2010/05/16

Tercih Meselesi

- Sıkıldınız mı beklerken?
- Yoo... Hayır...
- Bekleme odasında tv yoktu da...
- Televizyonla aram iyi değildir zaten.
- Gazete ya da dergi de yoktu okuyabileceğiniz.
- Olsun, hiç önemli değil. Aklıma bile gelmedi.
- Gidin bakın, doktor ya da diş hekimi muayenehanelerinin hepsinde vardır bu söylediklerim...
- Hiç dikkat etmedim...
- Benim evimde de tv izlenmez hiç.
- Hiç mi..? Gerçekten mi?
- Evet... Biz ailece ne tv izler ne gazete okuruz. Salonumuz yıllardır tıpkı çocukluğumuzdaki gibidir. Eşim, kızım ve ben günün yorgunluğunu dingin bir ortamda sohbet ederek atmaya çalışırız. Bütün gün birbirimizi görmediğimiz için bize kalan sadece gecedir çünkü.
- Peki ya önemli haberler, ülkenin gündemi?
- Onları bir şekilde duyuyoruz nasıl olsa...

- Şaşırmadım dersem yalan olur. Hem de çok...
- Bu bir tercih meselesidir. İnsan dünyaya bir kez gelir. Düşünün şimdi... Kiminin tüm hayatı futboldan ibarettir. Kimi bütün gün ''Akşam olup içki masasının başına geçsem,'' diye düşünür ve sonrasında dünyayı unutur. Bizimki de buna benzer bir şey işte...

Okuduklarınız geçen gün lokal anestezi sonrası bekleme aşamasında ben ve diş doktorum arasında geçmiş olan diyaloğun kelimesi değiştirilmemiş halidir. Sonuç olarak ne düşündüğümü merak ediyorsanız eğer;
''Saygı duymak''...
Evet, hissettiğim buydu. Belki de en iyisi böyle bir tercihti gerçekten...


40 yorum:

 1. Ne güzelmiş :))

  Şimdi iki yaşındaki çocukları tv karşısına koyup ayağımızın altında dolanmasın diye tv ye prangalı mahkumlar haline getiriyoruz.Sonra büyüdük çe ders için tv başından kaldır kaldırabilirsen...

  Bu arada geçmiş olsun önemli bir şey değildir umarım.

  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. gerçekten saygı duyulacak bir tercih. tv ye karşı koymak büyük güç ister.

  YanıtlaSil
 3. eksik, bizde belgesel, tartışma programları, belirli çizgi filmler veya dvd izlenir böylece çocuğumuzun da sosyal gelişmesine katkıda bulunur diyebilirdi. Gittikçe yozlaşan ve cahlleştirilen Türkiyede , kültürü yüksek, nazik ancak sosyal iletişimi 0 bir çocuk yetiştirmenin vebali de kendilerinin olacaktır. Bir devlet dairesine gidince ne yapacak o çocuk, veya gelişme çapında neler olacak?

  YanıtlaSil
 4. Bir dönem televizyon, " Yalan Rüzgarları" diziler falan, şimdi de internet sevdiklerimize zaman bırakmıyor. Aklımızı başımıza almamızın tam zamanı. Teşekkürler, selamlar.

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten insan dünyaya bir kez gelir ve kalacağı süreyi de bilmeden yaşar, bu bilinmezlik içinde sevdikleri ile doya doya vakit geçirebilmenin en etkin yolunu bulan ve uygulayabilenlere selam olsun.

  Mutluluklar daim olsun...

  YanıtlaSil
 6. Geçmiş olsun canım. Bizde de öyle diyebilmek isterdim ama ne yazık ki çarka kaptırmışız kendimizi. Programları izlemekte seçici davranmaya özen göstersek te hayatımızda önemli bir yer edinmiş tv çoktandır.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. Sevgili Zeugma,
  Aslında düşünürsek çok güzel geliyorda,bence kararını bildikten sonra TV.nin faydası tartışılmaz. Hele günlük gazete okumanın."Saygı duymak" tabi ki bende tercihine saygı duyarım. Tüm insanların yerinde ve zararsız tercihlerine saygı duyduğum gibi.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 8. ne kadar güzel bir alışkanlık. tercihine de kendisine de saygı duydum...

  YanıtlaSil
 9. Sevgili öğretmenim onun kadar olmasada bende pek izlemem.Televizyonun faydası konusunda yaşamın kıyısındaki sevgili hanım efendiye de pek katılmıyorum.çünkü günümüzde televizyon sistemin toplumları
  uyuşturmak ve yönlendirmek için
  kullandığı bir araç durumunda,bu
  yüzden bazi ülkelerde buna aptal
  kutusu diyorlar.izleyenler aptal
  olduğu için değil.aptallaştırdığı
  için.Bir örnek vermek istiyorum nasıl kullanıldığı konusunda.Bir kaç sene evvel kadiköyde bütün dünyada da aynı günde yapılan temiz
  enerji mitingi vardı,çevreye duyarlı insanların.televizyon kanalları haber bulamazken,böyle önemli bir mitingin,ne miting öncesi ne de sonrası haberi geçilmedi.örnekleri saymaya kalkarsak bu bloglar yetmez o zaman
  sormak lazım ne dir faydası? televizyon kanallarında gün boyu yaptıkları aptal proğramlarmı.

  YanıtlaSil
 10. Gerçek anlamı keşfetmiş bir insan.
  Bence de saygı duyulası.
  Ne güzel bir ailedir kimbilir.

  YanıtlaSil
 11. Evet evet ögretmenım tv'yı ben aptal
  kutusu olarak goruoyor,sadece haber
  programları ızlıyorum.En guzel tartısma programları halkın uyanmaması ıcın cok gec saatlere
  alınıyor.TRT1'den nefrettttt edıorum,
  bırılerının yobaz kutusu!!

  Opuyorum...Sevgılerrr

  YanıtlaSil
 12. bizim evde iki tane televizyon var ama sadece var.. Çünkü açıp izlediğimiz bi varlık değil kendisi. Ben hep kitap okuma meraklısıyım. Babam eve gelince pc de dünyanın gündemini takip eder gazeteleri okur, sonra akşam yemeği yeriz. Bi ara tv yi açmaya yeltenir, gider kaparım, hadi muhabbet edelim derim. Cidden laf açılır o bu şu derken, sadece konuşuruz. Zaten izlenecek bişey de yok ki tv de. Midem bulanıyo izlerken, hayır çevirilen dizilerden değil, ciddi anlamda midem bulanıyo :S

  YanıtlaSil
 13. Yine çok önemli bir konuyu, kendine has anlatımınla güzel ele almışsın sevgili Zeugma . Türkiye'de, bazı yazılı ve görsel
  basının yaptığı psikolojik-sessiz savaştır. Bu savaşın en etkin yöntemi televizyonlarda uygulanmaktadır.Bilinçli olarak sesli duruma getirilmekte, milletin düşünce ve duygularını esir alarak, kötü dizi ve yarışma programları ile boş vakit bırakmayarak, düşünceleri bağımlı hale getirip, duygusal zaafları acımasızca kullanmaktadır. Buna bir nevi "zihni ve duygusal tecavüz" de diyebiliriz. Batının programladığı bu psikolojik savaşın amacı, halkın düşüncesini altıncı derece seviyesinin altında tutmaktır. Altıncı seviye, maymunların düşünme seviyesinin bir üst basamağı olduğu bilinmektedir. Bloğunu kapatan okul arkadaşım sunny'nin bu konuda güzel bir çalışması vardı. Bulursam onu da veririm. İyi bir hafta dilerim. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 14. Televizyon icat oldu düzen bozuldu...
  İnsanlar bütün gün tv. başında malesef... zihinleri bulanıklaştırıyor bu televizyon denen uyku ilacı:)

  selam ve muhabbet ile...

  YanıtlaSil
 15. Ne kadar güzel ve az rastlanır bir tercih...
  Bizde de gündüz hiç açılmaz tv.Sabah kalkınca çay suyunu koyarken hemen radyo açılır bizde...Geceleride genelde dvd izlenir,bir-iki program haricinde...Ama Canın Ailem'i mutlaka izlerim:)

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 16. Öncelikle geçmiş olsun Zeugmacığım,

  Tanık olduğun gibi evet, gerçekten herbirimiz hayatımızı tercih ettiğimiz şekilde yaşıyoruz. Hayatın tamamen dışında kalmadan teknolojiyi doğru kullanmak elimizde.

  Ne tamamen çemberin dışında ne de içinde kalmalı insan!

  Eğitecek, zenginleştirecek, donatacak bilgiler ve programlarla; gerek internet, gerekse tv ve basılı materyallerden yararlanabiliriz. Bize dayatılanı sunulanları değilde kendi seçtiğimiz filmleri (dvd), ve tv programlarını seyredebilir ve kitapları okuyabiliriz...

  Özelimizdeki varlıklarımız ise herşeyin üstünde elbet. Onlara da hayattaki tercihlerimiz doğrultusunda gereken zamanı ortak paylaşım alanları yoluyla rahatlıkla ayırabiliriz.

  Her şey bizim elimizde!
  Yaşamın içinden aktardığın ve bizlerle paylaştığın yazın üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konuydu canım.

  Sevgilerimle Zeugmacığım...

  YanıtlaSil
 17. İzDüŞümLeR ;
  Bence de çok güzel.Aynen dediğin şekilde yapanlar var gerçekten.
  Teşekkür ederim, önemli bir şey değildi.Birkaç küçük problem için gitmiştim.
  Sevgiler...

  komançi ;
  Saygı duymamak mümkün değil..
  Tv'yi bir bıraktın mı bir daha canın istemiyor ama..

  DecisionS ;
  Biraz eksik gerçekten. Kızının güncel müziklerden hiç haberi olmadığını eklemişt örneğin.Ama sorun olarak görmüyor..
  Diğer yönlerden bir şekilde telafi ediliyordur o çocuk ama Deci..

  alizafersapci ;
  Dizilerle zerre kadar ilgim yok benim kaç yıldır.Sadece ''Hanımın Çiftliği''ne özendim ama bıraktım onu da birkaç bölüm sonra..
  Ben teşekkür ederim. Selamlar..

  benhurum ;
  Ne güzel söyledin. Aynen öyle.
  Benden de selam olsun.
  Sevgilerimle...

  Çınar ;
  Gündüz kadın programlarını gördükçe iyice nefret ettim ben Çınarcığım.
  Tamamen bırakınca çok rahatladım. Haberleri bile izlemiyorum diyebilirim.
  Sevgilerimle...

  YAŞAMIN KIYISINDA ;
  Seçici davranarak belirli programlara yoğunlaşmak elbette faydalıdır Nur Hanım...
  Günlük gazete okumak da iyidir elbet ama düşünürseniz gerilmekten başka bir getirisi yok.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 18. Saygı duyulası, tebrik edilesi ve örnek alınası davranışlar ve tercihler örneği vere doktoruna tarafımızdan da tebrikler.Ha sana da geçmiş olsun canım sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 19. Bakış açısı olarak seni düşüncelerini onaylayıcı, fakat yorumda doktorunu eleştirel bir yaklaşımım olacak:
  Medya; hayatımın içinde yer alan bir olgu olmasına rağmen, medyanın kirliliğinden büyük ölçüde arınmış biri olarak, özelimi kendi faaliyetlerimle zenginleştirmeye çalışıyorum. Fakat medya, bugünün dünyasında, özellikle yakın çağda vazgeçilmez bir durum. Öyleyse, nasıl cep telefonlarını kullanmak istemesek de olmazsa olmazımız haline getirmişiz, ondan da kurtuluşumuz yok. Bunu lehimize çevirebiliyorsak, o zaman büyük bir şey başarmışız demektir. Şahsen benim hayali ofis düzenimde, insanların meşguliyet sağlayacağı şeyler olmak zorunda. TV, dergi, belki etkin bir müzik… Çünkü insanlara tercih hakkı vermezseniz, yönlendirmeyi doğru yapmış sayılmazsınız. Özellikle hastalar, beklemekten en sıkılan ve gerilen kişilerdir. Onları bekleyişleri sırasında rahatlatmak zorundasınız. Şahsen ben, dişçi koltuğuna oturmadan önce, dişe ağırlık verilmiş broşürlerle daha da gerilmek istemem :)
  Kısaca, olması gereken şey kültürel faaliyetlerin geliştirilip, boşa harcanan ziyanların engellenmesidir. Fakat tercihler, yazının sonunda da belirttiğin gibi kişiye özeldir. Güzel bir analizle, doğru kelimeler ve ilgili düşünceleri, sade şekilde yansıtmışsın. Konu çok iyi olmuş Zeugmacım.

  YanıtlaSil
 20. Tibet'in annesi ;
  Ben de öyle. Kendisine de tercihine de hayranlık ve saygı duydum..

  HÜSEYİN USTA ;
  Sevgili Hüseyin Bey,
  Verdiğiniz örneklere benzeyen niceleri var gerçekten. Çoğu hükümet yanlısı kanal sahiplerinin kitleleri uyuşturmak ya da bazı şeyleri empoze etmekten başka yaptığı pek bir şey yok.
  Faydalı olabilecek açık oturumların gece geç vakitlere atılması da düşündürücü.

  Onuncu Köyün Adamı-Mavi Tutku ;
  Gerçekten çok güzel bir ailedirler.
  Yaz tatili tercihlerini de karavanla gerçekleştiriyorlar.

  AYŞEGÜL ;
  Haklısın Ayşegülcüm. Hatta neredeyse sabaha uzayan o programlarda katılımcıların bazıları uyuyor değil mi?
  TRT'nin belgeselleri bile fi tarihinden kalma haklısın :)
  Sevgiler canım...

  Hayal Meyal ;
  Tv açığını kitap okuyarak kapatmak güzel bir alışkanlık..Kutlarım seni..

  YanıtlaSil
 21. JİVAGO ;
  Teşekkür ederim sevgili Jivago.
  Sözlerinizde çok haklısınız.
  Buna kısaca ''kitleleri esareti altına almak'' da diyebiliriz sanırım. Boş vakit bırakmamak, uyuşturmak, kimi zaman istediği yönde hareket etmesini sağlamak..
  sevgilerimle...

  name-i nur ;
  Özellikle ev hanımları bütün gün başından kalkmıyor.Böyle izleyici potansiyeli varken onların eğitilmeleri yönünde kullanılabilir bu güç oysa..

  Dalgaları Aşmak ;
  Ben de çok etkileyeci buldum bedişciğim. Hatta PC başında geçirdiğim vakti bile sorgular oldum.Senin tarzın da gayet hoşmuş. Radyo dinlemek de oldukça hoş ve nostaljik :)
  Sevgilerimle...

  Esmir ;
  Teşekkürler Esinciğim..
  Başlıkta da söylediğim gibi bu bir tercih meselesi gerçekten..
  Ama bunu diğer insanlar da uygulasın istiyordu sanki.. Örneğin muayenehanesine tv, gazete ya da dergi koymak hiç de zor değil ve üstelik onun yararına iken bunu da yapmıyordu ve nedenini açıklıyordu.
  Senin de bahsettiğin şekilde kendimizi eğitmek için bir sürü materyal var gerçekten.
  Her şey bizim elimizde ve hayatımızı zaman zaman sorgulamalıyız bence de..

  Sevgilerimle Esinciğim.....

  sufi ;
  Teşekkür ederim suficim. Önemli bir şeyim yoktu. Diş konusunda çok hassasım ve erken müdahalenin önemine inanırım hep. İleride takma dişlerle dolaşmak hiç tercihim değil çünkü :)
  Doktorum gerçekten saygı duyulası ve örnek alınası..
  Sevgilerimle..

  Hayalbemol ;
  Bemolcüm, inan dişe ağırlık verilmiş broşür vs de yoktu bekleme odasında... Jaluzilerden ve dahilinde oradaki iki abajurdan sızan hafif bir ışık, loş bir ortam, sehpaların üzerinde antika biblolar vardı..Dingin ve mistik bir ortamdı anlayacağın.Nitekim doktorumuzun yaşam biçimini de öğrenince ben bu görüşten çok etkilendim...
  Söylemlerinde son derece haklısın. Görüş kişiye özeldi ama oldukça etkileyeciydi, bu bir gerçek..
  Konuyu beğendiğin için çok teşekkür ederim..
  Sevgiler....

  YanıtlaSil
 22. Kimseye yaşatılmadığı, dayatılmadığı takdirde bireyin tüm fikir ve eylemleri bir tercih. Katılınmasa bile saygı duyulması gereken.

  YanıtlaSil
 23. Bence de aynen öyle...

  YanıtlaSil
 24. İnsan eline bir ayna almalı,önce kendine bakmalı,sonra tv'ye diye
  düşünüyürum.19 Mayıs Bayramımızı
  kutlarım.

  Sevgiler , Saygılar
  Cenk

  YanıtlaSil
 25. Doğru düşünüyorsun Cenk...

  19 Mayıs Gençlik Bayramlarımızın gerçek bir bayram havasında geçeceği umut dolu yarınlar dileğiyle..
  Teşekkürler, sevgiler....

  YanıtlaSil
 26. Ne güzel bir tercih Zeugmacığım.Ama gerçekleştirmek pek kolay değil. Birlikte yaşayan tüm bireylerin aynı tercihte buluşması gerekli.
  Tebrik etmek gerekli Dr. Bey'i.

  Sevgilerimle Zeugma'm. Geçmiş olsun dişlerin için.

  YanıtlaSil
 27. Canım Zührecim,
  Bir arkadaşıma önemli bir projesinde yardım ediyorum bu ara.Çok yoğunum.
  Hiçbir bloga giremedim.
  Bu yorumları bile yeni görüp açtım. Lütfen bağışla...

  Tercih çok güzel gerçekten. Ve dediğin gibi tüm aile bunu severek ve isteyerek kabullenmiş. Aksi mümkün değil.Doktor Bey'i ben de kutladım zaten (Bak yine bu konuda da tamamen aynı fikirdeyiz).

  Zarif ziyaretin, değerli görüşlerin ve geçmiş olsun dileklerin için çok teşekkür ederim sevgili Zührecim..

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 28. geçenlerde çocuğu olduğu için ilk defa evine gittiğim bir tanıdığımızda da yoktu televizyon ama bu senin bahsettiğin konu ile ilgili değildi sorduğumda öğrendim ki televizyon bir şeytan kutusu huuuuuuuu günah bunların hepsiiiii...
  kaldım öylece bu 15 yıllık bir birinci sınıf öğretmeni.
  İYİ Kİ DOĞUM YAPTI DA ÇOCUKLAR ONSUZ KALDI DEDİM :)
  İÇİMDEN:)

  AYRICA DİŞÇİ KOLTUĞU DEDİN YA TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU O KONUYA YORUM BİLE YAPMAK İSTEMEYECEĞİM:)
  GEÇMİŞ OLSUN
  SEVGİLER

  YanıtlaSil
 29. bende yorum yazmıştım nerelere gitti acaba benim yorumum?)))))

  YanıtlaSil
 30. Merhaba zeugma, güzle tercih :))

  YanıtlaSil
 31. Tatlım, herşey yolunda mı umarım bir sorun yoktur. Bir süredir görünmüyorsun:)

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 32. asyaselda ;
  Senin bahsettiğin bambaşka türde biriymiş ama. ''Gavur icadı'' diye seyretmeyenlerden :) Bir de öğretmenlik mi yapıyor o zihniyetle..??
  Diş hekiminden korkmamalısın. Takma diş yakışmaz genç yaşta sonra :)
  Teşekkür ederim, sevgiler..

  bilge ;
  Bilgecim, inan senden hiç yorum gelmedi bu yazıya.Ben de merak ettim..

  Cimbakuka ;
  Hoşgeldin Asker!
  Merhaba, artık aramızdasın yine :)

  Çınar ;
  Çınarcım, çok teşekkür ederim ilgin için.Yukarıda Çobanyıldızıma açıkladım görünememe nedenimi.
  En kısa zamanda geliyorum ziyaretlerinize..
  Çok özledim gerçekten..
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 33. Öncelikle geçmiş olsun.
  Tv ye gelince her cihazın yarar-zarar dengesi sizi onu nasıl kullandığınızla bağlantılı diye düşünürüm ben.Alınması gereken doz ve yerde almadığımız ilacın bizi zehirlemesi gibi.Alerjiniz varken müshil hapı yutarsanız hapşırmaya devam edersiniz ama midenizde bozulur.Evine tv almayan bir dostum var çocukları gördükleri tv ye sarılıyor adeta, merak uyanıyor.Ama sınırlı ve seçimli izlenmesi şart ona sonuna kadar katılıyorum.

  YanıtlaSil
 34. Çok teşekkür ederim, hoşgeldiniz...
  ''Evine tv almamak'' çok katı ve yanlış bir tercih. Sonuçları çocuklar üzerinde ortada. Bu anlamda çok haklısınız. Ama tüm aile bireyleri tarafından onaylanmış böyle bir tercihe de saygı duymamak mümkün değil tabii.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 35. Sevgili Zeugmacığım;

  Ailecek sizi tebrik ediyorum. Tv izlememeyi ben başaramıyorum. Gerçi yalnız yaşıyorum o ayrı mesele tv bana arkadaş oluyor. Ben de eve interneti sokmuyorum. Başından ayrılamam endişesi var. Gel gelelim hem internet hem de tv insanın zamanını çalıyor. Çalışan insanlar için en kıymetli zamanlar, sevdiklerine ayırdıkları zamanlardır.

  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 36. Sevgili Aslıcığım;
  Biz ailece hiç TV izlemem gibi bir tutum içinde değiliz. Ancak çok önemli bir program yoksa günde en fazla 1 saat gibi sınırlı bir süre dahilinde izliyoruz.

  Eve internet sokmama kararını takdirle karşılıyorum.Dediğin gibi, zaman o kadar değerli ki.. Ve bir daha geri dönmemek üzere akıp gidiyor..

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 37. Evimizde televiyon var ama yayını yok :))) Anten bağlatmadık :) Sadece internetten sevdiğimiz programları ya indiriyor ya da netten izliyoruz. Eğer televizyonu izlerken seçici olabiliyorsak ne ala.. Eğer sabah 09:00 da açıp, gece yarılarına kadar açık kalıyorsa bence beyin bulandırıyor ve kısa süre sonra android olarak dolaşmaya başlıyor insanlar.

  YanıtlaSil
 38. ''Eğer'' dediğin şey birçok evde aynen gerçekleşiyor Denise.
  Sabah uyanır uyanmaz açılıp uyuyana kadar..

  Toplumu yönlendiren ne güzel bir kutucuk o değil mi? Yani bir güç aslında; ama evlerde izlediği programa göre şekil almış acayip insanlar yaratıyor genelde..

  Anten bağlatılmayan TV olayı güzelmiş :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 39. BU KADARINI BAŞARAMIYORUZ DOĞRUSU, TAKTİR EDİYORUM, ALKIŞLIYORUM...

  YanıtlaSil
 40. Takdir edip alkışlamayan yok gibi zaten :)
  Teşekkürler sevgili isoon...

  YanıtlaSil