2017/08/09

Boğazdan Geçen Gemiler

Gemiler geçiyor allı yeşilli, gemiler geçiyor Amerika'dan, Kanada'dan, Panama'dan, Rusya'dan...
Evet gemiler geçiyor, deniz taşımacılığı yapan tüm ülkelerden, kıtalardan. Onlar, devasa birer platform halinde dünyanın en uzak noktalarından açık denizler, okyanuslar aşarak geliyor ve boğazlarımızdan geçiyorlar. Karasularımızda oldukları süreç içinde Türk Bayrağı asmak zorundalar.

Pek çoğu 200 grosstona varan yükler taşıyan, uzunluğu çoğu zaman 400 metreye yakın petrol tankerleri, kuru yük gemileri, konteyner, yolcu ve hatta savaş gemileri...
Greenpeace ve daha niceleri...

Bu durum Türk Boğazlarından (Çanakkale ve İstanbul) geçiş rejimini ve boğazlar bölgesinin güvenliğini düzenleyen Montrö Boğazlar Sözleşmesi gereğince gerçekleşiyor.
Ve sözleşmedeki Ticari Gemilerin Geçiş Rejimi, Madde 1 şöyle diyor: Barış zamanında, gündüz ve gece, bayrak ve yük ne olursa olsun, hiçbir işlem (formalite) -sağlık denetimi hariç- olmaksızın Boğazlar'dan geçiş ve gidiş-geliş (ulaşım) tam özgürlüğünden yararlanacaklardır.

Yer, günde ortalama 140 gemiye geçit veren Çanakkale Boğazı. Kilitbahir Kalesi açıkları...
İçleri tıka basa yüklü 1000'den fazla konteyner taşıyan gemilerin düz yolda ilerliyormuşcasına akıcı ve sorunsuz geçen yolculuklarını ''suyun kaldırma gücü'' ile açıklarken zorlanıyor insan. Boğazın en dar yerine rastlayan bu mevkide, taşıdıkları onca yüke rağmen süzülerek geçen ve insanda hayret uyandıran söz konusu bu platformları yakın plandan izleme olanağı var. Kilitbahir Kalesi'nin tam karşısında yer alan Çanakkale Deniz Müzesi, bu amaçla oluşturduğu seyir terasıyla son birkaç yıldır belirli saatlerde ziyaretçilerine hizmet veriyor.

İlk kurduğum cümleden de anlaşılacağı üzere, bu gemiler bende rahmetli Bülent Ecevit'in şarkısı da yapılmış ''Takalar'' adlı şiirinden çağrışımlar yapıyor nedense. Siz ne dersiniz?

Takalar geçiyor allı yeşilli / Takalar geçiyor dümenleri lâzlı / Takalar geçiyor en nazlı / Yelkenlilerden de güzel / Güvenli sularda işsiz dönenen / Gezi yelkenlerinden çok duyarak denizi /
Takalar geçiyor enginlere / Yamalı göğsünü gere gere / Takalar geçiyor yükle yürekle / Takalar geçiyor emekle dolu / Günlük güneşlik kıyılarından kopmuş / Denizlerde AnadoluKalın sağlıcakla...

8 yorum:

 1. Fotoğraflar muazzam, insanı kendine hayran bırakıyor. Ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gemilerin muazzamlığından olsa gerek. Teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Seyir terası fikrini güzel düşünmüşler doğrusu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teras kısmı çok büyük sayılmaz aslında. 10 kişilik bir grubun oturabileceği kadar, yarım ay şeklinde. Sol yanındaki ağaçlar ve altlarında banklar da güzeldi.

   Sil
 3. Muhteşem fotğraflar ve bilgi...Çok teşekkürler Zeugma'cığım.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım Arzu Öğretmenim. Sevgiler...

   Sil
 4. Dilime takildi :) Denizlerde Anadolu...
  Ne guzel bilgiler veriyorsun. 🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, benim de ilk dizeler dilime takılıyordu:)
   ''Denizlerde Anadolu'' ne harika bir tanımlama ⛵👌

   Bilgi paylaştıkça güzel, teşekkür ederim.💙🙋

   Sil