2012/12/13

Maya Takvimi ve 21 Aralık

Bütün gerekçelerin Maya Takvimi'ne dayandırıldığı, insanların ciddi anlamda panik ve korkuya sürüklendiği görüşlerin, haberlerin, makalelerin ardı arkası kesilmiyor. 
Hatta konuyla ilgili ''2012'' adlı film bile yapıldı.
''Sadece bir kehanet bu'' diye gülüp geçmek isterdim. Ancak; kulaktan dolma bilgilere zerre önem vermeyen benim gibi birinin önüne çıkan ve hiç de yabana atılacak türden olmayan her yeni haber, ardından yaptığım araştırma ve edindiğim bilgiler ters etki yapmaya başladı. 
Açıkçası emin değilim artık...
Binlerce yıl öncesi yaşamış bir uygarlığın tarih vererek dünyayla ilgili olacakları sıralaması hiç de akla yatkın görünmüyor, değil mi?
Bence de öyle(ydi); ama artık öyle değil...
Size dünyanın gelmiş geçmiş en gizemli uygarlığı olan Mayalar'ın tarihinden, ardında hiçbir iz bırakmamalarından, Kripton'a benzeyen ve çözümü onyıllar süren tabletlerinin üzerinde neler yazdığından tek tek bahsetmeyeceğim elbette.
Beni ilgilendiren yanları; tabletlerde okunan bilgilerin ve çözülen bütün şifrelerin ezoterik bilgilerle birebir örtüşmesi, bunun dünyaca ünlü astro-fizikçiler tarafından bilimsel verilerle ortaya serilerek inanılmaz biçimde kanıtlanmış olması...

Mayalar o kadar gelişmiş bir uygarlık ki hesapladıkları Güneş yılı 365,2420 gün olarak görünüyor. Bizim Güneş yılımız ise 365,2422 gün. Bu demek oluyor ki Maya Uygarlığı hesabı ile bizimki arasındaki fark yalnızca 17 saniye, düşünebiliyor musunuz??!!

Peki, Maya Takvimi'ne göre 2012 yılı neden son yıl?
Bu takvime göre her 1.872.000 günde bir çağ atlanıyor. Daha önce dört kez gerçekleşen, dördüncüsünün sonunda tamamen dibe vuran insanlık, Beşinci Çağ'ın atlaması, yani dünyanın ters dönmesi suretiyle  yeniden yükselişe geçecek. Ayrıca önemli bir nokta daha var: 21 Aralık 2012 tarihinin kimi uluslara göre uğursuz, kimilerine göre kutsal bir gün olan cuma gününe rastlaması... Ve sonuç... 2012 yılının sonunda Dünya yeni bir başlangıçla boyut atlayıp yükselişe geçecek...
Güneş sisteminin bir kısmı Foton Kuşağı'na girdi ve dünyanın da girmesine çok az kaldı.

Foton Kuşağı'na girmemizden sonra neler mi olacak?
Dünyamızın ozon deliği kendiliğinden onarılıp tüm yaşam formları 3.boyuttan 5.boyuta geçecek. İnsanların 2 sarmallı DNA'ları ikişerli olarak birleşip 12 sarmallı bir DNA'ya dönüşeceği için çakraları açılacak. Dolayısıyla duyuları ve algılamaları yükselecek. Herkes birbirinin düşüncesini okuyabilecek. Bu sebeple önceleri bir kaos oluşacak, sonrasında herkes düşünce birliği halinde olacak. Ön yargı, yalan ve kötü düşüncelerin olmadığı bir ortama geçilecek. Herkes birbirinin aurasını görebilecek.


DNA'lardaki değişimden sonra insanlarda hiçbir hastalık kalmayacak. Ölümsüzlük olacak. Fiziksel dünyada kalmaktan vazgeçip başka bir boyuta geçmeye karar verilebilecek, bu ''ölüm'' şeklinde anılacak. Dünyada kalanlar ışıklı bir bedene sahip olacak, cennete benzeyen bu rengarenk dünyada zamanlarını çok güzel geçirecekler. Ve Foton Kuşağı, 2000 yıl sürecek olan bu boyut sonrası güneş sistemimizi terk edecek.

Nasıl ama? Değme senaristlerin aklına gelmemiş ayrıntılarıyla fantastik bir filme benziyor, öyle değil mi?
Şunun şurasında fazla bir şey kalmadı 21 Aralık 2012'ye...
Bekleyip göreceğiz....

Görsel: Kürşat ZAMAN

48 yorum:

 1. bu bir son değil, güzel bir başlangıç olacak!... ben heyecanla bekliyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesin ve net bir söylem. Dilerim öyle olur.

   Sil
 2. Eğer 21 Aralık bir kıyametse -ki benim inancıma göre bizden kimsenin o günü görmemesi gerekiyor- herkes ölecekse bunda üzülecek ne var. İki köydekiler kurtulacakmış! Sevdiklerim olmadan yaşayacağım bir hayat esas hiç bitmeyen bir kıyamet olurdu sanırım.

  Eğer senin yani Maya'ların kehanetlerindeki gibiyse de ne korku ne de endişe duymaya gerek var.

  İki türlü de endişe edilecek bir şey yoksa bu konu ancak popüler kültür tartışmasından öteye gitmiyor. Hatta Şirince'de olduğu gibi kapitalist kültürün yeni bir tüketim öznesi haline geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mayaların verdikleri detaylar ürkütücü boyutlarda.
   Kıyamet alametleri dediklerimizle de örtüşüyor üstelik.

   Tartışmalar bu kez popüler kültürü de aşmış durumda.
   Herkes ölecekse, dediğin gibi endişe etmeye gerek yok.

   Sil
 3. Kıyamet kopacağını büyük bir çoğunluk dalga geçmek amaçlı kullanıyor. Bunların başında da ben geliyorum. :)
  Kıyamet falan hikaye. Benim bildiğim kadarıyla da insanlığın form değiştireceği yönünde yorumlanıyor Mayaların 21 Aralık teorisi. Böyle bir şey olacağına da inanmıyorum ama olursa da hiç şikayet etmem, keşke olsa. :)

  Bir de bir rica da bulunsam, böyle şeyler okumayı seviyorum ben, eğer bu tarz bilgi, belge, internet sitesi linkleri vs vs vs kaynaklar varsa bana mail olarak atabilir misin?
  Biraz okuyup vakit geçiririm hiç olmazsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgür internetten indigo dergisine, derki dergisine bakabilirsin. bu konuda çok yazıyorlar.

   Sil
  2. Özgür, Tibet'in annesinin bahsettiği INDIGO Dergisi'ni ben de şiddetle öneriyorum.
   Ayrıca; Maya Uygarlığı-Vikipedi yazıp linki tıklarsan karşında dünya kadar kaynakla birlikte bir derya göreceksin.
   Bende farklı bir belge, kaynak, vb yok. Google'a tag'lediğim kelimeler sonrası açılan sayfalar, onların taşıdığı, yönlendirdiği sayfalar var. Yine de yazının altına birkaç link ekleyeyim en kısa zamanda.

   Sil
  3. İnternet kaynaklarını okuyorum ara sıra teşekürler o dergileri de okuyacağım...

   Sil
 4. Çok yaratıcı bir kurgu Zeugma'm ama nedense benim hiç inanasım gelmedi bu kurguya.aklımın ucuna dahi bir şüphe gelmiyor. Bu kehaneti duyduğumda aklıma bin dokuzyüzlü yıllarda dünyaya çarpması beklenen kuyruklu yıldız geldi. Hayat bizi nereye götürürse oraya gideceğiz, umarım iyi yerlere gideriz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aynen senin durumundaydım İlknurcuğum.
   Okuyup araştırdıkça kafam karışmaya başladı. Dün akşam NTV'ye konuk olan bir astrolog epey olumlu bilgi verdi bu arada.
   Umarım güzelliklerle dolu bir döngü başlar:)

   Sil
  2. inşallah canım , en güzel döngü bizimle başlar :)

   Sil
 5. insanlığın dibe vurması ...
  bunu kimse inkar edemez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de etmiyorum zaten Pınar.
   Hayırlısı...

   Sil
 6. her yerden bir ses geliyor sabırsızlıkla bekliyorum hislerim yanıltmaz beni ve ben hiç bişi olmayacak gibi hissediyorum ..
  e artık 22 aralıkta gelirsiniz bloguma dersiniz bana ne hissediyon şunla bunla ilgili:)
  şaka bir yana gerçektende bişi hissetmiyorum
  bekleyelim görelim derim
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, nereye baksan, neyi okusan aynı konu.
   Dayanaksız bir kehanet de değil üstelik.
   Canım, 22 Aralık'ta hepimiz sağ salim buradayız tabii ki.
   Ben daha çok, her zamankinden farklı bir şeyler olacak mı, onu merak ediyorum :)
   Sevgilerimle...

   Sil
 7. dediğiniz gibi Mayalar'ın astronomi ve matematikte, mimarlık ve sanatta en az günümüzdeki kadar ileri uygarlık düzeyinde oldukları kanıtlanmış. takvimleri günümüzde kullanılanlar kadar kesin sonuçlara götürüyor. insanın aklı karışıyor tabi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, aynen öyle.
   Beni en çok hiç iz bırakmadan yok oluşları düşündürüyor Tolga.
   Diğer medeniyetlerin kalıntıları kazılar yapılıp bir şekilde ortaya çıkarılıyor. Bunlardan arda kalan sadece tabletler. Nereye gittiler acaba? Devasa bir göktaşı gelip de bunları dünyanın derinliklerine, -misal mağma tabakasına kadar- göçertti acaba? :))

   Sil
 8. senin dediğin her şeye koşulsuz inanırım beeen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim sevgili İxirciğim :)

   Sil
 9. Güzel ve bilgilendirici bir post hazırlamışsınız ama ben bunların hepsinin büyük bir zırvalık olduğunu düşünüyorum. Çünkü her çağ atlandığında, insanlık daha da zalim ve acımasız olarak, medeniyet savaşlarının tuzaklarına düşmüştür.

  Güzel bir hafta sonu dileklerimle,
  Dostlukla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar'' diyesim geldi birden.
   Sözde medeniyet, medeni uluslar. Acımasızlıkta tavan yaptı hepsi. İnsanlık iyice dibe vurdu her yönüyle ya, belli de olmaz hani.

   Belki birkaç ufak değişiklik yaşanabilir o tarihte.
   Tarih yaklaştıkça iyice yoğunlaşıp tavan yaptı bu konu. Şehir efsanesi deyip geçmek de var; ama ilgilenmeden olmuyor.

   Ziyaretiniz ve görüşleriniz için teşekkür ederim.
   Mutlu hafta sonları dileklerimle...
   Ve dostlukla...

   Sil
 10. Aslında araştırmayı çok sevmeme rağmen bu konuyu araştırmadım hiç . Ne varsa görmem gereken onu göreceğim diye düşünürüm hep şimdi de böyle olacak sanırım.. Ne varsa onu göreceğiz. Ama bu çakra konusu dikkatimi çekmedi değil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben diyorum ki, sadece çakralarımız açılsın.
   İnsanoğlu kötü düşünce ve ön yargılardan temizlensin yeterli :)

   Sil
 11. tüm bu zırvalıklara inandığın kadar sosyalizmede inanabilseydi insanlık keşkede kalksaydı yeryüzünden ayrım gayrım senlik benlik, :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zavallı insanlık tam tersine inandı ve sosyalizmi yeryüzünden neredeyse tamamen kaldırdı oysa.
   Yaşadığımız ne varsa kapitalist toplumların ''en çok da ekonomik çıkarlarına dayalı'' anarşilerinden kaynaklı.

   Sil
 12. Çok fantastik gelişmeler olacak o halde desenize.
  100 yıl önce biri gelip televizyondan ve tüm dünyayı birbirine bağlayacak olan internetten söz etseydi, herhalde deli derlerdi ona. Onun gibi, ben bu yazılanların ve kehanet edilenlerin gerçekleşeceğini düşünüyorum. Umarım herşey iyiye döğru olur. Merak ettiğim ise 2000 yıl sürecekse bu dönem, sonrasında ne olacak? Mayalar ne demiş acaba bu konuda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dikkat edilirse bu yazıda ben ''Kıyamet kopacak'' benzeri bir cümle hiç kullanmadım zaten. Bir şeyler olacağına ben de inanıyorum; ama tam olarak ne zaman ve hangi tarihte emin değilim. Fantastik bir şeyler olacağı kesin. Biz görür müyüz göremez miyiz bilemiyorum :) Mayaların tabletlerinin çözümü 100 yıl sürmüş. İspat edilen kehanetlerinden biri dünyanın dört kez kutup değişimi geçirmiş olduğu örneğin. O çağda bu adamların elinde teleskop var mıydı da verdikleri rakamlar (ki ondalık sistem kullanıyorlar) ve kozmik bilgiler bu kadar kesin ve net örtüşüyor, asırlar öncesinden bunları söyleyebiliyorlar, akıl almıyor. Tabletlerde denizaltı ve astronot resimleri de varmış.

   Bu döngüye geçiş 21 Aralık tarihi ve Foton Kuşağı ile başlayacak diye biliniyor. Geçişin 6 gün süreceği ve karanlıkta kalınacağı da söyleniyor. Ve bir sürü fantastik değişim :)) Kıyamet değil zaten, büyük değişim. Başka bir boyuta geçiş olarak adlandırılıyor.

   Şu şekilde sıralanmış:

   1.Gün:
   21 Aralık 2012 Cuma Günü, kör bölgeye giriş yapılacak.
   Tüm canlıların beden tipi değişmesi.
   Hiçbir elektrik aygıtının çalışmaması.
   Tam karanlık

   2.Gün:
   Atmosfer basıncının düşmesi.
   Herkesin kendisini şişmiş hissetmesi.
   Güneş'in yeterli ısıtamaması, dünya ikliminin soğuması yani buzul çağı soğuğu.

   3.-4.Gün:
   Atmosferin şafak vakti gibi sönük bir ışıkla aydınlatılması.
   Foton enerji aygıtlarının çalışabilir hale geçmesi.
   Yıldızların yeniden gökyüzünde belirmeleri.

   5.-6.Gün
   24 saatlik gündüz Devresi'ne giriş.
   Kör noktadan çıkıp Ana Foton Kuşağı'na giriş.
   Tüm canlıların güçlenip zindeleşmeleri.
   Dünya ikliminin ısınması.
   Foton ışınıyla çalışan gemilerin uzayda yolculuk yapmaya başlaması.
   Telepati, Telekinezi gibi psişik yeteneklerin ortaya çıkması yani Uyanış, Süperbilinç.


   Nasıl ama? Bilimkurgu filmleri yanından bile geçemez değil mi?
   2000 yıl sonrası, bu boyut da sona erdiğinde ne olacak sorusunun yanıtı, işte o belli değil.
   Tabii İslam bilginleri henüz kıyamet alametlerinin hepsinin gerçekleşmediğini belirterek durumu reddediyorlar.

   Sil
 13. Bu konu üzerine hiç bir araştırma yapmadım ve açıkcası pek kaale almadım sevgili Zeugma..Ama güncelimizi çok meşgul eden bu konu hk.da hazırlamış olduğun post. ile de sayende bilgi edinmiş oldum.

  Dini, imanı ve tanrıları para olmuş kapitalist güçlerin. Emperyalizm ezilen toplulukların bu tip kehanetlere ve mucizevi güçlere çaresizlikten dolayı nasıl sarılacağını iyi biliyor!..Zenginlerin Tanrıları para..garibanın da elinde kalan tek bir dua!.Yine de her geçen gün dibe vuran şu dünyanın haline! Güzel bir rüya, ya da tatlı masallar ve hülyalı düşler kadar iç ferahlatan 'Foton kuşağının getireceği güzelliklere...ne kadar çok ihtiyacımızın olduğunu biliyor!.. ve 2013 yılının her birimize güzellikler getirmesini diliyorum...

  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 21 Aralık sıradan bir gün olursa Mayacılar ne diyecekler onu merakla bekliyorum.2013 yılında sağlık ve mutluluklar herkese Selamlar.

   Sil
  2. En iyisi hiç araştırma yapmamakmış aslında sevgili Esin. Bir kere başladın mı sonu gelmiyor. Bir de bakmışsın, hiç TV izlemezken bile konuyla ilgili haberlerin, açık oturumların başındasın saatler boyu. Aklın karıştıkça karışıyor.
   Öte yandan ''Zodiak birimlerindeki periyot kayışları''nı, Samanyolu Galaksisi'yle ilgili 2 derecelik bir sapmayı hesaba katıp yaklaşık bir siklus süresi olan 25.860 yılda %2lik hataya tekabül ettiğini, bu sürecin de kabaca 518 yıla karşılık geldiğini, 2012 yılına 518 yıl ekleme yapıldığında 2012+518=2530 yılının bulunduğunu söyleyenler de var.
   Bekliyoruz bakalım Esinciğim. 21 Aralık bir aşılsın, neler olacak, neler öngörülecek devamında...
   Umarım insanlık için güzellikler getirir ve hayırlısı ne ise o olur..
   2013 dileklerin için teşekkü ediyor, bilmukabele diyorum tabii...

   Sevgilerimle....

   Sil
  3. Adsız, merak etmeyen mi var?
   Hepimiz bekliyouz sabırsızlıkla :)
   İyi dilekler için teşekkürler, selamlar, sevgiler...

   Sil
 14. Sevgili Zeugma, sen aklı başında bir insansın bu anlatılanlara inandığını sanmıyorum nacizane fikrim kıyameti Allahtan başka kimse bilemez..vaktiyle kuyruklu yıldız çarpacak diye bir sürü takıntılı kişi gidip topluca intiharlar etti..ve yine takıntılı bir sürü kişi şirince yolunda..bana göre her ölüm bir kıyamettir. Bunlara takılmayın derim vitrin dolaşın sevdiklerinizi düşünün hayat çok güzel..
  sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Dilek, anlatılanlara inanıp da kıyametin kopacağını beklediğimi falan sanma zaten. Sadece ülkemizi ilgilendirmekle kalmayıp dünyanın gündemine bomba gibi düşen böyle bir konuyu ''mecburen'' inceleyip irdelediğimde kafam karıştı herkes gibi.

   Kutuplarda (Grönland'da özellikle) buzullar hızla eriyor. Bunun sonucunda kısa bir süre içinde denizler 7 metre yükselecek ve dünyanın birçok yeri sular altında kalacak. Tüm bilim adamları bunu onaylıyor. Bir nevi Nuh tufanı yaşanacak...
   Neyse...
   Ben burada keseyim gerçekten..
   Hayat çok güzel..
   Kuşlar, böcekler falan... :)

   Sevgiler...

   Sil
  2. Kafanın karıştığını biliyorum Sevgili Zeugma,bilim adamlarınada diyecek bişeyim yok..sadece o yıllardan günümüze kadar gelen söylentiler ve bir sürü tanrıları ve tapınakları olan mayalarıda takvimlerinide dikkate almıyorum..elbette incelemekte haklısın ama buzullar eriyorsa denizler yükselecekse bunda biz insanların sucu yokmu? ekolojik denge nerdeyse bitti...bende gecenlerde hardal gazının yan etkilerini dinliyordum tv de...çeşit çeşit silahlar kimyasallar üretilirken gıdaların genetiklerinle oynanırken hangi bilim adamı olumlu bakabilirki..dünyayı kıyamete biz insanlar hazırlıyoruz kısaca...
   boşver gitsin iyi geceler..

   Sil
 15. Bunun, ironik bir yazı olduğunu söyle Zeugma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne desem bilmem ki?
   İşin içine bilim girmeseydi de ''tamamen ironik'' diyebilseydim keşke...

   Sil
 16. ben kıyamet gününe inanıyorum:)
  sevgiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dine inanan birinin kıyamet gününe de inanması gereklidir zaten.
   Kıyamet, ''kıyam'' yani yeniden ayaklanma, yeniden diriliş anlamı taşıyor. Kıyamete inanan birinin ahirete de inanması gerekiyor.

   Sevgiler Tolga :)

   Sil
 17. Sevgili Zeugmacığım;

  Görünüşe göre kıyamete maya tutmadı. Öngörüler güncellenmiş olsun ve durum bilgisi vermiş olmak istedim. Artık Mayalar'a da cevabımız var. Nasrettin Hoca misali ya tutarsa dediler ama olmadı. Geçmiş olsun diyelim.

  Şimdiden yeni yılını kutlarım, kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Aslıcığım hoşgeldin...
   Maya tutmadı, Şirince'dekiler bugün saat 13:12 itibariyle mutluluktan birbirlerine sarılmışlar kıyamet kopmadığı için.
   Hadi inanan, inanmayan, kafası karışan herkese geçmiş olsun :))

   Bende senin yeni yılını kutluyor, sevgiyle kucaklıyorum...

   Sil
 18. Zeugmacım,Yeni yılını en içten dileklerimle kutlar sağlık ve huzur içinde bir yıl geçirmenizi dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebrucuğum, çok teşekkürler...
   Ben de senin yeni yılını kutluyor, ailen ve tüm sevdiklerinle birlikte sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum...

   Sil
 19. Maya takvimi bitti ama bişi olmadı size iyi seneler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bir şey olacak demedim ki :)
   İyi okuyun yazdıklarımı.
   Mayalar uygarlık seviyeleriyle aklımı karıştırdılar sadece.
   Yine de evrenin sonunun onların öngördükleri şekle benzeyen biçimde sona ereceğine inanıyorum.
   Size de iyi seneler...

   Sil
 20. Aslında mayalar tam olarak kıyameti kastetmiyor yani demek istediğim dünya tek bir merkezden yönetiliyor ve gündem değişme olayı gibi şeydi : )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şeyler kastetmişler; ama hangi tarihte ne şekilde olacağıkarışık :)
   Samanyolu Galaksisi ile ilgili 2 derecelik sapma = %2'lik hata ile ilgili belki de.
   Gündem değiştirmek adına yapıldıysa başarıldı sayılır.

   Sil
 21. Kelin ilacı olsa kendi kafasına çalarmış. 1000 yıl sonra olacağı bilecek kadar ilerilermiş de neden İspanyolların kendilerini yok edebileceğini bilememişler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İspanyollar kendilerini yok mu etmiş?
   O kadarını nereden bilsinler?
   Yalnız kendilerini müthiş bir uygarlık düzeyine getirdikleri kesin.

   Sil