2011/02/05

Hürrem Sultan Muhteşem

Başladığından beri büyük bir ilgi ve beğeni ile seyrettiğim,
dizi izleme zevkimle birlikte kaybolmaya yüz tutmuş tarih merakımı da geri getiren ''Muhteşem Yüzyıl'' adlı dizi...


Bir diziyi ve tarihi bana yeniden sevdiren şeyin ne olabileceğini düşündüğümde, cevap şüphesiz ki Hürrem Sultan'ı canlandıran ve tam sekiz ay süren seçmeler sonucunda bu rol için uygun bulunan oyuncu Meryem Uzerli idi. Oyunculuk eğitimi almış olması ve yeteneğinin yanı sıra tanınmamış bir yüz olması, Türkçeyi aksanlı konuşması, dolayısıyla dizi ilerlerken tıpkı Hürrem Sultan gibi Türkçeyi öğreniyor olması onu rolü için biçilmiş kaftan yapıyor. Performansı gerçekten muhteşem...


Budur işte. Popüler isim kaygısı gütmeden, mankenleri, şarkıcıları, TV yarışmalarında ünlenmiş isimleri temcit pilavı gibi her dizide önümüze sürmemek, emekleri heba etmeyecek etkide ve ''seyredilesi'' bir yapım çıkarmaktır ortaya. Aynı rol Beren Saat'e verilseydi tek bir bölüm bile izlemeyeceğimden adım gibi emindim.


Hürrem'in bendeki etkileri inanılmaz oldu ve gerçek Hürrem'in nasıl biri olduğu konusunda harekete geçirdi. Şüphe yoktur ki Osmanlı tarihinde yer almış en ünlü kadındır Hürrem Sultan. Ukrayna'da bir köyde, asıl adı Aleksandra olan kızıl saçlı, küçük bir papaz kızı iken, Kırım süvarileri tarafından esir alınıp Topkapı Sarayı'na getirilmiştir.


Mevcut resimlerine bakıldığında çok güzel bir kadın değildir kesinlikle. Kanuni'nin gönlünde taht kurma, onu avucunun içine alıp her istediğini yaptırma nedeni zekası ve güler yüzü olarak gösterilmektedir. Cariyelerin padişahın mülkü olmasından dolayı ayrıca nikaha gerek kalmamasının onu rahatsız ettiği ve azat edilip nikahlanmayı şart koştuğu, Kanuni'nin bunu kabul edip tarihte benzerine rastlanmayan biçimde, Hürrem'i önce azat edip sonra nikahına aldığından bahsediliyor.

Birçok tarihçi Kanuni'nin parlak zaferlerinin arkasında Hürrem'e duyduğu büyük aşkın yattığını söyler. İkisi arasındaki dillere destan aşk, birbirlerine yazdıkları aşk mektupları ile günümüze kadar gelmiştir. Kanuni'nin ''Muhibbi'' mahlasıyla yazdığı şiirlerin esin kaynağı Hürrem'dir.


Dördü erkek, biri kız, beş çocuk dünyaya getiren Hürrem, Haseki (has-eke; yani has gelin) olarak anılıyor. Onun zamanına kadar bulûğ çağına gelen şehzadeler tayin edildikleri sancaklara anneleriyle beraber gitmelerine rağmen Hürrem Sultan oğluyla sancağa gitmeyen ilk şehzade annesidir. Çünkü Kanuni kendisinden ayrılmak istememiştir.


Kanuni'nin zevcesi olma sıfatını hakkıyla taşımış bir imparatoriçedir o.
Son derece kültürlüdür. Padişah seferde iken sarayın düzeni koruyan, periyodik mektuplarıyla İstanbul'dan ve saraydaki durumdan onu haberdar eden, padişahın sağ kolu olarak çalışmış ve ona çok yardımcı olmuş, aynı zamanda son derece hayırsever bir hanımdır.


Kanuni Sultan Süleyman'ın, Hürrem kendisinden sekiz yıl önce, 52 yaşında ölene kadar başka hiçbir kadınla ilgisi olmamış, ondan sonrasında dünyadan zevk alamaz duruma düşmüştür.


İki aşık Süleymaniye Camii avlusundaki türbelerinde, sonsuz uykularında da yan yanadırlar.


Kanuni 45 yaşındayken İtalyan ressam
Titian tarafından yapılan tablosu (1539)
Kaynak:Vikipedi


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

TOPKAPI SARAYI'NDA SANAL TUR İÇİN (Tıklayın)

34 yorum:

 1. Seninle aynı fikirdeyim Zeugma. Meryem'in Performansı çok iyi.
  Hele şu repliği yuk mu....

  " Aleksandra yok. Öldü. Benim adım
  Hürem, HÜRr-REM... Sultan Sülüman
  koydu."
  :)

  YanıtlaSil
 2. Herkesin ucu zehirli oklarla eleştirdiği bu dizi için kabul etmeliler ki birçok insana tarihi yeniden anımsattı sevdirdi...
  Aynen katılıyorum fikirlerine Zeugmacım...
  Hele karakterin o aksanıyla dusaklarını büzerek "hürem" deyişine bayılarak :)

  YanıtlaSil
 3. Onca eleştiri ve söyleme rağmen bende heyecanla izliyorum ne yalan söyliyim.Beğendim ballandıra ballandıra izlenip anlatılan tecavüz dizilerinden 100 kat daha iyi.

  YanıtlaSil
 4. Çok doğru söylemişsin ağzına sağlık. Uyduruk kıytırık birileri oynasaydı bu rolü tarihi sevsem de izlemezdim.
  Bana da uğrasana vaktin olursa :) Süprüz var

  YanıtlaSil
 5. diziyi bende soluksuz izleyenlerdenim sanirim .dizideki oyuncular uzelerine burundukleri rollerde cok basarili ama keske daha cok taninmamis yuzler yer alsaydi.ve bir hatun ancak bu kadar kurnazlikla koca devleti eline gecirebilir.

  YanıtlaSil
 6. Filmi henüz izlemedim ama bu yazı Hürrem'i merak ettirdi:)gerçek Hürrem'i. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Bu dizi ile ilgili ezbere öfke barındırmayan bir yazı okuyabildim sonunda. Seninle aynı kanıdayım Meryem Uzerli bu role cuk oturmuş.

  YanıtlaSil
 8. Kesinlikle katılıyorum Meryem Uzerli konusunda sana.. Bence de çok başarılı oynuyor Hürrem rolünü. Kanuni'nin başarısında çok etkisi olan önemli bir tarihi figür olduğunu da düşünüyorum Hürrem Sultan'ın. Ve bence Osmanlı'nın en akıllı ve şanslı (daha doğrusu şansını kendi yaratabilmiş) kadını.

  YanıtlaSil
 9. Sevgili Zeugma,
  Ben hiç bir dizi filmi izlemiyorum! ama aklımda hep "Muhteşem Yüzyıl" filmini izlemek var...fragmanlarını izlemiştim...hk.da söylenilenler iyi/kötü!...kulağımda olmakla birlikte...kostümler, dekorlar ve gerçek tarihi mekanlar eşliğinde ve tarihe damgasını atmış bir konu olduğu için...hele ki film hk.da yazdıklarını okuduktan sonra...en kısa zamanda int.'de eski bölümlerini izleyip filme yetişebileceğimi ümit ediyorum...

  Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim...
  Sevgilerimle güzel bir haftasonu dilerim...

  YanıtlaSil
 10. Bu yazıyı okuyana kadar tek bildiğim Hürrem'e dair, "Sülüüüman, sülüüüman" deyişiydi yahu! :D

  YanıtlaSil
 11. Meryem'i merak ettim simdi. Anlattigina gore bu rol icin bicilmis kaftan.
  Hurrem Sultan, tarihi degistiren kadin. Her guclu erkegin arkasinda bir kadin yok mu? Hem akilli hem guclu bir figur. Cok hos bir yazi olmus. Eline saglik Zeugma'cim.

  YanıtlaSil
 12. siz hürrem sultanı baya sevmişsiniz ve gördüğüm kadarıyla iyi yönlerini yazmışsınız halbuki o osmanlı tarihinin yönünü değiştiren kadındır ve bu yön de osmanlıyı çöküşe götürmüştür. Tarih sahnesinde yaşadığı ve yaşatığı herşeyi bilmeme rağmen dizi de gösterilen hürrem sultanı ben de sevdim hatta ona yeri geldi acıdın aaa uğraşmasınlar şı kızcağızla bile dedim.
  Kızcağız !! hem de hürrem sultan gibi bir cadıya :))
  meryem uzerlinin o kadar temiz bir yüzü var ki bize bunları söyleten aslında odur.
  :)

  YanıtlaSil
 13. Hürrem sultan..
  ne guzel de anlatmıssın, cuk diye oturmus meryem uzerli bu role.. ey aşkk.. bı ımparatorlugu cokuse de goturse..

  YanıtlaSil
 14. Hürrem sultan..
  ne guzel de anlatmıssın, cuk diye oturmus meryem uzerli bu role.. ey aşkk.. bı ımparatorlugu cokuse de goturse..

  YanıtlaSil
 15. Kesinlikle bende katiliyorum Hürrem karakterini oynayan Meryem Uzerli cok dogru bir secim olmus.
  Diziyide begenerek izliyorum. Keske Sultan Süleyman´ida taninmayan yada son zamanlarda görmedigimiz biri canlandarsiydi.

  Hürremi de sadece dizide sevdim yanliz. Gercekte bu kadar hirsli bir kadinin Osmanli devletinin gidisatina iyi bir yön vermedigi kanisindayim.Mesela cok iyi yetismis halkin cok sevdigi bir Sehzade olan Mustafa´nin öldürülmesinde onun etkisi var. Sirf kendi oglu padisahlik tahtina otursun diye.
  Tarih kitaplarindan okudugumuz kadariyla yaziyorum tabii. gerci son günlerde okudugumuz tüm tarih bilgilerinin yanlis oldugunu söyleyip iyice aklimizi karistiriyorlar ama...

  Neyse en azindan dizi cok keyifli ve Hürrem cok sempatik:)

  YanıtlaSil
 16. Hürrem Sultan Dizisini bende beğeniyorum gerçekten.Her izleyişimde tebessüm oluşuyor yüzümde çünkü çekim yapılan yerlerden 100lerce defa geçtim 4 yıllık Topkapı Sarayı'nda çalışmamda ve Orda Rehberlik yaparken gelen yabancı heyetlerdekilerin en çok görmek istediği yerde Harem Kısmıydı ve en çokta sorulan soru Hürrem Sultan'ın odası neresiydi diye?

  Yazını çok beğendim Zeugmacım.Hasekilerle ilgili bir ekleme yapayım bende.Hasekilere has gelin denmesinin bir diğer nedenide erkek çocuk vermeleridir çünkü böylelikle şehzade annesi olup ilerde Valide Sultan olup Haremdeki en güçlü kadın konumuna çıkabilirler..O yüzdende Valide Sultanlar Hasekileri her zaman kendilerine yakın tutmuşlardır..


  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 17. ben Tibet'ten fırsat bulupta düzenli dizi izleyemiyorum zaten. bütün diziler bölük pörçük bende. ama elimden geldiğince bu diziyi izlemeye çalışıyordum. senin de seviyor olman hoşuma gitti ;)

  YanıtlaSil
 18. Diziler hiç çekmedi ilgimi hiç bi solukta izlemedim mesela..

  Bu da benim için ilkti..Katılıyorum Zeugma'cım:))

  YanıtlaSil
 19. @ guneş ;
  O replik gerçekten çok hoş güneş :)
  Adını koyan ve kendini seven koskoca bir padişah :)

  @ Funda ;
  Benimle aynı fikirde olmana sevindim Fundacım. Eleştirilecek yeri olsa olsa sefer- savaş sahnelerinin biraz zayıf kaldığı..

  @ içimden geldiği gibi ~~~ ;
  Heyecanla izletiyor kendini Hürrem. En büyük başarı onun :) Eleştiren eleştirsin. Bana kalırsa ''Hanımın Çiftliği''ndeki Özgü Namal bile rolüne çok uygun değil. Boyu kısa her şeyden önce. Birkaç bölüm izleyip bıraktım bu yüzden :)

  @ neslinnce ;
  Senin de ağzına sağlık...
  Daha önce şarkıcı-mankenlerden biriyle yapıldı aynı dizi. Hiç izlemedim..
  Sürprizin güzelmiş. Devam :)

  @ karamel mutfak ;
  Sinema ve tiyatro sanatçılarına, bu işin eğitimini alanlara sözüm yok. Halit Ergenç ''Tiyatro oyunculuğu'' mezunu örneğin. Yine de bu kadar sık yer almamalı her dizide, haklısınız.
  Hürrem neler yapacak bakalım daha?

  @ Nehir İda ;
  Gerçek Hürrem'i çok hırslı ve acımasız bir kadın olarak biliyordum. Bu diziyle biraz yumuşadım :) Ben teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 20. @ K.C.S.
  Neresine öfke duyuyorlar onu anlamadım. Gayet başarılı bir dizi.
  Ve bence bu diziyi sürükleyen en önemli figür Meryem Uzerli.

  @ Imge;
  İstendiğinde olabiliyormuş demek ki sevgili Imge. Popüler yüzlere ezbere rol verilmemeli.
  Hürrem'in Kanuni'nin başarılarında etkisi çok büyük. Hırslı ve çok zeki bir kadın olduğu da.

  @ Esmir
  Çok uzun bir süredir ben de izlemiyordum sevgili Esin. TV ile aram çok kötüydü. İlk kez bu sezon 2 dizim oldu. (Bir klasikten uyarlama olduğu için ve yine tanınmamış oyunculara rol verildiği için) Karamazov Kardeşler ve Muhteşem Yüzyıl.
  Bence söylediğini yap. Tarihi ve Hürrem'i çok güzel yansıtan bir yapım...
  Ben teşekkür ederim, sevgiyle..
  Güzel bir hafta dileklerimle...

  @ Modafobik ;
  Tunacım, minicik blogger arkadaşım; siz okulda Tarih dersi görmüyor musunuz? Yoksa daha oralara gelmediniz mi? (:
  Hürrem çook cadı!!! (:

  @ didem ;
  Aynen öyle.. Çok başarılı. Soluk soluğa izliyorum, inan :)
  O olmasaydı Kanuni ''Cihan Padişahı'' sıfatını alır mıydı ki?
  Teşekkür ederim paylaştığın için didemcim.

  YanıtlaSil
 21. @ İrma ;
  Dikkat edersen Hürrem'i değil de Meryem Uzerli ve performansını beğendim, muhteşem buldum :)
  Hürrem Sultan'ı entrikalar çeviren, hatta dizideki o küçük Mustafa'yı babasına, yani Kanuni'ye öldürten, acımasız, gözünü hırs bürümüş bir kadın olarak biliyordum.
  Göz ardı edemeyeceğimiz olumlu yönleri de var ama. Hayırsever oluşu örneğin. Kanuni'ye çok yardımcı oluşu..
  Hürrem'in yüzü Meryem kadar güzel değil. Bunun bilinciyle izliyorum, merak etme ;)

  @ Pırıltılı cadı ;
  Oyunculuğuyla diziyi ve tarihi sevdirdi bir kere Pırıltılım. Cuk oturdu, doğru.
  ''Ey aşkk bir imparatorluğu yükselişe götürdün'' de diyebiliriz :)

  @ sünter ;
  Meryem Uzerli Alman asıllı . Aksanı çok uydu özellikle :) Kanuni yerine karayağız ve tiyatro eğitimi almış başka biri tercih edilebilirdi, haklısın.
  Dizi çok keyifli, Hürrem çok sempatik..
  Katılıyorum :)

  YanıtlaSil
 22. @ Leon ;
  Topkapı Sarayı'nda mı rehberlik yapıyordun demek? Ne kadar güzel bir şey bu, çok şanslısın :) Topkapı'ya bir dahaki gidişimde benim de ilk görmek isteyeceğim yerdir Hürrem'in odası. Daha öncekiler Kaşıkçı Elması vs. derken gümbürtüye gitmiş :)
  Haseki'nin anlamını bu dizide Mahidevran'dan biliyorum sevgili Leon. Şehzade Mustafa'yı doğurduğu için Valide Sultan pek seviyor, doğru.
  Teşekkürler, sevgiler...

  @ Tibetin annesi ;
  Benim de senin seviyor oluşun hoşuma gitti gerçekten Sibelcim ;)
  Sevgiler...

  @ İ.x.İ.r ;
  Benim de, sormaa... Aynı yüzler, kötü senaryolar...
  İlkin olmaya değiyor, devam ixircim..
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 23. Bir müddet buralarda olamayacağım.
  Merak etmeyin sakın.

  Sevgiler gönderiyorum hepinize...

  YanıtlaSil
 24. vayy bee ne kadınmıs gercekten. Bende dızıde meryem'ın oyunculugunu cok begenıyorum yalnız artık suluman demesın yahuu, o kısım bana bıraz ıtıcı gelıyor acıkcası :)

  Sevgıler
  Zeynep

  YanıtlaSil
 25. Merhaba,have a nice day.
  Regards from Thessaloniki.
  kostas

  YanıtlaSil
 26. Hürrem hakkında pek çok şey biliyordum ama dizi bilgilerimi tazeleme imkanı ve yeniden tarihe ilgi duyup araştırma isteği yarattı bende.. paylaşımına da teşekkürler.. bu arada blogun ve paylaşımların çok hoşuma gitti...

  bebegimincicileri.blogspot.com

  YanıtlaSil
 27. dizi ile ilgili tek gözüme çarpan olumsuzluk, kıyafetleri daha çok ingiliz saray kıyafetleine benzemesi... ben daha çok kaftan ve içine iç etek ve buna benzer kıyafetler giyildiğini okumuştum bazı kaynaklarda...

  YanıtlaSil
 28. Hürrem Sultanın kitabını okuduğumda da çok etkilenmiş, hatta bir film izlermişcesine gözümde canlandırmıştım. Şimdi ise o filmi izliyor olmak benim için büyük bir keyif. Her ne kadar eleştirel yorumlara konu olsa da tarihimiz bunlara tanık olmuş. Ders çıkarılması gereken çok şey var öncelikle onları fark etmek çok daha önemli. Yani bakmak ile görmek arasındaki ince çizgiyi fark etmek!
  Ayrıca Meryem'in performansı ve yapımcının kast seçimi tek kelime ile mükemmel bunu da göz ardı etmemek gerek;)

  YanıtlaSil
 29. ElayZa ;
  Hoşgeldin Zeynep,
  Haklısın Sülüman demesin, ben de itici buluyorum bu sözcüğü :)
  Ama anında Salomon ile özdeşleştirme ve normal görme gibi çare buldum.
  Sevgiler...

  kostas ;
  Hi :)
  Your photograps are really very nice kostas.
  Thanks. Regards from Turkey...

  YanıtlaSil
 30. EMİNE ÖZTÜRK ;
  Hoşgeldiniz.
  Dizi ile ilgili tıpkı benim durumuma düşmüşsünüz. Bilgileri tazeleme, eşleştirme ya da yanılgıya düşme vb..
  Blogumu beğenip değerli sözler sarfettiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Dizideki kıyafetleri ben de başlangıçta yadırgadım. Kadınların hepsi şatafatlı ve göğüs dekolteli kıyafetler giyiyor. Hürrem'in bu tarz bir kıyafetle yapılmış bir tablosu yok örneğin.

  Benhurum ;
  Aynı görüşlerdeyim Ayşencim.Çok ders alınası kesitler var. Özellikle de kadınlar arası kıskançlık ve rekabet arşa çıkmış. düşünsene özellikle Mahidevran bu uğurda Hürem'e öldüresiye dayak atacak ve onu zehirletecek cesarete ve potansiyele sahip :)
  Meryem Uzerli çok isabetli bir seçim haklısın..

  YanıtlaSil
 31. aynı fikirdeyi ve bir dip not düşeyim; Hürrem Osmanlı'daki cariye pazarını da kaldırtmıştır

  YanıtlaSil
 32. Hiç tasvip edilmeyecek böyle bir şeyi kaldırtmakla ne iyi etmiş.
  Helal olsun ona...

  YanıtlaSil
 33. Ben de şimdi okuyunca yorumlara çok şaşırdım:
  Hani adam karısını aldatınca diğer kadın suçlanır da erkeği kimse suçlamaz ya? Kanuni kendi öz oğlunu öldürtmüş Hürrem suçlanıyor. Pes yani!
  Üstelik asırlarca hüküm sürmüş bir imparatorluktan, köle olan ve hür olsa bile saraydan dışarı tek başına burnunu çıkartmayan bir kadından bahsediyoruz. Bu imparatorluk erkek egemen bir sistemde işlemiş ve kadınlar sadece köylerde özgürlermiş. Şimdi böyle bir imparatorluğun çöküşünden de kadınları ve özellikle de tek bir kadını sorumlu tutuyoruz.
  Zavallı padişahlar, zavallı acınası korunmasız Kanuni, zavallı imparatorluk yöneticisi diğer erkekler! Çok üzüldüm her biri için. Nelere mal olmuş bu Hürrem meğerse?

  YanıtlaSil
 34. Dizi ilerledikçe sevmemeye, sinir olmaya başladım ben de..
  ''Üç Günde Büyüyen Şehzade Muhteşem Mustafa'' diye yeni bir yazı yapıp gördüğüm çarpıklıkları yazdım bu kez.
  Ve artık eskisi gibi izlemiyorum.Sinirlerim bozuluyor!
  Her şeyden öte; öyle hayat mı olur ya! Sürekli öldürülme, zehirlenme, kelle uçurulma korkusu..
  Hanedanlık üyeleri kendilerini Allaha eş tutuyorlarmış neredeyse.
  Saltanatın daniskası.
  İyi ki öyle bir dönemde yaşamadık!

  YanıtlaSil