2015/07/14

TV Reklamlarında Kola Yasağı

İnsan sağlığı için zerre kadar besin değeri taşımayan kolalı ve asitli içeceklerin okullarda yasaklanmasından sonra TV reklamlarından da kalkmış olması ne kadar mutluluk verici. Biraz geç gerçekleşti ama ''Zararın neresinden dönülürse kârdır,'' demişler. ''Ramazan'' demek ''iftar sofralarının baş tacı kola'' reklamı demekti hani? Hani Müslümanlar için dinsel sömürü vaktiydi?
Ramazan’la birlikte gelenek ilk günden devreye giriyor, İslami figürlerle desteklenmiş söz konusu bu reklamlarla insanların bilinçaltına oynanıyordu.
Şöyle yüksekçe bir yerden içi buz dolu bardaklara dökülen, ağır çekimlerle şelaleler gibi akıtılan, çağlayan, buz gibi serinletiyor etkisi verilerek oruçlu insanları hedef alan görüntüler hani nerede? Emperyalizmin ''İslam İle Sömürü'' kampanyası gerçekleşemiyor artık. Kapak getirme yoluyla bedava bardak-tabak vb vermek gibi para ödemeden ürün kazanma geleneği de göze sokulamıyor tabii bir yandan.

Şişede durduğu gibi durmayan fast food eşlikçisi bu tür asitli içeceklerin beyinden üreme organlarına kadar tüm organlarımızı vurduğunu duymayan kaldı mı?

Kolalı içeceklerin içindeki yüksek miktar şekerin beyindeki haz ve iştah merkezlerine ''kokain'' ile eşdeğer etki yapmasının fare deneyleriyle sabitlendiğini, kemiklerden kalsiyum emen hormonun düzeyini artırdığını? Nitekim Amerikan Tabibler Birliği lise çağındaki kızlardaki kemik kırıklarının üç kat artış göstermesinin nedeninin kolalı içecekler olduğunu kanıtlayan bir araştırma yayınlamış. Böbreklerden kalsiyum atılmasını artırdığı, mide mukoza hücre dokusunu bozduğu, diş çürüklerini bariz biçimde artırdığı, kas hastalığına (hipokalemik miyopati) neden olduğu ile ilgili de yayınlanmış raporlar var.
Bir kutu kolanın tam 15 küp şeker içerdiğini, üstelik bu şekerin mısır şurubu bazlı olduğunu da ekleyelim mi?
Kan şekerini hızlı bir şekilde yükselterek, yani insülin hormonunu artırarak tokluk hissi oluşmasını engellediğinden ne kadar yemek yenirse yensin ''beyinsel açlık'' olayının devam ettiğini de...

Kola ve diğer asitli içeceklerin TV reklamlarından kaldırılma yasağında, Coca Cola’nın kazancının büyük kısmını İsrail’e bağışladığı iddiasını hiçbir zaman reddetmemiş olmasının etkisi büyük.
Bu da demek oluyor ki; kolalı içeceklerin yukarıda sadece bir kısmını yazmaya çalıştığım onca zararının hiçbir önemi yokmuş. Böyle bir yasakta en etkili yaptırım gücü, en kalıcı protesto ve boykot siyaset kaynaklıymış.

Not: Görsel için uzun bir zaman evde beklemiş kola kullanılmış, görüntüsü alınıp lavaboya dökülmüştür.

8 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Biraz sessiz sedasız gerçekleşmiş galiba. Bundan sonrası için ne olur bilinmez ama Ramazan boyunca tek bir kola reklamına rastlamadım. Son birkaç gündür özel bir gayretle tüm kanalların neredeyse tüm reklamlarını sonuna kadar izlemeye gayret ettim. Hiçbirinde asla ve kat'a kola reklamı yoktu. Hatta iftar sofrası içerikli diğer reklamlarda bile sofralarda kola yerine ayran bardakları kullanılmıştı. Bunu sen de hemen test edebilirsin. Artı; YouTube kanalında aratacak olursan bundan önceki yıllara ait tüm reklamlar sıralanmasına rağmen Coca Cola 2015 Ramazan reklamı videosuna rastlayamayacaksın...

   Sil
 2. İşte buna çok sevindim..

  YanıtlaSil
 3. hakikaten şimdi düşündüm de bende denk gelemiyorum..
  ne dersin iyi şeyler olacak mı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denk gelmek istesen de gelemezsin.
   Elbette ki iyi şeyler olacak. İnsan sağlığına bu kadar zararlı bir şey umarım hayatın diğer alanlarından da kökünden kazınır.

   Sil
 4. ben bu yazınızı okuduktan sonra çok sevinmiştim ki reklamlara dikkat edince kaç defa coca colanın kapak reklamına denk geldim. sizin siyasetle ilişkilendirmeniz biraz zoraki bir bağlantı olmuş. keşke kaldırılsaydı reklamları:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz hangi kanalda gördünüz bilmiyorum ama inanın ben özel bir gayretle tarama benzeri bir şey yapmama rağmen hiç rastlamadım. Eğer rastlasaydım bir parantez açar bahsettiğiniz reklamı yazıya eklerdim.Reklamı şimdi YouTube'da Coca Cola'nın kapak reklamı başlığıyla aratınca buldum ve hatırladım. Epeyce önce birkaç kez izlemişliğim var. En son, bakkal çocuğa ''Evdekilere selam söyle'' diyor hani.
   Yalnız benim yazımdaki ağırlık kolanın İslami figürler (davul, pide, iftar sofrası vb) kullanılarak oruçlu insanlara yönelik reklamının yapılması, bilinçaltlarına oynanarak canlarının feci şekilde çektirilmesi idi. Bu tür reklamlar geçen yıla kadar özellikle de iftara 1 saat kala falan defalarca, peş peşe neredeyse tüm kanallarda yayınlanıyordu.
   Bahsettiğiniz reklamda ne İslami bir figür ne de içime özendirilecek bir sahne var. Ve çook nadiren yayınlanmış demek ki... Keşke o da olmasaydı. Keşke tıpkı okullarda olduğu gibi tüm asitli içecekler her yerden yok edilseydi.
   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgiler..

   Sil