2009/10/02

Neden?


Hayatın her kesimi haksızlıklarla kuşanmış. Nasıl da yeri geldiğinde karşımıza çıkıp yaşama sevincimize ket vuruyor ve bizi kederlere boğuyor...

Hak ettiğimiz karşılıklar, yaşamamız gereken küçük mutluluklar neden bu kadar sımsıkı kilit vurulmuş kapalı kapılar ardında kalır birileri yüzünden? Neden ellerimizi bu kadar takatsiz bırakırlar da aralayamayız o kapıları ve yapabileceğimiz her şey yetersiz kalır?

Ne kadar iyimser olursam olayım başaramıyor, üstesinden gelemiyorum. Mücadele etme isteğim yok oluyor. ''İyimserlik hayata dört elle sarılmaktan geçiyor'' diyorlar. Umudun bize acılar karşısında direnme gücü verdiğini de... Umudunu, inancını, iyimserliğini kaybettirmişlerse hayata hangi direnme gücüyle sarılabilir insan?

Normal olmayan şeyler dönüyor! Sadece kendileri için yaşayanların kirlettikleri bir hayatın içindeyiz. Başkalarının sorunları için oturdukları koltuklarda, kendisinden ve yakın çevresinden başkasının tebessümüne sebep olmayı en başından reddetmiş, ömrümüzün her dakikasında nefretle anımsayacağımız kişilerin hüküm sürdüğü bir yer, haksızlıkların yol aldığı, hak etmeyenlerin baş tacı edildiği kirletilmiş ve pis kokan bir dünya bu...

Sihirli bir dokunuşla her şey çocuk zamanlarımdaki masumiyete bürünsün istiyorum. Dünyayı, insanları, içinde kaybolduğum kalabalıkları sevebileyim, iyimserliğimi hiç kaybetmeden haksızlıklarla ve kötülüklerle çevrelenmiş bu gezegende yaşama sevincimi yitirmeden içimdeki umuda yer açabileyim istiyorum.

Olmuyor...

29 yorum:

 1. Olmuyor olmuyor..
  Al bende de o kadar..

  Olmuyor..

  YanıtlaSil
 2. Buna benzer şeyleri, geçen gün ben döndürüp dolaştırıyordum aklımda. İkiyüzlülüğün giderek daha çok midemi bulandırdığını farkettim. İşyeri bana göre değildi, bu ülkeyi yönetenler bana göre değildi... Eee? dedim sonra. Çok iyi bir insan mıyım? Elbette değilim. Ama kendimle hesaplaşıyorum. Yanlışım yanlış, kaçarım yok ki. Kimse bilmese ben biliyorum; yetmez mi? Başkalarına hesap vermeden önce, sadece birazcık kendiyle hesaplaşsa insanlar. Olmaz mı?

  YanıtlaSil
 3. Dünya cennet değil olmayacakta...bizlerde kötülerle kötülüklerle yaşayacaz ama onlar gibi olmamak için elimizden geleni yapacaz işimiz bu:)

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Zeugma,
  Senin gibi sevgi dolu, duyarlı, donanımlı birinin bu isyan çığlıklarını atmadan yaşayabileceği bir yer değil bu dünya. O kapılar artık sadece ilkesiz bencil, çıkarcı ve vurdumduymazlar için ardına kadar açılmakta.
  Bir büyüğün olarak, (yaşça), seni ümitlendirecek, teselli edecek, bu karamsarlıktan çıkaracak bir şeyler bulup söyleyememek çok üzücü.
  Yine de seni içinde bulunduğun bu açmazdan, bu olumsuz ruh halinden, yukarıdaki donanımlarının yanı sıra, gerçek anlamda çok az kimsenin sahip olabildiği en baskın özelliklerin "öz güvenin" ve "cesaretin" sayesinde sevginin de gücüyle sıyrılıp çıkabileceğini biliyorum. Tabii tüm saflığıyla koruyabildiğin o içindeki çocuğun da yardımıyla.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 5. Yeri geldiğinde bende kötüyüm,sende,ötekide,hatta dünya kötü.. bakk endonezyada depremler oluyor nice insanlar ölüyor enkaz altında kalıyor..burda kim kötüü? tabki hayat kötü..

  Hepimiz biraz kötüyüz ve masum değiliz hiç birimiz tıpkı sezen 'in şarkısında söyledği gibi..

  Bu arada seni kırdıysam özür dilerim sevgili zeuğma..Biraz yargısız infaz ettm seni galiba..İşte bazen bende kötü olabiliyorum değilmi? insanız işte etnn ve kemikten yaratıldık..Ama kalbizide taş değildir.. gerkerise özür de dileriz böyle değerli yazanlardan..sevgiler..

  YanıtlaSil
 6. Canımın içi Zeugmacığım;

  Kim seni bu kadar üzdü de, bu isyanına neden oldu..?
  Bu isyanın beni de perişan etti..
  Seni hiç bu halde görmemiştim..
  Böyle tanımadım seni..
  Hiç ummadığım kişiden böylesi isyan, yakarış duyuyorum..

  Elbette, ben daha ne gördüm ki hayatta..?!
  Ama, biliyorum ki, bu dünyada iyi ve kötü bir arada bulunuyor..
  Kötüler olmasa ne yapardık..?
  İyiyi bilebilir miydik..?
  İyiliğin değeri nasıl anlaşılırdı o zaman..?

  Canımın içi, düşünüyorum da, elimden ne gelebilir acaba..?
  Seni bu durumundan kurtaracak ne yapabilirim ki..?

  Bir dakika..!
  Sana yararı olur mu bilmiyorum ama, daha dün okuduğum bazı yazıları okumanı önersem, acaba faydası dokunur mu..?
  Bloxoo'da Neslihan'ın ve altında da başka üyelerin yazdığı yazılar var.
  Benim çok hoşuma giden ibretlik hikayelerdi.
  Lütfen, kafana çok takıp, kendini harabetme..
  Ne olur, canımın içi, lütfen..

  Seni çok seviyorum canım.. :)
  Islak yanaklarından öpüyor ve,
  Sevgilerimi gönderiyorum..

  YanıtlaSil
 7. Bir şeylerin kötü olduğunu düşünmek, genellikle o kötü şeyden daha kötüdür...
  Bazı şeyler bizim dışımızda var ve biz düşünsek de var düşünmesek de...
  Düşünmemek mümkün mü? Eğer çözüme dönük değilse düşünce, düşünmemek mümkün mü bilemem ama gerekli...
  Hatta insanların, bir şeylerin kötü olduğunu düşünmesi kolaya kaçmaktır çoğu zaman. Çünkü gerçekten kolaydır, çünkü kötü, gerçekten kötüdür ama dediğim gibi malumu defalarca ilam etmenin de bir yerden sonra anlamı yoktur...
  Elbette kastım saçma sapan iyimserlik nutuklarıyla sahte gülücükler yaymak değil.
  Özetle zaten kötü olana kötü deyip durdukça daha kötü olur her şey...

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Zeugmacım;
  Sen zaten çocuk zamanlarının masumiyetinde yaşıyor olmasan hayata karşı bu sorgulaman da olmazdı.3 maymun hikayesini düşün ve mutlu olmak için duyarsız olman değil, ilahi planda herşeyin olması gerektiği gibi olduğunun bilincinde olman yeterli.Bu vurdumduymazlık olmayacak inan ki.Her kim ne yapıyorsa kendine yapıyor çünkü.Hataları ve kusurlarıyla kalabalıkları sevmek iyimserliğini sana kaybettirmeyecek eminim. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 9. Canım benim, ne çok üzmüşler seni.Ne yazık ki hayat bu işte.Ne emekler verdiğimiz ne çok sevdiğimiz yıllarımızı paylaştığımız insanlardan umulmadık darbeler yeriz.Daha iki gün önce tanıdığımız birinden de hiç beklemediğimiz ne unutulmaz iyilik destek görürüz.Büyür olgunlaşır tanırız,dostumuzu düşmanımızı.

  İyiler olduğu kadar kötüler de var,olmalıdır ki böylece biz yerimizi bulalım hayatta.

  Üzme kendini lütfen,Değer mi? Bir dakikanı bile harcamana değersiz insanlara...

  Sevgiler canım

  YanıtlaSil
 10. Sevgili Zeugma !
  Yazını okuduktan sonra beynimden geçenleri tespih taneleri gibi nasıl düzenli bir ipe dizip anlatabileceğim bilmiyorum. Zira ruhum ve beynimde şimdi esen rüzgarların getirdiği ifadelere parmaklarım ya yetişemeyecek yada kütüphanemdekiler yetersiz kalacak.
  Muhteşem yazmışsın, kısa, asil ve insanlık sevgisinin inceliğiyle yüklü. Seni iliklerime kadar hissettim diyebilirim. Zira aynı durumdayım. Günümüzde bizim gibilerin gelmesi istenilen noktaya ne yazıkki getirildik. O noktanın ismide UMUTSUZLUK. Bizim gibilere İNSANLIK YOK dedirtilmek isteniyordu. Onu da yavaş yavaş söylemeye başladık içimiz parçalanarak. Bizlerki okumuş, entellektüel, donanımlı ve insan sevgisi yüklü bireyler; artık inancımız kalmadı, bildiğimiz tüm insanca ve sevgi yöntemleri çalışmıyor olmuyor diyorsak ? Ne olacak bir YOKOLUŞ mu?. Bu kadar insan sevgisiyle bugüne kadar masallar ve öykülerdeki ahlaki ve insanı sembolizma ve alegorilere inandık. Ama ben bugün; görüyorum ki; özellikle amerikan menşeili "Tavuk Suyu na Çorba" tarzlı zorlama ve hayatın tos pempe olduğuna dayalı zorlama okutmalar, bizim gibi insanca bir dünya ve toplum isteyen bireylerin ümit, iyimserlik, hayaletme vb. duygularını artık tetiklemekten çok uzak. Bu tip hikayeler kendi elleriyle kurdukları sistemler tarafından dünya bireylerine hiç bir şey verememiş kepazelerin bizi uyuşturmak ve başımızı kaldırmamak için yazdırdıkları, ürettirdikleri sabun köpüğü misali ve her biri tüketidikten sonra bir diğer yenisine ihtiyaç gösteren müptelası olduğumuz media uyuşturucuları. Ali İKİZKAYA yazıları, ZEUGMA yazıları, hepimiz vb.in tamamı aynı kategoride. 1 dk da tükeniyoruz. Hemen arkasından yeni birine ihtiyaç duyuyoruz.
  ZEUGMA aslında bağırıyor. "Yol tükendi. Bizi çıkmaz bir sokağa soktular. Duralım ve SORGULAYA lım". Aslına bakarsanız Ali İKİZKAYA nın, ZEUGMA nın var olduğu bile şüpheli. Aranızdan hanginiz biliyor şu anda bu tuşlara vuran Ali İKİZKAYA dır. Ali İKİZKAYA diye biri varmıdır. Yaşıyormudur ?. Yaşamış mıdır?. Var mı bir kanıtınız? Aranızdan kim beni gördü ?. Çocukca bir ruhum varmı ? yoksa Şerefsizin önde gideniyimde burda olmak istediğimi yazarak arınıyormuyum ? 19 Eylül günü biri çıktı UFUK ÇİZGİSİ gitti dedi. On küsür cümleden oluşan bir yazıyla. Kim biliyor ?. Gerçek mi sanalmı ?. Bir gün benim içinde yazarlarmı ?. O yazılan UFUK ÇİZGİSİ nin gidişi ile ilgili metinden beri kan kusuyorum, ağlamaktan eskimo çocuklara döndüm ve sorguluyorum. Kimse farkında değilmi Blog dediğimiz bu naneden bizi bize yaklaştırmak yerine uzaklaştırıyor.
  Zeugma nın burdada isyanı var, "çıkın ortaya, gösterin yüreklerinizi, sevgilerinizi. İnsana ve gerçek sevgiye inancımı kaybettim. Hiç bir işaret yok, Tutunamıyorum, Ellerim kayıyor" diyor.
  Gönderildiğim yıldızda, aynı ZEUGMA gibi "İnsanları sevecek ve saygı duyacaksın" diyerek eğittiler beni insan olma mesleğine. Bir de bir alet kutusu verdiler koltuğumun altına sanatımın icrası için. Fakat makinenin zaman ayarındaki sıkıntıdan buradayız şimdi. Bir de baktıkki ne sanatımızın öğreti ve bilgileri ne de alet kutusundaki takımlar hiç bir işe yaramıyor. Nasıl bir kalakalmışlık duygusudur iyi bilirim. Seslenirsiniz göklere "Usta! Bunlarla Olmuyor" diyerek. Oyuncakcı dükkanında bez bebek reyonu yerine mekanik saatlerin rafına konulmak gibidir. Saatlerin her tik ve takında içiniz, ruhunuz kanar. Sizi ait olduğunuz yere taşıyacak ele dair hiç bir işaret yoksa ve zamanda daralmışsa; bağırmaya başlarsınız ZEUGMA KIZ gibi.
  "YALVARIRIM BİR İŞARET, TEK BİR İŞARET" kayıp gitmemek için.
  BENİM ALİ İKİZKAYA ve BU SATIRLARI YAZAN RUH ve KALB OLDUĞUMU İSPAT EDECEK OLAN VARSA BİR ADIM ÖNE ÇIKSIN.
  Sevgimle yazacağım ama onu dahi bilmiyorsunuz. Varmı? Yok mu?

  YanıtlaSil
 11. Sihirli bir dokunuşla her şey çocuk zamanlarımdaki masumiyete bürünsün istiyorum. Dünyayı, insanları, içinde kaybolduğum kalabalıkları sevebileyim, iyimserliğimi hiç kaybetmeden haksızlıklarla ve kötülüklerle çevrelenmiş bu gezegende yaşama sevincimi yitirmeden içimdeki umuda yer açabileyim istiyorum.


  Bunu bende çok istiyorum sevgili zeugma..

  YanıtlaSil
 12. Ortam çok kirlendi maalesef şöyle bir şey yapsak olurmu dünyayı alıp bir güzel yıkayalım dezenfekte edelim kirler, paslar,lekeleri çıkaralım :) keşke yapa bilsek!!
  ne güzel olurdu.

  Zeugzuma güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 13. Sevgili Zeugma, selamlar..
  "Sorma Neden" demişti El Roman. O şarkı pelesenk oldu dilime bunu okuyunca :)
  Bir optimist olarak şunu diyebilirim; Hayatla dalga geçebilmeyi bilmek gerek bazen. Hayata gülmek. En dar anında bile tebessüme sığınmak.. Ben eskiden (daha bu pesimist sözcüğü yer etmemişken hafızalara) kötümserdim. Her şeyi "kış" görürdüm. Mesleğim değiştirdi beni. Sebep oldu işte. 2-3 senedir tam ters derecede iyimserim. Gören şaşırıyor, o derece. Eşim -sanki nişanlıyken farklı biriydin, evlendikten sonra daha farklı oldun- der. Halbuki evlilikle de ilgisi yok. O zamana denk geldi.. İçimin burulduğu anlar elbet oluyor yine. Dediğin gibi -bir dokunuş olsa da herşey çocuk zamanlarımdaki masumiyete dönse- keşke..
  Bak şimdi de Tatlıses'in "Ben böyle değildim yaşarken oldum" şarkısı takıldı dilime :) Repertuar çalıştırıyor yazıların. Olumlu olumsuz tüm yazıların zevk veriyor, okutuyor kendini sevdirerek. İyi ki varsın.

  YanıtlaSil
 14. Biz hep çoçuk zamanlarımızdaki masum temiz sevgileri arıyoruz ama hep şimdi her taraf kirlenmiş ve kirlerini bizim masum çocuklugumuza bulaştırmaya çalışıyorlar...

  YanıtlaSil
 15. Sevgili Zeugma,

  Sorun şu aslında: Ya kişisel mutluluklarımızla yetinip dünyada yaşanan kötülüklere gözlerimizi kapatıp kulaklarımızı tıkayıp dilimizi lal edeceğiz... (Bize iyimser diyecekler.)

  Ya da sadece kendi mutluluğumuz bize yetmeyecek.
  Toplumda iyilikler, güzellikler yeşersin, insanlar insana yaraşır şekilde yaşasın, kimse kimseyi sömürmesin, güçlüler güçsüzleri ezmesin, halk kandırılmasın, emeğinin karşılığını alsın, adalet suçludan yana olmasın... gibi konuları kendimize dert edip, düzelmesi için dilimizin döndüğünce, gücümüzün yettiğince mücadele edelim. Ülkenin, ulusun sorunlarını kendimize dert ederek yaşayalım... (Varsın bize kötümser desinler)

  Biz görmezden gelirsek kesinlikle düzelmez hiçbir şey. Yanlışlıklara birlikte tepki gösterebilirsek birazını da olsa düzeltme şansımız var...

  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 16. su sıralar yasmak isteyıpte yasamadığım seylerı yasmıssın gercı ben su sıralar kendımı yalayarak iyileştrmeye çalştrmakla mesgulum gösüm bişi görmüo...
  hersey ii olacak düselicek bilmem ne palawradan ibaret insanların senı uyutmasından avutmasından baska bırsey degıl ... bu cok üsgünüm ama bu böyle...hayat bu böle demeyın bunu söleyen ınsanlarada uyus oluyrm lanet olsunkı bu dünyayıda hayatıda mahveden bis lanet ınsanoğlu buna kader buna hayat demeyın değil cünkü elimisle değidğimis herseyı mahwedıyrs...

  YanıtlaSil
 17. Hırsızların en ulvi koltuklarda oturduğu, suçu ispat edilmeyenlerin hapislerde çürüdüğü, orman yakanın komik cezalarla salındığı, bebeğe, çoçuğa, hayvana, nineye tecavüzün artık kanıksandığı, yönetenlerin hiç utunmadan, milletin gözünün içine baka baka yalan söylediği insalnları tehdit ettiği bir ülkede, Zeugmanın değil herkesin isyan etmesi gerekir.

  YanıtlaSil
 18. Sen bir gülüşünle, kalbindeki inancınla çevrendeki bir kişiyi bile güldürsen, umut versen bu dalga dalga yayılır Zeugmacım. Umudunu yitirme, herşeye rağmen, çevrende hala iyi insanlar olduğuna inan, ikiyüzlüleri değil iyi niyetlileri görmeye niyet et. Seninle ve gördüklerin, dokunduklarınla dünya aydınlansın...
  Sen bi'tanesin...

  YanıtlaSil
 19. ÖNCELİKLE DEĞERLİ YORUMLARINIZA YANITLARIMI BU KADAR GECİKTİRDİĞİM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM.
  YAZIDAN ANLADIĞINIZ ÜZERE BU KEZ DEVLET KURUMLARI VE BÜROKRASİ BENİ HAYATTAN BEZDİRİP İSYANLARA SÜREKLEDİ.VERDİĞİM MÜCADELELER SONUCU UFUKTA BİRAZ OLSUN İYİ GELİŞMELER VAR. İLGİNİZ VE VERDİĞİNİZ MORAL DESTEK İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlaSil
 20. khaos;
  Umudunu bitirenler yaşama sevinci bırakmıyor insanda.
  Olmuyor gerçekten de..

  Parpali;
  Sorun ikiyüzlülükte zaten.İş yerleri, kamu kurumları ve tabii devleti yönetenler de bana göre değil. Sana yerden göğe kadar hak verip senin hak ettiklerini başkalarına sundukları için özellikle.Sistem hep aynı haksız düzen ve iltimas üzerine kurulu.

  Herkes kendiyle hesaplaşmalıdır zaman zaman. Ben de sık hesaplaşırım. Ama kimseye haksızlık ve ikiyüzlülük etmiyorum. Bu yetmez mi?

  devenin_bale_pabucu;
  İşimiz onlar gibi olmamak. Ama yolumuz ve işimiz düştüğünde işte böyle,tıpkı benim gibi dünyayı cehennemden bile daha kötü görebiliyor insan.

  Asuman Yelen;
  Sevgili Asucuğum,hakkımdaki güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Bu sözlerin beni teselli etti ama:)
  ''Özgüven ve cesaret'' Sanırım bende fazlasıyla var. Ve sırf bu yüzden devletin en üst kurumlarına kadar uzanan, hiç çekinmeden başlattığım bir mücadele içindeyim bir süredir. Umudumu bir ara yitirip isyan etmiştim, ama pes etmedim. Sanırım yakında sonuç alacağım.İlgin ve sevgi dolu sözlerin için tekrar teşekkür ederim..
  Sevgilerimle..

  siyah kelebek;
  Hayat bazen çok acımasız ve kötü.Bize isyan bayraklarını çektiriyor bazen.
  Canım, sen beni kırmadın..Asla..Lütfen böyle düşünme.''Optimist'' kelimesini kullandığım için hata bendeydi. Daha anlaşılır kelimeler kullanmaya karara verdim ve bunu da sana yazdım.Olay bu.Özür dilemene hiç gerek yoktu.Hatta benim hatamdı.
  Sen taş kalpli falan değil,gayet güzel bir yüreksin.
  Sevgilerimle..

  Arzu Breda;
  Canım Arzucuğum, beni gerçekten de hayattan bu kadar pes etmiş bir halde görmedi kimse. Kendim bile görmedim ki zaten :(
  Dünyada iyiler ve kötüler var.Buna alıştık.Kendimizce çareler ürettik, ama bu kez kazın ayağı öyle değildi.
  Bu kez bir başvuru ve yüze kapanan kapılar vardı. Hem de yüzüne karşı en başta senin hak ettiğini söylüyorlar ama hiçbir şekilde hak etmeyenlere veriyorlardı o hakkı. Ki bu sunulan belgelerden de açık ve net görünmekteydi.En kısa özetiyle durum buydu canım.
  Neyse fazla uzatmadan toparlayayım.
  Asla ''Peki o zaman'' deyip pes etmedim. Umudumu yitirtip isyan ettirdiler bana o ara. Ama mücadeleyi bırakmadım.Konuyla ilgili hangi birim varsa tek tek iletişime geçtim ve sanırım hallolmak üzere..
  Sevgin, ilgin ve güzel sözlerin için çok teşekkürler Arzucuğum.

  Ben de seni çok seviyor ve öpüyorum..
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 21. Doğan Ömür;
  Çok haklısın. Bu dediklerini uzun süreli yaşayıp kötüye kötü desem ve dursaydım daha kötü olacaktı her şey.
  Bazı şeyler bizim dışımızda var zaten, haklısın. Çözüme dönük düşünme üretmekten geçiyor her şey. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun buna yönelik morali yaratabilme gücünden.
  İşte o zaman kötülerin arasındaki iyilere ve hak-hukuk gözetenlere ulaşılıyor eninde sonunda.

  sufi;
  Sevgili Suficim, güncel hayatta zaman zaman 3 maymun olayını uygulamazsan dayanamıyorsun,kabul ediyorum.İlahi plana dahildir elbette.Ama bazen resmi hayatta öylesine büyük haksızlıklar görüyor ki insan.Üstelik hiç hak etmediğin,tüm hayatını etkileyecek kadar acımasız ve büyük haksızlıklar.
  Telkinlerin ve sevgi içerikli sözlerin için teşekkür ediyorum.
  Sevgilerimle..

  Çınar;
  Hayatın içinde dediğin şekilde en yakın bildiklerimizden darbe yiyebiliyoruz.Büyüyüp olgunlaşıyoruz ama yıpranıyoruz da aynı zamanda.Bunu kabullenmiş durumdayım.
  Peki ya devletin koltuklarında sırf eşini dostunu kollayıp gözetenlere ne diyorsun?
  Durum bu kez başkaydı canım Çınarcığım..
  Sevgilerimle..

  Ali İkizkaya;
  Yazdıklarınız o kadar etkileyici ki sözler tükeniyor inanın.Her kelimesiyle doğru tesspitler yapmışsınız.
  Sizin gibi iyi kalpli,hassas ve beyefendi bir insanı dünyadan bu kadar nasıl bu kadar bezdirebildiklerine hiç ama hiç şaşırmıyorum. Çünkü iyi ve dürüst olunduğu oranda da çekiliyor bu dünyada..
  Üstelik güncel hayatta çekildiği, umutlarımızın tüketildiği yetmezmiş gibi devletin bazı birimlerinde daha acımasız ve net haksızlıklar başa geliyor.Umutlar sönüyor, hayata küsülebiliyor.
  Fakat ''pes etmemek'' var.Ufacık da olsa bir çıkış yolu, bir çare, sizi anlayıp hak verecek, derdinize derman arayışına girecek birileri mutlaka çıkıyor aralardan. Ben bu yazıdan sonra henüz kendime gelebildim örneğin.
  Sayıları az da olsa yaşama sevincini ve umudu bize yeniden aşılayabiliyorlar.Onların varlığı da tükenseydi, işte o zaman...
  O zaman kayıp giderdik.....

  Mixx;
  Okuduğum tüm yazı ve şiirlerinden bunu istediğini adım gibi biliyorum sevgili Mixx..

  Evimin İncileri Belgin;
  Öylesine çok kirlendi ki dünya temizleyecek hiçbir dezenfektan olduğunu sanmıyorum sevgili Belgin..
  Bir şarkı sözü vardı hani;

  Biz büyüdük
  Ve kirlendi dünya


  diyordu..

  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 22. The Turk;
  Selam..Öncelikle bu yazımın sana bazı şarkıları çağrıştırmış olması ve diline dolaması çok ilginç geldi :)
  Daha önceki yorumlarından ve blogundan gerçekten de optimist biri olduğunu anlayabiliyorum.Ve yazdıkların bende tebessüme yol açıyor. Yani mesleğinin değiştirdiğini söylediğin dünya görüşlerin bana da pozitif duygular aktarıyor.Bu yazıyı yazarken ''Ben de böyle değildim, yaşarken oldum'' ama :) Buna ne dersin? Yani bazı olaylar zaman zaman karşımıza çıkıp bunu başarabiliyor sevgili The Turk.

  Yazılarımla ilgili güzel görüşlerin beni onore etti.Çok teşekkür ediyorum.
  Sevgiyle kal..

  ELİF..den;
  Çocuk zamanlarımız bir daha geri dönmeyecek, biliyorum.
  Yeter ki kirletilen dünyadan bize de kir sıçratmasınlar, değil mi Elifciğim..?

  aysema;
  Sevgili Öğretmenim,sorun ve önerdiğiniz görüşlerden elbette ki ikincisi.''Kötümser'' desinler, ne derse desinler, bir şeylerden çekinip sustukça ve vazgeçtikçe ortalıkta at koşturanları daha da hızlandırıp cesaret vermiş oluyoruz.Üstelik bunu yapıp kaderine razı gelenler o kadar fazla ki.
  Dediğiniz gibi birlik olup tepki vermek birçok şeyi halledecek ama her şeyi kabullenen korkak bir toplumun içinde yaşıyoruz ne yazık ki...
  Sevgilerimle..

  Dag Kecisi;
  Demek bu ara seni de üzdüler. Kendi kendini yalayarak iyileştirme yerine sorunun üstüne üstüne gidip çözüme ulaşabilme yoluna gitmen daha kalıcı ve mutluluk verici bir çözüm oluyor inan bana.
  Seni hayattan ne kadar nefret ettirmiş olurlarsa olsunlar asla pes etme.

  Uykusuz;
  Aynen öyle Uykusuz.Ben de tam ülkenin yönetimi ile ilgili isyanlardaydım bu ara. Akıl almayacak haksızlıklar dönüyor. Bunlar yeri geldiğinde seni de çarpıp isyanlara sürüklüyor ve bir müddet kendine gelemiyorsun :(


  Tibet'in annesi;
  Canım, iyi insanlar olduğuna elbette ki inanıyorum. Ama yaşam içinde yol alırken zaman zaman karşına korkunç sorunlar çıkarıyorlar. Görmezlikten gelemeyeceğin kalıcı haksızlıklarla boğuşturuyorlar seni. Dolayısıyla tüm iyi niyetin,tebessümün, kısacası umudun yitip gidince de böyle olunuyor işte..
  Umarım her şey daha güzel olacak..

  Sen ve Tibetciğim de bir tanesiniz :)
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 23. Nasılsınız? Görüşmek dileğiyle,

  Sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 24. canım arkadaşım ne güzel yazmışsın aynı duygulara bende katılıyorum bazen hayatın bir fişi olsada çekiversek diye çok düşünüyorum neden bukadar çok yoruyor insanları yaşam çok mu kolay :((

  YanıtlaSil
 25. teker teker herkese yorum yazmıssın cok hoşş elbette isyan var alaya ama pes etmek yok asla :)))

  YanıtlaSil
 26. Güzel bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 27. ablam sen nerelerdesin????

  YanıtlaSil
 28. Evimin İncileri Belgin;
  Teşekkür ederim. Dünden beri artık çok iyiyim. İlgine teşekkür ederim Belgincim :)

  şirinem;
  Hayat bazen çok yoruyor ve böyle umutsuz düşüncelere sevk ediyor, değil mi? Ama bir üst yazıda göreceksin ki hepsi geçti :)

  Dag Kecisi;
  Canım, vaktim varsa herkese yorum yazmak benim için bir zevk.
  Ve aynen dediğin gibi..İsyan edilebiliyor, ölesiye hem de..Ama pes etmemek, ipleri kopartmadan mücadeleye devam etmek gerek :)

  Evimin İncileri Belgin;
  Yakın ilgin ve sevgin için çok teşekkür ediyorum Belginciğim..
  Sevgilerimle..

  Godsyndrome;
  Bakıyorum panik yapmışsın Godsycim :)Teşekkür ederim.
  Kaybolmayı senden öğrendim :D
  Ama geldim bak, buradayım...

  YanıtlaSil
 29. Justice;
  Bunu hissetmen ne güzel sevgili Justice. ''Olmuyor'' diye bitirmiştim o yazıyı değil mi?
  Oldu ama :)
  O halim kısa sürdü ve çabuk toparlandım. Hatta yazarken toparlanmaya başladım.
  Umarım bu durum dediğin gibi bazılarına örnek teşkil eder ve katkı sağlayabilir.
  Sen de hep böyle, sevgiyle kal.

  Mixx;
  Yazılarım böyle değil de tersi olsaydı mutlu olacak mıydın sence Mixxim?
  Seni utandırmak da ne demek? Mutlu olmana katkı sağlayabilmek için diyelim. Bunu biliyorsun zaten.
  Ama sen hüznü seviyorsun :(

  Siminya;
  ''YAŞAM KOÇU''mu ???
  Çok sevdim bu nitelemeyi ya:) Keşke öyle olsa..Hepimiz birbirimize koçluk yapsak. Yazdıklarımız birbirimize umut olsa, ders verse hep Siminim.

  Canımsın sen. Korkak falan değilsin. Bak tersini dene davranışlarının, sonucunu gördükçe cesaret gelecek ve hep öyle olmaya başlayacaksın..İnan buna..

  Hayalbemol;
  Aynen öyle Emre..İlk bulduğum resme içim ısınmadı bir türlü.
  Bendeki linklerde zafer işareti yapanlar hep Uzakdoğulu kadınlardı, sevmedim.
  ''Victory sign''.. Bilirsin oradaki V harfi zaferi simgeliyor.. Ama vazgeçtim bu üçüncü resimde V ' den falan :)
  Ayrıca resimlerin yazıya kattığı anlam küçümsenmeyecek boyutta hakikaten..

  Arzu Breda;
  Ne güzel şeyler yazmışsın öyle canım benim.. Asıl ben sana teşekkür ediyorum.. Binlerce kez..
  Aynen dediğin gibi..Yazdıklarımı benimle birlikte yaşayıp etkilenerek uygulama içine girecek tek kişi bile olsa bu benim için sevinç kaynağı olur.
  Ayrıca senin paylaşımların da hep yol gösteriyor, sayende birçok şey öğrendim ben, biliyorsun..

  Siminya'ya seslenişine bir ek yapayım müsadenle Arzucuğum.
  Simin yazılarında ne kadar cesursa (ablalarına yaşam koçu olacak kadar), bir o kadar da çekingen ve kırılgan bence. ''Höt hüt'' diyerek yazıyormuş gibi dursa da dikkat et, kiracıları yaşlı kadının çamaşırlarını yıkayıp, pasaklı akrabalarına temizliğe gidecek kadar merhametli ve iyi niyetli örneğin..

  Ayrıca yazıda kullandığım son resmi beğendiğin için teşekkürler..
  Resim yazıda etkili bir faktör gerçekten:)
  Sevgilerimle Arzucuğum...

  YanıtlaSil