2017/12/09

Kış Güneşiyle Baharı Yaşamak

Aylardan Aralık. Martın ilk haftasında çiçek açmaya hazırlanan mimoza ağacına bir bakın.
Onun için bahar yeni başlıyor.
''Ben güçlü bir varlığım. Direnişi severim. Zor şartlar benim için faso fiso,'' diyor adeta.

Karlı günlerde çiçeklerle donanacak dallarda yaşanan şu bariz hareketlenme insana umut aşılayan esaslı bir ders niteliğinde...

Mevsim kış, hava ayaz ama mis gibi. Sabah erken saatlerde doğan güneş ışıltılar içinde kucaklıyor her yanı. Gökyüzü nasıl da pırıl pırıl. Belirli aralıklarla renk değiştiren bulutlar mavilikler içinde olağanüstü bir derinlik algısı oluşturuyor, pırıltılı oyunlar, ışıklı gösteriler sunuyor.

Hava bir miktar ayazmış kime ne? İzlemeye doyum olmayan, insanın içini sıcacık yapan bir şölen bu. Kış güneşiyle baharı yaşarken sık sık göğe bakmalı bu yüzden. Günde sekiz on doz gökyüzü alıp doğanın iyileştirici gücünden yararlanmalı. Yere göğe bakıp güneşin yarattığı sürprizlerle şifa bulmalı...

Masal dünyalarına uzanmak ✨🌠


Mimoza
Aralıktan marta uzanan düğün-bayram hazırlıklarıyla mis gibi, taptaze 🎆🎇

Malta eriği ağacı...
Mis kokulu muhteşem çiçekleriyle o da iflah olmaz bir kış sever:)

Her dem yeşil defne ağacı. Çalı formuyla harika bir peyzaj bitkisi.

Bu sabahın erken saatleri. Süper Ay gökyüzünde ve dünyaya halen çok yakın:) 🌔

Yürüyüş yolum. Sağım solum...💚✌🙏

Kış aylarının değişmez bitkisi mini kırmızılar.
Leylaklara bir hal olmuş, kışa girerken kartopu formunda devam ediyorlar 😲😲

Çam ağacının ayrılmaz sırnaşığı ve de heyecanlı bir papatya.

Sağa sola sırnaşmayan sarmaşık yerinde güzel. Her haliyle 😉😉

Ve günün sürprizi bu tatlış sayesinde kedilerin güneşte bakamadıklarına bir kez daha tanık oluşum 😊

Kendinize iyi bakın. Sağlıkla, sevgiyle kalın 🙋🙋💚

12 yorum:

 1. Ben de bugün instagrama gördüğüm papatyanın fotoğrafını koydum. Üstelik Fransa'da, hava sıfır dereceydi onu gördüğümde :)

  Kışın malta eriği çiçeklerine bayılıyorum,tarçınımsı kokuları harika :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O soğukta direnç göstermiş papatyaya bravo. Fotoğrafı çekilip örnek olsun diye paylaşılır elbet:) İnsanlar kadar bitkiler ve hayvanlar arasında da gıpta edilesi özel türler çıkıyor işte böyle.
   Malta eriği ağacı her yönüyle inanılmaz güzel Handan. Açtığı mevsimden kokularına kadar:)

   Sil
 2. Bu yıl kış mevsimi gelmek bilmedi ve sonbahar epey bir uzadı sanki, aslında serin havada ışıldayan güneşten kesinlikle şikayetçi değil bir tarafım ama bozulan dengelere de takılmıyor değilim, inşallah bu gidiş baharın gecikeceği anlamına gelmez, kareler yine çok çok güzel, huzur dolu... mutlu haftasonlarınız olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gibi duruyor ama güneş yanıltıyor sanırım. Dört mevsim döngüsü tökezleyerek de olsa devam ediyor. Geçen yıl ilk kar 31 Aralık'ta yağmıştı.
   Teşekkür ederim Derya. Instagram kullanmadığım için bu türden fotoları da bloga sabitliyorum. Bol keşifli, huzur dolu bir hafta sonu sizden yana olsun:)

   Sil
 3. Tatlış çiçekler ve bir kediş, çok güzel bir galeriydi 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Emre. Güneş ve gökyüzü eşliğinde hepsi çok güzeldi gerçekten.
   Bu sabah gökgürültüsü ile kararan gökyüzüne uyandık. Loş bir ortama:)

   Sil
 4. Çok güzel anlatmışsınız muhteşem fotograflar eşliğinde. Ama bu güzellikler biraz da yaşadığınız yere bağlı. Ben de en çok sonbaharda dökülen yaprakları onlarca belediye çalışanının devamlı süpürmesine üzülüyorum. Halbuki üzerlerine basarak yürümek bu mevsimin güzelliğini ve hüznünü ne güzel yansıtıyor halbuki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğu bölgelerimizdeki bazı şehirler hariç genellikle bol güneşli, ılıman bir kış hakim İlhan Bey. Pazartesi günü soğukların başlayacağını duyurdular bugün, bakalım. Her yörenin kendine has güzellikleri var. Ülkemiz cennet gibi bu bağlamda.
   Sonbahar yapraklarının süpürülmemesi gibi bir madde eklense yönetmeliklere bence. Yaprağın doğasına aykırı her şeyden önce. Ziyaretiniz ve güzel yorumunuza teşekkürler.

   Sil
 5. seni yeniden okumak güzel:)

  YanıtlaSil
 6. Birbirinden güzel fotoğraflarınla yeni haftaya başlamak hoş bir motivasyon oldu benim için de. Havalar soğuyacakmış bu hafta. O zaman, hoş gelsin kış mevsimi. Nasılsa biz, her şeyiyle hazırız onu karşılamaya...Güzel bir hafta dilerim Zeugmacığım.
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hava sıcaklığı düşse de güneşin gökyüzünden kaybolmaya pek niyeti yok halen. Hayırlara vesile olsun diyelim.
   Kar yağsa da buz tutsa da hazırız kışın her haline sahiden. Bekliyoruz:) Kulaklarımızda hep o şarkı: "Çocuklar inanın, inanın çocuklar. Güzel günler göreceğiz, güneşli günler."
   İyi haftalar, sevgiler Esinciğim..

   Sil