2016/09/27

Tarık Akan'ın Oğlu Olmak

Yüzü güzel, ruhu güzel, yaptığı işler güzel bir adamdı
Tarık Akan.
Türk sinemasının tartışmasız en yakışıklısı, yediden yetmişe tüm gönüllerde taht kuranı, silinmez izler bırakanı...

Kimsenin kolay kolay elde edemeyeceği yaldızlı şöhretinin keyfini çıkarmakla asla işi olmadı onun. Adı hiçbir zaman sansasyonlara karışmadı. Tam tersine; toplumsal mesajlar veren filmlere yöneldi. Gerçek hayattaki duruşu da bu bağlamdaydı.
Eğitime önem veriyordu. Yaşamı insanlık ve demokrasi adına mücadele içinde geçti. Yakın çevresindekiler onun için ''tanıdıkları en güzel kalpli insan olduğunu, kendisiyle kavga etmek ya da tartışmak için özel bir beceri gerektiğini'' söylüyordu.
O, TARIK AKAN'dı... Çok büyük bir boşluk bıraktı ardında.
Ve tarifi mümkün olmayan ince bir sızı...

Böylesi güzel bir insan çocuklarına da büyük bir sevgiyle bağlıydı elbette. Aksi düşünülemezdi. Büyük oğlu Barış Üregül boyu posu, yemyeşil gözleri ve yakışıklılığıyla babasına ne kadar benziyor değil mi? Yalnızca fizik olarak mı? Duruşu, metaneti, konuşmaları, babası hakkında basına verdiği beyanlar? Bırakın olgunluğu, insanlıktan nasibini alamamış densiz bir amca ve yarattığı şaibelere edebiyle verdiği yanıtlar? Nasıl kaliteli, nasıl özel ve imrenilesi bir evlatsın sen Barış?
Sen kimin oğlusun Barış? Ruhunun güzelliğine, olgunluğuna, sabrına hayran kalmamak mümkün mü?

Kapasitesi ne kadar büyük olursa olsun her bardağı taşıran bir son damla mutlaka vardır, demişimdir hep.
Düşünün... Din adına hayatında en ufak bir eleştirel kelime sarfetmemiş babanız ölüyor. Ve ardından ''dinsiz, ateist, cehennemlik'' tartışmaları bitmek tükenmek bilmiyor. ''Vurun kahpeye!'' diyorlar durmadan. Ama durmadan...
Dinimizde ölenin ardından konuşulmaz. Ama onlar acınızı yaşamaya bile fırsat vermiyorlar!
Buna can mı dayanır??!

Okumayan kalmasın. Buyrun, ''tıklayın!''

Bir insanı yaftalamak için dini seçen, dini alet eden, hiç mi hiç utanmadan o dinin bir taraflarını değiştirmeye kalkan kuş beyinli edepsizler ve yandaşları! Ne kadar iğrençsiniz, gördünüz mü?

8 yorum:

 1. Nasıl söyleyebiliyorlar kafalarına göre böyle şeyleri, nasıl. Müslümanlık mı yalan yanlış konuşup iftira atmak.

  Dediğin gibi ne güzel bir çocuk,efendi, içinin güzelliği dışına vurmuş. Babasını kaybetmiş,uğraşmak zorunda kaldığı abukluklara bak.

  Bu arada velev ki müslüman olmasaydı iyi insanlık özellikleri silinecek miydi Tarık Akan'ın o da başka bir konu.

  Battıkça batıyoruz, derdimize bak,hey Allahım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Din olgusu eskiden böyle ortalıkta malzeme olarak dolanmazdı. İbadet Allah'la kul arasındadır. Kişi hesabı Allah'a verecektir, üçüncü kişilere değil. Herkes bunu böyle bilirdi. Hangi taşın altına baksan din çıkıyor şimdi. Sözüm ona din. İnsanlıktan çıkıp çirkefleşmenin adı din.
   Evet, ne güzel bir çocuk değil mi? Asil bir prens gibi duruyor. Nasıl dayanıyor onca şeye? Yapılanlar akıl alacak gibi değil. Dediğin gibi, Müslüman olması, olmaması kimseyi ilgilendirmez. Siyasi yönden eleştirme hakları olabilir de, kimsenin kimseyi din ile yargılama hakkı yoktur. Dini değerleri ''alenen'' aşağılayan, orasını burasını kendi kafasına göre değiştirip hakarette bulunanlar için öyle bir hak doğar.
   Çocuk çok efendi, olgunlukta zirve yapmış. Ben olsam o aşağılık mahlukları tek tek tespit edip yargıya taşırım...

   Sil
 2. Ne kadar güzel yazmışsınız. Ve nasıl beklediğim bir yazı. Günlerdir bakıyorum; blogger'lar belirli gün ve haftaları, doğumu, ölümü, şunu bunu asla atlamayan adeta görev bilinciyle kendine pay çıkarıp yazan blogger'lar, Tarık Akan'a bir satır yazarlar mı diye...İlk siz yazdınız benim takip ettiklerim içinde en azından. Ellerinize sağlık!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında konuyla ilgili öyle doluyum ki, içimdekileri tam olarak aktaramadım. Ölümünü ilk öğrendiğimde gözlerimden yaşlar boşandı. Uzun süre ağladım. En yakın akrabam ölmüş kadar üzüldüm. İçim yandı resmen :(( Arkasından konuşulanları duyunca delirdim! Bir de üzerine çirkef olduğu her halinden belli, imalat hatası bir amca çıktı, ağzından çıkanları kulağı duymadı. Belli ki kardeşini hep kıskanmış. Onunla neden 10 yıldır konuşmuyorlarmış, ortada! Yaşananlara inanasım gelmiyor!
   Çok teşekkürler sevgili Aslı. Tarık Akan'a toplum olarak vefa borcumuz var aslında. Keşke organize olup bloggerlar olarak ortak bir şeyler yapabilseydik...

   Sil
 3. Çok özel bir insan, özel bir sanatçıydı Tarık Akan. Bu ülkenin içinden (Sözüm ona 'Müslümanım' diye geçinen ama Müslümanlıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan çirkin ve ruhları kirlenmiş insanlar olduğu gibi) böylesine güzel insanlar da çıkıyor. Yetiştirdiği evlatları da kendisi gibi güzel..ve ne güzel temsil ediyor babalarını. Duruşlarıyla, sakin ve kontrollü davranışlarıyla, çok asil ve çok güzeller!. belli ki hayata ve insana dair babalarından çok şey öğrenmişler. Hayatımın bir dönemi eğitim sektöründe Bakırköy'de geçti. Ve bu güzel insanla çalıştığım kurumda hoş bir tesadüfle karşılaştım, belki küçük bir an'dı, ama benim için çok özel bir anıydı bu. O, ince ve upuzun boyu, kibar ve mahcup hali, efendiliği, bakışları gözümden hiç gitmez. Herkesin hayran olduğu o yakışıklı görüntüsünün dışında asıl o duruşundaki güzellik onu farklı kılandı. Çünkü O, halkın sanatçısıydı. Ardından güzel ve kalıcı izler bıraktı. Kendini bilmezlerin (akıl ve bilinç yetisinden uzak insanların) sarf ettiklerinin hiç bir hükmü yoktur!..'Bilen bilir, bilmeyen kendi gibi bilir!.' Ani ve erken bir ayrılış oldu bu!. ama insanlık adına öylesine güzel işler yaptı ki!. O hep bizimle olacak, daima anılacak!.:( Tekrar ruhu şad olsun. Işıklar içinde uyusun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Esinciğim, işte bu... Ne güzel anlatmışsın onu. Diğer çocukları da aynı evet. Hepsi asil, sakin ve kontrollü. Kızının yaptığı konuşma da hayran olunasıydı. Babalarına layık, harikulade birer evlat hepsi gerçekten. Pırlanta gibiler. Tıpkı babaları gibi özel hayatlarıyla hiçbir zaman gündeme gelmediler.
   Tarık Akan'ı bir anlığına bile olsa görmek ne büyük bir şans. Gözünün önünden hiç gitmemiştir, eminim. Kendini bilmezler kendilerini sergilediler gerçekten. Ne kadar alçalabildiklerini gösterdiler. Yaptıkları şeyin en başta dinen reddedildiğini bile hiçe sayan Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz reziller onlar!

   Çok erken ayrıldı bu dünyadan çokk :(
   Hakkını helal etsin...
   Ruhu şad, mekanı cennet olsun.❤️🙏🙏

   Sil
 4. Sevgili Zeugma yazacak söylenecek o kadar çok söz var ki densizliğin haddi aşılan günümüzde ne ahlak ne maneviyatın değeri yerle bir oldu:( ne demiş Mevlana yaradılanı hoş gör yaradandan dolayı ne hoşgörü ne vicdan kalmadı ağzı olan konuşuyor.
  Değerli sanatçımız erken veda etti diye düşünüyorum ama neylerse mevla eyler o da en güzelini eyler nurlar, ışıklar içinde uyusun Rabbim evladına sevenlerine büyük sabırlar versin sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Aysel Hanım, dediğiniz gibi daha söylenecek çok şey var. Yaradılanın hoşgörülecek hali kalmadı ki. Onlardan en başta Yaradan rahatsız. Yaptıklarının ne dinle ne ahlâkla ilgisi var. Utanma arlanma hak getire. Elbet bir şekilde yaptıklarının cezasını bulacaklar.
   Değerli ki ne değerli bir insandı Tarık Akan. Yerini tutabilecek başka biri yok ve olmayacak da :( Nurlar içinde yatsın.
   Benden de çok sevgiler...

   Sil