2009/09/23

Dünyanın En Güzel Yüzü

Dünyanın değişik bölgelerinden, en güzel, en çekici ve en orantılı yüze sahip olduğu düşünülen 15 genç kadının fotoğrafı çekilmiş. Hepsi birleştirildiğinde ise ortaya bu fotoğraf çıkmış.

İşte ''Dünyanın En Güzel Yüzü''...

Gayet güzel, masum ve duru bir yüz.
Fakat yine de dünyanın en güzel yüzü gibi durmuyor bana göre...
Güzellik deyince ilk akla gelen göze yansıyan bir görsellik, yani şekille ilgili olan, insanı etkileyip gözünü alamadığı bir kavram. Ama asıl güzellik gönül güzelliğinin dışa yansımasıdır..

Fotoğrafta böylesi bir yansıma ve masumiyet ifadesi söz konusu gibi dursa da bence gerçek güzellik zeka ve ruhla tamamlanmış bir bütündür. Göreceli olduğu gerçeği vardır bir de.
Yoksa aynı doktorun elinde her yeri kesilip biçilmiş ''tıpatıp estetik kadınlar'' bize bu kadar tuhaf görünürler miydi?

Ayrıca yüzü ve fiziği ne kadar güzel olursa olsun kişiliği bozuk bir kadın dünyanın en itici varlığıdır.
Değil midir?

19 yorum:

 1. Evet pırıl pırıl bir yüz ama bence de dünyanın en güzel yüzü değil..

  YanıtlaSil
 2. İlk bakışta çok güzel görünüyor. Ama dediğin gibi, çok önemli bir şeyler eksik bu yüzde. Bu eksiklikleri sen çok güzel ifade etmişsin. Tabii ki bu onun l5 parçalık sanal bir yüz olmasından da kaynaklanıyor olabilir ama, zaman zaman orda burda karşılaştığımız insanlarda da bu eksikliği hissedebiliyoruz.Bazan bir zeka ışıltısı, bazan ruh güzelliğinin yansıması ya da yaydığı enerji, kişiyi, göründüğünden güzel, bunların eksikliği de olduğundan çirkin gösterebiliyor.
  Üzerinde uzun uzun konuşulabilecek bir konu. Paylaştığın için teşekkürler Zeugma'cığım.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. I-ıhh beğenmedim.. Zevcem daha güzel =)

  YanıtlaSil
 4. Kaşları beğenmedim.Simetri yok ,ya da kaşını alan kişinin azizliğine uğramış gibi.Saçları kimden aldılarsa cık onuda beğenmedim.

  Onun dışında gözler, burun ,dudak ve ten çok güzel.sanırım altın orana göre yapılmış.

  YanıtlaSil
 5. kesinlikle dediğin gibi...sevdiğimiz şey aslında ruhuoluyor insanların ama ilk görüntüsüne kapılıyoruz sanıyoruz...bu erkekler içind eböyle..ne yakışıklı adamlar var konuşmaktan insanlıktan bi haber..

  bu dünyanın en güzel suratına gelince baktığımda beni rahatsız eden bir şey var diyordum meğer kaşlarıymış...sırıtıyor çok.. :)

  YanıtlaSil
 6. Kesinlikle.. Dış görünüş olarak bu resimdekinden daha güzel yüzler gördüm ben..Ama dediğin gibi sadece güzellik dışla olmuyor..İç güzellik daha önemli bence..

  YanıtlaSil
 7. hoş, universitedeki sevgilime çok benziyor . Blogumu açmama sebep olan hatun kişi tam 80 kiloydu ama öyle güzel bir yüzü vardı ki, tombulluğunu görmezdi gözlerim

  YanıtlaSil
 8. Zeugma bu kolaj bir fotoğraf yanılmıyorsam. En güzel 15 suratın birleşimi..Çok sıradan göründü bana ama güzellik çok öznel bir şey. Dünyanın en güzel insanı tek bir hareketiyle herşeyi yerle bir edebilir.

  YanıtlaSil
 9. Bir sorun var sanırım pc de,bir çok kez resimleri göremiyorum, ama anladım ki bir çok güzelin karışımından tek bir mükemmel güzellik yaratılmış fotoğrafta.
  kesinlikle güzelliğin görece bir kavram olduğu düşüncesindeyim.Bazen yüzdeki bir ifade bazen gülüşün içtenliği insanı en güzel yapabilir.

  Bir arkadaşım vardı çok ama çok beğenirdim .Düşünürdüm,gözleri düğme deliği gibi dudaklar incecik kaşlar nerdeyse yok bana bu kız neden bu kadar hoş görünüyor diye.Buldum,çok zarifti her hareketi edalıydı.Sandalyeye otururken bile şöylee bir eteğini savurtturarak yan dönerek oturur,konuşurken başını hafifçe sağa sola sallar, saçlarını düzeltirken bile başını yana atarak gözlerini süzerdi.(Ay! Şimdi yanlış anlaşılma falan olmaz umarım.Bir bayan gözüyle bakıyordum tabii ki:))

  Ayrıca içi boş bir güzellik ne anlam taşır ki?

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 10. güzellikten anladığım "bakışlar" olduğundan, fiziki manada çok güzel ama etkileyici değil...
  ayrıca bu bayana benzeyen bir sürü arkadaşım var :))
  ne yapsam ki acaba ?)

  selamlar ablacım
  brk

  YanıtlaSil
 11. Sülün gibi deriz güzel gördüğümüz de ancak tavuskuşunun yanına gittiğimizde çıkardığı sesten ürker bir adım geri kaçarız çıkardığı ses itici gelir.
  Güzellik içten dışa vuran parlayan
  ışıktır.
  Sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 12. Onlar beni görmemişler... :D

  Dünyanın en güzeli buysa, yazık bizim anadoludaki saf duru güzel kadınlarımıza. =)

  YanıtlaSil
 13. Sevgili Zeugma!
  Biz tasavvufta göz bebeklerine çok itibar ederiz. Bir çok sembolizması vardır. Bir kere photoshop ta bir yüzün göz bebeklerini yok etmiştim de tüylerim diken diken olduydu. Bunda da aynı şeyi hissettim. Üşüdüm. Ruh yada canlılık yok. Ölüm den de öte bir şey olmuş.
  Hz.Pir Mevlana der ki; İnsan sadece gözden ibarettir, gerisi ettir-kemitir, cesettir.
  Çok ürküttü bu kare beni.
  Sevgiyle.

  YanıtlaSil
 14. insanın sevdiğinin güzel görünmesi aslında bununla ilintili. bir insana duyduğun sevginin sebebi dış görüntüsünden ziyade kalbinden dolayı oluyor çoğunlukla... ondan güzeli yok diyorsun, kalbinin güzelliğini biliyorsan, görüyorsan :)

  YanıtlaSil
 15. Merhaba Canım Zeugmacım,

  Boş ver gelip geçici olan güzellikleri..
  Biz kalıcı güzelliklere bakalım ve onlarla haşır neşir olalım..
  Kalıcı güzellik deyince de, ilk akla gelenlerden birincisi sensin..
  Senin o ruh ve kalp güzelliğinin eşi benzeri bulunmaz..

  Bayramın nasıl geçti canımin içi..?
  Umarım güzel ve neşeli geçmiştir.
  Benimkini soracak olursan;
  Bayramda ziyaret, falan ve "filan" ile geçirdim..
  Falan, ziyaret benzeri, arkadaşlarla buluşup sohbet-mohbet, gırgır-şamata anlamında..
  Filan da, sevdiceğimle, biricik aşkımla yaptığım "etkinlikler" anlamında..

  Gelelim tekrar güzellik mevzuuna; Ben yukarıdaki fikrine katılmıyorum. (Baştan bunu söyleseydim, belki kızar okumazdın.. Şaka, şaka.. :DD)
  Bir defa, güzellik göreceli olduğu kadar, yani varlığı bir başka varlığa bağımlı, onunla kıyaslanabilir olduğu kadar; İnsanların güzelliği, hiç bir şeyden bağımsız olarak kendi başına da, bir anlam ifade etmektedir. Tanrı, her insanı bir başkasından benzersiz bir şekilde yaratmıştır. Bu nedenle yaratılan her varlığın bir güzelliği vardır. Şimdi bu dediklerimden kendine pay çıkarıp seni onayladığım anlamını çıkarabilirsin. Elbette, senin fikrine körü körüne karşı çıkmıyorum. Haklı taraflarını bir tarafa bırakarak karşı çıkıyorum.

  Bir defa, resimdeki kız çok güzel ve masum bir ifadeye sahip. (Her ne kadar benim ayarımda olmasa da.. Ne kadar megolowoman olduğum anlaşılmaz inşallah..) Benim yüz ifadelerinde en çok dikkat ettiğim hususlar; Gözler, dudaklar ve dişlerin yapısı.. Burada dişler görülmüyor. Bu nedenle bir eksiklik var. Ayrıca bir bayanı güzelleştiren en önemli etken, konuşmadır. Ben birinin güzelliği hakkında, konuşmasını gördükten sonra karar veriririm.

  Sizin görüşünüze karşı çıktığım en önemli nokta, kişinin iyi-kötü kavaramlarını güzellikle bir araya getirerek bu karakter yapılarının güzelliğe yansıyacağını düşünmenizdir. Halbuki, kişinin karakterini uzun süre analiz etmeden anlayabilmek çok mümkün değildir.

  Son söz olarak, resimdeki bayan harika bir yüz yapısına sahip. Her ne kadar bu resim bir çok işlemden geçmiş olsa da..

  Senin o güzel yüreğini melekler öpsün, Zeugmacım.. :))
  Yanaklarından öpüyorum, sevgilerimle.. :)

  YanıtlaSil
 16. bu gördüğümüz yüz kusursuz olabilir..ama soğuk bir yüz ifadesi var.. tatlılık yok..bakışı donuk. çok duru bakışları sıcak olmalı güzelin,gülüşüne dünyalar verilmeli,bence esmerdir güzelin adı yani bencee herkeze göre değişir.. :)

  YanıtlaSil
 17. Kul yapısı demek çok yerinde olur herhalde :) ete kemiğe büründürülemeyen sanal olarak yapılmış .Buna da sanal olarak el attılar ya denecek bir şey kalmadı. Sevgiler Zeugmacım

  YanıtlaSil
 18. tesadüfen rastladım sayfana zeugma ve "ZEUGMA" olması ilgimi çekti fazlasıyla.Büyüleyici ve bir o kadarda yaralayıcı bir çağrışım yapıyor bana bu kelime.

  Kendine has kusurları,mimikleri,alakasız bir yerde bir ben,yara yada çiçek izi olmayan bir yüz güzel olabilir mi hiç,olsa bile anlam taşır mı,bir duygu hissettirir mi baktığımızda? burda olduğu gibi bakar ve geçeriz sadece

  YanıtlaSil