2017/03/27

Kediler - Market Arabaları

Kedilere olan sempatim gün geçtikçe artıyor. Sevimli halleriyle evlerin olduğu kadar sokakların da vazgeçilmezleri onlar. Görmüş olduğum şu manzara ne kadar hoşuma gitti anlatamam.
Park halindeki motosikletin üzerine çıkmış, sahibinin gelmesini bekliyor sanki. Hem de hiç kıpırdamadan. Adam gelince ''Abi beni bir tur gezdirsene!'' diyecekmiş gibi duruyor orada:)

Bu sevimli sahneyi anı olarak fotoğraflamak istedim tabii. Her zamanki gibi ''Pisi pisi'' diyerek bakmasını sağlayacağım önce. O da nesi? Kedicik gözlerini açıp bir türlü bakamıyor. Tam ''Herhalde gözleri rahatsız'' diye büyük bir üzüntüyle dolmuştum ki hemen imdadıma biri yetişti: ''Kediler güneşte bakamaz!'' Doğruydu galiba. Kedicik başını azıcık sağa çevirince güneşten kurtuldu ve normale dönüştü. Ben de böyle bir durumu yaşayarak öğrenmiş oldum: Kedileri güneşte asla zorlamamak gerek...

Yaklaşık üç yıldır ''market arabaları ve içindeki çocuklar'' ile ilgili epey yazı ve yorum birikti blogda.
Konuyla ilgili tahammülsüzlüğüm had safhada.
Bu aralar dikkatimi çeken bazı olumlu gelişmeler var. Misal; yazılardan birinde, reklamlarında ''market arabasına oturtulmuş kocaman çocuk'' teması kullanan bir bankadan bahsetmiştim. Öyle bir reklam yok artık. Hatta YouTube'tan bile silinmiş. Ve daha önemlisini geçen gün bir arkadaştan öğrendim. Marketlerden bazıları alışveriş arabalarında uyarıcı nitelikte semboller kullanmaya başlamış.
Aynen doğruydu söyledikleri! Bugün ben de bizzat gidip gördüm. Hem şaşırdım, hem mutlu oldum. Umarım bu bilinç hızlı bir şekilde yaygınlaşır ve marketlerde o tür sahnelere bir daha kimse rastlamaz.8 yorum:

 1. Merhaba,

  Kediler ve güneş meselesini bilmiyordum. Güneşli bir havada kedilere rastladığım bir gün buna dikkat edeceğim :) Bahsettiğiniz reklamı çıkaramadım, onu da sanırım blogda biraz dolaşınca bulacağım :)

  Güzel günler diliyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   İlk kez Anadolu Kavağı'nda gördüğüm bir kedi ile yaşamıştım aynı durumu. Gözleri rahatsız zannetmiştim. Şimdi emin oldum. Siz de dikkat edin bakalım :)

   Linkwithin, market arabaları yazılarını bu yazının altına sıra sıra dizmiş şu an:)

   Teşekkürler. Ben de size güzel günler dilerim 🙋

   Sil
  2. Merhaba,

   Buraya yorum yazdıktan sonra birkaç sayfa geriye giderek bakındım(yakın geçmişte bir paylaşım olduğunu düşündüm nedense); ama göremeyince başka bir zamana bıraktım. "Bunlar da İlginizi Çekebilir" kısmınaysa hiç dikkat etmemişim! Bakacağım :)

   Güzel günler diliyorum :)

   Sil
  3. Merhaba,
   İlk yorumunuzu okuyunca bulmanız kolay olsun diye yazmıştım.
   İlginiz için çok teşekkürler.

   Keyifli günler:)

   Sil
 2. Benim de 2 tane birbirinden güzel kedim var. Büyük oğlum Çiko 5 yaşında. Bunca senedir hala beni şaşırtacak bir şeyler yapabiliyor. İkisinin karakteri birbirinden o kadar farklı ki. Tıpkı küçük çocuklar gibiler. Onlar gibi yaramaz, meraklı, hayat dolu, sevgiye susamış ve oyuncu. Hala onlardan yeni bir şeyler öğrenip şaşırabiliyorum. Güneşle ilgili tespitinize gelince, hiç dikkat etmedim. Yarın özellikle gözlemleyeceğim :) Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı evde 2 kedi olması güzel aslında. Kendi cinslerinden uzak kalmamak iyi gelirdir onlara:) İkisini de çok sevdiğiniz öyle belli ki.

   O tespite göre kedilerin gözlerinin içine güneş dolmaması lâzım. Güneşin altında, siz ayakta, o yerdeyken özellikle. ''Pisi Pisi'' dediğinizde başını kaldırıp bakmakta zorlanıyor, bakamıyorlar.
   Benden de sevgiler:)

   Sil
 3. Kedileri ben de çoook seviyorum:) Hatta blogumun adı bile sonbahar kedisi:)) Gerçi ben hayvanları çok seviyorum, hepsini:)) Kediler öyle enteresan yerlere oturuyorlar gerçekten. Fakat güneşe bakamadıklarını bilmiyordum. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de tüm hayvanları seviyorum. Hatta çoğu kişinin hoşlanmadığı kargalara bile bayılıyorum. Nasıl cingöz, nasıl tatlılar:))
   Kediler insana en yakın hayvan sanırım. Enteresan yerlere oturmaları konusunda çook haklısınız. Bir keresinde bir kedi başında sahibi olmayan bir simit tezgahının başına geçmiş, uslu uslu bekliyordu. Resmen ''simitçi'' olmuş:))

   İyi ki yolumuz kesişmiş. Blogunuzu az önce ziyaret ettim. Çok güzel yazılarınız var. Türkçeye hakimiyet ve imla mükemmel. Anlatım ona keza.
   Benden de çok sevgiler...

   Sil