2010/12/25

Ankara Aşkım

Öğrenciliğimin geçtiği sessiz, munis, gönlümün sultanı güzel şehir. Adını her duyduğumda özlemiyle yanıp tutuştuğum, hem yurdumun hem gönlümün başkenti. Hiç ayrılmak istemeyecek kadar çok seviyordum, sevdalıydım sana ben...

Ankara'dan yolu geçen, öğrenciliği geçen, yaşamının bir kesitini burada geçiren her kim olursa olsun, bu duyguları mutlaka yaşar, hisseder ve bu şehri asla unutamaz.
Çok büyük bir özlemle yâd eder...

Oradaki geçmişini geri istemek gibi bir şeydir sanki bu. Adı ne zaman geçse, koşarak gidip tekrar o havayı solumak, o farklılığı, özel duyguları, on dokuz-yirmili yaşların baharını, ardında bıraktıklarını bir kez daha ve iliklerine kadar yaşamak istemektir...
Yıllar sonra gidip görmüşseniz eğer; her sokakta, her semtte, her bulvarda bir parçası kalmış gençliğinize yeniden döner ve yaşarsınız bunları. İçiniz cız ederek, yüreğiniz yanarak başka boyutlarda gezerken, geçen zamanı aynı yoğunlukta, tüm hücrelerinizle duyumsar, her detayda birebir yaşarsınız sanki yine ve yeniden. Sizin için zamanı bir el durdurmuş gibidir siz o anları yaşarken. Çarpar geçer insanı bu yoğun duygular, savurur hatta...

Geçmişle ilgili sevinçli ya da hüzünlü herhangi bir anı ya da ufacık bir detay gözünüzün önüne gelip ağlamaklı yapar sizi. Dalar gidersiniz. Sonra birden silkelenip kendinize gelir ve gerçeğe dönersiniz. Anılar aynı, yaşanmışlıklar aynı...
Ama ya siz..?

Zaman ne kadar da acımasızmış meğer. Kahrolursunuz işte o an...
Anlatılamaz...


47 yorum:

 1. Bende öğrenciliğimin geçtiği Isparta'da aynı duygulara kapılıyorum.Ne garip keşke zamanı geri almak mümkün olsaydı.:)

  YanıtlaSil
 2. Hayat ne kadar çabuk geçiyor değil mi sevgili Zeugmacığım...

  Anılar aynı, yaşanmışlıklar aynı dahi olsa artık sen ne yazık ki aynı sen olamıyorsun! o sokaklar, o mekanlar dahi bıraktığın gibi kalmıyor çoğu kez!..bazıları yakılıp yıkılıyor yada zamana uyarlanıyor bambaşka görüntü içinde!..

  ne geçen zamanı geri getirebiliyorsun ne de gençliğini...buruk bir keder ve anılardaki izlerin kalıyor sadece...

  Kalemine sağlık Zeugmacığım...Güzel bir haftasonu dilerim...

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 3. Yazdıklarını okurken gözlerim doldu , içim cız etti gerçektende.Bende A.ü.Dil ve Tarif Coğrafya Fak.mezunuyum.Öğrenciliğim dop dolu geçti Ankara'da.Dün gibi Sakarya caddesi , Karanfil sokak hatırımda.Yükselde ki heykeller , kuğulu parktaki karlı günler.Ankara 'da öğrenci olmam bambaşka...

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Zeugma !
  Bence herşey anlarda saklı. Onların rengi ve dokusu içinde bulunulan mekanıda değerli, anımsanır, değersiz, anımsanmaz kılıyor.
  İşte bu yüzden kimilerinin bazı şehirlerle, kimi şehirlerinde bazılarımızla yıldızı barışmaz.
  Benimde Ankarayla böyle bir ilşkim vardı. Bir Boğaziçi köyünden gelen hem de Deniz Kuvvetlerinde bozkıra bakarken arkadaşı Lütfü ye bak gemiler geçiyor demesi çok yaralamıştır beni ve arkasından gelen daha ağırları senin sevdiğin kentte yaşanmıştı benim için.
  Mekanın bir suçu yoktu da an öyle gelmişti ve benim fakir aklım Ankara ile simgeleştirmişti hafızaya kolayına yerleştirmek için.
  Aslında bilim adamları insan hafızası için urbanism in çok önemli olduğunu söylüyorlar toplum belleğini oluşturması bakımından.
  Umarım çabucak kavuşursun sevdiğin kente.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 5. Görsel imgeler en büyük hatırlatıcılar… Değer kavramını ancak kaybettikten sonra anlıyoruz. Bu, sadece bir şeyleri yapamadıklarımızdan dolayı kaçanlar için değil, elimizde tutamadığımız zaman için de geçerli. Geçmişe iç çekmek, anıları tekrar zihinde oynatmak, bazı karelere geri dönmek istesek de böyle bir “geri al” tuşunun aktif olmadığını bilmek, karmaşık bir duygu.
  Anlattığın kareleri çok iyi anlıyorum Zeugmacım. İçten ve sıcak bir yazıydı, keyif aldım…

  YanıtlaSil
 6. Güzeldir Ankara'm.
  Gerçi "bir deniziniz bile yok" der dudak büker deniz kıyısında yaşayanlar Ankara'ya geldiklerinde. Ama evet işte bir, denizimiz yoktur. Havası başka insanı başka asaleti bir başkadır. Düzenli saygın bir şehirdir. Dünyanın en güzel şehrine gitsem, Ankara'nın yerini tutamaz gözümde. (Tamam tamam abartmış olabilirim. Fırsatını bulmuşken şehrimi öveyim istedim. birazcık:))

  Geçmiş, anılar, hele de öğrenciliğinin ve en güzel gençlik yıllarının geçtiği yer, her neresi olsaydı da, yine aynı coşkuyu aynı heyecanı duyardın sanırım yıllar sonra gördüğünde. Ankara senin için, o güzel yılların simgesi.

  Ben de; okuduğum liseye yıllarca sonra gittiğimde, sanki yeniden, ürkek ve kalbi pır pır eden bir genç kız oluvermiştim.

  (Ankara'ya gelmişken görmek isterdim seni)

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. İş hayatım Ankara'da geçti ve orada emekli oldum, üstüne güvenilir başka şehir tanımam derdim.Dostlukların, mertliğin,kültürün, dayanışmanın başkentiydi benim için. Ya şimdi! Ankara denince Ankara'nın günahı yok ama aklıma hep bademler geliyor.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 8. "geçmişini geri istemek gibi bir şeydir bu sanki"..Bu cümle neleri anlatıyor neler saklıyor içinde..İnsan geçmişinde yaşadığı herşeyi geri isteyemiyor,sadece güsel anılarını yaşamak istiyor..Ama geçmiş sadece güsel anılardan ibaret olsa geçmiş olmazdı ki ?? Her anını sevgiyle hatırlayacağımız zamanlarımız olsun,geçmişimiz her an yanımızda olsun,zamana yenilmeyelim.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 9. Ankara nasıl sevilir anlamam hiç. O şehri, anlattığın gibi bir aşkla seven o kadar çok kişi var ki etrafımda. Belki de güzel olan budur. Hem aşk, konu ne olursa olsun, anlaşılamayan bir şey değil mi?

  YanıtlaSil
 10. Zeugma çık gel yaa. Bu kadar özlem duyuyorsun madem. Gel başımın üzerinde yerin hazır. Beklerim...

  YanıtlaSil
 11. Yaşamın en güzel yıllarını hangi şehrin hangi sokaklarına saklamışsak en güzel şehir odur.
  Ben Ankara'yı fazla bilmem, kimsem yoktur oralarda sadece ATAM için giderim görülecek yerlerini görüp gelirim. Denizinin olmaması bende boğulma hissi uynadırır, tabi saçma ama alışkanlık belkide, kapalı yer fobisini yaşarım.
  Anlatımın çekti beni Anlara'yı daha yakından tanımak isterim.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 12. Bir kaç kez gelme,kalma imkanım oldu Ankara'da.Ama İzmir sevdamdan mıdır bilmem ben sevemedim Ankara'yı.Gri geldi bana bu şehir.Soğuk ve cansız geldi.

  Saygı duyuyorum efenim,belki de yaşamak gerek bir süre :) öperim Zeugma'm.sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 13. Sevgili Zeugma'cığım,
  Ankara'da büyümüş sayılan ve hala Ankara'da yaşayan biri olarak beni en çok üzen ne biliyor musun? Bizler eski biz değiliz belki ama Ankara'da eski Ankara değil.Artık, bir çok anının olduğu yerlere rastlayamamak hiç bir meydanının kalmamış olması ve Ankara'ya baktığın zaman zevksizliklerle dolu hiç bir nostaljisi kalmamış bir şehir görmek te bir o kadar acı.
  Sevgilerimle canım

  YanıtlaSil
 14. Ankara candır. Bir egeli olarak yeter artık bu soğuk diyip gittim ama bir baktım ki yüksek lisansa yine buraya gelmişim. ayrılmak çok zor...

  YanıtlaSil
 15. Neden anılarını, duygularını dibine kadar yaşayanlar; neden geçmişin geri gelmesinin olanak dışı olduğunu bilerek o havayı solumak, o baharlı günleri tekrar yaşamak isteyenler; neden ufacık bir detayla gözleri yaşararak o günlere geri dönmek isteyenler; neden aynı yaşanmışlıkların yaşandığını bilerek ve hissederek: "Ama ya siz...?" diye dostlarıyla paylaşma gereksinimi duyanlar...
  birbirini bulur sevgili Zeugma..?

  Ömrümün yarısının Ankara'da geçmesinde çok önemli katkısı olan, eski okul ve iş ortağımın bir sözü vardı:"İstanbul'un en çok Ankara'ya dönüşünü seviyorum."

  Ankara çok başkadır onu gerçekten görebilene!Geçmişe duygulandırarak derin bir yolculuk yaptırdın, yine çok güzeldi dostum, sağ ol.

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 16. ahhh aşkım ankara :)))

  canım zeugma'cım, bir de öğrenciliğinde gelip kopamayanlar var bu şehirden, benim gibi... inan ki aynı hisleri burada olsam bile ben de yaşıyorum. sokaklar, caddeler, parklar bende de çağırıp geliyor evvel zaman anılarını, ben de diyorum zaman ne çabuk geçiyor. ankara öyle bir kent ki, burada üniversiteyi okuyan her gencin kimliğine siniyor. ama iş yaşamına girince, o hep dolaştığın yollardan aynı ruhla geçemiyorsun...

  özlemin dolup da taşınca gel lütfen, çok sevinirim :)

  YanıtlaSil
 17. Canım zamanı geri almak mümkün değil ama o sokaklardan gecerken aynı duygulara sahip olmak ve duyguların eskımedıgını görmekte güzel degıl mi?
  Duyguların eskimiyor ama özlemle sevdiğin şehir ,insanlarına yeni insanlar katarak hep o özlediğin sokakları değiştiriyor ve tanıyamıyorsun.Bıraktığın gibi bulmak zor hiç bir şeyi..

  YanıtlaSil
 18. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 19. @ içimden geldiği gibi ~~~ ;
  Çok kısa bir süreliğine de olsa :)

  @ Esmir ;
  Sokaklar mekanlar bile değişiyor gerçekten.
  ''Buruk bir keder ve anılardaki izler kalıyor,'' söylediğin şekilde esinciğim...
  Güzel bir hafta seninle olsun.
  Sevgilerimle...

  @ içimizdeki karnaval ;
  Hoşgeldin. Beni tamamen anlayabildiğini görüp çok duygulandım.
  Sevgilerimle...

  @ Ali İkizkaya ;
  Sevgili Ali Bey;
  Anlattıklarınız çok etkileyici.Sizin dediğiniz gibi anlarda saklı her şey. Ama Ankara ile ilgili benim anlattığım şekilde bir durum var gerçekten.
  Birkaç yıl kalsaydınız, özellikle de öğrenciliğiniz orada geçseydi beni daha iyi anlayacaktınız.
  Teşekkür ederim paylaştıklarınız için. Urbanizm = şehircilik ile ilgili araştırma yapmam gerekiyor şimdi.
  Sevgiler...

  @ Hayalbemol ;
  Görselleri o yüzden hazırladım zaten Emrecim. Çok haklısın .
  Geri al tuşu aktif değil ve insan kahroluyor, sorma..
  Değerli sözlerin paylaşımın için çok teşekkür ederim. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 20. ANKARA
  TÜRKİYEMİZİN YAPI TAŞI..
  Selam olsun.
  sanada Zeugmacığım..
  sevgiyle.

  YanıtlaSil
 21. @ Çınar;
  Ne kadar övsen abartmış olmazsın benim gözümde Çınarcığım :)
  Öğrenciliği Ankara'da geçen kim olursa olsun tıpkı benim duygularımı taşıyor.Diğer şehirlerde okuyanlar bu kadar abartmıyorlar, ciddiyim...
  (Ankara'ya gelmedim. En son 1,5 yıl önce gelmiştim. Fotoları da o zaman çektim. Geldiğim zaman ben de görmek isterim seni.)
  Sevgiler...

  @ sufi ;
  Orada çalışıp emekli olduğun için aynı duygular içindeymişsin suficim. Ama''Ya şimdi!'' derken aklına neden bademler geliyor anlayamadım gerçekten.
  Sevgilerimle..

  @ Selfet ;
  Güzel ya da değil hepsi geliyor aklıma Selfetcim. O kadar özleniyor demek ki.Her anını sevgiyle ve gülümseyerek hatırlayacağımız zamanlarımız olsun.
  Teşekkürler, sevgiler..

  @ Parpali ;
  ''O şehri anlattığın şekilde seven o kadar çok kişi var ki etrafımda.'' Bak şahitsin. İşte bu yüzden yazı yaptım olayı:
  ''Ankara'yı tutku halinde sevmek.''
  Oysa İstanbul doğal güzellikleriyle, tarihi dokusuyla muhteşem bir kent ama orada okuyan herkeste bunu göremiyoruz.

  @ neslinnce ;
  Canımsın. Gelmiş kadar oldum. Çok teşekkür ederim :)

  @ YAŞAMIN KIYISINDA ;
  Birkaç yıl kalsanız bu fikirleriniz tamamen değişecekti inanın. Kime sorsanız böyledir. Ve şaşırtıcıdır gerçekten.
  Teşekkürler, sevgiler Nur Hanım...

  @ AyŞeGüL ;
  Birkaç kez gelip az kalanlar için öyledir hep. Ben de sana saygı duyuyor ve öpüyorum Ayşegülcüm.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 22. @ Dalgaları Aşmak ;
  Sevgili Bedişim, bu anlattıkların çok acı gerçekten. Ben de görsellerde değişmemiş/değişmeyecek karelere yer verdim o yüzden.
  Sevgilerimle...

  @ Bengisu ;
  Candır, evet :) Bak orada okumuş ve tıpkı benim dediklerimi yaşayan birisin. Yeniden kavuşmuşken ayrılmak daha zor olsa gerek..

  @ JİVAGO ;
  Dostunuzun Ankaralı olması o sözü tersine çevirtmiş sevgili Jivago :)
  Genelde ''Ankara'nın en çok İstanbul'a geri dönüşünü seviyorum,'' şeklinde ve Ankara'da kısa bir süre kalan İstanbullular tarafından kullanılıyor o söz çünkü :)
  Siz Ankara'da uzun bir süre kaldığınız için dostunuzu ve beni anlayabiliyor ve onaylıyorsunuz.
  Paylaşımınız ve değerli sözleriniz için çok teşekkürler.
  Sevgilerimle...

  @ nil ;
  Senin yerinde olmayı çok isterdim nilciğim. Hiç ara vermeden orada çalışmak çok güzel bir duygudur yine de.
  Arada özlemim dolar taşar benim böyle. Arada yüzlerce kilometre olmasa da gelebilsem keşke :)
  Çok teşekkür ediyorum, sevgiyle...

  @ ELİF ;
  Evet, aynen öyle. Duygular hiç eskimiyor ve olduğu gibi, anbean yaşanabiliyor Elifcim.
  Sevgilerimle...

  @ birdutmasali ;
  Yapıtaşı ve KALBİ aynı zamanda Nunucum..
  Sana da selam olsun...
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 23. Ankaralıyım ben :) üniversiteye eskişehire gidene kadar anılar yumağı oldum şehrimde :) özellikle bu ara çok özlüyorum Ankara'yı. her ne kadar şehir artık eski şehir olmasa da yine de her köşesinde her kenarında bir anı buluyorum baktığımda..

  YanıtlaSil
 24. Eskişehir Ankara'ya çok yakın ama Göktuğ. Sen şanslıymışsın...
  Ama yine de benimle aynı fikirdesin değil mi? :)

  YanıtlaSil
 25. Zeugmacım haber verdiğin için çok teşekkür ederim. :)))
  Sevgiler.Ebru

  YanıtlaSil
 26. Rica ederim Ebrucuğum, ne demek..
  Bir de buradan kutluyorum seni ve güzel blogunu :)
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 27. Zaman canlıyla beslenen bir canavarmı?!

  YanıtlaSil
 28. Aynen öyle Ustacığım...

  YanıtlaSil
 29. Zeugma bir yeri guzel yapan orada yasadiklarin, anilarin. Sana tamami ile katilyorum. Surekli degisiyoruz okuldan ayrilinca, evlenince, cocugun olunca, olgunlastikca...Surekli. Zevkler ve renkler bile degisiyor.
  Ben cogu hoslanmadigim seyi seviyorum yada daha onceden begendiklerimi begenmiyorum mesela.

  YanıtlaSil
 30. Ankara özlemleri ortak olan ne çok insan varmış öyle:
  http://thepasifik.blogspot.com/2010/11/hey-gidi-ankara-hey.html

  YanıtlaSil
 31. Benim eşim Ankara'da yapmıştı askerliğini. Günübirlik iki kere bir de geçenlerde yine günübirlik hasta ziyaretine gittim... bir dolu vaktim olupta göremediğim için hayıflanmışımdır hep...

  YanıtlaSil
 32. Sizin, ailenizin ve sevdiklerinizin yeni yılını kutlarım.

  Sevgiler, Saygılar
  Cenk

  YanıtlaSil
 33. Yeni yılını tüm içtenlikle kutlar sağlıkla sevdiklerinle ve gönlünce bir yıl geçirmeni dilerim.
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 34. Ankarayi ilk kez bu yil gördüm, ama beni sardi sarmaladi sanki. Oysaki hic bir yasanmisligim yok o sehirde.
  Cok güzel ve yasanilasi bir sehir, ben cok sevdim.

  Senin Ankaraya hissetliklerini ben Türkiye topraklarina girer girmez hissediyorum. Nasil güzel bir duygudur o....Helede uzunca bir ara gelmediysen...Ürperirsin...Havaalindan cikinca öyle etrafa bakinir durursun..korna sesleriyle irkilir kalabalikla saskina dönersin...sonra belkide uzun bir aradan sonra ilk kez duydugun ezan sesi....icine ilik ilik yerlesir, gevsersin sanki....Tamamlanmis hissedersin kendini...

  YanıtlaSil
 35. Mutlu yıllar. Yeni yılda herşey gönlünce olsun.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 36. Yeni yılınızı kutlar nice mutlu yeni yıllar dilerim sevgili zeugma.

  YanıtlaSil
 37. @ didem ;
  Sana ben de katılıyorum ama burada anlattığım başka türlü gerçekten didem...

  @ T.he ;
  Biri de siz tabi ki..
  O linkteki yazı ve videoyu çok beğenmiştim.

  @ Tibetin annesi ;
  Günübirliklerde bir şeye benzemez , haklısın. Dilerim ileride dolu dolu görürsün ve bu yazıyı hatırlayıp hak verirsin :)

  @ WarhaWk - Cenk;
  Çok teşekkürler Cenk..
  Ben de senin ve ailenin yeni yılını kutluyorum.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 38. Ankara..Benim de doğduğum şehir..Çok severim,birçok yerini bilmesem de ,sık sık gidemesem de..İlkokula kadar Ankara'da yaşadık.Sonra hep İstanbul'da..Ankara'da doğduğum evi çok severdim.Yıllar önce satmıştık.1-2 yıl önce Ankara'ya gittiğimde,arkadaşıma rica ettim..Evimizin olduğu sokağa götürdü beni.Ara ara,evi bulamadım.Sonunda anladım ki,ev yıkılmış ve yerine yeni apartman yapılmış..Ondan bulamamışım.Çok ağladım.Hala bazen ağlıyorum,eski fotoğraflara bakıp..Neyse.,Yeni yılınızı en iyi dileklerimle kutluyorum.Sevgiler..

  YanıtlaSil
 39. @ YAŞAMIN KIYISINDA ;
  Çok teşekkür eder, aynı dileklerle ben de sizin yeni yılınızı bir kez daha kutlarım...
  Sevgilerimle...

  @ sünter ;
  Sarar sarmalar süntercim..Aynen yaşamışsın gerçekten :)
  Ben de senin Türkiye topraklarına girince hissettiklerini anlayabiliyorum. Çok güzel aktarmışsın duygularını...
  Sevgilerimle..

  @ Çınar ;
  Sana da mutlu yıllar Çınarcım..
  Bir kez daha..
  Sevgiler...

  @ HÜSEYİN USTA ;
  Teşekkürler Ustacım. Bilmukabele :)
  Yeni yılda romanınızı tamamlamanız dileğimle...
  Mutlu yıllar!

  YanıtlaSil
 40. Selma Hanım hoşgeldiniz..
  Yazdıklarınızı empati kurarak,hüzünle okudum.İçim burkuldu. Benim de gözlerim doluyor Ankara'daki fotoğraflarıma bakarken..Sizi çok iyi anlıyorum...
  Nazik ziyaretiniz ve zarif yeni yıl kutlamanız için çok teşekkür ederim..
  Ben de sizin yeni yılınızı içtenlikle kutluyorum..
  Mutlu yıllar, sevgiler...

  YanıtlaSil
 41. Zeugmacım,Yeni yılını en içten dileklerimle kutlarım.

  YanıtlaSil
 42. Sizin ve sevdiklerinizin yeni yılını en içten duygularımla kutlarım. Her
  şey gönlünüzce olsun sevgili Zeugma .
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 43. @ içimden geldiği gibi ~~~ ;
  Ebrucum, çok teşekkür eder, tam istediğin gibi, güzellikler içinde bir yıl olmasını dilerim.Sevgilerimle..

  @ JİVAGO ;
  Bilmukabele; ben de sizin ve sevdiklerinizin yeni yılını içtenlikle kutluyorum sevgili Jivago...
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 44. Ankara sevdalısıyım. Belki bunda bırakıp gidemediğim şeylerin olması etkendir bilmem ama griliğini bile severim.

  YanıtlaSil
 45. Hoşgeldiniz..
  Benim anlatmak istediğim bu işte. Sebebi ne olursa olsun böyle bir sevda oluşuyor gerçekten..
  Ben de severim, griliğini bile..

  YanıtlaSil
 46. Ankara'da gecti benim de ogrencilik yillarim. Bir kiz yurdunda degistim, donustum. Ankara'li oldum. Burnumda tutuyor. Sakarya'da hamsi ekmek yemek, Mesrutiyet'te kestane yemek. Konur'da bir cay icmek. Nergis almak Kugular'dan. Ama sizin de dediginiz gibi artik o gunler geride. Gecti genclik, Ankara'ya gitsem bile 19-20'li yaslarin o heyecanlari yok. Ama yine de gitmeli Ankara'ya!!!

  (Kiz yurdu yaziniz da o kadar tanidik ve sicak ki:) )

  YanıtlaSil
 47. Merhaba, hoşgeldin :)
  Evet, doğru deyim bu galiba:''Burnunda tütmek.'' Aynen öyle.
  Benim yaşadığım duyguların aynısını yaşıyorsun. Daha doğrusu Ankara'da öğrenciliği geçen herkesin ortak duygusu bu...
  Gitmeli, fırsat yaratıp yine de gitmeli Ankara'ya. tüm kalbimle katılıyorum.
  Çok teşekkür ederim değerli ziyaretin için, paylaştığın için. Her şey için..
  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil