2017/10/06

Feedburner Ayarlarınıza Göz Atın

Benim kadar uzun süreli yayın saati problemi çeken bir blog yazarı daha olmamıştır herhalde. Hem de kaç yıldır...

Bazı arkadaşlar hatırlayacaktır. Bu durum öyle sinir bozucu bir hale gelmişti ki yazıların panele düşmesi 24 saati bile aşmaya, tarih değiştirmeye başlamıştı. İki yıl kadar önce bu problemin Feedburner kaynaklı olduğunu öğrenip hemen ilgili ayarları yapmıştım. Başlarda, yani ilk birkaç yazıyı yayınlarken hiçbir sıkıntı yaşamamıştım. Sorun tam olarak çözülmüştü.

Sonrasında yine gecikmeler devreye girdi. Ancak, gecikmeler bu kez 45 dakika ya da en fazla 2 saat sürüyordu. Üstelik pek çok blogger aynen bu şekilde sorun yaşamaya başladığından yalnız da değildim. O nedenle bu kez fazla önemsemedim. Belli ki bunun sebebi, Blogger'ın başta İzleyiciler Gadget'ı olmak üzere o sıra yoğun biçimde sürdürdüğü değişiklikler idi.

Neyse toparlayayım hemen. Üç yazı öncesi yine uzun gecikmeler baş gösterdi. Yorum opsiyonu dahil, blogun tüm ayarlarını tek tek elden geçirmeme rağmen yazdığım yazılar yine saatler sonra panele düşmeye başladı.
İyi ki Feedburner'dan haberim olmuştu. Bir de oraya bakayım dedim. Aynen öyleymiş! Oradaki saat dilimi ayarı kendi kendine değişmiş meğer! Ayarı GMT+02:00 İstanbul'un bulunduğu dilime getirip aktive ettiğimde, sorun saniyesinde çözülüp bekleyen yazı anında yayına girdi.

Benzer bir yayın sorunu yaşıyorsanız bu kontrolü sizin de yapmanızı öneririm. Görseldeki baloncukları ve okları takip ederek saat dilimi ayarınıza ulaşıp bir bakın lütfen. FeedBurner sayfanızdan Publicize başlığını tıklayıp aktive ettikten sonra ilgili alanları sırayla takip ederek ayarlarınızın güncel olup olmadığını kontrol edin. İyi bloglamalar, kolaylıklar...

6 yorum:

 1. O degil de, adsense ayarimi kabul etmedi. Ben yan gelir istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki atladığın bir detay vardır ya da benim yukarıda anlattığım sorunum gibi ne yapsan boşunadır:(
   Adsense'yi hiç incelemedim. Yazarkafe'ye üye olurken de "Boomads advertorial" yoktu. Birkaç yıl sonra getirdiler.

   Sil
 2. Şu sıralar yaşamıyorum ama bir ara gerçekten de çok çileden çıkartmıştı, aklımda olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkes eski durumuna dönmüş o zaman. Sanırım asıl ben çileden çıktım. Zira en eskiye dönmüşüm. Ne yapsam çözüm olmamaya başladı yine. Bu yazı saatlerce bekledi. Gözüm görmesin diye sabah 08:00'e programlayıp gittim :S

   Sil
 3. Benzer sorun bende de halen devam ediyor, hatta yazıyı yayına verdiğimde ilk foto.da çıkmıyor. Ben peşini bıraktım artık. Müdahele ettikçe ayarları bozuluyor. En iyisi yazıp çıkmak. Yeter ki bloglarımız kapanmasın. Güzel bir haftasonu dilerim Zeugmacım. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Foto bende de yok. Onu aklıma bile getirmiyorum. Müdahalede etmemek en doğrusu, haklısın. Doğru yolda ilerlerken bile bozulabiliyor çünkü. Blogger'ın kendisi bile pek çok şeyi düzeltmek şöyle dursun, karman çorman etti. Misal; izleyiciler gadgetı. Eski rutinimde devam etmeye zerre istek yok içimde. Ancak, uzun süre güncellenmeyenler linkini kaybedebiliyor. Bakacağız artık Esinciğim. İlgin için teşekkürler, sevgiler...

   Sil