2011/05/16

Püskevit Meselesi

Biliyorsunuz, kaç gündür gündemi aşırı derecede meşgul eden bir sözcük bu. Çarşıya, pazara, okullara, nereye giderseniz gidin insanların ağzından düşmüyor.
Hangi gazeteyi elinize alırsanız alın, hangi kanalı açarsanız açın ya da nete girin, ardından sıralanmış eleştirilerle birlikte karşınızda mutlaka bu sözcük. Remixleri mi yapılmadı, marka olması için Türk Patent Enstitüsü'ne başvuranlar mı olmadı...
Türkiye'nin başka hiçbir sorunu kalmadı mı Allah aşkına?

O kadar çok yüklendiler ki, haberlerde bu sözcüğü neden bu şekilde telaffuz ettiği ile ilgili açıklama yaptı durdu Devlet Bahçeli. En son Ali Kırca'nın karşısında iki bisküvi arasına lokum sıkıştırmak suretiyle uygulama yaparak anlatıyordu gerekçelerini. Üzüldüm açıkçası...
Gerek var mı tüm bunlara?


Şimdi... Madem kullandığımız dile böylesine önem veriyoruz; ''Eğri oturup doğru konuşalım,'' diye bir söz vardır hani, ya da ''Yiğidi öldür, ama hakkını yeme,'' denir bu gibi durumlarda güzel Türkçemizde. Ha, bir de ''Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek lazım,'' deyimi kullanılır sıkça... Hatırladınız mı?

Sayın medya mensupları, bu sözcüğü halkın karşısında; onlara hitap ederken sarfeden Bahçeli'ye çok fazla yükleniyor, onu çok yanlış bir noktadan vurmaya kalkıyorsunuz.
Bırakın püskeviti, büskeviti, büskiviyi yeter artık!

Siyasi rengimin ne olduğu hiç farketmeden bu mesele yeterince canımı sıkıyor benim.
Dolayısıyla hangi partinin sempatizanı olduğumu tamamen bir kenara bırakarak, sadece ''insan'' sıfatımla; aklımın ve yüreğimin sesini dinleyerek soruyorum:
Türkiye genelinde bu kelimeyi kaç kişi doğru telaffuz edebiliyor, söyler misiniz lütfen?

Kaldı ki siz de, mesleğinize dair en çok kullanılan ''gazete/gazeteci'' sözcüklerini bile sürekli ''gaste/ gasteci'' diye telaffuz etmiyor musunuz? Bir dikkat edin isterseniz. TV haberlerinde bile bu böyle.
Bunun aksine neredeyse hiç rastlamadım ben.

Sözü daha fazla uzatmadan TDK ne diyor, bir göz atalım ve son noktayı koyalım...

püsküvüt: Bisküvi (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü)
gaste: Gazete (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü)

30 yorum:

 1. Bu kadar çok haber malzemesi olan bir ülkede hala kişiler üzerinden prim yapılıyorsa çok yazık. İşin başka boyutu bizi de toplumca
  alıştırdılar fikirler yerine kişileri tartışmaya...Bunca sorun varken psikolojik savaşın gündem saptırma olayı tam da bu olsa gerek, gerçekten çok zor bir süreçten geçiyoruz.

  Apo'nun, Aysel Tuğluk'un 15 Haziran'dan sonra iç savaş çıkartırız tehditleri sıradan haber olmuşsa, vah benim uyuyan ülkeme...

  Ellerine sağlık. Sağlıcakla kal sevgili Zeugma.

  YanıtlaSil
 2. ben kaçırmışım bunu. herkesin ağzında dolaşıyor, ben anlamaz anlamaz bakıyorum. seyretmeden anlamış oldum meseleyi :)
  söylediklerinde haklısın, bırak söylemi, yazımıza bile yansıyor konuşma dilimiz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, çok önemsiyorum bu durumu ve yazdıklarını da elbette. Yanlış bir telaffuz üzerinde bu kadar durulmasının nedeni, güzel dilimizin önemsenişi olsaydı keşke. Böyle olmadığını çeşitli medyalarda yürütülen yorumlar marifeti ile anlıyoruz. Toplumumuzun, yenik egosu ile ilgili bir durumdur. Bir bahane ile hemen kendinden öteleyerek, farklı konumlandırmak kendini, ötekinden. Buna bir de en kendimize özgü özelliklerimizden biri olan çoğunluğa uyma davranışı eklenince; böyle amacını anlamakta zorlandığımız, alabildiğine sığ bir karşılığı oluyor ki, ortaokul çağlarında bile bundan daha yaratıcı olabilir insanlar.
  Sözün asıl sahibini sevdiğimden veya ciddiye aldığımdan değil ama, belki de biraz yararı dokunmuştur böylesini hiç amaçlamadığı halde.

  Hem işin asıl can alıcı noktası; sahiden de insanların çocuklarına gıda alamamasının bu kadar kanıksanmış olması dehşet verici değil mi ? Buna dair bir tepkiyi duyanınız okuyanınız var mı bunca yorum arasında? Yoksa artık çok mu sıradan bir konu sayılır oldu bu?
  Sağlıkla.

  YanıtlaSil
 4. İşte en sonunda birisi mantıklı bişeyler söyledi bu konuyla ilgili. Şekilciliğe yenilip ne dendiğinden öte nasıl dendiğine dikkat eden insanları antisiyasi bi kişilik olarak siyaseti bu kadar küçülltükleri için tebrik ediyorum. Çünkü bunu gördükçe ne kadar doğru yaptığımı anlıyorum siyasi bi taraf olmayarak. He siyasetle alakası yok sadece söylenen şeyle dalga geçilecekse daha yakından başlayalım, babaannelerimiz dedelerimiz vesaire. Sonuç olarak her halükarda güze olmuş ellerine sağlık..

  YanıtlaSil
 5. toplum olarak darlanıyoruz sanki, eğlence arıyoruz. da, abartmıyor muyuz? ne patenti yahu?! sayın başvuru sahipleri, püskevit markasıyla çıkacak hiç bir metayı tüketmeyecek ve tükettirmeyeceğim! bilginize..

  YanıtlaSil
 6. Siyasi rekabeti belden aşağı vurma olarak algılayan politikacıların başa çektiği toplumda bu tür tartışmaların dolayısıyla da savunmaların yaşanması ne ilk olacak ne de son. Bunları hak ediyor muyuz diye soruyorum kendime, cevap peşinden geliyor; yaşıyoruz ki hak ediyoruz.Azınlıkta kalan bizlerin sesleri yetmiyor ne yazık ki! Belki de bizler hala kendimizi çoğunlukta sandığımızdandır şaşkınlığımız....

  Eline,kalemine,yüreğine ağlık canım Zeugma'm.

  YanıtlaSil
 7. İnsanların yanlış veya ayıplarını yakalamakta, hatta yapay gündem oluşturmakta ne kadar usta bir milletiz değil mi Zeugmam ?
  Bu milletin bir bireyi olarak, ben de takılıyorum bazen kelimelere.
  Örneğin bugün de Kadıköy'de gördüğüm etiket bütün gün gülümsememe sebep oldu. Etikette yazan şuydu;
  '' Orijinal İkinci El Kitaplar''

  Sevgiyle kalasın canım..

  YanıtlaSil
 8. O da keşke "kardeşim dilim sürçtü sizin hiç başınıza gelmiyor mu ?" deseydi.

  Benim çok güzel konuşan bir arkadaşım tüm uyarılarımıza rağmen halen şemsiyeye şemşiye dyor:))

  Var yani bu oluyor.Ama bu siyasilerin ben mükemmelim takıntıları yüzünden bu kadar komik bir hal alıyor olaylar bence.

  Ayrıca çocukluğumun vazgeçilmez tatlarından biriydi iki püskevit arası lokum.Yazık oldu.:p

  Sevgiler,

  Lokumlu püskevit tadında günler (Bak hala ;)

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 10. Ilk duydugumda sempatik gelmis glümsememe yol acmisti ama iyice isin suyunu cikarttilar hakikaten...
  Oysa DTP nin söylemlerinin üzerinde dursalar daha iyi olcak. Adamlar acik acik meydan okuyorlar kimseden cit cikmiyor. Herkes püskevite takilmis sanki...

  YanıtlaSil
 11. Puskevit supermis. Birkac alternatif sunmak istiyorum. Piskuvi, puskuut, biskuut, buskuu...
  Sanki herseyi dogru telaffuz ediyormusuz gibi:))
  Sayende gundemden haberimiz oluyor. Tesekkurler...

  YanıtlaSil
 12. Özümüzden koparılıp yabancı kelimeleri dilimize koyanlar utansın. Böyle bir sözcük en başta bizim çene yapımıza uygun değil zaten...

  YanıtlaSil
 13. MHP yanlısı değilim :) D. Bahçeliyi sevmem ve görüşünden nefret ederim. Belirtmek istedim, benim için önemli çünkü...

  Aslında sadece püskevit değil, çikilota da diyor aynı cümle içerisinde. Adana şivesinde püskevit, bisküvi demek işte. Adam kendi şivesi ile konuşmuş ne var bunda? :) Ne komik değil mi? Konuşacak, eleştirecek ve sorgulayacak binlerce mesele var, ama insanların gücü demek ki bunu eleştirmeye yetiyor. Çok basit, hatta detay bile olamayacak bir şey bu. Deli oluyorum bu konunun uzamasına.

  Zeugmacığım, ne zaman büyüyecek bu toplum? Ne zaman gerçek insan olabilecekler?

  YanıtlaSil
 14. kesinlikle aynı fikirdeyim değil nokta koymak cümleye başlamamak lazım gelmeliydi bence (nokta)

  YanıtlaSil
 15. İyi de abi adamın söyleyiş şekli böyle olamaz mı? Herkes çok mükemmel konuşuyormuş gibi davranıyor.
  Benim rahmetlik dedem o kadar kendini yetiştirmiş,devrine göre iyi şartlarda yaşamış biri olarak yıllarca "çikolata" kelimesini ısrarla "çikilota" diye söylerdi. Bizde dedem bilmiyor diye eğlenirdik çocuk aklımızla.
  Şimdi düşünüyorum da ne demek istediğini anladıktan sonra nasıl söylediğinin ne anlamı var ki?

  YanıtlaSil
 16. Gündem yaratmakta üstümüze yok!
  Türkçeyi nerede doğru kullanmışız da orada hata yapmış(-ız)?
  Türkçemize sonradan dahil olan ing kelimeler unutuluyor, bizlerin yaptığı kısaltmalar- tamam:taammm- unutuluyor,bisküvi mi unutulmuyor?

  YanıtlaSil
 17. JİVAGO ;
  Tespitleriniz çok doğru sevgili Jivago.Bütün bunların bilinçli bir şekilde yönlendirildiği çok belli.
  İpler de yanlı medyanın elinde görüldüğü gibi...
  Teşekkür ediyorum, dostlukla..

  TİBET'İN ANNESİ ;
  Dedim ya Sibelim. Günlerdir her yerde bu. Kabak tadı verdiler.

  SILENCIO ;
  Merhaba silencio, hoşgeldin..
  Çoğunluk amaçlandığı şekilde peşine düşmüş ne yazık ki. Ve dediğin gibi sözün sahibine zarardan çok yarar getirdi bence de... Bahsettiğin o dehşet verici durumu hiç de amaçlanmamasına rağmen birçok kişinin beynine kazımış oldular.
  Teşekkür ederim görüşlerin için.
  Sağlıcakla kal..

  NEPENTHE ;
  Ben de tebrik ediyorum bu seviyeye kadar inebildikleri için. Dur durak bilmediler kaç gündür. En son Ali Kırca da dahil oldu ne yazık ki.
  Dediğin gibi siyasetle hiç alakası yok.
  Teşekkür ediyorum.
  Esen kal..

  MEFISTO ;
  O markanın patentini alıp da prim yapmaya kalkanlara da çok yazık.
  Başka bir zamanda yapsalardı, belki..

  ÇOBAN YILDIZI ;
  Tıpkı dediğin gibi sevgili Zührecim. Hak edenler kapılmış gidiyorlar işte önlerine ne sürülürse..
  Azınlıkta kalan bizlerin gücü hiçbir şeye yetemiyor, şaşırıyoruz sadece.
  Senin de eline, yüreğine sağlık canım çoban yıldızım...

  YanıtlaSil
 18. NANİ ;
  Aynen öyle nanicim. bilinçli bir şekilde oluşturulan gündemedeki oltalara ne kadar çok balık geliyor değil mi?
  gördüğün etiket çok komikmiş cidden..
  Sen de sevgiyle kal canım nanicim..

  İZDÜŞÜMLER ;
  Valla ben onun yerinde olsam elimde TDK sözlükle çıkar, son noktayı koyardım. Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğünde kapı gibi duruyor kullandığı sözcük... Bisküvilerle yaptırılan showlara alet olmak iyi bir şey değil nursencim.
  Lokumlu püskeviti ben de çok yemiştim zamanında :)
  Sevgiler..

  GÜRHAN GÜLEZ ;
  Bak olmadı şimdi ama :)
  Buradaki yazı o gördüklerinin tam tersini anlatmaktaydı Erhan..

  SÜNTER ;
  Bu yazıdan sonra hala devam ediyordu ve haberlere geldi yine..
  İnanamadım...

  DİDEM ;
  Günden çok uzun bir süredir püskevitli didemcim :)
  Alternatiflerin güzelmiş. Her birini ayrı kullanan vardır zaten bence..

  YanıtlaSil
 19. RECEP HİLMİ TUFAN ;
  Bu da işin başka bir boyutu değil mi?
  Fr/ing => biscuit sözcüğünden girmiş dilimize. Dediğin gibi ne ağız ne çene yapımız hiç uygun değil telaffuzuna.

  PANDORA ;
  Pandoracım, ben de MHP yanlısı falan değilim. Baştan söyledim :)
  Evet, komik bir durum bu. Onca konuşmanın içinden çekip tek bir kelimeye takılmak. İşmiş gibi kaç haftadır dillerden, kanallardan düşürmemek. Halen sürdüğü için BEN DE DELİ OLUYORUM... Eleştiren ve eleştirilen tarafların püsküvüt ve gaste kelimeleri aynı sözlükte yer almış zaten. Yani dinime söven müslüman olsa durumları var, ona deli oluyorum en çok.
  Ne zaman mı büyüyecek bu toplum?
  Bence şekilde görüldüğü gibi kitlesel iletişim araçlarıyla empoze edilip durduğunda büyümeye endeksli Pandoracım. Kesinlikle bu yol denenmeli.

  FUNDA ;
  Biz ne dersek diyelim, kaç nokta koyarsak koyalım boşuna ama...

  NESLİNNCE ;
  Bu sorunun en güzel yanıtı yine TDK'da bak sevgili nesli:
  Ağız: Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili.
  Adam halka hitap ederken kullanmış daha ne? Kime ne?

  SIRADAN BİR BALIK ;
  Saymaya kalksak neler neler çıkar gerçekten. Büyük şehirlerdeki çoğu sokak tabelalarıyla İngiltere'den fırlamış gibi örneğin.
  Bu çok mu hoş..?

  YanıtlaSil
 20. Yaratılan bu gündem saptırmaları ile elimizden ve dilimizden vaz geçiremediğimiz bir tat olan bisküviye de TDK.den sansür gelecek neredeyse!:))

  gerçekten konu sıkıntısı çekilmişcesine gündemi ne çok meşgul ettiler böyle!..

  Eğitimde en yoğun süreçleri yaşadığınız bu günlerde, stresten uzak,dingin veeeee :)))çikolatalı,lokumlu bisküvit tadında güzel bir hafta dilerim Zeugmacığım... Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 21. Sevgili Zeugma;

  Ülkemizde magazin olayları o kadar önemli oldu ki gündemi değiştirmek ya da reklam olmak artık magazin aracılığıyla yapılmaya başlandı. Maalesef ki bu hayatımızın her alanına sıçradı. Siyasetçilerimiz de bu durumdan nasiplerini alıyorlar.

  Sevgilerimle....

  YanıtlaSil
 22. zeugmacım hoşgeldinn öncelikle:) ben de söylediklerine katılıyorum.paylaşımın için teşekkürler.çook çook şahane bir hafta geçirmeni diliyorum.sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 23. Püskevit olsa da yesek. ehi.

  Bu arada Fransızca'dan dilimize bir sürü kelimeyi lömbürt diye alırsak böyle olur işte.
  "Bi" iki demektir, "Bis" buradan gelir. Konserler de bis bis diye haykırmaların sebebi ikinci bir defa daha tekrarın yapılmasının istenmesidir. ( Bi çeşit yalakalık metodu. ) "Cuire" ise Fransızca'da pişirmek fiili. Yani iki defa pişmiş. Yani çifte kavrulmuş. Hastayız biz. Öğk.

  YanıtlaSil
 24. Ya herşey bi yana bu foto beni çocukluğuma ışınladı herkesi olduğu gibi belki de.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 25. ESMİR ;
  Seçime doğru yakalanmış, gündem saptırmasına dair iyi bir neden olduğunu düşünseler de gerçekten mide bulandırdılar artık!
  Senin de güzel ve dingin bir haftan olsun sevgili Esinciğim.
  Teşekkür ve sevgilerimle...

  ASLI ;
  En başta bizi yönetenlerin/ yönetecek olanların ''Dur!'' demesi gerekirken bu kadar da olur mu ama sevgili Aslıcığım? ?
  Dehşetle izliyorum olup bitenleri...

  Sevgilerimle...

  KAMİKAZE ;
  Dilerim hepsi bir gün bitecek, bitsin artık kamikazem...
  Harika bir haftan olsun senin de..
  Sevgiler...

  OYUMBEN ;
  Gülümseyerek okudum bu ironik yorumunuzu... Teşekkür ederim..
  Hastayız biz, evet. Ortalıkta koskocaman bir virüs var, derhal yok edilmesi gereken.. Öğk geldi hakikaten...

  TAZE KAHVE ;
  Fotoğraf öyle bir duygu geliştiriyor, haklısınız...
  Ben teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 26. Sevgili Zeugmacığım;

  Kesinlikle sana katılıyorum. Aklımdan bu konuyla ilgili söylenecek o kadar çok cümle geçiyor ki hangi birinden başlasam? En güzeli konuşma zamanını beklemek.

  Sevgilerimle....

  YanıtlaSil
 27. Ülkeyi sat, böl, bölüştür ama püsküvit deme..!
  Ben genelde yanlış söylenen kelimelere kıl olurum ama bunu çok sevdim.Birileri (hani o boy boy yalan tv reklamları verip anamızı alıpta gitmemizi isteyenler) bu tarafa gelirse büsküvit alıp mitinge gideceğim ve bu çok rahatsız olanların karşısında arasına lokum katıp yiyeceğim :)
  Daha nelerle uğraşıyoruz aslında bir görsen esas o zaman siyasetten soğuyacaksın.

  YanıtlaSil
 28. ASLI ;
  İçinden geçenleri fazla beklemeden yazıya dökmelisin Aslıcığım. Bekledikçe arası uzuyor.
  bilgiagi.net' deki köşen epeydir bekliyor, elim boş dönüyorum, bilesin :)

  Sevgilerimle...

  ASORTİK KREP ;
  Bir an o mitingde, elinde o ''kıstırma'' dedikleri şeyle hayal ettim seni.Sahi böyle bir şeyi yapabilirsin, görmelerini sağlayabilirsin. Vallaaa :))

  Tabii ki de bisküvi meselesi bir şey değil. Bu dönem kadarı görülmedi. Kaset sektörüne yelken açtılar ve pek sevdiler örneğin...

  YanıtlaSil
 29. bilmiyorum güzel postların yanına bir mim versem uğrar mısın? :))

  YanıtlaSil
 30. Mimlere uzun süredir kapalıyım canım. Yeni arkadaşlar pek bilmezler :)
  Ama ben şöyle bir çare buldum: Şimdi gelip bir bakıyorum ve mümkünse senin blogunda 'kısa' yanıtlıyorum...

  YanıtlaSil