalamaya çalışmak sahi ne tür bir aymazlıktır. Özellikle Doğu Bölge'sindeki kardeşlerinden kız çocuklarını okula göndermelerini tekrar tekrar rica eden böylesi değerli bir bilim adamına nefret söylemlerinde bulunabilen ırkçı pislikler! İnsan mısınız siz sahi?

   Sil
 6. Onun gibi insanlığa güzellikler taşıyan tüm Türk bilim insanlarına teşekkür ederim. İnşallah, ülkemde bilim yapmak nasip olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha niceleri var elbette. Ancak ülkedeki huzursuzluk ortamında gerektiği gibi çalışamıyorlar. Aziz Bey bunu da vurgulamıştı. Ülkesi adına fedakarlıkla ve azimle çalışan, hatta laboratuvarlarda sabahlayan tüm bilim insanlarına ben de yürekten teşekkür ediyorum...

   Sil
 7. Son zamanlarda yüzümüzü güldüren ender olaylardan biri. Büyük başarı. Bir kez daha tebrik ediyorum Aziz Sancar'ı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dünya üzerinde benzeri yok gerçekten. İnşallah onun sayesinde kansere çare bulunacak.
   Binlerce teşekkürler kendisine. Sevgiyle, minnetle...

   Sil