2016/06/28

Thomson' daki Sürpriz

Tatilciler için özellikle de deniz, kum ve güneş bakımından eşsiz bir cennet demek olan ülkemizde turizm sektörü bu yıl ağır bir darbe aldı. Tatil beldelerimiz adeta ölü kentler görünümünde. Esnaf kan ağlıyor...

İngiltere’de TNS tarafından yapılan ankete göre, yurt dışı seyahati planlayan tatilcilerin %35’i terör saldırısı olasılığı sebebiyle fikrini değiştiriyor. Terör ve güvenlik ile ilgili endişenin İngilizler üzerindeki etkisi özellikle Türkiye tatil planlarında görülüyor. Zira Türkiye’de tatil planlayan ailelerden en az yarısı terör endişesiyle planlarını değiştirdiğini ifade etmiş. Bu endişenin özellikle tek başına tatil planlayan kadınlarda ve çocuklu ailelerde öne çıktığı belirtilirken, kadınların yüzde 59’unun güvenlik nedeniyle Türkiye’ye olumsuz baktığı bildiriliyor.

İstatistikler Mart ayındaki yabancı turist girişlerinin geçen yılın Mart ayına göre yüzde 12,8 azaldığını işaret etmişti. Rezervasyonlar tek tek iptal edilirken başta Almanya ve Rusya gibi ülkeler seyahat yasağında hâlâ ısrarcı. Türkiye 2016 yılı itibariyle 6,5 milyon turist ve 7,5 milyar dolar kaybedecek. Öte yandan Der Spiegel'in haberine göre, Alman Dışişleri Bakanlığı Türkiye kökenli milletvekillerine güvenlikleri için garanti verilemeyeceğini beyan ederek bir süre Türkiye'ye gitmemelerini tavsiye etmişti. Durum dünya genelinde aynı: Yabancı turist, terör saldırılarından sonra rezervasyonlarını iptal etti. Biliyorsunuz, ülkemiz turist sayısı itibariyle 2006 yılından beri yaşanmış en hızlı düşüşü kaydetti.


Tüm bu olumsuzluklar içinde dün rastlamış olduğum bir güzelliği paylaşmak istiyorum...
Gülen yüzüyle göz kırpan THOMSON adlı turizm şirketinin camekânlarına bakar mısınız lütfen?
Ülkemizden binlerce kilometre uzaklıkta yapılmakta olan teşvikin (bana göre jestin) güzelliğine...
İnanın gözlerim dolu dolu oldu...

7 yorum:

 1. Turizm sağlam darbe aldı. Buna sebep olanların tuzu kuru. Esnaf kan ağlıyor. Kaç bin kişi evine ekmek götüremiyor.
  Turkish Delight larımız umarım bir kaç kalp çalmayı başarır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atatürk Hava Limanı'ndaki korkunç patlamadan sonra o birkaç kalp de sonsuza kadar tövbe çekmiştir maalesef. İçim kan ağlıyor. Yazık, çok yazık:((

   Sil
 2. Ah, Zeugma'cım ben Kızılay'a bile gitmeye korkarken, niye gelsinler Türkiye'ye? Adamlar enayi değil tabii..bu arada turizm şirketi o lokumlu reklam için dünya para almıştır canımcım...kim parayı bastırırsa onun reklamını koyuyordur. :) Benim yerime de gez:)
  sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Müjdecim. Gelmediler ve gelmeyecekler de. Şu saatten sonra ne yaparlarsa yapsınlar boşuna artık. Üste para verseler bile kimse gelmez!
   Turizm şirketi o reklamı elbette ki durduk yerde ve bedavadan asmaz. Bunu aynen biz de konuştuk. Ama öyleyken bile göz yaşartıcı bir tabloydu.
   AHL saldırısında ölen turistlerin uyruklarına baktın mı? Hepsi müslüman. Neden gelsinler, gelselerdi öleceklerdi. Haklı olduklarını gördüler. Patlamanın olduğu yerlerden geçeli bizim de çok fazla olmadı :(( Ölüme teğet geçmişiz....
   Zavallı ülkemizin geldiği konum çok ama çok korkunç. Sebep olan baş aktörlerin Allah bin belasını versin inşallah! En kısa zamandaaaa!!!!!

   Sevgilerle...

   Sil
 3. İngiltere en çok görmek istediğim ülke. Hala ayarlayamadık. İnşallah bir gün diyorum ve İngiltere deneyimlerinizi merakla bekliyorum. İngilizleri de çok severim ben, Orhun'un çok arkadaşı var. Keşke şu terör korkusu son bulsa da isteyen istediği yere gönül rahatlığıyla gitse. Aslında her ülkede ver bu tehdit.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her ülkede terör tehdidi ve ihtimali var tabii. Nerede ne olacağı belli değil.
   Ancak, terörü bizim ülkemiz kadar yoğun yaşayan yok sanırım. Her yeri IŞİD'liler, canlı bombalar bastı. Vardır bir çaresi, tüm ülkeler bir araya gelip pekalâ da çözüm üretebilirler; ama birilerinin işine gelmiyor belli ki.
   İngiltere'de en çok insanların ne kadar sıcakkanlı olduğuna şaşırdım. En son havaalanında asık suratlı bir kadın polis bile gülümseyip selam verdi ya, pes dedim. İnşallah size de en kısa zamanda görmek kısmet olur.

   Sil
 4. Ülkemiz terör bataklığının içine öyle bir düştü ki! :( Ağır darbe alan turizmimizin, artık büyük meblalarla bu tür reklam kampanyalarına gereksinimi olduğu çok açık. Dilerim ülkemiz yeniden refah günlerine geri döner..onca can kaybından sonra ancak akılları başlarına geldi! hiç bir şekilde Atatürk'ü yok sayamayacaklarını anladılar!. O'nun eşsiz liderlik vizyonuna, yol haritasına ve bu ülkenin istikbali için gerekli olan düşüncelerine nasıl da geldiler!. "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh". Komşularımızla barışalım. Barış dolu günler geri gelsin, temennimiz bu!.

  Yurdumuza, yuvana Hoş geldin Zeugmacığım :) Senin ve ailenin geçmiş bayramınız kutlu olsun. Biz de Bandırma'ya gittik, bayramlarımızı yaptık ve geldik ocağımıza :)) şimdi Londra yazılarını akli selim bir şekilde okuyabilirim artık..

  Sevgilerimle, iyi bir hafta dilerim..

  YanıtlaSil