2021/06/07

Muhteşem Bir Tasarım: BLUE II

Denizin dehşet verici halini gördüğüm cumartesi günü, öyle bir şey daha çıktı ki karşıma, anlatsalar asla inanmazdım. İnanmak mümkün değil çünkü! Üstelik durumu bir tek ben farketmişim sanırım. 

Öyle ki, o kadar aratmama rağmen denizin ortasında duran şu ''gemi''den kimsenin haberi olmamış. O gün orada olduğundan ne yerel basında, ne internette hiç kimse hiçbir şekilde bahsetmemiş. Araştırmacı ruh taşımak bazen feci işe yarıyor. Yazının sonunda müthiş bir sürpriz var, söyleyeyim:)

Efendim, bendeniz bu eski tip gemiyi önce başka bir denizden gelmiş, Nusrat Mayın Gemisi benzeri gezici bir müze falan zannettim. Fakat neden orada öylece duruyordu? Motorlarında müsilaj nedeniyle bir sorun mu meydana gelmişti? Gemilerin baş ve kıç kısımlarında isimleri yazar genelde. Pozisyonu itibarıyla ismi de görünmüyordu ki, nete girip bir bakayım. Aklıma sol tarafta görünen ''UE II'' den yola çıkarak ''Tamamı, olsa olsa BLUE II'dir'' deyip cepten nete girmek geldi. Olleyy! Geminin birkaç resmine ulaştım hemen. Orada, karşımda duran geminin tıpkısıydı ve 15 Mayıs 2020 tarihli bir haberdeki başlık şuydu:
Turquoise’nın yeni keşif yatı Blue II’nin üretimi tamamlandı

Eski bir gemi, hatta yüzen bir müze zannedip incelemeye aldığım Blue II, bir yılını henüz doldurmuş ultra lüks bir yatmış meğer! Tam ''Azıcık daha bekleyip birkaç fotoğraf daha çekmeli'' derken ultra lüks yatımız denizin ortasında geriye dönüp sola doğru manevra yapmaya başlamaz mı?  
Ve tabii ki ben de büyük bir merak içinde, gördüklerimi tek tek anlamlandırmaya...

Turquoise Yacht tarafından İstanbul'da üretilen yat, Temmuz 2020'de ismi bilinmeyen sahibine teslim edilmiş özel bir yat. 

Buz sınıfı sınıflandırma kurallarıyla inşa edilmiş, kutup bölgelerini ve kuzeybatı geçidini keşfetme kabiliyetine sahip bir yat bu.

Hoek deniz mimarları tarafından tasarlanan 56 metrelik keşif yatı, klasik buharlı gemileri andırıyor. Ancak 21. yüzyıl keşif yatı olarak inşa edilmiş.

Yatın tüm kesimlerinde kadın-erkek epeyce insan geziniyor. Şansa bakın ki corona yetmedi, deniz salyası diye bir illete daha tesadüf ettiler.

Blue II VALLETTA manevrasını bitirdi. Büyük, beyaz şemsiyenin altında kimler var acaba?

Yatın iç dekoru Hoek Naval Architects tarafından İngiliz tasarım stüdyosu Vickers işbirliği ile geliştirilmiş. Azami hızı 15 deniz mili. 

Dış tasarımın klasik buharlı gemi oluşuna uygun olarak iç detaylar da baştan sona ince klasik dokunuşlar ve tik detaylara sahip. Teknoloji ve konfor en uç noktalarda.

Yatçılığın özgürlük ruhu ile en gelişmiş özelliklerin mükemmel bir karışımı olan 55.99 metrelik Blue II toplamda 6 misafir odasına sahip. Biri üst güvertede 180 derece ileri görüşlü, diğeri ana güvertede olan iki master süitten birinde uyanıyorsunuz.

Misafirlerinizin rahat etmesi ve yattaki tüm konfordan yararlanabilmesi için tam teşekküllü bir spor salonu, spa alanı, sauna ve buhar odası ve dahi Türk hamamı. Peki ya, kaptanınız sizi bir sonraki muhteşem varış noktasına götürürken, ana güvertedeki sinema salonunda bir filmin tadını çıkarmaya ne dersiniz?Dahası için videoyu tıklayın lütfen 👇13 yorum:

 1. Gerçekten çok başarılı bir dizayn, bende benzer bir kaç yata rastlamıştım daha önce, sanırım popüler olmaya başladı:-) Eğer yanlış hatırlamıyorsam geminin arkasında ki beyaz şemsiyeye benzer yerin altında bir bot var. Sahile malzeme yada insan götürüleceği zaman kullanılan kıçtan takma motorlu botlardan. Yine de çok emin değilim tabi:-) Keyifle ve merakla okudum yazınızı, mutlu haftalar dilerim:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de öyle. Ülkemizin gemi inşaatı konusunda bu kadar başarılı olması ayrıca sevindirici. Tesadüf eseri öğrenmiş olmam beni de çok keyiflendirdi sanırım. Beyaz şemsiyenin altında güneşlenmek üzere birkaç rahat şezlong var diye kaldı aklımda. Bir daha bakayım:) Yaptırılma nedenleri arasında koronadan kaçıp kurtulmak da vardır mutlaka; ama bu kez de deniz sorunlu ne yazık ki...
   Çok teşekkür ederim ilginiz için. Size de mutlu haftalar:)

   Sil
  2. Tahminler yanlış:)
   Büyük beyaz şemsiyenin hemen altında oval, ahşap bir masa takımı varmış. Masanın karşı kenarında ''C'' şeklinde, 4 kişilik beyaz minderli büyük bir koltuk, bu taraftaki kenarında 2 adet minderli sandalyesi var:)
   Videoda 1:12 den itibaren...

   Sil
 2. orada yaşamak isterdim ya, eskiden istemezdim fakat artık istiyorum böyle şeyler. bua rada araştırmacı gazeteci kişiliğini çok sevdim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil çünkü. Tüm dengeler değişti.
   Hayat kesitlerimizi CÖ - CS diye ayrıştıracağız sanırım (Coronadan Önce-Sonra).
   Ben de hayatın tadını çok daha fazla çıkararak devam etmek istiyorum. ''Para - pul biriktirmek değil, harcamak içindir'' sloganıyla:))
   Teşekkürler Büşra. Gazetecilik çok zevkli meslek yahu;)

   Sil
 3. Zeugmacım bu tür yazılarına çok çok bayılıyorum. Bu ne güzel anlatımdır. Senin o araştırmacı ruhunu ayakta alkışlarım ben. İçi gerçekten çok güzel ancak dışını görünce içinden öyle bir şey çıkacağını düşünmedim doğrusu. Kalemine sağlık, kocaman sevgiler Zeugmacım💖💖🌺🌺

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da ne güzel yorumdur böyle. Çok çok teşekkür ederim sevgili Ausem:)
   Ruhumda merak duygusu baskın, o yüzden sanırım. Ancak, blogumdan da anlaşılacağı üzere merak duygumun kişilerin özel hayatıyla hiç mi hiç ilgisi yok. İnsanların sevgisi, saygısı, sağduyusu, nezaketi, ayrımcılık yapıp yapmadığı ilgilendirir beni. İnsan gibi davrananlar karşılığını görür. Olumsuz davranış sergileyenlere kalın bir çizik atarım rahatlıkla:)))

   Bu yazının çıkma nedeni tam da senin düşündüğün gibi. Dışına kıyasla içinden çıkanların şaşkınlığı. Benden de çok sevgiler Ausecim.😊💐💖💖💖

   Sil
 4. Bu bir gazetecilik başarısı bence:) Açık söyliyeyim, pek heyecanla ve merakla okudum. Üsluba alkış elbette ama detaycılık ve emek muhteşem, peki kelimelerin akla çizdiği ve aslında görmediğimiz görsellere ne demeli:) Özellikle videoyu izlemeden yazmak istedim yorumu; bir yanıyla yazıdan geçen coşku ama daha önemlisi anlatımdan geçenleri test etmek için... hayal dünyamda oluşanla ne kadar örtüşeceğini merak ettim:) Ne diyebilirim ki Sevgili Zeugma, cansızca duran bir resme can verebilmek bu olsa gerek! Çok... ama çok alkış:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama ben tekrar tekrar okuduğum bu harikulade yorum için ne diyeceğimi, nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim. Müteşekkirim...🙏🙏🙏
   Denizin tam ortasında bekleyen eski model bir gemiye olan merakımı geçirmek adına öğrendiklerimi fotoğraflarla birleştirdiğim bu yazı sizin değerli yorumunuzla çok farklı bir boyuta geçmiş. Okumak çok büyük keyifti inanın.
   Videoyu hiç izlemeden hayal dünyanızı çalıştırarak elde ettiğiniz sonucun videodaki sonucla örtüşme anı olağanüstü heyecanlı olmalı. Sevgili buraneros, tıpkı blogunuza yazdığınız harika yazılarda olduğu gibi, yorumlarda da kelimelerle dans eden, anlattıklarına inanılmaz biçimde adeta can veren sizsiniz. Bu çok özel bir yetenek bence. Alkışlar, tebrikler, teşekkürler asıl benden efendim :)

   Sil
 5. ah o gemide ben de olsaydım..

  YanıtlaSil
 6. çok güzel bir yat. Allah sahibine bağışlasın belki ileride bizlere de nasip olur :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam. Amin! Sahiplerini de öğrendim:)
   Blue II, denize tutkun ve aktif çevreci iki iş ortağının gerçeğe dönüştürdükleri bir hayal. En başta kutuplar olmak üzere, uzun keşif seyirleri için tasarlanmış. İnanılılır gibi değil ama, buz kırma yayları, üç kişilik mini bir denizaltısı bile var. Dünyanın en zarif, en konforlu kaşifi. O halde, ileride size de kısmet olsun dilerim:)

   Sil