2015/04/28

Hacılar Tanrıça Figürinleri

Burdur il merkezinin 26-27 km güneybatısında yer alan bir höyük olan Hacılar'da bulunan tanrıça figürinleri sanatta ve inanışta Çatalhöyük medeniyetinin Neolitik Çağ'ın sonlarında da kesintisiz olarak devam ettiğini gösteren önemli buluntuların başında geliyor.

Hacılar'da evlerin tabanlarında veya ocakların etrafında ele geçen tanrıça figürinleri; ayakta duran tanrıça, oturan tanrıça, uzanmış, dinlenir durumda tanrıça, hayvanlar hakimesi, tahtında oturan tanrıçadır. Tanrıçalarda vücut yüze göre daha önemli olup, vücudun üst kısmı her örnekte birbirine benzemektedir. Meme, karın ve kalçaları abartılan figürinlerin tümünde göbek belirgindir. Tanrıçalarda hiçbir zaman ağız gösterilmezken, saç, göz gibi bazı detaylar bulunmaktadır. Genç kadın figürinlerinde saçlar daima atkuyruğu şeklinde, yaşlı kadınlarda da başın arkasında topuz yapılmış olarak betimlenmiştir. Hacılar'da erkek figürinlerinin hiç bulunmamasına karşın erkek çocuk betimlemelerine, anasının kucağında veya tanrıçası ile birlikte yer verilmiştir.


(Daha büyük görüntü için resme tıklayın lütfen)

Hacılar Goddess Figurines
In Hacılar goddess figurines found at the floors of the houses or around the hearts are standing goddess, the sitting goddess, resting goddess, mistress of animals, and enthroned goddess.
The body in goddess figurine is more significant than face, the upper part of the body are similar in each sample. Breast, abdomen, and hips of figurines are too big and belly is apparent. While on goddnes figurines the mouth is never visible, some details such as hair and eyes are seen. In young female figurines the hair is in form of ponyteil, however on older female figurines the hair is described as bun at the back of the head. Althought there is no male figurine in Hacılar, portraits of boys on his mother's lap or with his goddess are depicted.


4 yorum:

 1. ŞEHİR DIŞINA ÇIKMAM GEREKTİĞİNDEN BİR MÜDDET İNTERNETTEN UZAK KALACAĞIM.
  BİLGİNİZE, SAYGIYLA...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesadüf o ki ben de şehir dışına çıkıyorum. Döndüğümde detaylı bir şekilde inceleyeceğim bu değerli paylaşımlarını Sevgili Zeugmacığım..Sevgilerimle, iyi yolculuklar dilerim..

   Sil
 2. Daha evvel bu kadar mimari üsluba sahip Tanrıça figürleri görmemiştim. Berekete katkıda bulunmaları için ambarlarda tutulduklarını okumuştum.
  Fotoğraflar için teşekkürler Zeugma.

  YanıtlaSil
 3. Yıllar öncesinde yapılmış, muhafaza edilmiş eserler de değerlendirildiğinde ne çok şey anlatıyor.
  Tanrıçalarda ağız olmayışı ilginç. Erkek figürlerinin bulunmayışı da düşündürücü.
  İyi yolculuklar diliyor, sevgilerimi iletiyorum.

  YanıtlaSil