2010/01/16

Bunu Biz Başardık

Kışın tam ortasındayız ve Ocak ayı yarılandı ama halen kar yok, farkındasınız değil mi?

Nerede yeni yılı simgeleyen o kar manzaraları, dışarıda kartopu oynayan çocuklar?

Bugün büyük bir özlemle, yağan karın aylarca ortadan kalkmadığı lise yıllarımdan kesitler geldi aklıma. Okula gitmek için sabah erkenden karların içinde gacırtılar çıkararak yollara düşüşüm...

Geceden yağmış bir kara uyanmak ve okula gitmek gibisi yoktu. Karın sabahın ilk ışıklarıyla o hiç bozulmamış halinin olağanüstü mavimsi görünümü eşliğinde tablo gibi olurdu okul yolu.
Botlarımın içine mutlaka kar suyu kaçar, ayaklarım sırılsıklam olmuş ve donmuş vaziyette okula ulaşırdım. Ya diğer kızlarla birlikte kaloriferin önünde ayaklarımızı kurutup ısınmaya çalışırken sıra bekleyen oğlanlardan işittiğimiz azarlar?

Karın her türlü halini bilirdim.
Birkaç gün beklemiş ve kirlenmiş karı pek sevmezdim örneğin.

Öğlen eve dönerken kenarları ''dikenleri buzdanmış gibi duran'' kısa çalılıklarla kaplı bir ırmağın yakınından geçerdim. Karların arasından yol bulup akan ve kıyılarında buza dönüşmüş otlar ve uçları suya dalan sarkık dallar olan küçük bir ırmaktı bu. Güneş ışıkları o saatlerde insanın gözünü kamaştırarak bu incecik otların üzerindeki katılaşmış karları çözmeye başlardı.

Annelerinin evde zaptedemediği ağızları burunları atkıyla sarılmış küçük çocuklar olurdu orada. Ya kartopu oynar ya da yaptıkları kağıttan veya dallardan küçük gemileri bu karlı ırmağın akıntısına bırakırlardı.

Bir müddet orada bekleyip bu çocukları izlemeyi çok severdim.

Oyuncak gemilerin bazıları bir yerlere sıkışır kalır, bazıları ırmağın içindeki küçük karlı dalların arasından hızlı dönüşlerle ileri fırlar, sevinç çığlıkları attırırdı onlara.

Şimdi ne o karlar var, ne de çocuklar...

Elbirliğiyle başardık bu dengesizliği. Güneşi bile bozduk.

Doğal olan ne kaldı, bulabilir misiniz? Soluduğumuz hava, yediğimiz, içtiğimiz, genleriyle oynadıklarımız..?

Kısa bir süre sonra mevsimsiz çiçek açacak ağaçlar yine. Eminim...

Sizce yaşanacak halini bıraktık mı dünyanın?

* * * * * *Yazıdan 1 hafta sonra yağmaya başlayan muhteşem kar (Şükürler olsun)

37 yorum:

 1. ok tabi ki itinayla, özene bezene içine ettik :((

  YanıtlaSil
 2. Güneşi bozmadık. Güneşi bozabilecek büzüğe sahip bir tek insan evladı bir tek teknoloji yok dünyada. Dünyayı bozduk el birliğiyle.
  He Avrupa, Amerika falan gayet rahat. Bize bir şey olmadı ki. Havayı kirleten ozonu delen biziz, günahımızı çekenler Afrika'da ki üçüncü dünya ülkeleri. Kutuplara yakın yaşayan insanlar.
  Güneş ışınlarına direkt maruz kalanlar onlar. güneş yanığı olanlar, cilt kanseri olanlar onlar.

  Ya her neyse daha beter olalım biz. Allah bizim belamızı versin ki ne halt ettik lan biz diye soralım kendimize. Soralım ama çok geç olsun. Bağıra çağıra geberelim hepimiz.
  Haketmedik mi?

  Saygılar...

  YanıtlaSil
 3. Canım bundan 2 yıl önce bir sabah uyandım ve bir baktım aynen senin yazdığın gibiydi ortalık. Aldım cep telefonumu, Ve başadım bu kar manzarasını evimin penceresinden çekmeye. o kadar güzel yağıyordu ki
  Kar anlatamam. Kar hiç bozulmamış halde duruyordu yerde. Tİpi yüzüme vuruyordu.

  pencereden içeri kar suları girdi. Ayapımda terlikler. Çekimi bitirdim. İçeri girdim camı kapattım. iki adım atmadan patttt yerdeyim. hahah:D evimde yaşadığım son kar kazasıydı o :)

  Sonra o kar görüntüsünü cd ye kaydettim.Ve ara ara izledim ve hala da izleöeye devam ederim çünkü ondan sonra bir daha kar görmedim istanbulda. :(( İnşallah yağar yine. Umudumuzu yitirmeyelim. Ama dediğin gibi bize verilen emanetlere sahip çıkamadık üzgünüm :(

  YanıtlaSil
 4. Bindiğimiz dalı kesiyoruz, sonra da niye düştüm, diye şaşırıyoruz.

  Başımıza gelmeden sesimizi duyurmayı bir öğrenebilsek, önlem alabilsek pek çok şeyi önleyebiliriz ama giderek örgütsüzleşiyoruz. Yalnızlaşıyoruz. Tek tek sesler yok olup gidiyor...

  Paranın yenmeyeceğini anladığımız gün çok geç olacak.

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Zeugmacım,

  Yazınla beni de bir an, çocukluğumdaki kış mevsimlerine doğru götürdün canım.

  İlk okul yıllarımda böyle lapa lapa diz boyuna kadar yükselen karların arasında keyifle yürürdüm. Arkası yüksek bir tepede çam ağaçları ile kaplı olan ve dik bir yokuştan çıkarak ulaştığım okulumuz, oldukça heybetli görünüşü olan, çevresinde 3/4 metre yükseklikte duvarlarla geniş bir alana kurulmuş ve 1897'li yıllarda deprem sonrası hastane olarak hizmet vermiş ve sonrasında eğitim kurumuna dönüştürülmüş, tarihi bir binaydı. Okul çıkışı yokuşun başında sıra sıra dizilir, elimizdeki okul çantalarını da kızak yapar üzerine oturur sonrada karların arasında ve buzlanmış zeminde keyifle kayardık.

  Yaz ayları sıcak, kış ayları da karlarla kaplı ve soğuk olurdu. Mevsimler bir başka güzel, güneşin insanın içini ısıtan enerjisi ile ve kışın o bembeyaz örtüsü içinde üşüsek dahi, ruhen kendimizi çok daha iyi hissederdik!

  Şimdi ise ne yediğimiz ürünlerin tadı ne de mevsimlerin vakti zamanı kaldı! Tıpkı seninde üzerine ayak bastığın gibi, el birliği ile doğal olan her şeyi, hırslarımızla birer birer yok ediyoruz. Teknoloji bir yandan hayatı kolaylaştırırken bir yandan da bir çok zenginliğimizi alıp götürüyor. Birde bilinçsizce göz göre göre insanların eğitimsizliği ile bu süreç olanca hızıyla tükenişe doğru gidiyor!..

  Gerçekten çocuklarımızın güzel günler görmesini istiyorsak, kaybolmaya yüz tutan güzelliklerimize bir an önce sahip çıkmalıyız. Toplumu bilinçlendirmeliyiz...

  Bu güzel paylaşım için yüreğine sağlık Zeugmacım...

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 6. Çok üzülüyor ve çok yaralanıyorum
  efendim.Her şey maalesef bozuldu.

  Saygılarımla,
  J

  YanıtlaSil
 7. Zeugmacığım,
  Ben İzmir'de doğdum ve büyüdüm.İzmir'e benim çocukluğumda hiç kar yağmazdı.15 senede bir uğrayan kar da öyle kardan adam yapacak kıvamda olmazdı.Kar topu oynamak için babamın bizi Manisa yolundaki Sabuncubeli'ne götürdüğünü hatırlıyorum.Orası dağ eteği olduğundan bolca kar vardı.Ağabeyimle bulanırdık içinde.Deliler gibi sevinir,çılgınlar gibi oynardık.Bir de her sömestre anneannemlerin yaşadığı Akhisar'a giderdik.Her gittiğimizde mutlaka kar yağardı.Aradan yıllar geçti oraya da kar yağmaz oldu.Buzdan sarkıtların oluşturduğu Akhisar'da şimdi kışlar sadece dondurucu soğuğu yaşıyor o kadar. İklimi, dünya elbirliği ile alt üst etti malesef. Ama Zeugmacığım ben sana yorum yazarken dışarıdan eşim geldi.Sulu kar başlamış ve çok soğukmuş.Hadi hayırlısı :))) İnşallah sabaha bembeyaz kar ile uyanırız.

  Kocaman sevgiler!

  YanıtlaSil
 8. O kadar doğru yazmışsın ki sevgili Zeugma.Ben Ankara'da büyüdüm ve kışlarımız senin anlattığın gibiydi.Muhteşem kışlar yaşardık Ankara'da ve ne hasta olurduk ne üşürdük.Şimdi kış bitecek nerdeyse kar yapmadı henüz.Sanırım bitkaç sene sonra kışları güneşlenicez Ankara'da.Maalesef insan kendi dünyasını yok ediyor.Sanki insan doğanın en büyük kusurlarından biri.Hani ekolojide bütün canlılar zincirleme birbirine bağlıdır ya...Yılanı yokedersek fareler çoğalır mesela.İnsan neresinde bu zincirin?İnsanı dünyadan attığımızı varsayalım.hangi canlı bundan zarar görür?Bence bütün canlılar bir "oh" çeker.:))Neyse daha fazla uçmadan sevgilerimi göndereyim :)

  Bu arada dikkatsizliğime çok kızdım."KASIMPATI"nı bugün farkettim ve derhal izlemeye aldım :))

  YanıtlaSil
 9. Sevgili Zeugma öğretmenim,bence de yaşanacak hali kalmadı dünyanın.
  Dünyayı,doğayı,uzayı kitlettiğimiz gibi kendimizi ve insanları da kirlettik.Hatta diyebilirim ki bilgileri bile...Nette bile kirlenmiş bilgiler dolaşıyor.Çok
  üzülüyorum.Anneciğim eskiden nasıl kar topu oynayarak dizlerine kadar battıklarını anlattıkça valla kıskanıyorum.Uludağ'da tatil yapmasak kar'ı bile unutacağım.
  Yine çok ama çook güzel yazıp,beni nerelere götürdün ablacığım.
  Ellerine sağlık :)

  Öptüm..Sevgilerrr

  YanıtlaSil
 10. Ankara iklim değişikliğinden en çok etkilenen şehirmi, acaba? Dalgaları Aşmak" arkadaşımın da dediği gibi eskiden kışın Ankara'da kar bitmezdi. Bir yağdı mı günlerce kalırdı, öyle az uz da yağmazdı. Dizlerimize kadar karda giderdik okula, ellerimiz ayaklarımız donmuş vaziyette. Ve dediğin gibi bundan da çok büyük keyif alırdık. Son yıllarda Ankara'da kışın hava ılık geçiyor. Birkaç gün kuru ayaz yapıp arkadan tekrar ısınıyor. Öyle özledim ki, şöyle lapa lapa yağsa sıkıca giyinip çıksak dışarı kartopu oynasak yatsak yuvarlansak yerlerde ahh keşke.
  Ve ben de tertemiz hiç ayak izi olmayan kar üstünde yürümeyi çok severim:)

  Sevgiler canım

  YanıtlaSil
 11. funda ;
  Ne kadar üzülüyor insan, değil mi?

  mr_lonely ;
  Özgürcüm,''güneşi bozmak'' derken, ozonu deldik, güneş ışınlarını kanser yapıcı tehlikeli boyuta getirdik, demek istedim orada.
  Günahımızı çekenler konusunda çok haklısın.Ama ''biz''derken bireysel olarak fazla suçumuz yok bence.
  Asıl hak edenlerin kim olduğunu ve hükümet politikalarıyla ilgisi olduğunu biliyorsun.
  Sevgiler...

  SİYAH KELEBEK ;
  Bak 2 yıl önce diyorsun.Nasıl özlüyor insan o manzarayı da üşümeyi de gerçekten. Çektiği zorlukları bile özlüyor. Yeter ki doğa normale dönsün istiyor.
  Umarım yağar en kısa zamanda..

  Sevgiler kelebeğim..

  aysema ;
  ''Bindiği dalı kesmek'' çok güzel bir benzetme olmuş sevgili öğretmenim.Giderek örgütsüzleşme işi de çok doğru.
  Ve sesler gerçekten boşlukta tek tek kayboluyor ne yazık ki :(

  Esmir ;
  Çocukluğunu anlattığın bu güzel satırlar beni de o günlerime götürdü Esinciğim.Kışın hep kar vardı ve biz de üşüsek, ıslansak bile hep böyle mutlu ve sevinçli olurduk.
  Her şey olması gerektiği gibiydi.Doğru zamanda ve yerdeydi gerçekten..
  Bilinçli ya da bilinçsizce ve de birilerinin çıkarları yüzünden dediğin gibi 'Bu süreç olanca hızıyla tükenişe doğru gidiyor''..

  Katkın için çok teşekkür ederim canım.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 12. küçüktüm, doğum günümdü kimse gelmemişti arkadaşlarımdan çünkü öyle bir kar yağmıştı ki yollar kapanmıştı..23 mart doğum günüm, martın sonu. kar vardı, çok kar vardı..belki o zaman gene olur..usul usul yağar ve bizler kahvelerimi alıp camdan seyrederiz, kimbilir..

  YanıtlaSil
 13. JİVAGO ;
  Hoşgeldiniz..
  Üzüntünüzün derinliği çok belli gerçekten.
  Ben de çok üzgünüm..

  Saygılar efendim.

  ÇOBANYILDIZIM ;
  Yorumunu üzüle üzüle okurken son kısımda yer alan eşinin getirdiği sulu kar haberi beni de çok sevindirdi birden :))
  Hani yağmur duasına çıkarlar ya..Bu yazı ve bizlerin üzüntüsü mü başlattı acaba karı :))

  Benden de kocaman sevgiler !

  Dalgaları Aşmak ;
  Canım,Ankara'da öyleymiş, evet. Benim öğrencilik yıllarım Ankara' da geçti. Kaldırımlar neredeyse yarım metre kalınlığında buz tutar ve o buz en az 1 ay hiç çözülmezdi, iyi biliyorum.Ve dediğin gibi hiç hasta olmazdık.

  ''Daha fazla uçmadan'' demişsin ama çok güzel ve doğru uçuyordun, sana eşlik edebilirdim :)
  Ama bak, çobanyıldızım kar haberi verdi, biraz düzelmeler var.

  Kendine ''çok'' kızmana gerek yok canım. KASIMPATI benim küçük kurgular oluşturup şiir denemeleri yaptığım bir yer,beğenip izlemeye aldığın için çok teşekkür ederim..

  Sevgilerimle..

  Ayşegülüm ;
  Ne yazık ki öyle. Her yönden mahvettik dünyayı. Düzeltecek olan da yine bizleriz ama pek niyetine giren yok. Dediğin gibi kirletmeye hızla devam ediyorlar.
  Uludağ'a da kar yağmadı 2 yıl önce. Oradaki motellerin sahipleri birleşip kar yağdırma makinası getirtmişlerdi iflas etmemek için hatırla :)))

  Canım ben de sana çok teşekkür eder, sevgiyle öperim..

  Çınarcım ;
  İç Anadolu'daki bütün şehirler aynı durumu yaşıyor. Konya da şu an öyle, merak etme canım.
  Ben de Ankara'dayken tıpkı senin anlattıklarını yaşıyordum.Ve çok özledim..
  Yağdığında burada da kadınlar kartopu oynayıp kızak kayıyorlar.Henüz sezonu açamadılar ama:D Yeter ki yağsın, bu kez ben de yapacağım :))

  Sevgiler canım..

  biggeee ;
  Hoşgeldin sevgili biggeee..
  Kahve eşliğinde yağmur ve kar izlemek benim de en büyük zevkimdir. Klasik bir müzik çalacak geri planda ama :)
  Bak ne olursa olsun, Mart ayında mutlaka yağar. Gerçekten..
  Zaten İstanbul'daysen şayet şu an başlamış;) Gözünaydın canım..

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 14. Bloğumda bir ödülünüz var.
  Sevgilerrr

  (isteğe bağlı)

  YanıtlaSil
 15. maalesef zamansız çiçekler açmıştı 3 gün önce çeşme ye gitmiştim ağaçlar çiçek açmıştı fotoğraflayacaktım ama makinem bozuldu hiç bir şey çekemeden döndüm..ben kar yağmayan bir şehirde yaşıyorum kar yağışında çıkıp dolaşmayı çok isterdim .çok özledim..sevgiler

  YanıtlaSil
 16. Yakında nefes almak için özel aletler kullanırsak şaşmam. Süpermarket raflarında oksijen tüpleri. En iyi meslek, oksijen bilimi olabilir. Dünyayı hepbirlikte tüketiyoruz. Çünkü biz üretmek için bile tüketebilen ilginç varlıklarız.
  Duyarlılığına hayranım Zeugmacım, sevgiler.

  YanıtlaSil
 17. doğa da intikamını alıyor sanki sevgili zeugma ... kar bekliyorum, karın yağmadığı bir kış ne tuhaf... yağsın ve bu kentin griliğini örtsün istiyorum :(

  YanıtlaSil
 18. Sevgili Zeugmacığım;

  Ah kar diyorum da başka birşey demiyorum. Hepimizin karlı anıları var haklısın :)) insanoğlu ya karlı havalara hasret ya da kavurucu güneşli günlere. Arası dengemizi bozuyor.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 19. Canımın içi Zeugmam;

  Malesef içine ettik dünyanın!!..
  El birliğiyle!!..
  İyi şeyler yapmada olmaz bu durum..
  Hangi kötülük varsa yaparız..
  El birliğiyle!!..

  Neyse, biz dileyelim yağsın kar..
  Örtsün bembeyaz örtüsünü..
  Tüm kötülük ve çirkinliklerin üstünü..

  Çok sevdiğim iki şairimizden, iki şiirini koyuyorum yorumumun altına..

  Kucak dolusu sevgilerimi bırakıyorum, bembeyaz kar niyetine.. :)

  KAR YAĞIYOR

  Lambayı yakma, bırak,
  sarı bir insan başı
  düşmesin pencereden kara.
  Kar yağıyor karanlıklara.
  Kar yağıyor ve ben hatırlıyorum.
  Kar...
  Üflenen bir mum gibi söndü koskocaman ışıklar...
  Ve şehir kör bir insan gibi kaldı
  altında yağan karın.

  Lambayı yakma, bırak!
  Kalbe bir bıçak gibi giren hatıraların
  dilsiz olduklarını anlıyorum.
  Kar yağıyor
  ve ben hatırlıyorum.

  NAZIM HİKMET


  KAR AYDINLIĞINDA

  Uyandım kar aydınlığında
  O küçük kasaba uykuda
  Uykusuz bir sıra kavak
  Hem gider hem dinlerim
  Düş önüme yol göster derem benim
  Kar mıhı atımın nallarında
  Cebimde bir şişe konyak

  Evlerinin avlusunda ayna nar
  Sedirinde acı biber rengi bir kilim
  Odan ıslak tahta kokar biraz da toprak
  Gözlerim sana değer ısınır
  Uzattım mı mangalına ellerimi
  Her yanım tane tane mısır
  Sanırdım patladı patlayacak

  Sen sıcaktın yataklar sıcak
  Pencerende aydınlık kar
  Ateşim kömürüm esmerim benim
  O günlerin tadı başka nerde var
  Gençtik âşıktık deliydik
  Seviştikçe ağardı karanlıklar
  Bunca dağın karlarını erittik


  NECATİ CUMALİ

  YanıtlaSil
 20. ayşegül ;
  Tekrar teşekkür ederim Ayşegülcüm..
  Sevgiler..

  bilge ;
  O kadar şaşırdım ki yorumunuzu okuduğumda. Demek ağaçlar mevsimsiz çiçek açtılar bile.. Ocak ayının ortasında ???
  Kar yağmayan şehirlerde yaşayanlar sürekli kar özlemi içindedir. Şimdi bir farkımız kalmadı ama değil mi?.
  Sevgiler...

  Hayalbemol ;
  Bunları düşünüp endişeye kapılırken keşke elimden de bir şeyler gelebilseydi Emrecim.
  Senin de oksijen bilimi mesleği ve nefes alma tüpleri konusundaki tahminlerinin gerçekleşmesine az kaldı bence..
  Sevgiler...

  nil;
  Bence de öyle sevgili nil.
  Doğayla şaka olmaz ama.Geri dönüşümün boyutlarına ve korkunçluğuna bakar mısın?

  ASLI;
  Karlı anılar, eski birer hayal olarak kaldılar Aslıcım..Çok uzaklar artık bize :)
  Doğa dengeyi bozarsa böyle bozar işte..

  Arzu BREDA ;
  Sevgili Arzucuğum,kar kötülükleri ve çirkinlikleri de örtüyor,her yana dingin bir hava veriyor gibidir. Çok haklısın.

  Şu bıraktığın benim de çok sevdiğim iki şairin iki harika şiiri bu özlemi dindirir gibi oldu sanki bir an..
  Çok teşekkür ediyorum..
  Benden de sana kucak dolusu sevgiler..

  YanıtlaSil
 21. Hep bunu düşünüyorum biliyor musun? Tibet'in ve kuşağının acaba karla tanışıp tanışmayacaklarını merak ediyorum, kar ortalıkta görünmedikçe... İstanbul'da kar uzun uzun kalmaz hiç ama Karasu'da öyle bir tutardı ki, yarıyıl tatillerim anılarımda neredeyse hep beyazdır. Soğuk ama üşütmeyen, hoş bir serinlik veren. Birer rampa bulup, kendimizi fındık çuvallarıyla aşağıya bırakmalarımız. Beyaz karların üzerinde, kırmızı palto ve kırmızı atkılarla çocuklar...

  Avrupa kardan kırılıyor, belki buraya da gelir... Gelir, gelir :D

  YanıtlaSil
 22. Bu sabah kar bi yoklayıp gitti zaten Sibelciğim burada..
  Aman dur, kardan kırılmayalım. Her şeyin fazlası zarar :))

  İnşallah Tibet sokaklarda palto ve atkısıyla kızak kayacak yaşına geldiğinde doğa da dengesini bulur, ne diyeyim :)

  YanıtlaSil
 23. temana naptın patım ya ? alışırım heral :) bende değiştircem o zamann

  karlar gitti, çocuklar gitti, yaşlılarda gitti kime kaldı dünya?

  YanıtlaSil
 24. Kızma ama hatta yorumumu yayınlamazsan alınmam.Dünyanın içine ettiler cahil insanlar o kadar yani:((Eskiden insanlar o kadar duyarlılardı ki hayvansever olarak sokakta aç ve üşüyen hayvanlara bile yardım ederlerdi.Ya şimdi??Zaten geçende yazdım her kar yagdıgında aynı lafı ediyorum "Lanet olası kaaarrr":(((

  YanıtlaSil
 25. Pardon,mim kabul ediyormusunuz?

  Sadece merak ettim.

  Saygılarımla,

  YanıtlaSil
 26. Merhaba tekrar ben ...

  ödül ve mimin var.kabul edersen mutlu olurum :)
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 27. Siminya;
  Uzun bir süre sonra değiştirdim temamı Siminim :)Alışırsın..
  Bence seninki dursun.Çok güzel..

  Sağır Kedi ;
  Kediciğim, sen de hayvanlar için üzülüyorsun haklı olarak. O kadar kızıp üzülme..Duyarlı insanlar da var dünyada.
  Kar yağsın, bırak :)
  Zaten şu an çok güzel yağıyor..Doğa gereğini geç de olsa yerine getiriyor..

  YanıtlaSil
 28. JİVAGO ;
  Üzülerek söylüyorum ki mim kabul edemiyorum.

  Saygılarımla...

  Dalgaları Aşmak ;
  Hoşgeldin :) Çok teşekkür ederim ilgin için..
  Mim konusunda bağışlanmamı rica ediyorum. Uzun bir zamandır blog yazıyorum.Diğer blogdaşlarım bilir, mim yazmama kararı alalı da epey oldu.
  Ama başka bir rican varsa seve seve kabul ederim gerçekten.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 29. Ayrıca bu ara çok yoğun olduğumu, kendi bloglarıma post giremediğimi, blog ziyaretleri yapamadığımı belirtiyor, hepinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum..

  Görüşmek üzere...
  Hoşçakalın...

  YanıtlaSil
 30. Doğa biraz kıymetini hissettirmeden beklentileri gerçekleştirmemeye karar almış gibi..
  Sonunda yağıyor :)

  Yazılarına fazla ara vermemen dileğiyle sevgili Zeugma...

  YanıtlaSil
 31. Sonunda kar yağıyor Zeugma :)
  Ayrıca Tema'da değişiklik yapmışsın. Sanırım bunu mevsimsel olarak yenileyeceksin. Baştaki kış görüntüsü, bunun değişimde bir başlangıcın işareti gibi geldi bana.
  Kısacası, iyi olmuş. Yeni hava iyidir...

  YanıtlaSil
 32. Justice ;
  Evet, sanki bence de öyle :)
  Öyle güzel yağıyor ki, hiç durmadan..
  Bu ara epey yoğunum Justice.. Umarım yazabilirim.
  İlgin için teşekkür ederim.

  Hayalbemol ;
  Sorma Emre.. Çok güzel yağıyor.Sabahtan fotoğraf çekip en alta koydum, gördün mü :)
  Tema değişikliğimle ilgili güzel tahminler yapmışsın Emrecim, ama değil :)
  Diğer temada girdiğim postlara hangi yazı stili uygularsam uygulayayım cümlelerde bazı kelimelerin arasında göze hiç hoş gelmeyen boşluklar oluşuyordu. Ne yapsam halledemedim.Sonunda değiştirmek zorunda kaldım.Değiştirmişken mevsime uygun header ve kar efekti tabii :)
  Yoksa eğer memnunsam hiçbir şey için yenileme kararı al(a)mayan biriyimdir..
  Ama güzel oldu dimi? Sen de beğenmişsin bak :)

  YanıtlaSil
 33. Sevgili ablam : )
  Yine uzun bir yalnızlık yaşattın ama ben okudum yazılarını fırsat buldukça.
  Kar demişken artık bi yorum yazılası dedim ben de..
  dün bizim fotoğraf ekibini toplayıp geziye çıkardım, elimizde şahane bursa'nın karlı fotoğrafları oldu : ) beklediğimiz günler geldi sonunda, çocuklar kadar da mutluyuz =)
  Çok özlendin ablam, sevgiler.

  YanıtlaSil
 34. Kar yağdıkça hep aklıma geldin Zeugmacığım..
  şimdi eminim en çok keyfini çıkaranlardansın..
  sevgiler..
  iyi haftalar.

  YanıtlaSil
 35. Sevgili Velvet,
  Benim Sitemkar Kardeşim;
  Asıl sen yoktun uzun bir zamandır.
  O profesyonelce yazılmış duygusal yazılarının hepsini okudum ben senin..Yorum yaz(a)madım diye okumadım zannetmek neden, işte bunu anlamıyorum ?
  Kar yağdı diye ben de çok mutluyum, sorma. Resimlerini bloga da koysana.
  Ziyaretin beni çok sevindirdi ama ah bir de sitem etmeden gelsen :))
  Daha sık yazmanı diliyorum..
  Sevgilerimle...

  birdutmasali;
  Sevgili Nunucuğum, çok teşekkür ederim karla beni özdeşleştirdiğin için :)
  Kar keyfini evde çıkarıyorum ama şimdilik. Henüz kızak kayma cesareti bulamadım.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 36. yıllar var kar görmüyorum şöyle keyfince pıtır pıtır ses çıkararak karda ne güzeldir yürümek ama malesef kar yağmayan bir şehirdeyim doğa bizi iyi cezalandırdı hak ettik biz bunu sevgi ve dostlukla...

  YanıtlaSil
 37. Sevgili Bilge;
  Sizin bulunduğunuz şehre halen kar yağmamış olması şaşırtıcı olsa da bölgesel ve iklimsel özelliğin bu olduğunu düşünüp fazla üzülmeyin.
  Burada bu yıl ilk kez yağan ve tam dört gündür ara ara yağıp ayak izlerini kapatan türde kar var.
  Doğa sizde gereğini yapmaya devam ediyor ama bizde çok geç kaldı bence.

  Sevgi ve dostlukla..

  YanıtlaSil