2009/08/23

Bloglardan Çalıntı Yapanlar

Geçen gün yaşadığım bir olay sonucu aklıma gelip ilk kez yapmış olduğum bir Google taramasında bloglarımda yayınladığım sayısız şiir ve yazımın birçok sitede kullanılmakta olduğunu hayretler içerisinde gördüm. Üstelik bırakın link ve kaynak göstermeyi bazıları ''alıntı'' demeye bile gerek görmemişti.
Ortak noktaları ; hepsi de yazıldıkları tarihten çok kısa bir süre sonra (ç)alınmıştı.
Yapılan bu saygısızlık, sorumsuzluk ve hırsızlığı şiddetle kınıyor, bu ülkede bu işlerin bu kadar ucuz olmaması gerektiği inancıyla bloglardan post çalan kişilerin ve buna çanak tutup yayınlayan sitelerin (isimlerini şu an vermiyorum) aşağıdaki paragrafı okumalarını öneriyorum :

Aksi ispat edilmediği sürece, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 81. Maddesi gereği yazının tamamının telif hakları yazara aittir. Herhangi bir şekilde "alıntı olduğu ve hangi yazara ait olduğu" belirtilmeden ve yazarın sitesindeki sayfasına link vermeden kullanmak hırsızlıkla eşdeğer suçtur. İlgili Kanun gereği eser sahibi şikayetçi olduğu taktirde cezai müeyyidesi 3 yıldan 6 yıla kadar paraya çevrilemez hapis, 150.000 / 300.000 YTL ağır para cezasıdır.
Yine İnternet Yasası gereği herhangi bir sitede yazıların kullanılması halinde bundan site sahipleri sorumlu olup, sistemlerini Cumhuriyet Savcılıklarının incelemelerine açmak durumundadır.

Gelişen teknoloji sayesinde yapılan incelemeler; IP tespiti ve yazının gönderildiği bilgisayarın bulunmasına imkan vermektedir. Şikayet halinde kişinin kendi avukatları da konu ile ilgileneceklerdir...

29 yorum:

 1. Bu konuda ben çok savaştım. Ama baktım ki, mikroplar temizlenmekle bitmeyecek, sürekli ürüyor. İnternette bazı çalıntı kaynakların izni sürme işi daha yasal hale gelmeden, bikaç kişinin ciddi canı yanmadan işler kolayca düzelmeyecek gibi. Benim yapabildiğim, sadece birkaç blogu kapattırmak oldu ama onlar da farklı bir kullanıcı adıyla yeniden yapacaklarına devam edecekler.

  YanıtlaSil
 2. 1.5 senedir sevdiğim şeyleri blogluyorum.Yazılarımı özellikle "yaşanmış hikayeleri" kendim baştan kaleme alıyorum.Yinede kaynak belirtiyorum.Bazen saatlerce kafamda uygun kelimeleri bulmak için çaba gösteriyorum.Sonra hiç bilmediğin yerlerden gelen kişiler hooppp yazını kopyalıyor birde üstüne teşekkür alıyorlar...
  Utanç duvarına şikayetini bildirebilirsin http://www.utancduvari.org/
  ya da benim bulduğum formülü deneyebilirsin.örnk: http://icimdengeldigigibii.blogspot.com/2009/02/gunun-sozu.html

  sağlıcakla kal zeugma...

  YanıtlaSil
 3. Bu arada, yıllardır 18 yaşında olmana bayıldım :)

  YanıtlaSil
 4. kopyaladıkları şeyler için başkalarından teşekkür alanlar bi de bunları kabul ediyolar ya, işte bence en büyük sorun orda :) adam kopyalamış mesela senin şiirini Zeugma, başka biriside gelmiş okumuş, çok güzel yazmışın gibi şeyler söylemiş mesela. bu kopyalayanda ya saol, eh işte elimizden geldiği kadar yaptık, teşekkürler filan gibi şeyler söylüyo. bence bunu yapan bi insan kesinlikle ruh hastasıdır. çok çok ciddi problemleri vardır :D
  benim yazılarda foward mailler aracılığıyla dolaşıyomuş, geçenlerde öğrendim bunu :)

  YanıtlaSil
 5. Geçen ben de şahit oldum.Yazdığım yazı çok matah bişey olsa gam yemiycem.Çalıntı yapana kadar uğraşsa benden daha güzel yazacak belki ama o kadar tembeller ki 2-3 kelimeyi yazana kadar başka yerden arak yapmak daha kolay geliyor bu tip insanlara :))

  YanıtlaSil
 6. Terbiyesizlik yaptıkları. Emeğini çalmışlar. Ayıp ya. üzüldüm ama. bende kınıyorum.

  YanıtlaSil
 7. Yanda yazılı olan Yaratıcı blogger ödülün için tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 8. Çok üzüldüm.Nasıl engel olunabilir ki,böyle bir şeye.Bu blogları ilan etmek mi gerekir acaba?

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. bunu bende çok yaşadım. bu gidişle birisine yüklü miktarda tazminat davası açıp alcam parasını aklı başına gelecek.

  YanıtlaSil
 10. Sen de bu kadar güzel yazma be arkadaşım! hem herkesin duygularına hitap eden yazılar yazıyorsun hem de kullandılar diye kızıyorsun! olmaz ki ama! :P

  şaka bir yana her ne kadar yasalar yandaş görünse de boşluklar yüzünden çok birşey yapamıyorsun diye okumuştum biryerlerde... :(

  umarım o noktaya gelmeden akılları başlarına gelir.

  YanıtlaSil
 11. Şeytanın avukatlığını yapmak bana düşsün o zaman;Kullansa n'olcak abla.Sen o şiir gibi 100 şiir daha yazarsın,o bi tane bile yazamaz. Üstelik bu işten para da kazanmıyorsun sen.İnternet zaten çok gayrı ciddi bir ortam.Emek hırsızlığına gelirsek de herkes bir şekilde yapıyor zaten.Adam 3 sene uğraşıp 300 milyon dolarlık film çekiyor,gidip 2 liraya korsanını izliyorsun ya da 5 liraya kitap alıyorsun.Emek hırsızlığı diyerek o kitapa 20 milyon vermek daha kötü geliyor bana.Paralı fikir-sanat eserlerine bile bu gözle bakılırken bırak ibişin biri de senin şiirini kendisininmiş gibi sunarak etkilesin kız arkadaşını.N'olur ki memba zaten senin zihninde. Hoş gör sen affet gitsin aldırma bence yani ;)

  YanıtlaSil
 12. Senin yazını okuyunca bende bir bakayım dedim şiirlerimi çalan olmuşmu...
  Bir de ne göreyim biri kendi sayfasına ,sanki kendisi yazmış gibi yayınlamış...
  Aç.tım agzımı yumdum gözümü...
  O kadar emekle sen yaz aşagılık insanlar gelsin,senin yazını şiirini sanki kendisi yazmış gibi yayınlasın...

  Aslında böyle insanlara acıyorum...
  Çünkü duyguları olmadıkları için başkalarının duygularının peşinde dolaşıyorlar...

  YanıtlaSil
 13. Sevgili zeugma, tesadüf eseri yakalamiıştım böyle bir şeyi.. Geçirdiğim şoku anlatamam.. Alıntı elbette yapılır kaynak belirtmek kaydı ile.. Ama senin de dediğin gibi ç/alıntının benim için hiç bir izahı yok..

  YanıtlaSil
 14. Bu konuda bloglama işiyle uğraşan birçok webmaster mustarip durumda ne yazık ki.
  Ancak sevindirici yan şu ki, kullanıcılarca, hiçbir kaynak göstermeksizin alınıp yayımlanan içerik(kopya içerik) ile özgün içerik Google’ın algoritmaları tarafından algılanabiliyor.

  Şayet bu durum seni çok rahatsız etti ise, Google arama motorunun Spam Sonuç Raporla hizmetini kullanarak bu tür siteleri, bildirebilirsin.
  Ki Google açıklamasında kendini geliştirmek amacıyla bu bildirimleri dikkate aldığını söylemektedir.
  Bu konumda olduğunu tespit ettiği siteleri ise önce uyarıyor sonra cezalandırmak babında, sandbox denen filtreleme sistemi ile
  söz konusu içeriği spam olarak kabul edip arama sonuçlarından çıkarabiliyor.

  YanıtlaSil
 15. Henüz bir aylık blog sahibiyim ama, benim de resimlerim uçuşuyor.. Öyle ki, kendi kedimin resmini "benim kedim" başlığıyla farklı bloglarda görür oldum :)
  Gülmekten, serzenişte bile bulunamıyorum :)

  YanıtlaSil
 16. Para cezası ağırmış ; ama yaptırım olmadıktan sonra neye yarar?

  Biz ayıplamayı seviyoruz ; ancak iş şikâyete gelince "Amaan kim uğraşacak, herkes yapıyor." oluyor.

  YanıtlaSil
 17. Ben,blog yazmaya bu kubbede "benden"
  bir seda kalsın arzusu ve telaşı ile karar verdim. Bir başkasının ruhu, yüreği, kalemi beni nasıl yansıtabilir. Bu olsa olsa en çok kendini aldatmaktır. Bir insan bunu kendine nasıl yapar. Anlaşılır gibi değil.

  YanıtlaSil
 18. bence de insanın başka birisinin bir eseriyle övünmesi, aslında o kişiye duyduğu gerçek hayranlığı gösterir ablacım..yani senin şiirini kendi benliği kadar sahiplenmiş ki ben yazdım diye yayınlayabiliyor.bu insanların senin birer fanatiğin olduğunu unutma bence, çalsınlar boşver ablacım sıkma canını..

  brk

  YanıtlaSil
 19. @ Hayalbemol; birkaç kişinin savaşmasıyla hiçbir konu çözüme ulaşmaz.Mikrop gibi daha beter ürerler,doğru. Bunu yapanlar tek tek uğraşmakla bitmeyecek gibi. Kesin bir çözüm gerek.
  *Yıllardır 18 yaşımda olmam meslekle ilgili Emre. Tüm gününü 15-18 yaş arası gençlerle geçirirsen onlardan farkın kalmıyor:)

  @ İçimden geldiği gibi; sevilen herhangi bir şeyi okurlarınla paylaşmak için elbette ki bloglarsın. Nitekim bunu yapan ve benim adıma seçme yazılar, şiirler, paylaşımlar bulup çıkaran, yazarı, kaynağı altına ekleyen çok sevdiğim bloglar var. Bunun yapılması çok mu zor?
  Verdiğin linkler için çok teşekkür ederim.
  Sevgilerimle..

  @ Stickman; aynen öyle olmuş. Almancadan çevirdiğim bir şiiri çalıp tebrik kabul eden vardı :( Bak örneğin, bu sayfada çeviri şiirler dahil 4-5-6-8 no'lu şiirler benim. 45.sayfada devamı da var. Ruh hastası deyimi az gelir böylelerine..
  Seninkiler Forward mail olmuş demek..

  @ İzDüşümler diyorum ya her türlü insan dolaşıyor nette. Yaptırım olmadıktan sonra devam edecek.

  @ Neslihancığım, benim üzüldüğüm bu işin yasası, cezası varken nasıl bu kadar rahatlıkla devam edebiliyorlar?

  @ Çınarcım, sorma..Benim şiirleri kimin yazdığı belli değil artık. Kimi kendi yazmış gibi göstermiş, kimi sadece ''Alıntı'' demiş buradaki gibi. Anonim şiir olmuşlar sanki..

  @ Bery,şakası yok. Birleşip bunu yapmak, sonuna kadar mücadele etmek lazım ki bu kadar basit olmamalı, kimse cesaret edememeli bir daha.Resmen hırsızlıkla aynı ve cezası çok ağır.
  Zengin de olabilirsin, haklısın.

  YanıtlaSil
 20. Ne biçim insanımız var hayret ediyorum zaman zaman... Yazık...

  YanıtlaSil
 21. @ ZizÃ, zaman zaman mı hayret ediyorsun? Öyle bir an gelecek ki aralıksız hayret edeceksin..
  Yazık gerçekten..Bu da bir şey mi?

  YanıtlaSil
 22. @ Tibet'in annesi; teşekkür ederim ama güzel yazmakla da ilgisi yok inan.
  Boşluk falan yok aslında. Sen, ben, o böyle fazla üstüne düşmediğimizden kalıp gidiyor. Bak iki kişiyi sallandır bir daha yapabiliyorlar mı ? :)
  Yakında Tibet'e de biri sahip çıkarsa görürsün sen :P

  @ Godsyndrome; çok haklısın.Verdiğin örnekler çok çok doğru ama bu iyice bariz, link adresli falan bir suç. İşleyen gayet açık ortada.
  Ben hoşgörürsem, sen hoşgörürsen, o hoşgörürse nasıl çıkar bu hırsızlar ortaya bi söyler misin ;)

  @ Elifciğim; iyi ara..Daha daha ara, bak kaç tane daha bulacaksın.
  Böyle insanlara acısak ne olacak? Arsızlığı, hırsızlığı huy edinmişler bir kere.
  Bir zaman sonra ''Bu şiir senin değil ki'' diyebilecek hale de gelirler.

  @ Sevgili cache; benim için de izahı yok .Susmamak, hatta birleşip ses getirmek gerektiğine inanıyorum.

  @ Sevgili Murat Özhan; verdiğin bilgiler benim için gerçekten çok önemli bilgi niteliğinde..Hiç vazgeçmeden deneyeceğim söylediklerini.
  Teşekkürlerimi kabul et lütfen..

  @ desperately-in-love; canım sana bir kez daha teşekkür ederim, beni bu ödüle layık gördüğün için :)

  YanıtlaSil
 23. @ TheTurk ; verdiğin örnek çok ilgiç.Gelip baktım kedine. Çalınmayacak gibi değilmiş ama :))

  @ Haspam işte ; aynen öyle. Her konuda öyleyiz ve bazı uyanıklar bunu fırsat biliyorlar. Oysaki sonuna kadar arandığında her türlü hak elde edilir bence.

  @ Asuman Hanımcığım; işte anlayabilmek bir mümkün olsa anlayacağız da elde tutulur yanı yok olayın. bildiğimiz ''hırsızlık'' ile eşdeğer geçiyor kanunda.

  @ Arka Sıra HANEDANI; Burakcığım, her zamanki gibi ablana moral vermek istemişsin. Çok teşekkür ederim :) Fanatiklerim demek? :))
  Bak siz futbolla çok ilgilisiniz.Forma da yaptırsak mı bunlara şöyle siyah-beyaz ve enine çizgili :))
  Hmm, ne dersin ;)

  YanıtlaSil
 24. ne kadar ayıp birşey. Benim forumumda "alıntı" olduğunu belirtmeyeni anında atarım. Neyseki benim üyelerim emeğe saygılı insanlar

  YanıtlaSil
 25. Yazıların çok güzel ve çok beceriksiz insan var çalarlar elbet.:) En azından alıntı dense değilmi..ve yazınızı beğendim alıntı yapıyorum izin verirseniz dense..

  YanıtlaSil
 26. Uykusuz; Ayıp falan anlayan yok gördüğün gibi. Üyeleri ne yazıyormuş, 5 dk ayırıp bir tarama yapmak site sahiplerine çok zor geliyor demek ki.. Onların da işine geldiği çok açık..

  @ Ufuk Çizgisi ; İltifatın için çok teşekkür ederim ama benim yazdıklarım amatörce şeyler.
  İşin aslı iyi/kötü her neyse,başkasına ait bir şeyin sahibinden habersiz alınıp kullanılması.Hırsızlık bu !
  Tabii ki, izin istese elbetteki evet der ve memnun olurdum hatta.

  YanıtlaSil
 27. Çınar'a verdiğim cevapta 'alıntı'' demiş dediğim sayfadan ne yazık ki bu kelimeyi de kaldırmış site.Pardon ''Çalıntı sitesi Dream TM'' demem gerekiyor..

  Az önce gördüm.
  Terbiyesiz hırsızlar ne olacak :((

  http://www.tekplatform.com/3217976-post9018.html

  YanıtlaSil
 28. Adsız yorumcu denen geri zekalı..
  Sen ilkokulu bitirebildin mi önce onu söyle...
  Yazdığın yorumdaki imladan yoksun bozuk cümlelerine bir bak da ağla kendine..
  Bu halinle gelip birilerinin blogunda ahkam kesmek kim sen kim?

  Basbayağı da cezası var, yeter ki girişimde bulunsun insanlar...

  Git bak bakalım son yazıma..
  Google Sport nasıl kapatmış hırsızların sitelerini..
  Belgesiyle yayınladım..
  Sen ve senin gibiler internette iki kelimeyi bir araya getiremeden dolaşan zavallılarsınız!!
  Beyniniz yok çünkü...

  YanıtlaSil