2013/08/18

Assos Antik Kenti 1

Eski Yunan Uygarlığı'ndan kalma, günümüzde Behramkale ismiyle anılmakta olan ve tarihi dokusunu bakir bir şekilde korumayı başarmış antik kentlerden biri olan Assos'tayız.
Binlerce yıldır yıkılmadan ayakta kalabilmiş sütunların arasından göz kırpan doyumsuz manzara iddia ediyorum ki başka hiçbir antik kentte, hatta dünyanın hiçbir yerinde rastlayamayacağınız kadar büyüleyici...

Buradaki muhteşem manzara, eşsiz fotoğraflar çekmek ya da resim yapmak isteyenlerin kompozisyon malzemesi aynı zamanda. Ya da kendinizi adeta o dönemlerde yaşayan bir tanrı veya tanrıça gibi hissederek güneşin batışını seyretmek.
Kelimenin tam manasıyla ''doyumsuz'' bir haz burada olmak...

Assos'un en uç noktasına inşa edilmiş Athena Tapınağı. Zirveye...

Athena Tapınağı'ndan görünen eşsiz manzaranın sol tarafa düşen yanı...


Tapınağın sağ tarafı. Kuzey Ege'nin ve Edremit Körfezi'nin o muhteşem panoraması...

Tapınağın hemen ön kısmından kuşbakışı görünen antik liman (Yakınlaştırılmış çekim).(Devam Edecek...)20 yorum:

 1. Tatilde misin hala. Öyleyse harika.
  :)
  Gidip beğendiğim yerlerden biridir Asos ve hayal gücümü harekete geçiren..
  Devamını bekliyoruz..
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, tatildeydim, yeni döndüm. Bu yıl leyleği hep havada görmüşüz:)
   Uzun bir süre bloga ve yorumlara da yetişemedim o yüzden
   Assos'un hayal gücünü çalıştırması konusunda son derece haklısın. Sessiz, dingin, mistik. Özellikle senin her yıl gitmen tam bir doping olur;))

   Sil
 2. Assos'a gitmiştim.Hem de bir bahar zamanı,o zaman ki erkek arkadaşım teyzeden bana saçlarım için papatya tacı almıştı.Beni anılara götürdün.Hele 2,ci fotoğraf aslında bir yarın ucu,rüzgarın esişi kalbinizi heyecanlandırır.Belki de Paris ,Helena'yı orada gördü ve büyülendi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Assos'ta papatya tacı takan bir genç kız. Süpermiş!
   Benim 2. gidişim ama papatya tacı olayına hiç rastmadım. Baharda gitmekle alakalı olsa gerek. Assos'a gitmiş bir insan, oradaki mistik havayı ve büyülü manzarayı hayatı boyunca unutamaz bence de.
   Paris Helena'yı tam olarak orada mı gördü bilinmez ama mitolojiye göre aralarındaki ilgi şu şekilde:
   Afrodit, Hera ve Athena arasındaki dünyanın ilk güzellik yarışmasının burada yapıldığını görürüz. Hikâyeye göre Tanrılar, Thetis ile Peleus'un düğünü için toplandıklarında, düğüne davet edilmeyen Eris (Nifak), Athena, Hera ve Afrodit'in bulunduğu yere altın bir elma atar. Elmanın üzerinde "en güzeline" yazılıdır. Üç tanrıça arasında "en güzel benim" tartışması başlar. Zeus, en güzelin seçilmesinde hakem olarak İda Dağı'nda bulunan Paris'in görevlendirilmesini buyurur. Tanrıçalar, Paris'in önünde güzellikleriyle övünüp, ona armağanlar vaad ederler. Hera, Paris'e kendisini seçmesi durumunda evrenin krallığını; Athena savaşta yenilmezliği; Afrodit ise kadınların en güzeli Helena'nın aşkını vaad etmektedir. Bunun üzerine Paris, üç tanrıçadan en güzelinin Afrodit olduğuna karar verir ve altın elmayı ona verir.

   Sil
 3. Bak şimdi burayla ilgili de şöyle bir anım var. Babamın Assos'da yazlığı olan arkadaşlarına gitmiştik, oğulları benim yaşımda. O, kardeşimle bana dolaştırmıştı burayı. Yerde minik bir delik vardı, kardeşimle o bu deliğe girip içini dolaştılar. Gençlik işte, şimdi benim oğlanları hayatta sokmam oraya. Neyse, bu iki deli , eski kanalizasyon olduğunu düşündüğümüz delikte giderken, kendi kendilerine düşünmüşler: " Yahu şimdi bu yer yıkılsa da mefta olsak tam anlamıyla *ok yoluna gitmiş olacağız ha!" :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanrım ne kadar tehlikeli!! Bence bu anı Assos denince ilk akla gelenin olacak ömür boyu. Kaç bin yıl önceki kanalizasyona girmek!!?? Tüylerim ürperdi birden!

   Sil
 4. Assos, tarihi dokusuyla, coğrafyası ve deniz ürünleri ile ve daha pek çok alternatifi ile..tatil için harika bir seçenek.. En son geçen sene Çanakkale-Gelibolu ve çevresine yaptığımız tatilde gitmiştik Assos'a.. Gün batımına karşı, yediğimiz harika balıkların tadı hala damağımda.)Manzara tarifsiz. Gerçekten memleketimizin dört bir yanı cennet. Şanslıyız çok.. Yeni eğitim-öğretim yılına girmeden önce, iyi bir doping yapmışsınız. Sizin adınıza çok sevindim Zeugmacım..Tatil yazısının devamını bekliyorum..
  Sevgilerimle, iyi haftalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''En son'' dediğine göre epeyce gitmişsiniz o zaman. Ne güzel.
   Bence de her bakımdan harika bir seçenek. Her yönüyle muhteşem bir doku var orada. Kafa dinlemek, hafta sonu geçirmek, balayına çıkmak isteyenler için de ideal. Dediğin gibi, özellikle gün batımı doyumsuz.
   Bizim vatanımız cennet gibi, sahiden çok şanslıyız Esinciğim. Ama kıymetini bilen mi var? İçindekiler birbirini yiyor hiç durmadan :(
   Çok gezmekten dolayı uykusuzluk ve biraz yorgunluk olabiliyor; ama ruhen dinlenmek var ya, işte o her şeye bedel. Tam bir doping, aynen.

   İyi bir hafta sonu diliyorum şimdiden.
   Sevgiler Esinciğim...

   Sil
 5. Antik kenti eşsiz manzarasıyla tarihin ve mavinin kadrajından tekrar anımsayarak izlemek çok güzeldi.

  Paylaşım için teşekkür eder, iyi bir hafta dilerim.
  Esen kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size yeniden aynı duyguları yaşatabilmek de benim için çok güzeldi.

   Ben de ziyaretiniz için teşekkür eder, huzurlu bir hafta sonu ve esenlikler dilerim.

   Sil
 6. Assos'un 1986 model halini hatırlıyorum. O günkü hali bugünden çok çok daha el değmemişti. Çivi çakılmıyordu. Turistler için tuvalet yapımına bile izin verilmiyordu. Toprağa dikilmiş derme çatma bir iki tahtayı paravan olarak kullanarak hacet ediyordu(k) insanlar. Bir de deniz içindeki taşalara çıplak ayak kaymadan basıp gidenlere ödül veriliyordu. Sonra tekrar 20 yıl önce gittim, gördüğüm haliyle çok bozulmuştu. Bir de yanlış hatırlamıyorsam, Athena Tapınağının yakınında ve hatta görünüründe Murat Hüdâvendigâr Camii vardı. Yukarıdaki köyün yapı taşlarına dikkat ettin mi? Hepsi antik kentin ve tapınağın taşları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar ilginç bilgiler bunlar. İlk kez duydum ve çok şaşırdım. Sanırım başka bir yerden bu bilgileri edinmek mümkün değil, hiç bahsedilmiyor.
   Tuvalet yapımına izin verilmemesi hangi kafadan çıkmışsa pes doğrusu! Hüdavendigar Camii ise bir sonraki postumda baştan 3. büyük fotoğrafta.
   Köyün yapı taşlarına elbette dikkat ettim. Antik limandaki taşlar da aynen o dönemden kalma.
   Ben Assos'a ilk kez bundan 10 yıl kadar önce gitmiştim. O zamanlar limanda otel olarak sadece ''Kervansaray'' vardı ve Assos resimlerinde orayla özdeşleşmiş tek yapıydı. Şimdi epey çoğalmışlar ama sit alanı olduğu için yine oradaki dokuya ve yapı taşlarına aykırı hareket etmemek şartıyla..

   Sil
 7. Yararlı paylaşımın için teşekkürler Sevgili Zeugma. Bu arada Edremit Asos gözümde tütüyor resimleri görünce içim gitti resmen:(
  Dostlukla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim sevgili Dilek Hanım. Gözünde tütmeyecek gibi değil gerçekten.
   Orayı görüp de vurulan ve köye yerleşen birçok İstanbullu aile varmış nitekim. Yine gidersin inş. Neden olmasın?
   Sevgiler...

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Teşekkürler Sibelciğim.
   Her şeyin bir sonu var. Sizin tatil gibi bizimki de bitti :)

   Sil
 9. bende tekrar dolaştım.benim tatil de bitti:)
  sevgiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin o zaman :)
   ''Tekrar dolaştım'' derken Assos'u mu tekrar dolaştın Tolga?
   Sevgiler.

   Sil
  2. hoşbulduk:)
   evet burada assos'u tkr dolaştım.

   Sil
  3. Assossever Tolga :)
   Bir kez gören tekrar görmek istiyor gerçekten ;)

   Sil