2014/12/23

Çanakkale 100. Yıl Müzesi

2015 Yılı Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından desteklenen ve Anadolu’yu gezerek Çanakkale ruhunu pekiştirmeyi amaçlayan Çanakkale 100. Yıl Gezici Müzesi'nden haberiniz var mıydı?

8 Ekim 2014 tarihinde Batman’dan yola çıkan “Çanakkale Savaşı Gezici Müze Tırı” 2014 yılı bitiminde 60 ili ziyaret etmiş olacak. Bu proje, aynı zamanda özel bir koleksiyoner olan tarihçi-yazar Ahmet USLU tarafından üretilmiş ve Seddülbahir’deki sabit müzesinin dışında, Çanakkale Ruhu’nu Anadolu’ya taşıma fikriyle ortaya çıkmış.

“Şehitler Diyarından Anadolu’ya” sloganıyla yola çıkan ve 2015 yılına kadar Anadolu’yu dolaşarak Çanakkale Ruhu’nu pekiştirmeyi amaçlayan gezici müze projesinin hedefi, Çanakkale Savaşlarının önemini ve bu zaferi bize yaşatan kahramanları bütün Türkiye’ye tanıtmak, özellikle de Çanakkale'ye gitme imkânı olmayan vatandaşların müzeyi ziyaret etmelerini sağlayarak milli birlik ve beraberliğin temeli olan Çanakkale Ruhu’nu yaşatmak, canlı tutmak.
Aynı zamanda tarih severleri bir araya getiren, savaştan kalma harp malzemeleri, kişisel ve askeri objeler ile resim ve malzemelerden oluşan 4 bine yakın eserin sergilendiği müze ücretsiz geziliyor.


Bu müzenin yaşadığınız şehre uğramış ve karşılaşmış olmanız/ karşılaşabilmeniz dileğiyle, Çanakkale Savaşı Gezici Müze Tırı'nın seyyar merdivenlerinin hemen karşısında bulunan etkileyici bilgilerden biriyle bitiriyorum.
Şanlı Çanakkale Zaferimizin 100.Yılı kutlu olsun...


CİHADİYE YÜZÜKLERİ
1915’te, Çanakkale Savaşları’nda yaralı askerler gemilerle İstanbul’daki hastanelere sevk ediliyordu. Yaralı askerlerimize hastanelerde bakacak hemşire sıkıntısı vardı.
Bu sıkıntıyı duyan Türk kızları hastanelere koştular. Kahraman gazilerimize baktılar, yardım ettiler. Evlerinde ne bulurlarsa; çorap, iç çamaşırı gibi eşyaları hastanelere getirdiler.
Bu yardımlaşma karşısında fedakâr Türk kızlarına para ödenmek istendi; ama para yoktu. Depolardaki İngiliz tüfeklerinin namlularından keserek yüzük yaptırıldı ve üzerine
1332 Cihadiye 1332 yazılarak fedakâr Türk kızlarına devlet tarafından hediye edildi.

VATAN ONLARIN FEDAKÂRLIKLARI İLE KURTULDU.

8 yorum:

 1. Aaa, hiç bilmiyordum, çok güzel düşünülmüş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaklaşık 1 yıldır dolaşıyormuş. Benim de epey geç haberim oldu.
   Şu an İç Anadolu'da...

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Fikrin sahibi sn Ahmet Uslu'yu kutlamak gerek.

   Sil
 3. Çanakkale'ye yolum düşünce uğrayacağım kesinlikle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette ki yolunu düşürerek yerinde görmek en güzeli.
   Her milimetrekaresi şehit kanıyla sulanmış topraklardaki o ulvi havayı duyumsayarak.

   Sil
 4. Bu Gezici Müze'den haberim yoktu Zeugmacığım.. Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılı'nı bu hoş etkinliklerle yaşatmak çok güzel bir düşünce.. Çanakkale Zaferi Kutlu olsun.. Bu bilgilendirici duyuru ve bilgiler için teşekkürler Zeugmacığım...

  (bu arada yeni temanı beğendim..yeni yıla yeni bir yüzle girmek güzel olmuş Zeugmacığım..burası bizim keyif aldığımız bir dünya nasılsa:) benim de aklımdan geçiyor da..fırsat bulabilirsem ancak, bakalım:) sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çanakkale Zaferi'nin 100.Yılı'na böyle bir etkinlik sonrası girmek hem çok anlamlı ve güzel bir fikir gerçekten. 18 Mart 2015 tarihi epey coşkulu kutlamaya şahit olacak gibi duruyor. 2015 yılı şimdiden Avustralya Yılı ilan edilmiş durumda. İlgin için ben teşekkür ederim Esinciğim.

   Temayı değil de header'ı değiştirdim sadece. Yeni bir yüz havası vermiş demek ki. Temaya dokunmaya çekiniyorum. Çünkü yepyeni bir Blogger sorunu ile karşılaşırım diye korkuyorum.
   Ve evet Esinciğim, burası bizim keyif aldığımız bir dünya. Adeta bir bebek gibi de bakım istiyor. Arada üstünü başını değiştirmek gerekiyor :)

   Keyifli bir hafta sonu diliyor, sevgiler gönderiyorum...

   Sil