2016/05/18

Dolmabahçe Sarayı Saat Kulesi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız resmi tatil.
20 Mayıs Cuma günü okullar eğitim ve öğretime devam edecek...

Milli Saraylar bünyesinde halkın ziyaretine açık olan Dolmabahçe Sarayı, okulların baharda gerçekleştirdiği İstanbul gezi etkinliklerine mutlaka dahil edilen, yakın tarihimize şahit olmak adına gidilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyordu. Sultan I. Abdülmecid döneminde inşası başlayan ve 1855 yılında yapımı bitirilen sarayda padişahlar sırayla ikamet etmiş, Cumhuriyet Dönemi'ne gelindiğinde pek çok yabancı devlet temsilcisi ağırlanmış. Sarayın son konuğu, 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini kapayan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk...

Sarayın eşsiz süslemeleri, koleksiyonları, selamlık kısmı, camlı köşkü, hamamları, muhteşem halı ve avizeleri olabildiğince göz kamaştırıcı.
Atamız'ın hayata gözlerini yumduğu yatağın bulunduğu odaya sıra geldiğinde ise hissedilenler anlatılmaz, yaşanır. Yıllar önce bir okul gezisi esnasında şahit olmuştum. İstisnasız hepimiz, sırayla girdiğimiz odada, Türk Bayrağı örtülmüş o yatağın başında göz pınarlarımızı zorlayan yaşlarla mücadeleye girmiş ve kaybetmiştik :(
19 Mayıs bu yıl perşembe gününe rastlıyor. Dolmabahçe Sarayı'nın Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalı olduğunu biliyor muydunuz? Olur da bilmeyenler çıkar, yakın kentlerden ziyaret amaçlı gelmek isterse boşuna olduğunu ve geri döneceğini bilsin bence.

Akıbetiniz bizimkine çok benzer ve kalakalırsınız sonra, yani hüsrana uğrarsınız. Saat sorunsalı da var çünkü.
Dolmabahçe Sarayı diğer saraylara göre daha erken kapanıyormuş nedense. Yalnızca 09:00-16:00 saatleri arası ziyarete açık. Belirtilen günler ve saatler dahilinde ziyaretçi ağırlıyor. Farklı sorularınız varsa iletişim bilgileri ile görevlilere ulaşmanız ve daha detaylı bilgi almanız öneriliyor. Bütün milli saraylarda olduğu gibi Dolmabahçe Sarayı’nda da müze kart geçerli değil örneğin. Sarayın içindeki ziyaret ise bir grup veya rehber eşliğinde gerçekleşiyormuş.

Bu şartlar altında geçen yaz önüne kadar gelip de kılpayı kaçırdığımız saray ziyaretinden geriye kalan sadece aşağıdaki fotoğraflar oldu tabii. Sarayın bir türlü kadraja sığdıramadığım ihtişamlı dış görünüşünün giriş kısmı ile ayrılmaz bir bütünü olan Dolmabahçe Sarayı Saat Kulesi'nin akşam güneşi eşliğinde, değişik açılardan görüntüleri...
Boğaz'dan Dolmabahçe Sarayı görünümü (Tıklayın lütfen)


Dolmabahçe Sarayı Saat Kulesi 1890-1894 tarihleri arasında Sultan II.Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır.
Mimari olarak barok, neo-klasik ve ampir üslupların ağır bastığı eklektik tarzdadır. 32 metre yüksekliğindeki
dört katlı kulenin zemin kat cephelerine, kemer kavisleri içine barometre ve termometre;
birinci katın deniz ve kara tarafındaki cephelerine, Sultan II. Abdülhamid döneminin Osmanlı arması;
üçüncü katın her cephesine ise saat yerleştirilmiştir.
Kulenin saatleri Paul Garnier yapımı olup Fransa'dan getirilmiştir.


(Bilgiler Saat Kulesi'nden. Başka yerlerde daha farklı rakamlarla anlatılıyor.)

* * *

19 Mayıs 1919, bağımsızlık ve egemenlik adına birbirimize kenetlenerek gerçekleştirdiğimiz milli mücadelenin
şahlanış tarihi. Ve Atamızın, Cumhuriyetimizin gençlerin omuzlarında yükseleceğine olan inancının ifadesi.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyorum...


12 yorum:

 1. Dolmabahçe, her gidişimde çok duygulandırır beni. Hatta Yıldız'da okurken, her gün otobüsle sarayın önünden geçerken bile tüylerim diken diken olur. Atam, mekanın cennet olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atamızın son nefesini verdiği yer olması nedeniyle duygusal ve hüzünlü yanı ağır basar bende de. Vatan uğruna savaş meydanlarında geçen bir ömür, genç denecek yaşta yorgun düşen ve hastalanan bir beden. Oysa yapacak çok işi vardı daha:(
   Hakkını helal et. Cennet bahçelerinde, nurlar içinde yat Atam!

   Sil
 2. Fotoğraflar insana göz banyosu yaptırıyor adeta. İnsanın ruhunu okşuyor. Atalarımızda bir sanat anlayışı varmış. Yaptıkları eserlerde bir incelik varmış. Birde günümüzdeki beton yığınlarına bakıyorum... Neyse. Böylesi güzel bir tarihe sahip olduğumuz için kendimi çok şanslı hissediyorum.

  Pazartesi ve perşembe kapalı olduğunu bende bilmiyordum. Hafta içi gidip ziyaret etme şansım yok ama oldu ki bir yakınımın yolu düşerse sizin vesilenizle bende onları uyarmış olacağım.

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor bayramımız kutlu ve huzurlu olsun. Sevgi ve selam ile :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhteşem bir saray gerçekten. ''Padişahlara layık'' deyiminin hakkını veriyor.
   Günümüz eserlerinin hiçbirinde aynı işçiliği, zarafet ve inceliği göremiyoruz. Dediğiniz gibi şanslıyız bence de.
   Ziyaret günleri ve saatleri için bilmeyenleri uyarmalı ki bizim düştüğümüz duruma düşmesin kimse. Başka bir gün gezmek için vakit bulamadık bir daha.

   19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.
   Selam ve sevgilerimle...

   Sil
 3. Her zaman 19 mayıs ertesi okullar kapanırdı diye hatırlıyorum Zeugma'cım acaba ben mi yanlış hatırlıyorum?
  Kızkardeşim biliyorsun sınıf öğretmeni 19 Mayıs ertesi okula gitmezdi diye aklımda kaldı. ?????
  30 yıl oturdum da, bir gün gezemedim ona yanarım:(( rahmetli annem abimle gitmiş, gezmişlerdi bir yaz günü. Atatürk'ün vefat ettiği o yatağı görmeye dayanır mıyım bilemiyorum şu anda yazarken kendimi o odada gibi hissettim gözlerim doldu:(

  Unutmadan hakikaten çok ihtişamlı, görkemli bir saray.
  Sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru hatırlıyorsun Müjdecim. 19 Mayıs günü bayrama çıkan ve gösteri yapan gençler dinlensin diye 20 Mayıslar her daim tatil olmuştur. Aynı tatil bayrama çıkmadıkları halde ilkokullar için de geçerliydi. 23 Nisanda bayram kutlayan ilköğretim okullarında da 24 Nisan günü tatil ediliyordu, ancak büyük öğrenciler için 24 Nisanda okul açıktı. Yönetmelikler böyleydi.
   Atatürk'ün vefat ettiği yatağı görmeye dayanamazsın, adım gibi eminim. Neredeyse 15 yıl oldu ben göreli. Okul gezi gurubumuzda ağlamayan tek kişi kalmamıştı :((( O yatağın başucuna kadar gelen Atatürk sevdalısı bir yürek asla dayanamıyor. Benim de gözlerim doldu şu an.... Tekrar görebilmeyi bilsen ne çok istiyorum.

   Sevgiler Müjdecim..

   Sil
 4. Pazartesi ve Perşembenin sebebini anlayamadım.
  İnşallah bir gün gidip görmek nasip olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hafta içi 2 tam gün kapalı olmasının sebebi nedir ben de bilmiyorum. Diğer günler erkenden kapalı olmasının da... Diğer saraylardan ayrı prosedür uygulanıyor ve bunu bilmeyenler mağdur oluyor.
   Dilerim sana da görmek kısmet olur...

   Sil
 5. Bir de Dolmabahçe'ye giderken Beşiktaş- Ortaköy yolunda, duvarda asılı Atatürk fotoğrafları var ki muhteşem duygular uyandırıyor insanda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bundan sonraki ilk İstanbul seyahatimizde Dolmabahçe Sarayı'ndan başlayacağım Burcu. İçimde ukde kaldı. Bahsettiğin yolu not ettim. Teşekkür ederim.

   Sil
 6. İstanbulda merak ettiğim ve gezmek isteyip gün yetiştiremediğim yerlerden umarım bir sonraki ziyaretimizde gezebiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yetişmiyor gerçekten. Biz İstanbul'u 4 günde bitiremedik. Görmediğimiz o kadar çok yer kaldı ki. Dolmabahçe Sarayı'nın Boğaz'a bakan cephesini yakından ve boydan boya görme şansımız oldu neyse ki. Büyükada ve Anadolu Kavağı'na gittiğimiz günler, gemiden... Bir sonraki ziyaretinizi iyi programlayın bence. Gününüz ziyan olmasın.

   Sil