2009/06/15

Gönül Bağı


Hepimizin başına gelmiş, hayata karşı direncimizi yitirdiğimizi sandığımız anlar olmuştur. Pes etmek için çok ince bir sınır kaldığını hissettiğimiz böyle durumlarda kimimizin toparlanması epeyce uzun sürer. Kimi  daha çabuk başarır bunu... Kimi ise pes eder ne yazık ki...

İşte Mevlâna böyle anlar için ''Gönül Bağı'' denilen bir olaydan bahsediyor. Yani başka bir ''can'' ile kaynaşmamızın bu tür bunalımlara tek çare olduğunu söylüyor. Bu kaynaşmayı huzura ermemizdeki, sıkıntılarımızdan arınmamızdaki tek sebep ve anlam olarak görüyor. Ve bunu ifade ederken gönüllerimizin affetmek, hoşgörü, yumuşaklık, zarafet ve incelikler barındıran bir adres olduğunu, gönülden gönüle akan bir yol bulunduğunu ve bu yolu kullanmanın öncelikle huzura, sevgiye, dostluk ve kardeşliğe götürdüğünü vurguluyor.

Bu felsefeye göre gönül bağları oluşurken çıkarcılığa, sahte dostluklara, yalana yer yok. Bu şekilde yaşam bir başka anlam ve boyutta renk kazanıyor. En önemlisi gönül bağlarıyla kalıcı bir şekilde ruhlara temel atıp, kalıcı huzura ermemiz sağlanıyor. Yaradan'ın varlığını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadan...Kötü bir döneme girdiğinde ve her şey sana karşı gibi göründüğünde, bir dakika bile dayanamayacakmışsın gibi geldiğinde, SAKIN PES ETME...
Çünkü işte orası gidişatın değişeceği yer ve zamandır.           *             *             *             *

Dikenden gül bitiren, kışı da bahar haline döndürür.

Selviyi hür bir halde yücelten, kederi de sevinç haline sokabilir.


Mevlâna

17 yorum:

 1. bu yazı nasıl iyi geldi :)
  daha kısa bri zaman öncesine kadar kendi kendime öğrendiğim (telkinlerle) bunu Mevlana nın sözüyle sağlamlaştırmış oldum :)

  YanıtlaSil
 2. Okurken bile huzur veren öğretilerini,keşke birebir hayatımıza geçirebilsek :)

  YanıtlaSil
 3. keşke uygulamasıda okuması kadar akıcı olsa

  YanıtlaSil
 4. Su siralar buna cok ıhtıyacım war gercekten

  "Çünkü işte orası gidişatın değişeceği yer ve zamandır."

  hala beklıyorum :) umidim war

  YanıtlaSil
 5. Pes yok, asla pes yok..
  Dişe diş oynayacağız Zeugmam..
  Yok oyle kaçmak..
  demi ama:)

  YanıtlaSil
 6. Canım benim ne kadar güzel bir paylaşım keşke bunları hayatımıza olduğu gibi geçirmeyi başarsak pes etmeden sabırla ama bazen ne kadar istesekte bunu başarmak çok güç oluyor yinede sabırla ve özveriyle herşeyin üstesinden gelebileceğimize inanıyorum sevgilerimle

  YanıtlaSil
 7. Her yıl 2 kere Mevlana hz. Ziyaret ederim. Bazı hoşuma giden sözlerini not defterime kaydeder,sıkıntıya düşünce okur kendi kendime teselli veririm. Yazın cok hoşuma gitti ben hiç aklıma gelmdi bu konuyu zamak .kalemine sağlık.(:

  YanıtlaSil
 8. Canım,
  Hayata bakışım hep böyle oldu. İşte o an, tam o an, o anı ümidi yitirmeden geçebilirsek kelebek olacağız:) paganiniye ve sana selam olsun. sabahıma neşe kattın.

  YanıtlaSil
 9. Zeugmacim, bence gönül bagi, kan bagindan daha önemli. Kan bagi olanlari secme imkanimiz yok, ama gönül bagi kuracagimiz kisileri secme sansimiz var:))
  Cok güzel bir yaziydi, ellerine saglik:))
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 10. Gayet güzel söylemiş

  YanıtlaSil
 11. çok okudum, çok uygulamaya çalıştım. ama bazı insanlar için bazı şeyler tek başına yapabileceği şeyler olamıyor, illaki itiklenmeleri gerekiyor. ben kendime bir öğretmen istedim ve geldi :) üstüne bu yazıyı okuyunca, onun aslında benim "Gönül Bağım" olduğunu anladım. buna vesile olduğun için teşekkür ederim :) nasılda herşey, insanın tamda ihtiyacı olduğu anda karşına çıkıyor?! bunu farketmek bile yetiyor :)
  sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 12. Harika enfes şahane! ne kadar güzel sözler bunlar!!!

  YanıtlaSil
 13. İsabetli bir konu daha..Bu anlamlı ve insanı hayata bağlayan sözlerinden oluşan bir kitabı var bende Mevlana' nın ara sıra alır okurum okudukça rahatlarım..

  Paylaşımın için teşekkürler Zeugma..

  YanıtlaSil
 14. ey insanoğlu huzurumu arıyorsun
  o zaman şu karanlık gecede ışığa uçan kör kelebeklere bak
  yana yakıla nasıl yaşamaktalar görüyorsun

  YanıtlaSil
 15. Bazen insanın herşeyi bırakıp gidesi geliyor hani ya....

  YanıtlaSil
 16. Bu güzel yazının üzerine söylenecek daha güzel birşey kalmamış. Paylaşım için teşekkürler Zeugma.

  YanıtlaSil
 17. Hayatta herşey bizim emrimize sunulmuş,her taşda,her agaçda allahımın izlerini görebiliyoruz...
  Şu mavi gökyüzü gibi uçsuz bucaksız kullarına olan sevgisi...
  Allahım hiç bir kulunu dar vakitlerle imtahan etme,o ince çizgiden düşmememiz için bizlere güç ver..Amin...

  YanıtlaSil