2012/06/24

Diplomalı İşsizler

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre üniversite diplomalı işsiz sayısının her yıl giderek arttığını biliyor muydunuz? Üniversite mezunu olup da iş bulamayanların sayısının 500 bine yaklaştığını..?

TÜİK 2011 rakamlarına göre üniversiteyi bitirip herhangi bir iş bulamayanlar arasında 164 bin kişi ile iş ve yönetim bölümlerinden mezun olanlar birinci sırada. İkinci sırada 57 bin kişiyle öğretmenlik ve eğitim bilimleri okuyanlar, üçüncü sırada ise 45 bin kişiyle mühendislik bölümleri mezunları var.

Tabii bu rakamlara mezun olduğu alan dışında iş bulup çalışanları dahil etmiyoruz.

''Her Vilayete Bir Üniversite'' sloganıyla çıkılan yol ve sonuçları sanıldığı gibi güllük gülistanlık değil gördüğümüz üzere. Çevremize baktığımızda da bunu rahatlıkla anlamamız mümkün.

Üniversitelerin bu günlerde art arda gerçekleştirdikleri mezuniyet törenleri sonrası,
''diplomalı işsizler ordusuna yapacakları katkı''
nın minumum düzeyde olmasını dilemek dışında ne yapabileceğimizi bilen var mı?

Görsel:Kürşat Zaman


26 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Madem ihtiyaç yok, bu kadar mezun neden verilir?
   Öğretmen olmak üzere eğitim almış olanların ataması neden yapılmaz?
   ''Genç nüfus işsizlik oranı'' olarak dünya genelindeki en yüksek ortalamaya sahip olduğumuzu, en yoksul ülkeleri bile geride bıraktığımızı biliyor muydun peki?

   Eğitimli işsiz olmanın neresi makul anlamıyorum. İlgili alandan diplomasını almış, eğitimli, genç bir insanın üretimden, çalışmaktan uzak kalmasının başta ruhsal açıdan olmak üzere bir yığın sorunun içine düşeceğini neden aklınıza getirmezsin?

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  4. İlkokul mezunu işsiz mi? Ben de öyle bir şey söylemedim. Ha, kafası basmıyordur, ilköğretim sonrasını okuyamaz, başaramaz, işte sana eğitimsiz işsiz.
   Senin dediğin şekilde ''bi şekilde eğitimli olmak'' ise amaç, insanlar oturur evinde bol bol kitap okur, öyle de olur değil mi?
   Benim söylediğim, aileler çocuklarını maddi manevi binbir sıkıntıyla üniversitelere gönderiyorlar. ''Eğitimli işsiz'' olsun diye mi? Yeni mezun bir insanın hayalleri idealleri nerede?

   ''İşsizliğe çözüm bulunsun'' söylemin tamam da ''Eğitimli işsizler olması makul'' olmadı orada. Makul= Akla uygun, mantıklıca anlamı içerir. Beden Eğitimi Öğretmenliğinden mezun arkadaşlarım vardı. Evlendiler, tam 10 yıl tayinleri çıkmadı. Kadın Adidas mağazalarında tezgahtarlık yapıyordu. Eşi yüzme hocalığı, vb geçici işlerde sürekli.. sürekli kavga ediyorlardı, bunalımdaydılar çünkü. Bu çok basit bir örnek. BİM mağazalarında çalışan tezgahtarlara bir sor bakalım, nerelerden mezunlar. Kamu yönetimi mezunu bir kız öğrencim benzinlikte kasiyerlik yapıyor. asgari ücret bile alamıyor. Şehirlerarası otobüs yolculuklarındaki muavinlere bir sor, nereleri bitirmişler.Daha binlerce örnek var böyle. İnsanlar aç kalmamak için çalışıyorlar. Güzel bir şey mi bu? Neresi makul söyler misin?

   Eğitimsizliği onaylamıyorsun demek.
   Peki... Bundan sonra ayakkabı boyacıları bile üniversite mezunu olur. Zaten onların arasında da epeyce vardır, merak etme...

   Sil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  7. Kafası basmayan nasıl okuyacak söyler misin??
   Hayret bir şeysin ya!
   Senin kafan bastı, okudun, öğretmenlik diploması aldın da ne oldu peki?
   Neyi savunuyorsun?

   Sil
 2. Genelde insanlar bir bolum bitiriyor ama o konuda calismak istemiyor. O da bir etken olabilir mi? Populer olusundan yada getirisi yuksek diye dusunup egitim aliyor sonra da ideallerine uymayinca aldigi egitimden faydalanamiyor yon degistiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aile baskısı ya da puanının yetmemesi sonucu o dediğin de olabiliyor Didemciğim. Yön değiştirip yetenekleri doğrultusunda bir geçiş yapmışsa ne âlâ tabii. Yoksa hayatı boyunca sıkıntısını çekiyor.
   Benim asıl söylediğim, sistem yanlış. Durmadan mezun verip ortalığa salmak hiç iç açıcı değil.

   Sil
 3. aaa! ülkemizde her okuyan iş buluyor, milli gelirimiz arttı, kahvelerde oturan sayısı neredeyse yok denecek kadar az!!! cık cık cık!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, aynen öyle. Yüzbinleri aşmışlar Sibelciğim.Yazıktır ya..
   Kürşat arkadaşımız ne kadar güzel çizmiş durumu baksana.

   Sil
 4. Çünkü hala eğitim ve öğretimi birbirine karıştırıyoruz...

  İlkokul çağından tutunda lisans, doktora, nereye kadar giderse; salt bilginin yeterli olacağını düşünüyoruz. Oysa bilgiyi işleme ve karakter geliştirme gibi şeyler sadece eğitimle olur. Maalesef bizde de öğretim var ama eğitimi bırakalı çok uzun zaman oldu...

  Dipnot: Ben de eğitimsiz işsizlerdense eğitimli olanlarını tercih ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okullar ''Eğitim ve Öğretim Yılı'' diye başlar; ama dediğiniz gibi eğitim yanı hep eksiktir. Müfredata uymak esas alınır. Genç beyinlere birçoğu hayatın hiçbir alanında işe yaramayacak bilgi yüklemeye bakılır sürekli. Teoride ne varsa tıkıştırılır, pratikte fazla bir şey yoktur.
   Almanya'nın eğitim sistemi çok hafiftir. Sanat dersleri ağırlıktadır. Tiyatro ve bale dersleri bile konulur ki öğrenci nefes alsın, kendine gelsin, hafiflesin. Kültür dersleri bizdeki gibi çok yoğun değildir. Lise bitiminde ise Abitur denilen bir sınavla öğrenci devamını üniversite mi okuyacak yoksa kısa yoldan uygun bir eğitimle meslek mi edindirilecek ona bakılır...

   Dipnot: Eğitimli olsun, ama işsiz kalmasın. Herkes kendi kapasitesine ve eğitimine göre bir işe girebilme imkânı bulsun. Ülke kalkınsın..

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Kimseye hesap sorduğum falan yok benim. Asıl senin öyle bir halin var. Yazdıklarını dikkatle gözden geçirecek olursan anlayacaksın bunu.
   Ben sadece savunduğun düşüncelerine kendi düşüncelerimle yanıt verdim. Kaba bir dille, absürd bir şey yazdığımı kimse söyleyemez. Senden hesap sorduğumu hiçkimse söyleyemez. Yanıt verirken biraz daha nazik üslup kullanırsan sevinirim. Bu şekilde olmadı!
   Erkan Bey de seninle aynı şeyi onayladığını söyledi. Ona verdiğim yanıta bakarsan neden böyle düşündüğümü daha iyi anlarsın.

   En son fikrimi soracak olursan:
   Ataması halen yapılamamış bir öğretmen olarak bu zihniyette olman beni çok şaşırttı açıkçası. Oysa bu duruma ilişkin çözümler duymak isterdim senden.
   Ama şaşırtmaması da gerekir aslında...

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Her şeyi tersinden anlayan, aka kara diyen bir yapıya bürünmüşsün, ne diyeyim?
   Benim söyleyecek sözüm az falan değil, bunu bil yeter.

   Bir önceki posttaki yorumlarını şaka olarak algılayıp şakayla karşılık verdim. Ama bu kez dozunu kaçırdın.

   Seviyeyi daha fazla düşürmeye gerek yok. Kimin ne yazdığı ortada...

   Okuyanlar karar verecektir!

   Sil
  2. Diplomanı boş saydıkları için çığlıklar atıyorum ben burada.
   Bunu anlayamadın bir türlü, yazık!

   Sil
  3. Yorumları silmek neden?
   ''Okuyanlar karar verecektir'' dedim diye mi?
   Yerinde olsam düşüncelerimin arkasında olurdum her daim.
   Halbuki sen kolayı seçtin.

   Sana teşekkür ediyorum, biliyor musun?
   El attığım konunun mağdurlarından biri olarak girdiğin ruh halini sergilediğin için.

   Sil
 6. Sevgili Zeugmacığım;

  Saçma gelecek ama beyin fırtınası yaptığımızı düşünerek, herkesi üniversite mezunu yapmama önerisinde bulunuyorum. Kötü fikir bence de ama üniversiteler liseye döndü (maalesef). Üniversiteden kimlerin mezun olduğunu bir görseniz üzülürsünüz. Her ile bir üniversite yapıldı mertlik bozuldu. Ara eleman yetişiyor mu? Bence hayır. Hala bu ülkede inşaatlarınızı, evinizin elektrik su tesisatlarını, doğalgaz bağlantılarını ve daha sayabileceğim birçok yaşam alanınızı eğitimsiz ara elemanlar düzenliyor. İşte bu yüzden böyle bir teklif veriyorum.

  Sevgilerimle....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Aslıcığım,
   Üniversitede görevli yetkin bir ağızdan bunları duymak ne iyi geldi. İşte ben de tam bunu söylüyorum. Yaptığı işin eğitimini almamış o ''ara elemanlar'' yüzünden hayatımız Allah'a emanet.
   İstihkam edilebilecek sayıda mezun versin üniversiteler. Her ile olması neyin çaresi? İş nerede? İşin ruhsal boyutunu ise hesaba katan hiç yok!
   Çok teşekkürler Aslıcığım..
   Sevgiler...

   Sil
  2. Üstte kullandığım ''istihdam'' kelimesini aceleden ''istihkam'' olarak yazmışım. Düzeltilirim...

   istihdam: Bir görevde, bir işte kullanma. Emeğin üretim sürecinde kullanılması, işlendirme..

   Sil
 7. Değerli blog yöneticisi paylaşımlarınız çok dikkat çekici,bizde sitemiz Burun ameliyat olarak blogunuzu hergün takip ediyoruz.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba,
  İlginiz, değerli sözleriniz ve ziyaretiniz için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil