2019/05/27

Anadolu'nun Kadim Topraklarına Ziyaret

Binyıllar boyunca üzerinde altın bir çağ yaşanan, başlangıç noktaları Anadolu olan Fırat ve Dicle nehirleriyle uçsuz bucaksız toprakları hayat bulan, "Dünyanın En Bereketli Bölgesi" olarak adı geçen Mezopotamya...
Antik Yunancada iki ırmak arasındaki bölgeye verilen ad, Orta Doğu'da ise "Dicle ve Fırat nehirleri arasında yer alan topraklar". Dini, felsefi, sosyolojik, teknolojik, kültürel ve daha pek çok gelişimde ilk çıkış noktası olan, bu nedenle kapsadığı alan üzerinde inanılmaz zengin bir miras barındıran Güneydoğu Anadolu Bölgemiz...

Blogdaki yazı ve yorumlarda yeri gelince kullandığım bir cümle vardır: "Kapadokya'dan ötesine henüz gidemedim."
Kısmet 2019'daymış arkadaşlar. Blogda on bir yılı bitirip on ikinci yıla girdikten kısa bir süre sonra oluşan şartlar sonrası gerçekleşecekmiş bu. O zaman ne olacak? Çok da fazla gecikmeden Güneydoğu Anadolu gezisi notları tek tek bloga aktarılacak. Harici olarak güzergâhımıza giren Nevşehir ve Adana'dan da notlar gelecek. Dünyanın ilk kilisesine sahip olan, dinlerin buluştuğu kent Antakya'nın muhteşem Mozaik Müzesi, Gaziantep, yöresel ürünleri, Bakırcılar Çarsısı ve tabii ki ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ var. Fırat Nehri'nin suları altında yatan Saklı Cennetin Kayıp Kenti HALFETİ ve tekne turumuz var. Yine Şanlıurfa'dan; dünyanın ilk tapınağının bulunduğu GÖBEKLİTEPE gelecek ve tadı damaklarda kalan unutulmaz bir sıra gecesi. Balıklıgöl'süz olur mu? Ya Mardin, Maraş, Adıyaman? Sütçü İmam? Karlar altındaki Nemrut Dağı'na adrenalin dolu tırmanış ve zirvedeki o muhteşem ödül?!

Mardin'de "Hercai" adlı dizinin çekildiği konak.
Hepsi ve dahası bol fotoğraf ve video çekimi eşliğinde
pek yakında tek tek yayında...


Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın...


11 yorum:

 1. gerçekten merak ettiğim bir yer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogumun adına bakılacak olursa epeyce geç kaldım; ama sonunda gördüm çok şükür. Darısı başına:)

   Sil
  2. Blogumun adına bakılacak olursa epeyce geç kaldım; ama sonunda gördüm çok şükür. Darısı başına:)

   Sil
 2. Muhteşemmm bir gezi. Darısı bize olsun bizde Kapadokyadan öteye geçemeyenlerdeniz henüz :( yazının kalanınını merakla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara Güneydoğu Anadolu'ya epeyce yakın. Neden olmasın? Muhteşem ötesi bile diyebilirim ve şiddetle tavsiye ederim. O derece memnun kaldık. Yalnız nisan sonu ve mayıs ayı tercih edilmeli. Yoksa kavrulursunuz. Ya da sonbaharda. Sanırım en az 3-4 bölüm halinde yayınlarım. Görüşmek üzere :)

   Sil
 3. Zengin Anadolu;ne çok öykü,hikaye ve eser;birkaç tanesinin içine girmeye kalksak bir ömür yetmez;Teşekkürler Zeugma...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah, ne güzel bir özet. Oralarda bu söylediklerinizi o kadar yoğun hissettim ki. Ben teşekkür ediyorum...🙏

   Sil
 4. Halâ Göbeklitepe'ye ve Nemrut'a gidememiş olmak sıkıyor beni. O yüzden yazıları merakla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Göbeklitepe bahar çiçekleri ve bol miktarda uğur böceğiyle çevriliydi. Ziyaretçi akını inanılmazdı. Biraz aşağı kısımda benzer bir kazı daha vardı. Hatta onu da çatıyla kaplamışlar ama henüz girilmiyor. Aslında en az 15 tane daha mega anıtsal tapınsk belirlenmiş, kazılmayı bekleyen. Belki siz gidene kadar onlar da açığa çıkarılır. Nemrut'a nasıl çıkılıyor daha önceden bilmiyordum. Çook heyecanlıydı. Yakında geliyor. Sevgiler Sezer:)

   Sil
 5. Gitmeyi çok istediğimiz bölge, Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Ülkemizin her köşesi ayrı bir zenginlik. Bu seriyi merakla bekleyeceğim. Şimdiden ellerine,emeklerine sağlık diyeyim Zeugmacım :)Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilerim en kısa zamanda bu isteğiniz gerçek olur. Yurdumuzun her köşesi ayrı bir zenginlik gerçekten; ama ben bu bölgeden inanılmaz derecede keyif aldım. Bereketli Hilal imiş diğer adı. Orta Doğu'da, Batı ve Ortadoğu uygarlıklarının doğduğu bölge. Mezopotamya'nın diğer adı:) Amerikalı doğubilimci ve arkeolog Henry Breasted takmış bu adı. Bambaşka bir kültür, o sıcakkanlı insanlar, kebaplar :))
   Çok teşekkürler Esinciğim, sevgilerle..

   Sil