2016/07/01

Londra LGBT Onur Yürüyüşü (London Pride)

Londra'da sürpriz bir şekilde tesadüf ettiğimiz ve İngiltere'deki ilginç anılar listeme üst sıradan girmiş olan, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen binlerce LGBT'linin katıldığı Onur Yürüyüşü...

25 Haziran Cumartesi günü kendimizi bir anda Oxford Circus’ta başlayıp Trafalgar Meydanı’nda sona eren ve adeta bir karnaval havasında olan yürüyüşün rengarenk ve çarpıcı kostümler ile abartılı makyajlar içindeki katılımcıları arasında bulduk.

Başkent Londra'da her yıl düzenlenen ve bu yıl 43.sü yapılan LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans) Onur Yürüyüşü’ne dünyanın farklı ülkelerinden gelen binlerce kişi katıldı. Pek çok ünlü ismin de katılımda bulunduğu söylenen yürüyüşte Orlando katliamında yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Resmi binalar dahil, her yerde LGBT bayrakları dalgalanıyordu. Katılımcılar ve destekçileri dünyanın farklı ülkelerinden bayrak ve dövizler taşıyordu ve yoğun güvenlik önlemleri vardı.

Yürüyüşçüler daha sonra sokak aralarına yönelip parti benzeri etkinliklerle eğlencelerine devam ettiler.

Westminster Sarayı'nın ofis binası Portcullis House'da da gökkuşağı renkli bayrak dalgalanıyordu
20160625_181830

London Pride

Trafalgar Meydanı10 yorum:

 1. Onlara biber gazı sıkan olmamış:))))şaka bir yana İstanbul'dakilerden daha edepliler ama videolara tıklamadım. Ben biliyorsun sevmiyorum bunları, neyin gururuymuş 40 yıldır kutladıkları onu da anlayamadım, duysunlar bakalım gurur...Zeugma'cığım öyle bir ülke olsa ki, ne Tayyipgiller, ne dinciler, ne bu resimdeki gibiler hiçbiri olmasa hep normal, insancıl, hayvanseven, sanatsever iyi insanlar olsa oraya gitsem diyorum:)))
  tekrar iyi tatiller:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neredeyse 1 ay olmuş, burada yanıtlamadığım yorumlar kalmış. Kusura bakmayın lütfen :( Seyahatti, gezmekti bir yana, Temmuz ayında ne çok şey yaşandı. Karman çorman olmuş aklım...
   Müjdecim, bu bir tercih değil, bir yönelim. Ellerinden gelen bir şey yok. Nasıl hissediyorlarsa öyle yaşamak hakları. Kimseye zararları yok en azından. Ve birtakım haklara sahipler. Katılımcıların çoğu onları destekleyenler zaten. Varlıklarını kabul etmek zorundayız.
   Öyle bir ülke bulursan bana da haber ver lütfen. Sanatsever ve hayvanseverlerin bulunması yeterli :)

   Sil
 2. Böyle bir festivale denk gelmeniz ilginç bir deneyim olmuş.
  Londra yazılarının devamını merakla bekliyor olacağım. Tekrar iyi tatiller ve iyi bayramlar dilerim Zeugmacığım. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma Esinciğim, bu yürüyüşten hiçbir şekilde haberimiz yoktu. Tam bir sürpriz oldu bizim için. Blog yazan biri ne yapar o halde, bol bol fotoğraf çekip paylaşmaya karar verir.
   Teşekkür ederim, ben de sana iyi tatiller ve nice bayramlar dilerim.
   Geciken yanıtım için özü diliyorum. Sevgilerimle...

   Sil
 3. Görüntüler çok güzel. Bizde bu vesileyle gezmiş kadar oluyoruz. Ruhunuza kattığınız güzelliklerin devamını dilerim.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumunuzdan ve biraz olsun gezmiş etkisi yapabilmiş olmaktan mutlu oldum. Teşekkür ederim.
   Bloglar paylaşmak ve geçmişe kait kalıcı bir iz bırakmak adına bulunmaz bir nimet aslında.

   Selam ve sevgilerimle...

   Sil
 4. Zeugma'cığım Durham yazın yorum kapalı:( çok üzüldüm bilerek mi kapattın? Yoksa teknik bir arıza mı? O iki yanı orman nehre bayıldım, çok imrendim ben de oraya yazamadım buraya yazdım:)))sana da mutlu, güzel bayramlar canım. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjdecim, yayın saati problemim oralarda da sürekli devam etti, hatta daha beter oldu. Daha önce açıklamıştım. Yorumlarda da yayın saati ayarı olduğu için yorumları açık-kapalı yayın yapmak çözüm olabiliyor. Açmayı unutmuşum ve kalmış öyle yine kusura bakma canım :( Telefondan blogla ilgilenmeyi sevmiyorum. Bir yerleri silerim bozarım diye korkuyorum. Zaten yeterince arıza var.
   Geldim artık, ancak bu kez yurtiçi seyahatler var, düğünler, aile büyüklerini ziyaretler. En az 10 gün kadar daha yokum.

   Durham'daki o orman ömür boyu aklımdan çıkmayacak, sorma. Sanki cennetten bir köşeydi. Her gün yürüyüş yaptık orada, bitmesini istemedik. Hava serin, insanlar nazik, güler yüzlü. Gel de imrenme...

   Çok teşekkürler, benden de sevgiler Müjdecim...

   Sil
 5. Çok güzel kareler yakalamışsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakalamaya gerek yok, güzellikler zaten önünde.
   Teşekkür ederim.

   Sil