2017/04/25

Erguvan Vakti

Nisan ayı sonlarında başlayıp mayıs başına kadar çiçek açan ve çiçeklenmesi yalnızca iki hafta süren erguvanlarla ilgili planlarım vardı. Özellikle de şuradaki yazıyı hazırladıktan sonra...

O tarihlere rastlayan bir İstanbul gezisi ayarlayıp Boğaz'ı baştan başa kapladığı söylenen erguvanları dünya gözüyle bir görebilmek. Bunu gerçekten de çok istiyordum. Okuduğum yazılar mayıs geldiğinde İstanbul'da yapılacak en güzel şeyin bir sandal kiralayıp Boğaz'ın maviliğinde süzülerek erguvan sefasına çıkmak olduğunu söylüyordu.

En güzel seyrin bu şekilde gerçekleştiğini, erguvanların Boğaz'ın iki yakasındaki yemyeşil koruların arasından eflatun renkleriyle pamuk şekeri gibi etrafa gülümsediklerini anlatıyor, bu eşsiz manzarayı kaçıranların bir yıl beklemek zorunda olduklarını hatırlatıyorlardı.

Erguvandan çok etkilenen ve onu yalnızca resimlerden tanıyan ben, öneriyi çok cazip bulup aklıma yerleştirmiştim. Bu isteğimi gerçekleştirip erguvanlara gidememedim henüz; ama onlar bana geldiler:)

Hafta sonu yürüyüşünde karşıma çıkan sürprize bakar mısınız?Ağaçlar Boğaz'dakiler kadar büyük değillerdi belki; ama ben çiçeklerini iyi tanıyordum.

Hayatımda ilk kez erguvan görüyordum...

''Erguvan gören masum köylü'' modunda hayran hayran bakakaldım...


* * *

Aşkın, coşkunun, neşenin çiçeği erguvanların çiçek açma vakti.
Özellikle de İstanbul'da yaşayıp fırsatı olanlar... Kaçırmayın!


8 yorum:

 1. İstanbul Boğazı mükemmeldir şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şairlere ilham veriyormuş. O derece mükemmel...

   Sil
 2. Erguvani ilk defa yakindan gordum.
  Buymus demek!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyleyken sıradan görünüyor sanki.
   Asıl güzelliği ve özelliği koruları eflatuna boyamak sanırım.

   Sil
 3. Erguvanlar çok güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağaçta yetişen en güzel çiçeklerden:)

   Sil
 4. İstanbul'un "Erguvanlar zamanı vardı" değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Erguvanlar zamanı'' derken eski zamanları mı kastettin bilemedim; ama açma zamanları tam bu tarihlerde. Ah, şimdi İstanbul'da olup bir Boğaz turu yapmak vardı.

   Sil